Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τωρα ο μεγαλος μου προβληματισμος: ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

Το redmi 3 ειναι αστερι. Μπορει να βγαλει μεχρι και 3 μερες με ελαφρια χρηση, ή 1-1,5 μερα αν δεν το αφησεις σε ησυχια. Πραγματικα οτι καλυτερο έχι περάσει απο τα χέρια μου σε θέμα αυτονομίας. Συνήθως μου βγάζει 1,5-2 μερες με bt και 3g ανοιχτα.

 

Το mi5 που εχω παραλλαβει με εχει απογοητευσει στο θεμα μπαταριας. Εχω αλλαξει πολλες ρομ, και τωρα ειμαι στη φαση που εχω κανει root και ψαχνω με το wakelocker και 2-3 προγραμματακια ακομα τι τρωει τη μπαταρια. Υποτίθεται οτι έχει 3000mah μπαταρια. Εγω βλεπω οτι η μπαταρια πέφτει με ρυθμό 2-4% ανα ώρα χωρίς καν να το χρησιμοποιώ. Σε νορμαλ χρήση δε μου εβγαλε ουτε μερα. Ισως έχω πεσει σε ελατωματικο τι να πω. Διαβαζω ομως παρα πολλα προβληματα με battery drain στο mi5 οποτε πιστευω πως ειναι θεμα software. Αν ειναι θεμα software θα τη βρω την ακρη και θα λυθει το προβλημα.

 

Και για τα 2 υπαρχουν πολλες ρομ αρκει αν το εχεις ξεκλειδωσει. Στο mi5 φοραω την τελευταια ελληνικη stable 8.1.1.0. Πιο πριν είχα κινεζικη official διοτι το κινητο αγοραστηκε απο xiaomi shop αλλα κι εκει ειχα battery drain. Αν δεν ειχα προβλημα με τη μπαταρια θα το ειχα βαφτισει σαν το τελειο κινητο, ειναι καιπανεμορφο.

 

Είμαι στα πρόθυρα να το παραγγείλω αλλα με προβληματίζει λίγο αυτά που διαβάζω για την μπαταρία. Μήπως θα μπορούσες να δοκιμάσεις την globe rom ( http://mi-globe.com ) να μου πεις αν βλέπεις βελτίωση? "Διαφημίζουν" ότι έχει HUGE BATTERY-SAVINGS WITH QUALCOMM´S MPDECISION. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είμαι στα πρόθυρα να το παραγγείλω αλλα με προβληματίζει λίγο αυτά που διαβάζω για την μπαταρία. Μήπως θα μπορούσες να δοκιμάσεις την globe rom ( http://mi-globe.com ) να μου πεις αν βλέπεις βελτίωση? "Διαφημίζουν" ότι έχει HUGE BATTERY-SAVINGS WITH QUALCOMM´S MPDECISION. Ισχύει?

 

δεν εχω ιδεα αν ισχυει, εχω απογοητευτει παρα πολυ στο θεμα μπαταριας. Δεν μπορω να καταλαβω αν εχει προβλημα το κινητο μου ή ειναι προβλημα της ελληνικης miui, ή ειναι βλαμενοι εκει στην xiaomi και αφησαν μια ναυαρχιδα να εχει τοσα θεματα στη μπαταρια.

 

Θα μεινω λιγο ακομα με την ελληνικη και θα προσπαθησω να λυσω το προβλημα. Ισως το γυρισω πισω και δεν ξαναασχοληθω ξανα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα αν ισχυει, εχω απογοητευτει παρα πολυ στο θεμα μπαταριας. Δεν μπορω να καταλαβω αν εχει προβλημα το κινητο μου ή ειναι προβλημα της ελληνικης miui, ή ειναι βλαμενοι εκει στην xiaomi και αφησαν μια ναυαρχιδα να εχει τοσα θεματα στη μπαταρια.

 

Θα μεινω λιγο ακομα με την ελληνικη και θα προσπαθησω να λυσω το προβλημα. Ισως το γυρισω πισω και δεν ξαναασχοληθω ξανα.

Δοκίμασε αν έχεις χρόνο και την global stable. Την έχω κάνα μήνα από τη πρώτη μέρα που πήρα το συσκευή και βγάζω κατά μέσο όρο 4,30 με 5,30 ώρες sot σταθερά.

Όλα αυτά με χρήση GPS, 4g αλλά χωρίς καθόλου παιχνίδια.

Από εκεί και πέρα ψαχνεσαι με εφαρμογές που μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα. Ενδέχεται να είναι προβληματική η μπαταρία σου σαν hardware.

Link to comment
Share on other sites

Από τεχνικά δεν θυμάμαι αλλά στην πράξη μιας και τα έβαλα δίπλα δίπλα η κάμερα του mi5 βγάζει καλύτερες φώτο από αυτές του mi5s.. :D

Αν και κάτοχος του ΜΙ5, εντύπωση μου κάνει αυτό που λες, στο ΜΙ 5S ο νεότερος αισθητήρας της σόνυ έχει θεωρικά περισσότερες δυνατότητες!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα αν ισχυει, εχω απογοητευτει παρα πολυ στο θεμα μπαταριας. Δεν μπορω να καταλαβω αν εχει προβλημα το κινητο μου ή ειναι προβλημα της ελληνικης miui, ή ειναι βλαμενοι εκει στην xiaomi και αφησαν μια ναυαρχιδα να εχει τοσα θεματα στη μπαταρια.

 

Θα μεινω λιγο ακομα με την ελληνικη και θα προσπαθησω να λυσω το προβλημα. Ισως το γυρισω πισω και δεν ξαναασχοληθω ξανα.

Μηπως έχεις την εφαρμογή pockee σο κινητό σου?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να κάνει καταγραφή αθλητικής δραστηριοτητας με προγράμματα τύπου Strava, Runtastic, Sports Tracker κλπ?

 

Δε μου δουλεύει καθόλου σωστά εκεί το gps της συσκευής.. Φοράει βέβαια ακόμη τη μουφα κινεζικη rom.. Παίζει άραγε ρόλο?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να κάνει καταγραφή αθλητικής δραστηριοτητας με προγράμματα τύπου Strava, Runtastic, Sports Tracker κλπ?

 

Δε μου δουλεύει καθόλου σωστά εκεί το gps της συσκευής.. Φοράει βέβαια ακόμη τη μουφα κινεζικη rom.. Παίζει άραγε ρόλο?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα παντα θα εχεις θεμα με την μουφα ρομ. Γιατι δεν την αλλαζεις? Μην βαριεσαι θα δεις τεραστια διαφορα οταν βαλεις μια official.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερωθηκα ότι γίνεται να βάλω official rom χωρίς ξεκλειδωματα και λοιπές χρονοβορες και πολυπλοκες διαδικασίες..

 

Απλά επειδή η τελευταια επίσημη stable rom μου βγάζει ότι είναι παλαιότερη από τη μουφα που ήδη έχω, πρέπει λέει στο επίσημο site να κάνω full wipe πρώτα..

 

Προσπαθώ να μπω σε recovery mode ώστε να το κάνω και δε μπαίνει, ούτε με το συνδυασμό πλήκτρων, ούτε από τον updater.. Υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερωθηκα ότι γίνεται να βάλω official rom χωρίς ξεκλειδωματα και λοιπές χρονοβορες και πολυπλοκες διαδικασίες..

 

Απλά επειδή η τελευταια επίσημη stable rom μου βγάζει ότι είναι παλαιότερη από τη μουφα που ήδη έχω, πρέπει λέει στο επίσημο site να κάνω full wipe πρώτα..

 

Προσπαθώ να μπω σε recovery mode ώστε να το κάνω και δε μπαίνει, ούτε με το συνδυασμό πλήκτρων, ούτε από τον updater.. Υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε recovery mode μπαίνει εαν εννοείς τον stock recovery εμφανίζεται ενα κινητό και ενα καλώδιο.Τωρα και στις δύο περιπτώσεις πατάς +ένταση και power οταν εμφανιστεί το mi ελευθερώνεις το power.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Μηπως έχεις την εφαρμογή pockee σο κινητό σου?

 

οχι, ουτε καν. Τωρα ειμαι σε φαση που εχω κανει root και ψαχνω με wakelocker να δω τι παιζει. Junior προγραμματιστης ειμαι, πιστευω μια ακρη θα τη βγαλω. Απλα θα αργησω να βγαλω συμπερασμα διοτι τα σεναρια χρησης για να υλοποιηθουν θελουν χρονο. Προς το παρον τεινω να αποκλεισω οτι η μπαταρια μου δεν εχει προβλημα, οτι εχει δηλαδη τη σωστη χωρητικοτητα και μαλλον δεν βραχυκυκλωνει. Εχω πολυ μελλον για να βρω τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερωθηκα ότι γίνεται να βάλω official rom χωρίς ξεκλειδωματα και λοιπές χρονοβορες και πολυπλοκες διαδικασίες..

 

Απλά επειδή η τελευταια επίσημη stable rom μου βγάζει ότι είναι παλαιότερη από τη μουφα που ήδη έχω, πρέπει λέει στο επίσημο site να κάνω full wipe πρώτα..

 

Προσπαθώ να μπω σε recovery mode ώστε να το κάνω και δε μπαίνει, ούτε με το συνδυασμό πλήκτρων, ούτε από τον updater.. Υπάρχει άλλος τρόπος?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Τελικά δεν είναι τόσο απλό ούτε να μετακινηθω σε μια official rom..

 

Προφανώς και δεν έχει recovery μέσα η συσκευή ώστε να κάνω full wipe και να συνεχίσω με flashαρισμα..

 

Έχω στείλει ήδη έτοιμα ξεκλειδωματος..

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Τελικά δεν είναι τόσο απλό ούτε να μετακινηθω σε μια official rom..

 

Προφανώς και δεν έχει recovery μέσα η συσκευή ώστε να κάνω full wipe και να συνεχίσω με flashαρισμα..

 

Έχω στείλει ήδη έτοιμα ξεκλειδωματος..

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Εάν έχεις την τροποποιημένη ρομ το κινεζομαγαζων, μπορείς να περάσεις official με υπολογιστή χρησιμοποιώντας το miflash. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να το ξεκλειδώσες. Αν δεν το κανεις, ή διαδικασία ξεκλειδωματος θα κολλάει στο 50℅.

Για οδηγίες πήγαινε στο σάιτ της ελληνικής κοινότητας του miui και θα βρεις αναλυτικους οδηγούς βήμα προς βήμα για το τι θα κανεις και πώς θα το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω απλά να του περάσω official, δε με ενδιαφέρουν ξεκλειδωματα και παραπέρα..

 

Βάζω το miflash, το συνδέω και δε το βλέπει, τι κάνω μετά?

 

Συγνώμη αν κουραζω..

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω απλά να του περάσω official, δε με ενδιαφέρουν ξεκλειδωματα και παραπέρα..

 

Βάζω το miflash, το συνδέω και δε το βλέπει, τι κάνω μετά?

 

Συγνώμη αν κουραζω..

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Με το mi flash δεν πρόκειται ποτέ να περάσεις official rom σε κλειδωμένο κινητό και δεν μπορείς να ξεκλειδωσεις το κινητό χωρίς official rom.

Παλιότερα γινόταν αν έμπαινε η συσκευή σε edl Mode αλλά πλέον η Xiaomi έχει καταργήσει αυτή τη δυνατότητα.

Σου μένουν 2 επιλογές, η να πάρεις ένα deep flash cable και ακολουθήσεις συγκεκριμένη διαδικασία η να μπεις στο miui.gr και να κάνεις τη διαδικασία με το pc suite. Θέλει λίγο διάβασμα και σχετικά καλή προεργασια (προγράμματα, drivers, ρομ κτλ).

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις το διάβασμα, εμένα η διαδικασία μου πήρε αρκετή ώρα γιατί αντιμετώπισα πρόβλημα με τα Windows και κατεφυγα σε παλιότερο υπολογιστή με 7 32bit.

Τα βήματα είναι συγκεκριμενα, με το pc suite περνάς μια official κινεζική ρομ, μετά ξεκλειδωνεις το κινητό (αν δεν έχεις κάνει αίτηση για ξεκλείδωμα κάνε τώρα) και μετά με το mi flash περνάς την global stable.

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Edited by geomos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που το κάνει επί πληρωμή να του το στείλω? Ή ακόμα καλύτερα με teamviewer..

 

Καλησπερα φιλε πριβ καμια βδομαδα ειχα το ιδιο θεμα με σενα ειχα μια face κινεζικη ρομ μεσα και ηθελα να βαλω ελληνική stable. Η διαδικασια που εκανα εγω ηταν: εστειλα αιτηση για ξεκλειδωμα μετα απο 3-4 ωρες μου ηρθε το μηνυμα οτι μπορω να ξεκλειδωσω οποτε κατεβασα την εφαρμογη στο pc το συνδεσα ξεκλειδωσα περασα μεσα twrp recovery και φλασαρα μεσα την ρομ που ηθελα..δεν ειναι τιποτα τρελο μην αγχονεσαι..Ριξε μια ματια εδω..εμενα με βοηθησε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε πριβ καμια βδομαδα ειχα το ιδιο θεμα με σενα ειχα μια face κινεζικη ρομ μεσα και ηθελα να βαλω ελληνική stable. Η διαδικασια που εκανα εγω ηταν: εστειλα αιτηση για ξεκλειδωμα μετα απο 3-4 ωρες μου ηρθε το μηνυμα οτι μπορω να ξεκλειδωσω οποτε κατεβασα την εφαρμογη στο pc το συνδεσα ξεκλειδωσα περασα μεσα twrp recovery και φλασαρα μεσα την ρομ που ηθελα..δεν ειναι τιποτα τρελο μην αγχονεσαι..Ριξε μια ματια εδω..εμενα με βοηθησε..

 

Ποια fake rom ειχε φιλε μου γιατι εγω το παρελαβα με 7.2.8.0.0 global stable.Εσυ απο οσα καταλαβα με τη faκe το ξεκλειδωσες κανονικα και περασες και το recovery ?

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Ποια fake rom ειχε φιλε μου γιατι εγω το παρελαβα με 7.2.8.0.0 global stable.Εσυ απο οσα καταλαβα με τη faκe το ξεκλειδωσες κανονικα και περασες και το recovery ?

 

Ακριβως αυτην ειχε και το δικο μου...7.2.8.0.0 stable. Android 6.0

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτην ειχε και το δικο μου...7.2.8.0.0 stable. Android 6.0

 

εγω εκανα μαλλον μεγαλη πατατα τωρα γιατι το συνεδεσα αμε το pc suite και το εβαλα στο recovery και μετα απο πολλα retry μου κατεβασε μια ρομ 8.0.12.0 stable λεει αλλα εχει και μια επιλογη τα ελληνικα που ειχε η προηγουμενη fake που ειχα αλλα δεν τα επιλεγει.Μαλλον την εχει περασει πανω στην αλλη.Δοκιμασα να περασω μετα μια officila dev αλλα δεν την περναει μεσω updater.Τωρα εχω μεινει σε αυτο το σταδιο και δεν ξερω ποιον οδηγο να ακολουθησω και εχω κανει και αιτηση για ξεκλειδωμα αλλα δεν εχω λαβει το μηνυμα ακομα.Ειδα και το βιντεο που ανεβασες αλλα δεν με βοηθησε και πολυ γιατι εγω εχω αλλο προβλημα τωρα.Λοιγικα ειναι επισημη αυτη που μου περασε το pc suite.Ξερεις να με βοηθησεις εσυ η καποιος αλλος τι κανω απο εδω και περα για να περασω την ελληνικη ρομ γιατι δεν ξερω απο ποιον οδηγο να ξεκινησω τωρα ετσι οπως τα εκανα.

 

edit:

η ρομ που μου περασε το pc suιτ ειναι αυτη

15057975_10208089972388046_1744521089_n.jpg

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα μαλλον μεγαλη πατατα τωρα γιατι το συνεδεσα αμε το pc suite και το εβαλα στο recovery και μετα απο πολλα retry μου κατεβασε μια ρομ 8.0.12.0 stable λεει αλλα εχει και μια επιλογη τα ελληνικα που ειχε η προηγουμενη fake που ειχα αλλα δεν τα επιλεγει.Μαλλον την εχει περασει πανω στην αλλη.Δοκιμασα να περασω μετα μια officila dev αλλα δεν την περναει μεσω updater.Τωρα εχω μεινει σε αυτο το σταδιο και δεν ξερω ποιον οδηγο να ακολουθησω και εχω κανει και αιτηση για ξεκλειδωμα αλλα δεν εχω λαβει το μηνυμα ακομα.Ειδα και το βιντεο που ανεβασες αλλα δεν με βοηθησε και πολυ γιατι εγω εχω αλλο προβλημα τωρα.Λοιγικα ειναι επισημη αυτη που μου περασε το pc suite.Ξερεις να με βοηθησεις εσυ η καποιος αλλος τι κανω απο εδω και περα για να περασω την ελληνικη ρομ γιατι δεν ξερω απο ποιον οδηγο να ξεκινησω τωρα ετσι οπως τα εκανα.

 

edit:

η ρομ που μου περασε το pc suιτ ειναι αυτη

15057975_10208089972388046_1744521089_n.jpg

 

Ακολουθα αυτον τον οδηγο βημα βημα φιλε. Λογικα αυτο θα δουλεψει. Μην κανεις πειραματα μονος σου κατσε διαβασε και ακολουθα κατι συγκεκριμενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω εκανα μαλλον μεγαλη πατατα τωρα γιατι το συνεδεσα αμε το pc suite και το εβαλα στο recovery και μετα απο πολλα retry μου κατεβασε μια ρομ 8.0.12.0 stable λεει αλλα εχει και μια επιλογη τα ελληνικα που ειχε η προηγουμενη fake που ειχα αλλα δεν τα επιλεγει.Μαλλον την εχει περασει πανω στην αλλη.Δοκιμασα να περασω μετα μια officila dev αλλα δεν την περναει μεσω updater.Τωρα εχω μεινει σε αυτο το σταδιο και δεν ξερω ποιον οδηγο να ακολουθησω και εχω κανει και αιτηση για ξεκλειδωμα αλλα δεν εχω λαβει το μηνυμα ακομα.Ειδα και το βιντεο που ανεβασες αλλα δεν με βοηθησε και πολυ γιατι εγω εχω αλλο προβλημα τωρα.Λοιγικα ειναι επισημη αυτη που μου περασε το pc suite.Ξερεις να με βοηθησεις εσυ η καποιος αλλος τι κανω απο εδω και περα για να περασω την ελληνικη ρομ γιατι δεν ξερω απο ποιον οδηγο να ξεκινησω τωρα ετσι οπως τα εκανα.

 

edit:

η ρομ που μου περασε το pc suιτ ειναι αυτη

15057975_10208089972388046_1744521089_n.jpg

 

Ακολουθα αυτον τον οδηγο βημα βημα φιλε. Λογικα αυτο θα δουλεψει. Μην κανεις πειραματα μονος σου κατσε διαβασε και ακολουθα κατι συγκεκριμενο. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13852-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Unbrick-Flash-Official-rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Xiaomi-Mi5-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-Boot/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω απλά να του περάσω official, δε με ενδιαφέρουν ξεκλειδωματα και παραπέρα..

 

Βάζω το miflash, το συνδέω και δε το βλέπει, τι κάνω μετά?

 

Συγνώμη αν κουραζω..

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Με το mi flash δεν πρόκειται ποτέ να περάσεις official rom σε κλειδωμένο κινητό και δεν μπορείς να ξεκλειδωσεις το κινητό χωρίς official rom.

Παλιότερα γινόταν αν έμπαινε η συσκευή σε edl Mode αλλά πλέον η Xiaomi έχει καταργήσει αυτή τη δυνατότητα.

Σου μένουν 2 επιλογές, η να πάρεις ένα deep flash cable και ακολουθήσεις συγκεκριμένη διαδικασία η να μπεις στο miui.gr και να κάνεις τη διαδικασία με το pc suite. Θέλει λίγο διάβασμα και σχετικά καλή προεργασια (προγράμματα, drivers, ρομ κτλ).

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις το διάβασμα, εμένα η διαδικασία μου πήρε αρκετή ώρα γιατί αντιμετώπισα πρόβλημα με τα Windows και κατεφυγα σε παλιότερο υπολογιστή με 7 32bit.

Τα βήματα είναι συγκεκριμενα, με το pc suite περνάς μια official κινεζική ρομ, μετά ξεκλειδωνεις το κινητό (αν δεν έχεις κάνει αίτηση για ξεκλείδωμα κάνε τώρα) και μετά με το mi flash περνάς την global stable.

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Ποια fake rom ειχε φιλε μου γιατι εγω το παρελαβα με 7.2.8.0.0 global stable.Εσυ απο οσα καταλαβα με τη faκe το ξεκλειδωσες κανονικα και περασες και το recovery ?

 

Καλησπερα σε ολους. Μιας και βλεπω αρκετα ειναι τα κρουσματα δυστυχως με fake roms θα ηθελα να σας πω 2 πραγματα που ειχα και εγω και τι εκανα και βρηκα ακρη!!! Και εγω ειχα την fake rom 7.2.8.0.0 . Για να βγει αυτη η ρομ ειναι λιγο περιπλοκο αλλα οχι δυσκολο. Σιγουρα θελει flash tool και να εχετε κατεβασει και μια flashboot rom china developer καλυτερα για να μπορεσετε να κανετε δουλεια. Πολυ συναντικο να εχετε βαλει σωστα τους drivers και να εχετε ετοιμασει σωστα το pc σας αλλιως τσαμπα κοπο θα κανετε. Εμενα ηταν κλειδωμενο μου ειχε κολλησει με bootloop οταν πηγα να το κανω μεσο pc suite με το οποιο και κυριως την κινεζικη εκδοση ειναι 50-50 να στο περσαει η να στο κολλησει..

 

Αν στο κολλησει μετα πας αναγκαστικα μονο μεσο miflash tool αλλα αφου εχετε βαλει τους σωστος drivers πρωτα και σε fastboot mode το pc σας διαβαζει το κινητο σε 9008. Ναι κανονικα δεν υπαρχει πλεον η μεθοδος επισημα με το EDL mode αλλα εγω καταφερα και το εβαλα με το καλωδιο που εκανα μονος μου και μαλιστα εβαλα το κινητο χειροκινητα σε EDL μεσο εντολων adb δεν μπορουσα να το βαλω σε edl αλλα το καταφερα και το εβαλα χειρκινητα μεσο καλωδιου. Και να κολλησει εκει η διαδικασια και να σας βγαλει το γνωστο error Receiving hello package εκανα εναν οδηγο στην ελληνικη κοινοτητα και μπορειτε να το διαβασετε εδω : https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/19731-Mi5-Gemini-Hardbrick-%CE%95%CF%80%CE%AF%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%85%CF%82-0x80070026-Receiving-Hello-Packet/ αυτος ειναι !!!

 

Γενικα φτιαξτε με σωστο τροπο το pc σας διαβαστε τους οδηγος στη ελληνικη κοινοτητα και ολα γινονται ..!! Ξεκινηστε με τα εξης :

 

1. Βάλτε τον οδηγό απενεργοποίησης του ελέγχου της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα Windows x64

2. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi pc suite του κινεζικου καλυτερα ανατι του αγγλικου !!!

3. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του MiPhone (MI Flash Tool v20151028) η καποιο ποιο νεο για Windows x64

4. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi Flash Tool "MiFlashSetup-v2016.08.30.0.zip

5. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του adb universal drivers.

6. Βάζεις και το adb αρχείο από adb.zip χύμα στο C:\

7. Reboot τον υπολογιστή

8. Ενεργοποιείς τις επιλογές για προγραμματιστές στο κινητό > Settings > about phone > tap 7 φορές στο MIUI version

9. Ενεργοποιείς το USB Debugging στο κινητό > Settings > additional settings > Developer options > USB Debugging > ON αν υπάρχει και το OEM Unlock > ON και αυτό

10. Συνδέεις την συσκευή στον υπολογιστή με ανοικτή την οθόνη, αν σου

βγάλει μήνυμα για ασφαλή σύνδεση επιλέγεις το Always trust...και ΟΚ

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ όλους όσους κοπιασαν για τους αναλυτικους αυτούς οδηγούς, αλλά πιστεύω είναι αρκετός κόσμος όπως εγώ που έχουν πολλές απορίες σε πολλά από αυτά τα βήματα..

 

Οπότε προσωπικά φροντισα και βρήκα κάποιον από εδώ που αναλαμβάνει με μικρό κόστος αυτή τη δουλειά ώστε να γίνουν όλα όπως πρέπει και να αναπνευσει επιτέλους το mi5!

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που θυμαμαι ποση ταλαιπωρια εφαγες zerv_5800 σκεφτομαι οτι ειμαι παρα πολυ τυχερος που μεσα σε καμια ωρα εγω με την ιδια fake rom ειχα περασει σε global official και μετα σε developer.
Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που θυμαμαι ποση ταλαιπωρια εφαγες zerv_5800 σκεφτομαι οτι ειμαι παρα πολυ τυχερος που μεσα σε καμια ωρα εγω με την ιδια fake rom ειχα περασει σε global official και μετα σε developer.

 

Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο..!!!Δεν πειραζει ετσι εμαθα τωρα σχεδον ολα τα σεναρια..Τελος καλο που λενε..!!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...