Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδοποιησεις ερχονται ολες κανονικα πλεον. Μαραθωνιος ρυθμισεων, δυστυχως το miui ειναι δυσχρηστο σε αυτο αλλα τουλαχιστον υπαρχει πληρης παραμετροποιηση.

 

Τα εχω φτιαξει ολα στο τηλεφωνο εκτος απο το battery drain. Υπενθυμιζω οτι ειμαι πλεον με την τελευταια stable ελληνικη 8.0.12.0 , αλλα εχω κανει restore τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις απο το redmi 3. Πιθανον καποιες ρυθμισεις που ηρθαν απο το redmi προκαλουν drain.

 

Παω για φορματ και περασμα απο την αρχη ή υπαρχει αλλη λυση?

Εγω παντως περασα Cyanogen Mod απο xda και ολα δουλευουν τελεια. Μου αρεσε το miui αρκετα μπορω να πω αλλα cyanogen πολυ καλυτερη.

 

Το μόνο που με προβληματιζει ρε συ Πέτρο είναι ότι τώρα έχω κινητό αρκετά μεγάλο 5.8 οθόνη, 2 και βάλε χρόνια και ξαφνικά θα πάω σε 5.1 και θα είναι σίγουρα πολύ παράξενη η αίσθηση.

Ωχ καταλαβα. Αυτο τωρα ειναι προσωπικη αποψη. Εγω δεν θα μπορουσα με τιποτα κινητο πανω απο 5-5.1. Θελω να μπορω να το χειριζομαι με το ενα χερι και να χωραει στην τσεπη μου. Κοιτα πανω σε αυτο θα μπορουσες να κοιταξεις γενικα τετοιου μεγεθους κινητα οπως το mi5 να τα πιασεις στο χερι σου και να δεις πως σου φαινονται πριν αγορασεις κατι. Πηγαινε σε καποιο μαγαζι της περιοχης σου και κοιταξε κινητα με 5αρα οθονη.

Παντως να ξερεις αν και λογικα θα το ξερεις ηδη η full HD οθονη του mi5 ειναι απο της καλυτερες που εχω δει ποτε μου. Το εβαλα διπλα σε s7 edge που εχουν την πολυδιαφημισμενη amoled display και ειναι το ιδιο καλες και το ασπρο στο mi5 κανει το ασπρο στο s7 edge ναι φαινεται οτι κιτρινιζει. Απιστευτα καλη οθονη για μενα το καλυτερο χαρακτηριστικο του mi5.

Edited by petrosk93
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν ξερω αν εχει αναφερθεί νωρίτερα αλλα το 32αρι με το 64αρι εχουν διαφορες, δηλαδή το 64αρι είναι ελαφρως πιο γρηγορο σε επιδοσεις.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματιζει ρε συ Πέτρο είναι ότι τώρα έχω κινητό αρκετά μεγάλο 5.8 οθόνη, 2 και βάλε χρόνια και ξαφνικά θα πάω σε 5.1 και θα είναι σίγουρα πολύ παράξενη η αίσθηση.

Επειδή και εγώ ήρθα από 5.5 οθόνη μπορώ να σου πω ότι στην αρχή μπορεί να σου κακοφανει η διαφορά αλλά η ευχρηστια και το πολύ μικρό βάρος θα σε αποζημιώσει. Δεν με λες και μικροκαμομενο είμαι 1.95 με χέρια κουπια και το 5.5 το δούλευα με ένα χέρι, παρόλα αυτά πιστεύω ότι το μέγεθος του mi5 είναι κατάλληλο για εμένα.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ήρθα από 5.5 οθόνη μπορώ να σου πω ότι στην αρχή μπορεί να σου κακοφανει η διαφορά αλλά η ευχρηστια και το πολύ μικρό βάρος θα σε αποζημιώσει. Δεν με λες και μικροκαμομενο είμαι 1.95 με χέρια κουπια και το 5.5 το δούλευα με ένα χέρι, παρόλα αυτά πιστεύω ότι το μέγεθος του mi5 είναι κατάλληλο για εμένα.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Χαχαχα χαχαχα

Καλημέρα έτσι είμαι και εγώ 1.94 ύψος με χέρια μη ανθρώπινα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση αν γίνεται.. Υποστηριζει και την 20 άρα band που δημιουργούσε πρόβλημα σε wind και 4g?

Γιατί άκουσα ότι όλες οι εταιρείες θα κάνουν πλέον χρήση της..

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως περασα Cyanogen Mod απο xda και ολα δουλευουν τελεια. Μου αρεσε το miui αρκετα μπορω να πω αλλα cyanogen πολυ καλυτερη.

 

 

Ωχ καταλαβα. Αυτο τωρα ειναι προσωπικη αποψη. Εγω δεν θα μπορουσα με τιποτα κινητο πανω απο 5-5.1. Θελω να μπορω να το χειριζομαι με το ενα χερι και να χωραει στην τσεπη μου. Κοιτα πανω σε αυτο θα μπορουσες να κοιταξεις γενικα τετοιου μεγεθους κινητα οπως το mi5 να τα πιασεις στο χερι σου και να δεις πως σου φαινονται πριν αγορασεις κατι. Πηγαινε σε καποιο μαγαζι της περιοχης σου και κοιταξε κινητα με 5αρα οθονη.

Παντως να ξερεις αν και λογικα θα το ξερεις ηδη η full HD οθονη του mi5 ειναι απο της καλυτερες που εχω δει ποτε μου. Το εβαλα διπλα σε s7 edge που εχουν την πολυδιαφημισμενη amoled display και ειναι το ιδιο καλες και το ασπρο στο mi5 κανει το ασπρο στο s7 edge ναι φαινεται οτι κιτρινιζει. Απιστευτα καλη οθονη για μενα το καλυτερο χαρακτηριστικο του mi5.

Είμαι και γω με την 7.2.8.0.0 του Geekbuying που αναφέρθηκε νωρίτερα και θέλω επίσης να βάλω cyanogen..

 

Μπορείς να βοηθήσεις λίγο?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως περασα Cyanogen Mod απο xda και ολα δουλευουν τελεια. Μου αρεσε το miui αρκετα μπορω να πω αλλα cyanogen πολυ καλυτερη.

 

Απο μπαταρία πώς πάει;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και γω με την 7.2.8.0.0 του Geekbuying που αναφέρθηκε νωρίτερα και θέλω επίσης να βάλω cyanogen..

 

Μπορείς να βοηθήσεις λίγο?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρεπει να πας σε επισημη πρωτα γιατι αυτη που εχεις ειναι ανεπισημη. Εγω με την ιδια fake rom με εσενα περασα επισημη μεσω του κινεζικου Mi Pc Suite. Περασα την Global Stable. Μετα πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να περασεις την twrp recovery. Μετα ολα ειναι ευκολα. Μεσω της twrp κρατας ενα μπακ απ πρωτα να εισαι σιγουρος και μετα κανεις wipe data, system, cache και davlik και φλασαρεις την ρομ. Μετα τα gapps. Και εισαι ετοιμος!

 

Απο μπαταρία πώς πάει;

Ακριβως στα ιδια με το miu για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω κάτι για το battery drain που αναφέρεταιι, σε μένα έχει βελτιωθεί πολύ μετά τον πρώτο μήνα.

Βασικό είναι να μην είναι στο maximoum ή φωτεινότητα.

Εγώ πλέον σε 17 περίπου ώρες καθε μέρα χρήσης, έχω 4,5 - 5 ώρες SOT με δυο κάρτες 4g, wifi, δεδομένα πάντα ανοιχτά.

 

Επίσης κάτι που ίσως ενδιαφέρει κάποιους ειναι ότι εάν έχεις την μία sim σε 4g, τότε η δευτερη sim δεν είναι 2g αλλά 3g!

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο μπορείς να μου δώσεις τίποτα link από tempered και θήκες που είναι ωραίες και κάθονται καλά στο κινητό,σου είναι κόπος?

Απο ελλαδα η εξωτερικο? Εγω πηρα το official tempered glass απο geekbuying αλλα τα εκανα θαλασσα οταν πηγα να το βαλω και τωρα το εχω χωρις τζαμακι.

Απο θηκη αν παρεις/εχεις το μαυρο εγω πηρα μια μαυρη ματ θηκη που βρηκα στο σκρουτζ γιατι η διαφανης συλικονης που ειχα φερει απ εξω δν φαινονταν καθολου καλα. Αν εχεις το λευκο απλα βρες μια συλικονης λεπτη μαλακιά. Εκτος και αν εσυ θες θηκη που να κλεινει απο μπροστα εγω δεν ηθελα.

 

http://www.tforall.gr/index.php?route=product/product&product_id=4623&lang=en

Αυτη ειναι η θηκη που εχω στο μαυρο μου και ειναι τελειο σαν να μην φοραει καν θηκη. Ολο τζαμι που ειναι δεν ειναι να το αφησεις χωρις θηκη οσο ωραιο και αν ειναι στο χερι χωρις αυτην. Για tempered glass ειναι gorilla glass 4 οποτε και χωρις αυτο καλα εισαι αν προσεχεις. Αλλα γενικα παρε ενα τζαμακι 22mm παχος απο οτι εχω δει ειναι αρκετα λεπτο ωστε να μην χαλαει την εμπειρια του κινητου και πιο λεπτο ακομα ισως να μην το προστατευει τοσο πολυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να συμπληρωσω κάτι για το battery drain που αναφέρεταιι, σε μένα έχει βελτιωθεί πολύ μετά τον πρώτο μήνα.

Βασικό είναι να μην είναι στο maximoum ή φωτεινότητα.

Εγώ πλέον σε 17 περίπου ώρες καθε μέρα χρήσης, έχω 4,5 - 5 ώρες SOT με δυο κάρτες 4g, wifi, δεδομένα πάντα ανοιχτά.

 

Επίσης κάτι που ίσως ενδιαφέρει κάποιους ειναι ότι εάν έχεις την μία sim σε 4g, τότε η δευτερη sim δεν είναι 2g αλλά 3g!

Ισχυει. Εγω που εχω στο φουλ την φωτεινοτητα παντα παιρνω γυρω στις 3-4 ωρες. Εχω καταφερει και 4,5 φυσικα με πιο ηπια χρηση.

 

Νομιζω μπορεις να εχεις και τις δυο σιμ σε 4g!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω την έκδοση 3+64 black την οποία τη βρήκα σε τιμή 257 ευρώ στο http://www.igogo.es/product439935.html?utm_source=tt

Ο λόγος που κοιτάω αυτό το site παρότι δε καταλαβαίνω τίποτα απο Ισπανικά είναι μήπως μου έρθει γρήγορα η συσκευή επειδή είναι Ισπανικό το site.

Είναι αξιόπιστο;Έχει αγοράσει κάποιος άλλος απο εκεί;

Δε θέλω να πάω στη 32gb έκδοση με τον Snapdragon στα 1,8ghz και προσπαθώ να το βρώ απο ευρωπαϊκή αποθήκη για να μη περιμένω ένα μήνα...

Κάθε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Επίσης είναι μεγάλη η διαφορά με το Mi Max 3+64 απο άποψη απόδοσης;

Σας ευχαριστώ :)

 

Edit: Βλέπω επίσης αρκετές συσκευές στο EU Warehouse του HonorBuy.com

Πρόκειται για αξιόπιστο site?

Edited by snik3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω την έκδοση 3+64 black την οποία τη βρήκα σε τιμή 257 ευρώ στο http://www.igogo.es/product439935.html?utm_source=tt

Ο λόγος που κοιτάω αυτό το site παρότι δε καταλαβαίνω τίποτα απο Ισπανικά είναι μήπως μου έρθει γρήγορα η συσκευή επειδή είναι Ισπανικό το site.

Είναι αξιόπιστο;Έχει αγοράσει κάποιος άλλος απο εκεί;

Δε θέλω να πάω στη 32gb έκδοση με τον Snapdragon στα 1,8ghz και προσπαθώ να το βρώ απο ευρωπαϊκή αποθήκη για να μη περιμένω ένα μήνα...

Κάθε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Επίσης είναι μεγάλη η διαφορά με το Mi Max 3+64 απο άποψη απόδοσης;

Σας ευχαριστώ :)

 

Edit: Βλέπω επίσης αρκετές συσκευές στο EU Warehouse του HonorBuy.com

Πρόκειται για αξιόπιστο site?

Αξιόπιστο είναι, έχω πάρει 4 κινητά από κει...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

tempered glass παραγγειλα nillkin απ το ebay. Παραδοσιακα τα nillkin ειναι τα καλυτερα για xiaomi.

 

 

Μεχρι να μου ερθει ομως πηγα και πηρα ενα φτηνο απο εδω, 2,5€ και ετοιμοπαραδοτο απο ελληνικο μαγαζι

 

http://mobilecity.gr/el/tempered-glass-xiaomi/6185-tempered-glass-03mm-xiaomi-mi5

 

Ειναι tempered της σειρας αλλα απο το τιποτα το προτιμω. Πηρα και μια φτηνη διαφανη θηκη διοτι χωρις θηκη μεχρι να ερθουν απο το ebay θα εχει σπασει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό δεν γίνεται. Η 4g και η άλλη 3g.

Ααα καταλαβα τι λες.

Μπορεις ομως να αλλαξεις ποια θα ειναι 4g απο τις ρυθμισεις. Δεν χρεαζεται εννοω να αλλαζεις την θεση των καρτων.

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστο είναι, έχω πάρει 4 κινητά από κει...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

johnaki25 καλησπέρα,

μήπως μπορείς να μας πεις τι παιζει με τα μεταφορικά απο το συγκκριμένο καταστημα κ αν ερχεται γρήγορα?

με ενδιαφερει κ μένα να το πάρω από ευρώπη γιατι το βιάζομαι αλλα να μην το ακριβοπληρωσω κιόλας

σευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

johnaki25 καλησπέρα,

μήπως μπορείς να μας πεις τι παιζει με τα μεταφορικά απο το συγκκριμένο καταστημα κ αν ερχεται γρήγορα?

με ενδιαφερει κ μένα να το πάρω από ευρώπη γιατι το βιάζομαι αλλα να μην το ακριβοπληρωσω κιόλας

σευχαριστούμε!

Μεταφορικά δεν θυμάμαι πόσο είχα πληρώσει, αλλά εγώ τα είχα πάρει ολα

από την Κίνα(ειναι λιγότερα τα μεταφορικά με τις εκεί εταιρίες νομίζω) ... Αλλά μου είχαν έρθει γνήσια τα κινητά και όπως τα ζητησα(με αγγλοκινεζικη dev για άμεσο κλείδωμα συγκεκριμένα)

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και γω με την 7.2.8.0.0 του Geekbuying που αναφέρθηκε νωρίτερα και θέλω επίσης να βάλω cyanogen..

 

Μπορείς να βοηθήσεις λίγο?

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει να ξεκλειδωσεις bootloader να βάλεις μέσα twrp recovery και μετά φλασαρεις μέσα ότι θες..εγώ προσωπικά έβαλα ελληνική stable rom. Δες αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το χτυπησα σημερα στα 245€ σε μαυρο απο AliExpress! Αναμενω!

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το χτυπησα σημερα στα 245€ σε μαυρο απο AliExpress! Αναμενω!

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το 32 πήρες να φανταστώ σε αυτήν την τιμή σωστά? Εγώ έχω το 64 αρι μιας και δεν παίρνει κάρτα Micro SD. Τους είπες να σου έχουν official Rom τουλάχιστον?

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 32αρι. Rom λεει international οτι εχει.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστο είναι, έχω πάρει 4 κινητά από κει...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδώ κάνουν παράπονα οτι τα στέλνουν απο Κίνα.

Πόσές μέρες έκαναν για να έρθουν όταν τα παράγγειλες? Πολύ φθηνό είναι 256 ευρώ για το 64gb και απο Ευρώπη.:confused::

Το έβαλα το google translate και η τιμή αλλάζει στα 296:lol::w00t::dash:

 

EDIT: απο Κίνα στέλνουν, φαίνεται στο "about us"

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...