Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γιατί να μην προτιμήσει κανείς το zuk z2 ? Φαίνεται να είναι καλύτερη επιλογή...

Το νήμα φιλε μου ειναι για το Mi5 , δεν ειναι για VS ούτε για ποια συσκευή να αγοράσω την μια η την αλλη ? αν ψάξεις λιγο υπάρχει συγκεκριμένο νήμα για προτιμήσεις , παρακαλώ να κρατάμε το νήμα καθαρό για αυτούς που θέλουν να μάθουν για το Mi5 .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλημερα παιδες..

Και εγω σαν μεγαλος φαν της εταιρειας περιμενω το Pro να κυκλοφορησει καλα καλα για να το παρω, αλλα διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες με εχετε βαλει σε πολλες σκεψεις και μαλλον δεν θα το παρω..

Ισως παω για το Mi Note Pro, ή κάποιο Meizu.

 

Το κινητό θα είναι αστέρι και δε χωράει καμία αμφιβολία για αυτο. Απλά αυτό που συνέβη είναι ότι η xiaomi ανέβασε τις τιμές που μας είχε συνηθίσει και διέλυε τον ανταγωνισμό και έτσι άρχισαν οι πραγματικές συγκρίσεις με τις "επωνυμες" ναυαρχιδες και προσέλκυσε το κοινό αυτων συσκευών, που ψάχνουν οποιαδήποτε μάρκα αρκεί να είναι κορυφαία (στις φωτογραφίες). Όταν πέσει στα 250-300 όλα τα στόματα θα κλείσουν και θα ψάχνουν κουπονάκι από πού να αγοράσουν...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

τελικα οτι καθυστερησε να βγαλει την pro edition και οτι οι τιμες τσιμπουν με κανει να κοιταζω σε lg μερια ,πατατια για μενα οτι κλειδωσε και τον bootloader. ναι μεν καλη τιμη λανσαρισματος αλλα δυο μηνες μετα και αφαντη η pro εκδοση και τιμες που πεφτουν αποο αλλες ναυαρχιδες σε κανουν να κοιταζεις και αλλες επιλογες...

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πάντα βγαίνει κάποιος για να προτείνει άλλη συσκευή και πάντα αναφέρει κινητά άλλης κατηγορίας με ξεπερνά .

Αλήθεια και σε άλλα πράγματα το ίδιο κάνετε;

Δηλαδή πχ αν ήταν για αυτοκίνητο και ήθελε κάποιος μικρομεσαίο πχ Auris θα βγαίνατε να του προτείνετε το Avensis , ή είναι κάτι που σας βγαίνει μόνο στα κινητά;

Πόσο ορθό είναι σε ένα θέμα που η συσκευή είναι στις 5-5.2" η αντιπρόταση να είναι 5.5-5.7"?

Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο σε αυτό το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

τελικα οτι καθυστερησε να βγαλει την pro edition και οτι οι τιμες τσιμπουν με κανει να κοιταζω σε lg μερια ,πατατια για μενα οτι κλειδωσε και τον bootloader. ναι μεν καλη τιμη λανσαρισματος αλλα δυο μηνες μετα και αφαντη η pro εκδοση και τιμες που πεφτουν αποο αλλες ναυαρχιδες σε κανουν να κοιταζεις και αλλες επιλογες...

Γιατί η LG τον έχει ξεκλείδωτο;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η LG τον έχει ξεκλείδωτο;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

Ε οχι αλλα ξερεις τωρα,στις αλλες μαρκες τα κανουμε γαργαρα γιατι ποτε δεν τον ειχαν ξεκλειδωτο.

Δεν εχει σημασια που στη xiaomi τον ξεκλειδωνεις και δε χανεις και εγγυηση κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πέσει στα 250-300 όλα τα στόματα θα κλείσουν και θα ψάχνουν κουπονάκι από πού να αγοράσουν...

 

Ξέρεις πότε θα γίνει αυτό? Λιγο πριν κυκλοφορήσει ο αντικαταστατης του το 2018 :D

 

Στάλθηκε από το Z30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι αλλα ξερεις τωρα,στις αλλες μαρκες τα κανουμε γαργαρα γιατι ποτε δεν τον ειχαν ξεκλειδωτο.

Δεν εχει σημασια που στη xiaomi τον ξεκλειδωνεις και δε χανεις και εγγυηση κιολας.

 

ναι σιγουρα? δεν ειμαι hater ειχα απο τους πρωτους αρκετες συσκευες xiaomi ,απλα περιμενεις 15 μερες να ξεκλειδωσεις με κωδικο ,και απο την στιγμη που ξεκλειδωνει εως τωρα δεν υπαρχει τροπος να κλειδωσει και εαν κλειδωσεις ξερουν οτι το ξεκλειδωσες, σε lg που επισης ειχα η διαδικασια ξεκλειδωματος ειναι ζητημα καποιων κλικ και κλειδωνει παλι ευκολα.

για την εγγυηση η αποσταση για μενα δεν παιζει ρολο αλλα μια φορα που χρειαστηκα κινεζικο support εφαγα 15 μερες για να δεκτουν να το στειλουν πισω,με αμαζον που συνηθως αγοραζω εχω αμεση ανταποκριση

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που βρέθηκα στο mall μπήκα σ ενα γερμανό να δώ το s7. Έκαιγε τόσο που κόντεψε να μου πέσει. Και με το touchwiz θυμήθηκα γιατί είχα φύγει απo το s4. Μπορείς να αλλάξεις ρομ βέβαια αλλά τότε η εγγύηση για την οποία τόσο κόπτονται μερικοί, πάπαλα. Τέλος πάντων επειδή το Πάσχα θα είμαι Σιγκαπούρη θα κοιτάξω τι παίζει εκεί και κατά πάσα πιθανότητα θα έρθω πίσω με mi5.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά το s6 έπεσε στα 370 3μήνες πρίν έρθει το s7 κι ανεβοκατεβαίνει από τότε εως τα 400 μαξ. Επίσης το mi5 pro αναμένετε να γίνει διαθέσιμο τέλη μαιού με αρχές καλοκαιριού ( κι αν ) και αν λάβουμε στα σοβαρά το πόσο γρήγορα έπεσε το mi4 όταν βγήκε και τα note/note pro, ναι θα πέσει το καλοκαίρι με φθινόπωρο απλά όχι του 16.

 

Όσο για το πάθος σου για το mi5 κι εγώ το ίδιο είχα μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου.

 

Σημασια εχει οτι τωρα το S6 κοστιζει 400.. Ενω 380 κοστιζει στην Κινα το Mi5 pro που ειναι ανωτερη κατηγορια βαση τεχνολογιας..

 

Επισης δεν ξερω απο που πηρες πληροφοριες για διαθεσιμοτητα παντως ουτε οι Κινεζοι δεν ξερουν ποτε θα υπαρχει διαθεσιμο το Mi5 Pro οποτε μπορει να ειναι και αυριο μπορει και σε ενα μηνα κανεις δεν ξερει.. Τωρα για τις τιμες απο οτι βλεπω στα Redmi πεφτουν οι τιμες τους παρα πολυ γρηγορα οποτε φανταζομαι το ιδιο θα γινει και με το Mi5 ειδικα οταν θα κυκλοφορησουν και την νεα τους συσκευη την Μax εκδοση η καποια τελος παντων με μεγαλυτερη οθονη.

 

Γιατι εισαι δυσαρεστημενος με το Mi5 τι σε χαλασε? Και ποιο μοντελο εχεις ακριβως?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολυ θα ηθελα να μου πεις πως οριζεις το upgrade και το downgrade.

 

Επισης, θα ηθελα να μου πεις πως 100-150€ παραπανω ειναι 'ολοκληρος μισθος', ειδικα οταν εχουν αντικρυσμα (2ετης εγγυηση/ αμεση αγορα και service) ακομα και αν εξαιρεσεις την καμερα.

 

Που δεν θα ειναι τοσα ΟΤΑΝ ερθει το mi5

 

 

 

Kαι στα 500, αξιζει 15 φορες καλυτερα απο το mi5

 

Στην περιπτωση του Nexus 6p vs Mi5 το να παω σε Nexus ειναι downgrade λογο τεχνολογιας.. Καλυτερος επεξεργαστης με λιγοτερο νανομετρα μικροτερες θερμοκρασιες υποστηριξη Q.C. 3.0 και αλλα πολλα χαρακτηριστικα τα οποια δεν μπορουν να εχουν παλιοτερες συσκευες.. Οπως υψηλοτεροι χρονισμοι σε γραφικα και μνημες ραμ..

 

Για να μην αναφερω και ποσο ψεμα ειναι το Nexus 6p σαν κατασκευη! Σπαει για την πλακα ενα 5χρονο μπορει να το σπασει με μεγαλη ανεση! Και υπαρχουν αποδεικτικα στο Youtube για οποιον θελει να ψαξει..

 

Τωρα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να πληρωσει καποιος 15 φορες καλυτερα για S7 απο Mi5 γιατι ειναι αναλογα για ποιου την τσεπη μιλαμε και τι πραγμα ζηταει.. Ολοι δηθεν καιγομαστε για εγγυηση αλλα σπανια την χρειαζομαστε ως προς το Hardware το πιο συνηθες ειναι το λογισμικο που μας κανει την ζημια! Και αυτο στα καταλληλα χερια φτιαχνεται ευκολα.. Οποτε εγω που ξερω 2-3 πραγματα για τις Rom θελω να τα γλυτωσω αυτα τα 150€ εξτρα που θα δωσω σε ενα S7 για καλυτερη καμερα και ανθεκτικοτερη κατασκευη εσωτερικα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα που βρέθηκα στο mall μπήκα σ ενα γερμανό να δώ το s7. Έκαιγε τόσο που κόντεψε να μου πέσει. Και με το touchwiz θυμήθηκα γιατί είχα φύγει απo το s4. Μπορείς να αλλάξεις ρομ βέβαια αλλά τότε η εγγύηση για την οποία τόσο κόπτονται μερικοί, πάπαλα. Τέλος πάντων επειδή το Πάσχα θα είμαι Σιγκαπούρη θα κοιτάξω τι παίζει εκεί και κατά πάσα πιθανότητα θα έρθω πίσω με mi5.

 

Να σαι καλα ρε Man που ενημερωνεις να μην πετανε στα συννεφα μερικοι με το S7. Kαι καπου αλλου το διαβασα οτι καιει αυτη η συσκευη.

 

Singapore νομιζω δεν εχουν Mi5 αλλα αφου θα πας ψαξτο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για οσους παραπονιουντε για Bootloader.. Για την ασφαλεια του χρηστη κλειδωσανε τον Bootloader και σου δινουν την δυνατοτητα να τον ξεκλειδωσεις χωρις να χασεις εγγυηση.. Ξερετε πολλες εταιριες που παρεχουν τα ιδια προνομοια??

 

Εν πασι περιπτωση ο χρονος που χρειαζεται για να ξεκλειδωθει δεν ειναι οτι καλυτερο. Αλλα εχει βρεθει τροπος για το Redmi note 3 και 3/pro να ξεκλειδωθει ο Bootloader μεσα σε λιγη ωρα με μια μεθοδο.. Φανταζομαι θα το κανουν και τις υπολοιπες συσκευες!

Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει οτι τωρα το S6 κοστιζει 400.. Ενω 380 κοστιζει στην Κινα το Mi5 pro που ειναι ανωτερη κατηγορια βαση τεχνολογιας..

 

Επισης δεν ξερω απο που πηρες πληροφοριες για διαθεσιμοτητα παντως ουτε οι Κινεζοι δεν ξερουν ποτε θα υπαρχει διαθεσιμο το Mi5 Pro οποτε μπορει να ειναι και αυριο μπορει και σε ενα μηνα κανεις δεν ξερει.. Τωρα για τις τιμες απο οτι βλεπω στα Redmi πεφτουν οι τιμες τους παρα πολυ γρηγορα οποτε φανταζομαι το ιδιο θα γινει και με το Mi5 ειδικα οταν θα κυκλοφορησουν και την νεα τους συσκευη την Μax εκδοση η καποια τελος παντων με μεγαλυτερη οθονη.

 

Γιατι εισαι δυσαρεστημενος με το Mi5 τι σε χαλασε? Και ποιο μοντελο εχεις ακριβως?

 

Ενα-ενα με την σειρά.

 

1ον) δεν με νοιάζει πόσο έχει το s6 τώρα, σου βγάζω άκυρη απλά την δικαιολογία ότι το samsung θέλει 2 χρόνια κι αν για να πέσει κάτω απ'τα 400. 9μήνες μετά είχε πάει 370

 

2) Όπως είδες είπα ''και αν'' κυκλοφορήσει τότε, δεν είναι πληροφορίες από κάπου είναι οι εικασίες που γίνονται για την κυκλοφορία του. Όπως με το note pro/note πέρσυ κάθε μήνα έλεγαν κι άλλη ημερομηνία.

 

3) Τι με ενδιαφέρει εμένα και εσένα πόσο κοστίζει το xiaomi στην Κίνα; εμένα κι εσένα και τον καθένα εδώ μέσα μας ενδιαφέρει στα πόσα θα μπορούμε να το παραγγείλουμε και το xiaomi mi5 pro κάνει 480ευρώπουλα.

 

4) Η σειρά redmi πέφτει γρήγορα επειδή βγαίνουν και πολλές συσκευές, στις ναυαρχίδες ( είτε τα mi είτε τα note/note pro ) κάνει κανα χρόνο για να πέσει σε νορμαλ επίπεδα με βάση τα specs του την κάθε περίοδο. ( όπως π.χ τώρα το note pro της είναι μια χαρά επιλογή για αγορά στα 300 με τα specs του ) Οπότε το mi5 pro θα το δεις κάτω από 300 που είπες ένας άλλος του χρόνου το καλοκαίρι που δεν ξέρει κανείς μας πόσο θα έχουν πάει οι άλλες προτάσεις του 16 ή γενικώς τι θα χει βγει.

 

Όσο για την max/plus έκδοση εαν βγει δεν βλέπω να είναι τίποτα παραπάνω από έναν αντικαταστάτη των note της κι όχι μεγάλη έκδοση του mi5.

Είχα το 3/64, πλέον δεν το χω και πάλι καλά μπόρεσα και το ξεφορτώθηκα γρήγορα σε τρελό με τα xiaomi φίλο..με χάλασαν τα πάντα εκτός από την αίσθηση ακριβού κινητού που σου αφήνει αδιαμφισβήτητα. Τα είχα γράψει κι όλας μέχρι που ξανά έπιασα δουλειά και σταμάτησα να πολύ μπαίνω.

Υπ όψιν η κριτική μου είναι με βάση την τιμή του και το πόσο μας πιπιλούσε τα αυτία η xiaomi για το super κινητό που περιμέναμε 2 χρόνια, εαν ήταν στα λεφτά που το ανακοίνωσε η xiaomi στα κινεζομάγαζα, έβγαινε άμεσα το pro και επίσης η xiaomi κρατούσε μικρό καλάθι δεν θα το έκρινε με τα ίδια στάνταρ. Αλλά η xiaomi ήθελε να μας πείσει ότι μπορεί να ανταγωνιστεί τις μεγάλες ναυαρχίδες, με έκανε να την πιστέψω και πολύ απλά έκλαψα τα λεφτά μου και περίμενα τσάμπα κανα μήνα χωρίς κινητό μέχρι να έρθει. )

 

 

Για το κλείσιμο, λέει o άλλος ότι έκαιγε η demo συσκευή του μαγαζιού στα s7 οπότε καίνε όλα τα s7 ( τι να λέει που οι 9/10 που το πήρανε έχουν μείνει πλήρως ευχαριστημένοι εσείς με την δοκιμή στο μαγαζί ξέρετε καλύτερα )

 

Πολύ το κουράσαμε όμως και βγήκαμε off-topic. Φορουμ είμαστε και λέμε τις γνώμες μας για να διαβάσουν μερικοί και να βγάλουν δική τους άποψη. Πάρτε όποια συσκευή θέλετε και χαρείτε την όσο μπορείτε και όσο σας δίνει αυτή την δυνατότητα.

Αλλά φέτος θέλετε δεν θέλετε η xiaomi έβγαλε πολύ καλές συσκευές με καλό σε όλα τους μόνο στην mid-range κατηγορία, στην ναυαρχίδα τα έκανε θάλασσα κι ας μην το παραδέχεστε μερικοί. Το κλείνω εδώ και δεν θα το συνεχίσω κι ας απαντήσεις. Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ενα-ενα με την σειρά.

 

1ον) δεν με νοιάζει πόσο έχει το s6 τώρα, σου βγάζω άκυρη απλά την δικαιολογία ότι το samsung θέλει 2 χρόνια κι αν για να πέσει κάτω απ'τα 400. 9μήνες μετά είχε πάει 370

 

2) Όπως είδες είπα ''και αν'' κυκλοφορήσει τότε, δεν είναι πληροφορίες από κάπου είναι οι εικασίες που γίνονται για την κυκλοφορία του. Όπως με το note pro/note πέρσυ κάθε μήνα έλεγαν κι άλλη ημερομηνία.

 

3) Τι με ενδιαφέρει εμένα και εσένα πόσο κοστίζει το xiaomi στην Κίνα; εμένα κι εσένα και τον καθένα εδώ μέσα μας ενδιαφέρει στα πόσα θα μπορούμε να το παραγγείλουμε και το xiaomi mi5 pro κάνει 480ευρώπουλα.

 

4) Η σειρά redmi πέφτει γρήγορα επειδή βγαίνουν και πολλές συσκευές, στις ναυαρχίδες ( είτε τα mi είτε τα note/note pro ) κάνει κανα χρόνο για να πέσει σε νορμαλ επίπεδα με βάση τα specs του την κάθε περίοδο. ( όπως π.χ τώρα το note pro της είναι μια χαρά επιλογή για αγορά στα 300 με τα specs του ) Οπότε το mi5 pro θα το δεις κάτω από 300 που είπες ένας άλλος του χρόνου το καλοκαίρι που δεν ξέρει κανείς μας πόσο θα έχουν πάει οι άλλες προτάσεις του 16 ή γενικώς τι θα χει βγει.

 

Όσο για την max/plus έκδοση εαν βγει δεν βλέπω να είναι τίποτα παραπάνω από έναν αντικαταστάτη των note της κι όχι μεγάλη έκδοση του mi5.

Είχα το 3/64, πλέον δεν το χω και πάλι καλά μπόρεσα και το ξεφορτώθηκα γρήγορα σε τρελό με τα xiaomi φίλο..με χάλασαν τα πάντα εκτός από την αίσθηση ακριβού κινητού που σου αφήνει αδιαμφισβήτητα. Τα είχα γράψει κι όλας μέχρι που ξανά έπιασα δουλειά και σταμάτησα να πολύ μπαίνω.

Υπ όψιν η κριτική μου είναι με βάση την τιμή του και το πόσο μας πιπιλούσε τα αυτία η xiaomi για το super κινητό που περιμέναμε 2 χρόνια, εαν ήταν στα λεφτά που το ανακοίνωσε η xiaomi στα κινεζομάγαζα, έβγαινε άμεσα το pro και επίσης η xiaomi κρατούσε μικρό καλάθι δεν θα το έκρινε με τα ίδια στάνταρ. Αλλά η xiaomi ήθελε να μας πείσει ότι μπορεί να ανταγωνιστεί τις μεγάλες ναυαρχίδες, με έκανε να την πιστέψω και πολύ απλά έκλαψα τα λεφτά μου και περίμενα τσάμπα κανα μήνα χωρίς κινητό μέχρι να έρθει. )

 

 

Για το κλείσιμο, λέει o άλλος ότι έκαιγε η demo συσκευή του μαγαζιού στα s7 οπότε καίνε όλα τα s7 ( τι να λέει που οι 9/10 που το πήρανε έχουν μείνει πλήρως ευχαριστημένοι εσείς με την δοκιμή στο μαγαζί ξέρετε καλύτερα )

 

Πολύ το κουράσαμε όμως και βγήκαμε off-topic. Φορουμ είμαστε και λέμε τις γνώμες μας για να διαβάσουν μερικοί και να βγάλουν δική τους άποψη. Πάρτε όποια συσκευή θέλετε και χαρείτε την όσο μπορείτε και όσο σας δίνει αυτή την δυνατότητα.

Αλλά φέτος θέλετε δεν θέλετε η xiaomi έβγαλε πολύ καλές συσκευές με καλό σε όλα τους μόνο στην mid-range κατηγορία, στην ναυαρχίδα τα έκανε θάλασσα κι ας μην το παραδέχεστε μερικοί. Το κλείνω εδώ και δεν θα το συνεχίσω κι ας απαντήσεις. Καλό βράδυ!

 

Η τιμη του Mi5 ειναι ψηλα τωρα εκτος Κινας μονο και μονο γιατι την εχουν αναλαβει οι Resellers, η μεγαλη ζητηση, και το αποθεμα!

Οταν λοιπον εχουμε αποθεμα στο Mi5 περιμενουμε και μειωση τιμης μιας και τωρα οποιος παρει Mi5 ειναι πιο "Exclusive πελατης"

 

Αυτα λοιπον και απο εμενα και θα κλεισω λεγοντας πως αν καποιος δεν εχει τα εξτρα 150 ευρω για το S7 οταν θα εχουμε Stock Mi5 pro θα κανει πολυ καλα παιρνοντας το Mi5 Pro μιας και το κοντραρει αρκετα καλα και με πολυ γρηγορο εσωτερικο χωρο στα 128GB ενα S7 με Micro SD στα 128GB θα κανει 600-650 ευρω και παλι δεν θα εχει την ταχυτητα που θα ειχαμε με εσωτερικο χωρο αποθηκευσης..

 

Αντι προτασεις ευτυχως εχουμε και ειναι πιο φθηνες απο Mi5 δεν θα τις πω εδω γιατι ειναι εκτος θεματος αλλα οποιος θελει να ψαξει ας δει για LeEco, Zuk, Oneplus

Link to comment
Share on other sites

Ενα-ενα με την σειρά.

 

1ον) δεν με νοιάζει πόσο έχει το s6 τώρα, σου βγάζω άκυρη απλά την δικαιολογία ότι το samsung θέλει 2 χρόνια κι αν για να πέσει κάτω απ'τα 400. 9μήνες μετά είχε πάει 370

 

2) Όπως είδες είπα ''και αν'' κυκλοφορήσει τότε, δεν είναι πληροφορίες από κάπου είναι οι εικασίες που γίνονται για την κυκλοφορία του. Όπως με το note pro/note πέρσυ κάθε μήνα έλεγαν κι άλλη ημερομηνία.

 

3) Τι με ενδιαφέρει εμένα και εσένα πόσο κοστίζει το xiaomi στην Κίνα; εμένα κι εσένα και τον καθένα εδώ μέσα μας ενδιαφέρει στα πόσα θα μπορούμε να το παραγγείλουμε και το xiaomi mi5 pro κάνει 480ευρώπουλα.

 

4) Η σειρά redmi πέφτει γρήγορα επειδή βγαίνουν και πολλές συσκευές, στις ναυαρχίδες ( είτε τα mi είτε τα note/note pro ) κάνει κανα χρόνο για να πέσει σε νορμαλ επίπεδα με βάση τα specs του την κάθε περίοδο. ( όπως π.χ τώρα το note pro της είναι μια χαρά επιλογή για αγορά στα 300 με τα specs του ) Οπότε το mi5 pro θα το δεις κάτω από 300 που είπες ένας άλλος του χρόνου το καλοκαίρι που δεν ξέρει κανείς μας πόσο θα έχουν πάει οι άλλες προτάσεις του 16 ή γενικώς τι θα χει βγει.

 

Όσο για την max/plus έκδοση εαν βγει δεν βλέπω να είναι τίποτα παραπάνω από έναν αντικαταστάτη των note της κι όχι μεγάλη έκδοση του mi5.

Είχα το 3/64, πλέον δεν το χω και πάλι καλά μπόρεσα και το ξεφορτώθηκα γρήγορα σε τρελό με τα xiaomi φίλο..με χάλασαν τα πάντα εκτός από την αίσθηση ακριβού κινητού που σου αφήνει αδιαμφισβήτητα. Τα είχα γράψει κι όλας μέχρι που ξανά έπιασα δουλειά και σταμάτησα να πολύ μπαίνω.

Υπ όψιν η κριτική μου είναι με βάση την τιμή του και το πόσο μας πιπιλούσε τα αυτία η xiaomi για το super κινητό που περιμέναμε 2 χρόνια, εαν ήταν στα λεφτά που το ανακοίνωσε η xiaomi στα κινεζομάγαζα, έβγαινε άμεσα το pro και επίσης η xiaomi κρατούσε μικρό καλάθι δεν θα το έκρινε με τα ίδια στάνταρ. Αλλά η xiaomi ήθελε να μας πείσει ότι μπορεί να ανταγωνιστεί τις μεγάλες ναυαρχίδες, με έκανε να την πιστέψω και πολύ απλά έκλαψα τα λεφτά μου και περίμενα τσάμπα κανα μήνα χωρίς κινητό μέχρι να έρθει. )

 

 

Για το κλείσιμο, λέει o άλλος ότι έκαιγε η demo συσκευή του μαγαζιού στα s7 οπότε καίνε όλα τα s7 ( τι να λέει που οι 9/10 που το πήρανε έχουν μείνει πλήρως ευχαριστημένοι εσείς με την δοκιμή στο μαγαζί ξέρετε καλύτερα )

 

Πολύ το κουράσαμε όμως και βγήκαμε off-topic. Φορουμ είμαστε και λέμε τις γνώμες μας για να διαβάσουν μερικοί και να βγάλουν δική τους άποψη. Πάρτε όποια συσκευή θέλετε και χαρείτε την όσο μπορείτε και όσο σας δίνει αυτή την δυνατότητα.

Αλλά φέτος θέλετε δεν θέλετε η xiaomi έβγαλε πολύ καλές συσκευές με καλό σε όλα τους μόνο στην mid-range κατηγορία, στην ναυαρχίδα τα έκανε θάλασσα κι ας μην το παραδέχεστε μερικοί. Το κλείνω εδώ και δεν θα το συνεχίσω κι ας απαντήσεις. Καλό βράδυ!

 

Συμφωνω μαζι σου φιλε και εγω ειχα και το εδωσα.Ο λογος γιατι δεν αξιζει σε αυτα τα χρηματα το συνολικο πακετο.Η xiaomi δεν εκανε για μια ακομη φορα την υπερβαση τα θετικα του ειναι οτι ειναι premium κατασκευη και ειναι γρηγορο μονο αυτα.Τελοςπαντων τωρα εχω ενα galaxy s6 edge το οποιο το εχω με custom rom γιατι δεν με ενδιαφερει τοσο η εγγυηση και πηγαινει πιο σφαιρα και απο το χιαομι με καλυτερη οθονη πιο ομορφο και σαφως καλυτερη καμερα.Δεν μπορω να φανταστω να δινεις 420 + ευρω και να μην εχεις μια αξιοπρεπη καμερα τουλαχιστον ισαξια με συσκευες αντιστοιχης τιμης.Αυτος ηταν και ενας σημαντικος λογος που το εδωσα γιατι την πατησα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η Xiaomi δημιούργησε υψηλές προσδοκίες σε πολλούς με την παρουσίαση του Mi5 και ειδικά με το Pro. Νομίζω όμως ότι τα έκανε σαλάτα. Ξενέρωσαν πολλοί με αυτήν την κατάσταση και ειδικά με την καθυστέρηση του Pro. Εγώ είχα σκοπό να δώσω λίγο πάνω από τα 400€ για το Pro αλλά δεν το βλέπω να πέφτει γρήγορα η τιμή. Ήδη έχω παραγγείλει το Redmi Note 3 Pro που είναι μια τίμια συσκευή σ' αυτά τα χρήματα και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σε ένα κατάστημα δοκιμάσατε ενα κινητό χωρίς να ξέρετε τι έχει περάσει το κινητό ,η τι του έχει φορτώσει ο καθένας Και μάλιστα σε κατάστημα που δεν το βαράει ο ήλιος το κινητό και το συγκεκριμένο έχει ψύξη μέσω υγρου και το αλλο που δεν έχει κάτι απο ολα τα παραπάνω δεν θα καίει με ξεπερνάει..Επίσης η διαφορα την στιγμή που θα έρθει το κινητό απο ενα 27th θα είναι ενα 50€ και κερδίζεις,αδιάβροχο,2ετη εγγύηση και πολυ καλητερη κάμερα..και το 27th στην λιανεμπόριο να έχει 400€ τι μας ενδιαφέρει..το κινητό έσπασε σαν καρυδοτσουφλο.μια χαρά μεσης ποιότητας είναι τα xiaomi,απλα αυτο βγήκε πιο ευαίσθητο.Εγώ που κάθομαι στο αμάξι με το κινητό στην πίσω τσεπη χαλαρά θα το είχα πάρει στα χερια

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ προσωπικά μιλάω πάνω από δίωρο καθημερινά στο κινητό έχει σημασία για μένα να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Εγώ δεν είπα ότι επειδή έπιασα ένα s7 που έκαιγε τότε πρέπει να καίνε όλα. Ανέφερα απλώς την εμπειρία μου για το συγκεκριμένο γιατί πιστεύω ότι μια συσκευή demo σε κατάστημα η οποία χρησιμοποιείται συνέχεια και από διαφορετικά άτομα έχει φτάσει στα όρια της λειτουργίας της και τότε μπορεί κάποιος να κρίνει τις πραγματικές της δυνατότητες. Ούτε εκθείασα τις αρετές του mi5 γιατί δεν μπορώ διότι δεν το έχω δει από κοντά. Θεωρητικά τα κινητά είναι ισάξια σε specs οπότε για μένα, αλλά και για οποιονδήποτε ορθολογικά σκεπτόμενο, το xiaomi κερδίζει ως φτηνότερο γιατί σαν εταιρείες είτε Κινέζικη είτε Κορεάτικη είτε Φιλιππινέζικη είτε Βιετναμέζικη διαφορά στην ουσία δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Πως είναι ρε παιδια ισαξια σε σπεκς? καλυτερη οθονη, αδιαβροχοποιηση, ασυρματη φορτιση, καλυτερη αυτονομια, καλυτερη καμερα (πολύ καλυτερη για την ακριβεια), support (από εγγυηση μεχρι διαθεσιμοτητα αξεσουάρ) και δε συμμαζευεται.

Οι διαφορες είναι τεράστιες, για να μπορει η xiaomi να εχει τυχη θα επρεπε να διαθετει σωστα και εγκαίρως στο εμποριο (όχι κυκλοφορια στα χαρτια - βλεπε προ) και τιμες προσιτες. Πχ σημερα ένα mi note pro στα 290 ευρω αξιζει με τα χιλια, αλλα ένα προ στα 450+ ευρω οοοοοταν βγει, δεν θα είναι η καλυτερη επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ προσωπικά μιλάω πάνω από δίωρο καθημερινά στο κινητό έχει σημασία για μένα να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Εγώ δεν είπα ότι επειδή έπιασα ένα s7 που έκαιγε τότε πρέπει να καίνε όλα. Ανέφερα απλώς την εμπειρία μου για το συγκεκριμένο γιατί πιστεύω ότι μια συσκευή demo σε κατάστημα η οποία χρησιμοποιείται συνέχεια και από διαφορετικά άτομα έχει φτάσει στα όρια της λειτουργίας της και τότε μπορεί κάποιος να κρίνει τις πραγματικές της δυνατότητες. Ούτε εκθείασα τις αρετές του mi5 γιατί δεν μπορώ διότι δεν το έχω δει από κοντά. Θεωρητικά τα κινητά είναι ισάξια σε specs οπότε για μένα, αλλά και για οποιονδήποτε ορθολογικά σκεπτόμενο, το xiaomi κερδίζει ως φτηνότερο γιατί σαν εταιρείες είτε Κινέζικη είτε Κορεάτικη είτε Φιλιππινέζικη είτε Βιετναμέζικη διαφορά στην ουσία δεν υπάρχει.

Φιλέ μου μια συσκευή η οποία φορτίζει συνέχεια και είναι ανοιχτή επίσης συνέχεια σε demo mode δεν μπορεί να είναι κριτήριο. Μιας και το δουλεύω αρκετά εδώ και ένα μήνα(το s7) έχω να πω ότι η θερμοκρασία της συσκευής είναι υποδειγματική. Κατά τ αλλά ένα κινητό είναι πολλά περισσότερα από ένα chipset επεξεργαστή που μπορεί να είναι το ίδιο.Το mi5 μου αρέσει πολύ αλλά όσο και να το θέλαμε όλοι δεν μπορείς να το πεις ισάξιο του s7. Βεβαίως δεν είναι και στην ίδια τιμή όμως. Με την καθυστέρηση όμως που έχει και τις τιμες στο Σκρουτζ που μειώνονται συνεχώς όταν θα κυκλοφορήσει δεν θα έχει κανενα νόημα να το προτιμήσει κάποιος εναντι των επωνύμων ναυαρχιδων που έρχονται επισημα στη χώρα μας. Και αύριο να κυκλοφορούσε το mi5 βάλε πόση αναμονή θα έχει λόγω μαζικών παραγγελιών στη αρχή,βάλε κι άλλο ενα μήνα μέχρι να σου έρθει Ελλάδα αντε και καλό καλοκαίρι! Και για να σε προλαβω την xiaomi την συμπαθω παρα πολύ και έχουν περάσει απο τα χέρια μου redmi 1,2,3, note2 και mi3 οπότε καμία προκαταλειψη δεν υπάρχει απο την μεριά μου

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ προσωπικά μιλάω πάνω από δίωρο καθημερινά στο κινητό έχει σημασία για μένα να μην ανεβάζει θερμοκρασία. Εγώ δεν είπα ότι επειδή έπιασα ένα s7 που έκαιγε τότε πρέπει να καίνε όλα. Ανέφερα απλώς την εμπειρία μου για το συγκεκριμένο γιατί πιστεύω ότι μια συσκευή demo σε κατάστημα η οποία χρησιμοποιείται συνέχεια και από διαφορετικά άτομα έχει φτάσει στα όρια της λειτουργίας της και τότε μπορεί κάποιος να κρίνει τις πραγματικές της δυνατότητες. Ούτε εκθείασα τις αρετές του mi5 γιατί δεν μπορώ διότι δεν το έχω δει από κοντά. Θεωρητικά τα κινητά είναι ισάξια σε specs οπότε για μένα, αλλά και για οποιονδήποτε ορθολογικά σκεπτόμενο, το xiaomi κερδίζει ως φτηνότερο γιατί σαν εταιρείες είτε Κινέζικη είτε Κορεάτικη είτε Φιλιππινέζικη είτε Βιετναμέζικη διαφορά στην ουσία δεν υπάρχει.

 

Δε θα σχολιάσω καν το ότι θεωρείς τα όρια μιας συσκευής τη συνεχόμενη χρήση σε φόρτιση.

Αλλά μια απορία έχω, έστω και πάμε με την λογική σου...έπιασες κανα demo mi5 σε μαγαζί να δεις αν καίει; :rolleyes:

Η απάντηση είναι όχι, οπότε το mi5 θα το κρίνεις με την απλή καθημερινή και νορμαλ χρήση αλλά το s7 με την demo χρήση στο μαγαζί.

Αν εσύ το θεωρείς αντικειμενικό αυτό πάω πάσο.

Θεωρητικά για σένα μπορεί να είναι ίδια η ferrari με το fiat μιας και είναι αμάξια και τα δύο, ορθολογικά σκεπτόμενο δεν σε λες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει γίνει το νήμα VS ενω δεν θα έπρεπε , οσοι θέλουν s7 ας πάρουν s7 και οσοι το εχουν να το χαίρονται,και οσους δεν τους ενδιαφέρει το Mi5 ας προσπεράσουν... μπαίνουμε να διαβάσουμε για το mi5 και διαβάζουμε οτι οταν κυκλοφορήσει το 128αρι δεν θα συμφέρει γιατι θα εχει πέσει το s7 που ειναι καλύτερο...όποιος λοιπον δεν μπορεί να περιμένει μπορει να πάρει s7 που οπως σωστά ειπε ο Βαγγέλης θα το παρει απο εδω με την εγγύηση και όλα τα + του...

Εμας τους υπολοίπους μας ενδιαφέρει το mi5 με την miui ,με τα + και τα - αφήστε μας να διαβάζουμε για αυτο τουλάχιστον... το s7 εχει μια χαρά δικο του νήμα να χαριεντιζεσται οι ιδιοκτήτες και οι μέλλοντες αγοραστές του .

Ο Moderator τι εγινε ρε παιδιά ?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι οδηγει πουθενα η συζητηση αν κανουμε συγκρισεις συσκευων. Η xiaomi σιγουρα μπορουσε και καλυτερα με το mi5 pro αλλα επελεξε να το καθυστερησει πολυ και να το παρουσιασει ως κατι το κορυφαιο απεναντι σε ναυαρχιδες επωνυμων και ακριβοτερων συσκευων.

Σιγουρα καποια χαρακτηριστικα του πλησιαζουν πολυ τους επωνυμους και σιγουρα σε καποια αλλα υστερει σημαντικα.

 

Απο εκει και επειτα οποιος θελει το αγοραζει και οποιος θελει κατευθυνεται αλλου και σε αλλες λυσεις. Καποιοι θα το παρουν και μπορει να τους ικανοποιησει αναλογα με την χρηση που κανουν σε καθε συσκευη τους και σιγουρα καποιοι αλλοι θα το παρουν και θα το μετανιωσουν που δεν εδωσαν τα ιδια χρηματα για να παρουν κατι ανωτερο.

 

Εγω προσωπικα ηθελα πολυ να το αποκτησω αλλα με αυτα και με εκεινα τελικα δεν... λιγο η καθυστερηση κυκλοφοριας του, λιγο η καθυστερηση που θα κανει να διωξει τα πρωτα κομματια των προπαραγγελιων και λιγο το χρονικο διαστημα που χρειαζεται για να ερθει στα χερια καποιου, μανι μανι μας κανουν ενα πενταμηνο συνολικα μεσα στο νερο απο την ημερα της παρουσιασης του!

Θεωρω πως η mid range κατηγορια της xiaomi ειναι πιο vfm, γι αυτο και γω πηγα σε αλλες λυσεις, πιο φθηνες και το ιδιο ικανοποιητικες.

Αλλωστε ουτε την lddr4 ram θα την αντιληφθουμε στην καθημερινοτητα μας, ουτε στον snap 820 θα δουμε καμια σουπερ ουαου διαφορα απο περσινα cpu's μιας και πλεον ολα τρεχουν νερακι.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο, αλλα πολυ τηλεκοντρολ ρε παιδι μου:p

 

https://www.youtube.com/watch?v=d6P9pwhwMqM

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...