Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ειχα παραγγειλει το letv x800 64gb 4gb ram απο spemall μετα απο 2 βδομαδες αναμονης στελνω mail και μετα απο 2 απαντησεις λεω κατι τρεχει...στελνω με το δευτερο mail ερωτηση για το ιδιο μοντελο εαν ειναι διαθεσιμο και εκει απαντουν δεν υπαρχει αμεσα και αν θελω μια αλλη συσκευη meizu 5 η xiaomi mi note pro δεν δεχτηκα και ειπα θελω το xiaomi mi5 128gb rom 4gb ram και να μου κανουν καλυτερη τιμη για την ολη ταλεπωρια και αναμονη.Ειχα πληρωσει 347 οποτε θα εχω ενα υπολοιπο,480ευρω το εχουν οποτε περιμενω απαντηση για την προταση μου.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως θα περιμένω να δω ορισμένα reviews και συγκριτικά που να αφορούν την κάμερα του.

Η σχεδιαση του δεν με ξετρέλανε , η ταχύτητα ειναι δεδομένη δεν θα υπάρχει πρόβλημα , άρα η πραγματική απόδοση της κάμερας θα ειναι αυτή που θα καθορίσει την επιλογή μου.

Επίσης θα έλεγα να περιμένουμε την νέα συσκευή της Letv ( αν έχει λύσει κάποια θεματάκια με την ρομ ) και φυσικά το meizu mx6 που αν και θα φοράει τον Helio x20 πιστεύω θα έχει πολύ καλή σχεδίαση και σχετικά καλή κάμερα σε πολύ ανταγωνιστική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως θα περιμένω να δω ορισμένα reviews και συγκριτικά που να αφορούν την κάμερα του.

Η σχεδιαση του δεν με ξετρέλανε , η ταχύτητα ειναι δεδομένη δεν θα υπάρχει πρόβλημα , άρα η πραγματική απόδοση της κάμερας θα ειναι αυτή που θα καθορίσει την επιλογή μου.

Επίσης θα έλεγα να περιμένουμε την νέα συσκευή της Letv ( αν έχει λύσει κάποια θεματάκια με την ρομ ) και φυσικά το meizu mx6 που αν και θα φοράει τον Helio x20 πιστεύω θα έχει πολύ καλή σχεδίαση και σχετικά καλή κάμερα σε πολύ ανταγωνιστική τιμή.

 

Τωρα συγκρίνεις πρωτοκλασάτη μάρκα με LeTV και MEIZU..... Η ΧΙΑΟΜΙ εκτός του πολύ καλού HW, δίνει πολύ μεγαλύτερο βάρος στο SW, εκεί που πονάνε όλα τα Android. Το ΜΙUI είναι η πιο μελετημένη ROM εκει έξω. Το πάντρεμα SW-HW και η πολύ άμεση ανταπόκριση στις κριτικές των χρηστών του MIUI κάνουν το MIUI ένα "Ζωντανό" λειτουργικό. Μην κολλάτε στο δέντρο και δείτε το δάσος. Η ΧΙΑΟΜΙ έχει παντρέψει άριστα τα καλά του android κόσμου με τα καλά της apple.

Ακόμα και μεγαλύτερες εταιρίες όπως η LG και SAMSUNG δεν ρίχνουν τόσο βάρος στην φροντίδα SW-HW και το άριστο δέσιμο. Μην ξεχνάτε ότι η Qualcomm είναι Επενδυτής στην XIAOMI.

 

αν λοιπόν πάς σε άλλον κινέζο για να κερδίσεις 2ΜΡ κάμερας , θα χάσεις όλη αυτή την αρτιότητα του συνόλου που σου χαρίζει ένα ΧΙΑΟΜΙ.

 

Εξάλλου και η apple δεν έχει τα καλύτερα μεμονωμένα χαρακτηριστικά , αλλά το σύνολο της είναι που μαγεύει. Η σωστή υλοποίηση, το σωστό πάντρεμα SW-HW, και η εμμονή στην λεπτομέρεια.

 

Όλα αυτά μπορείτε να τα διαπιστώσετε βλέποντας όλη την παρουσίαση του HUGO BARRA στη Βαρκελώνη στην παρουσίαση του Μι5

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να σας ρωτησω play store,google sync έχει; ή τα περνάμε μετά; xiaomi συσκευή δεν είχα ποτέ ξεκίνησα με samsung, lg, letv και τώρα πάω για το mi5, ένα έχω να πω με τα μισά χρήματα παίρνεις κινέζο και καλύτερο από τα επώνυμά που πλήρωνα παλαιότερα.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Τωρα συγκρίνεις πρωτοκλασάτη μάρκα με LeTV και MEIZU.....

 

Ελα καλα... βαθιές ανάσες, μη μου πάθεις τίποτα :p Σιγα την πρωτοκλασοτινη :lol: If u ask me, στο ιδιο καζάνι βράζουνε, με την διαφορα οτι η Xiaomi βγάζει φωτιστικά και air purifiers. Το καλοδούλεμενο επίσης s/w ειναι αυτό που δεν χρειάζεται να μπεις σε 4 διαφορετικά μενου για να μην σου κλείνει εφαρμογες ούτε αφαιρεί σε λειτουργικότητα (βλεπε app drawer). Αν το δούμε και σφαιρικότερα, τα Meizu εισάγονται και επισημα και έχουν και international versions... ενω στο Xiaomi στηριζεσαι σε τρίτους.

 

Ο φίλος που λεει περι συγκρισης έχει και την ποιο ορθολογική στάση αν θέλει το καλύτερο. Το αν οντως το Xiaomi θα ειναι flawless, υπεργαμάτο κλπ... θα φανεί στην νεκροψία. Και εγώ πιστεύω οτι όντως θα ξεχωρίσει, αλλα ειναι gut feeling και οχι fact. :happy:

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Ελα καλα... βαθιές ανάσες, μη μου πάθεις τίποτα :p Σιγα την πρωτοκλασοτινη :lol: If u ask me, στο ιδιο καζάνι βράζουνε, με την διαφορα οτι η Xiaomi βγάζει φωτιστικά και air purifiers. Το καλοδούλεμενο επίσης s/w ειναι αυτό που δεν χρειάζεται να μπεις σε 4 διαφορετικά μενου για να μην σου κλείνει εφαρμογες ούτε αφαιρεί σε λειτουργικότητα (βλεπε app drawer). Αν το δούμε και σφαιρικότερα, τα Meizu εισάγονται και επισημα και έχουν και international versions... ενω στο Xiaomi στηριζεσαι σε τρίτους.

 

Ο φίλος που λεει περι συγκρισης έχει και την ποιο ορθολογική στάση αν θέλει το καλύτερο. Το αν οντως το Xiaomi θα ειναι flawless, υπεργαμάτο κλπ... θα φανεί στην νεκροψία. Και εγώ πιστεύω οτι όντως θα ξεχωρίσει, αλλα ειναι gut feeling και οχι fact. :happy:

 

Και η SAMSUNG βγάζει ψυγεία αλλά δεν αναφέρεται πουθενά μειονεκτικά για την ποιότητα της, εσύ γιατί το κάνεις για την XIAOMI?

Που εν τέλη τα παράλληλα προϊόντα της είναι απο τα καλύτερα και πάλι (βλέπε power banks XIAOMI)

 

Σχετικά με τον app drawer σε παραπέμπω εδώ να σου απαντήσει η ίδια η google ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431842 )

 

Σχετικά με την νεκροψία για το αν θα δείξει οτι θα είναι καλό, στηρίζομαι στο ότι εδώ και 5-6 χρόνια που υπάρχει η εταιρία, ότι κινητό έχει βγάλει είναι όλα αξιόπιστα και χωρίς κατασκευαστικές αστοχίες.

 

Τι εννοείς ότι μπαίνεις σε 4 μενου για να μην σου κλείνει εφαρμογές;;;;

 

 

ΥΓ. είναι αλλιώς να έχω έναν HUGO BARRA πίσω απο μια εταιρία......

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Το καλοδούλεμενο επίσης s/w ειναι αυτό που δεν χρειάζεται να μπεις σε 4 διαφορετικά μενου για να μην σου κλείνει εφαρμογες ούτε αφαιρεί σε λειτουργικότητα (βλεπε app drawer). Αν το δούμε και σφαιρικότερα, τα Meizu εισάγονται και επισημα και έχουν και international versions.

 

 

Μην χαλάμε το θέμα αλλά ειδικά μπροστά στο Flyme, το Miui φαίνεται λες και είναι θεικό πράγμα κι όχι ένα απλό software. ( μην βιαστείς να μου πεις ότι δεν το χω δοκιμάσει )

Επίσης εισάγονται επίσημα αλλά υποστήριξη έχεις μόνα στις ελληνικές συσκευές, σε αυτά που πήρες απ'εξω και πάλι σε τρίτους θα στηριχθείς άρα να μου λείπει που δεν έχει η xiaomi υποστήριξη εδώ αν ήταν να την χρηματοδοτούσα απ'το πορτοφόλι μου.

 

Καλημέρα!

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

έχοντας το letv le1 pro x800 μπορώ να πω ότι εάν έβγαινε τώρα το letv le2 pro θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια και αν κάποιος θέλει antutu score 148.000
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Τωρα συγκρίνεις πρωτοκλασάτη μάρκα με LeTV και MEIZU..... Η ΧΙΑΟΜΙ εκτός του πολύ καλού HW, δίνει πολύ μεγαλύτερο βάρος στο SW, εκεί που πονάνε όλα τα Android. Το ΜΙUI είναι η πιο μελετημένη ROM εκει έξω. Το πάντρεμα SW-HW και η πολύ άμεση ανταπόκριση στις κριτικές των χρηστών του MIUI κάνουν το MIUI ένα "Ζωντανό" λειτουργικό. Μην κολλάτε στο δέντρο και δείτε το δάσος. Η ΧΙΑΟΜΙ έχει παντρέψει άριστα τα καλά του android κόσμου με τα καλά της apple.

Ακόμα και μεγαλύτερες εταιρίες όπως η LG και SAMSUNG δεν ρίχνουν τόσο βάρος στην φροντίδα SW-HW και το άριστο δέσιμο. Μην ξεχνάτε ότι η Qualcomm είναι Επενδυτής στην XIAOMI.

 

στο Mi4i μου πάντως η MIUI έμεινε μια βδομάδα με το πολύ ζόρι, ξενίζει κάπως η λογική apple σε κινητό android, με όλες τις εφαρμογές χύμα ή σε φακέλους στις Home Screens... με CyanogenMod είναι πια κομπλέ, με καλύτερη απόδοση και διαχείρηση μπαταρίας κλπ

Edited by ThanKanellop
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρουμε σε πόσο καιρό θα βγουν οι κανονικές εκδόσεις? και οχι presale? γιατί σε αυτές τις τιμές αξίζει να περιμένουμε λίγο
Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

Ποοοοσοοοο θελω να το παραγγειλω εδω και τωρα!Οποτε προτεινετε τουλαχιστον να περιμενουμε μεχρι να ξεκινησει να ειναι διαθεσιμο κανονικα?
Omnia I --> Omnia II --> Galaxy S --> HTC Desire HD --> LG Optimus 3D --> Motorola Razr --> Galaxy Nexus --> Nexus 4 --> Nexus 5 --> LG G2 --> OnePlus One --> LG G3 --> Xiaomi Mi4 --> Samsung Galaxy S6 Edge!
Link to comment
Share on other sites

με ψήνει πολύ το τηλέφωνο, το μόνο που με κρατάει είναι το MIUI καθώς μ αρέσουν περισσότερο τα στοκ τηλέφωνα. Από τη στιγμή που θα φοράει snapdragon θεωρείτε πιθανό να βγει κάποια custom rom τύπου cyanogen?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σίγουρα θα βγει, αλλά miui δε βγαίνει από Xiaomi, θα σε στοιχειώνει το τηλέφωνό σου για πάντα, ώσπου και θα ξαναβαλεις. To MIUI είναι όπλο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος με τετοιο hardware να βαλει καποιος cyanogen η στοκ android;

Αυτό ειχε καποια λογικη όταν το hardware ηταν πιο φτωχο και θελαμε καλύτερη σβελτάδα

Με τα σημερινά δεδομενα δεν τίθεται τετοιο θεμα , χωρια που μια τετοια αλλαγή ρομ θα μειωνει αισθητά την απόδοση της συσκευης ειδικα σε θεματα κάμερας.

Το πολύ πολύ προσθήκη launcher και αυτό για αυτούς που δεν θελουν να αποχωριστούν το συρτάρι εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Εχει φίλος το Redmi note 3 και έχω δουλέψει λίγο το interface του. Αρχικά έχει μέσα κάποιες κινεζο-εφαρμογές, οι οποίες οκ βγαίνουν με root. Από την άλλη, ας πούμε ότι συνηθίζω το MIUI το θέμα των αναβαθμίσεων με ανησυχεί λίγο, υπάρχει καλή υποστήριξη από την Xiaomi σ΄αυτό το κομμάτι; Έχει πάρει κάποιο τηλέφωνο της για παράδειγμα αναβάθμιση σε Android 6.0;
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει ναι. Η ελληνική κοινότητα είναι η δεύτερη παγκοσμίως

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει φίλος το Redmi note 3 και έχω δουλέψει λίγο το interface του. Αρχικά έχει μέσα κάποιες κινεζο-εφαρμογές, οι οποίες οκ βγαίνουν με root. Από την άλλη, ας πούμε ότι συνηθίζω το MIUI το θέμα των αναβαθμίσεων με ανησυχεί λίγο, υπάρχει καλή υποστήριξη από την Xiaomi σ΄αυτό το κομμάτι; Έχει πάρει κάποιο τηλέφωνο της για παράδειγμα αναβάθμιση σε Android 6.0;

 

Το κομματι της υποστηριξης θα επρεπε να ειναι το τελευταιο που σε ανησυχει!Οσοι ειναι κατοχοι μπορουν να το επιβεβαιωσουν...

Omnia I --> Omnia II --> Galaxy S --> HTC Desire HD --> LG Optimus 3D --> Motorola Razr --> Galaxy Nexus --> Nexus 4 --> Nexus 5 --> LG G2 --> OnePlus One --> LG G3 --> Xiaomi Mi4 --> Samsung Galaxy S6 Edge!
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει ναι. Η ελληνική κοινότητα είναι η δεύτερη παγκοσμίως

 

Πρωτοι αλλα εχουν παραγκα οι Ινδοι!! :lol:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

ακόμα δε κυκλοφόρησε έγινε Best seller!

 

http://techblog.gr/mobile/xiaomi-mi-5-14-million-registrations-6743/

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Και η SAMSUNG βγάζει ψυγεία αλλά δεν αναφέρεται πουθενά μειονεκτικά για την ποιότητα της, εσύ γιατί το κάνεις για την XIAOMI?

Που εν τέλη τα παράλληλα προϊόντα της είναι απο τα καλύτερα και πάλι (βλέπε power banks XIAOMI)

 

Σχετικά με τον app drawer σε παραπέμπω εδώ να σου απαντήσει η ίδια η google ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=431842 )

 

Σχετικά με την νεκροψία για το αν θα δείξει οτι θα είναι καλό, στηρίζομαι στο ότι εδώ και 5-6 χρόνια που υπάρχει η εταιρία, ότι κινητό έχει βγάλει είναι όλα αξιόπιστα και χωρίς κατασκευαστικές αστοχίες.

 

Τι εννοείς ότι μπαίνεις σε 4 μενου για να μην σου κλείνει εφαρμογές;;;;

ΥΓ. είναι αλλιώς να έχω έναν HUGO BARRA πίσω απο μια εταιρία......

 

ερρρμμμ, που μωρε ανέφερα ως αρνητικο το γεγονός οτι βγάζει κι αλλα προιόντα? :O Ρε φανμποι... και γώ έχω αρκετά απο αυτά τα προιοντα και ειμαι ευχαριστημενος ;)

 

Οσο για το app drawer... το οτι το προκρίνει εν τέλη και η Google δε σημαίνει οτι ειναι καλο. Οι αντιδράσεις απο τους fans ήδη αρχίζουν να κάνουν αισθητη την παρουσία τους.

 

Εννοω οτι μπαινεις σε 4 διαφορετικα μενου για να αλλάξεις ρυθμίσεις και να μην κλεινει εφαρμογές το aggressive task killing των κινεζοROM. Κανονικα δεν θα επρεπε να μπαινεις πουθενα και δεν θα επρεπε ποτε να πειράζουν σε τετοιο βαθμό το Android... ουτε η Xiaomi ουτε κανένας.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

ερρρμμμ, που μωρε ανέφερα ως αρνητικο το γεγονός οτι βγάζει κι αλλα προιόντα? :O Ρε φανμποι... και γώ έχω αρκετά απο αυτά τα προιοντα και ειμαι ευχαριστημενος ;)

 

Οσο για το app drawer... το οτι το προκρίνει εν τέλη και η Google δε σημαίνει οτι ειναι καλο. Οι αντιδράσεις απο τους fans ήδη αρχίζουν να κάνουν αισθητη την παρουσία τους.

 

Εννοω οτι μπαινεις σε 4 διαφορετικα μενου για να αλλάξεις ρυθμίσεις και να μην κλεινει εφαρμογές το aggressive task killing των κινεζοROM. Κανονικα δεν θα επρεπε να μπαινεις πουθενα και δεν θα επρεπε ποτε να πειράζουν σε τετοιο βαθμό το Android... ουτε η Xiaomi ουτε κανένας.

 

Οι original ROM της ΧΙΑΟΜΙ δεν το κάνουν... αν πήρες κανένα ΧΙΑΟΜΙ στα χέρια σου απο κανένα κατάστημα που εγκαθιστούν ότι να ναι ROMs, τότε δεν έχεις καλή εντύπωση , και λογικό. Για αυτό και η ΧΙΑΟΜΙ κλείδωσε τους bootloaders για να προστατευτεί απο γνώμες σαν την δική σου.

 

Για τον App drawer είναι θέμα γούστου και συνήθειας . Προσωπικά δεν θα χαλιόμουν είτε αν υπήρχε είτε αν έλλειπε.

 

Τώρα σχετικά με το οτι είπες για τα άλλα προϊόντα που βγάζει δεν είπες ότι βγάζει άσχημα , απλά υπενθύμισα και άλλες εταιρίες πρωτοκλασσάτες που κάνουν το ίδιο, σε περίπτωση που το ανέφερες ειρωνικά.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...