Jump to content

Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα την βοήθεια σας. Κάτοχος s7 edge με χώρα προέλευσης Γερμανία (DBT). Σαν ανυπόμονος νέος κατέβασα από sammobile την Αγγλική (BTU) oreo. Κάνω factory reset από recovery (και πριν και μετά ), φλασάρω την ρομ βάζω csc και όχι home csc . Όλα πήγαν καλά... Από περιέργεια μπαίνω να δω αν ξεκίνησε και για τις άλλες χώρες και βλέπω ότι βγήκε καινούργια BTU την οποία δεν μου την βγάζει OTA. Τι μπέρδεμα έχει γίνει με το csc τώρα και δεν παίρνω ΟΤΑ; Μπορώ να κάνω κάτι για να παίρνω τις αγγλικές ενημερώσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 16,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ρε παιδιά μου έπεσε σήμερα και έσπασε η οθόνη. Δουλεύει κανονικά αλλά αραχνιασε...

Κάποιος που έχει αλλάξει πρόσφατα μπορεί έγκυρα να ενημερώσει για τιμή? Ισχύουν ακόμα αυτά τα 300αρια?

Υπάρχει καποιος τρόπος να επικαλεστώ εγγύηση? Πέντε μήνες το έχω...

Θεσσαλονίκη υπάρχει εξουσιοδοτημένο ή πρέπει να το στείλω Αθήνα?

Ευχαριστώ.

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου έπεσε σήμερα και έσπασε η οθόνη. Δουλεύει κανονικά αλλά αραχνιασε...

Κάποιος που έχει αλλάξει πρόσφατα μπορεί έγκυρα να ενημερώσει για τιμή? Ισχύουν ακόμα αυτά τα 300αρια?

Υπάρχει καποιος τρόπος να επικαλεστώ εγγύηση? Πέντε μήνες το έχω...

Θεσσαλονίκη υπάρχει εξουσιοδοτημένο ή πρέπει να το στείλω Αθήνα?

Ευχαριστώ.

 

Εγγύηση όχι δεν γίνεται :) Αν το είχες ασφαλισμένο τότε ναι. Για τιμές ξέρω είναι γενικά αλμυρές για αλλαγή οθόνης αλλά ρώτα πρώτα στο σέρβις. Υπάρχει εξουσιοδοτημένο Θεσσαλονίκη όμως μου έλεγαν πρέπει να το δούμε, να έρθει το ανταλλακτικό κλπ και τελικά έστειλα το δικό μου για αλλαγή προβληματικής οθόνης στη Smartec. Σε 1 εργάσιμη το είχαν φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά η αλλαγή οθόνης ( μαζί με μπαταρία ) σε δύο εξουσιοδοτημένα κέντρα στη Θεσσαλονίκη κοστίζει 310€.

Στην smartec - Αθήνα κοστίζει 295€. Με το κόστος των κούριερ έρχεται περίπου το ίδιο...

Εντάξει, πανάκριβα είναι. Τοσο δεν κάνει το τηλέφωνο...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν αξίζει η επισκευή του σε αυτό το κόστος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλήθεια τί εγγύηση δίνουν με την αλλαγή της οθόνης; ένα ή δύο χρόνια;

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Να έχουμε πληρώσει 700 ευρώ για κινητό και το ρδελομπου η Samsung δεν μπορεί να βγάλει μια αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ένα μικρό ραγισμα στην οθόνη, ειμαι ακόμα εντός εγγύησης για αλλαγή μπαταρίας αφού είμαι μέσα στη διετία ή λόγο του ραγισματος βγαίνω Εκτός?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ένα μικρό ραγισμα στην οθόνη, ειμαι ακόμα εντός εγγύησης για αλλαγή μπαταρίας αφού είμαι μέσα στη διετία ή λόγο του ραγισματος βγαίνω Εκτός?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για αλλαγή μπαταρίας αν θυμάμαι καλά είναι 6 μήνες όχι 2 χρόνια. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαίνει εκτός εγγύησης αν είναι καλό ράγισμα ή βαθούλωμα, δε θα στην αλλάξουν. Στη smartec αν πας στον πρώτο χρόνο εγγύησης, η αλλαγή μπαταρίας είναι δωρεάν, αν πας για αλλαγή στο δεύτερο χρόνο είναι 20-25€ καθώς πληρώνεις μόνο το ανταλλακτικό. Αν πας μετά τα δυο χρόνια είναι 55€. Σε άλλους αντιπροσώπους λένε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ένα μικρό ραγισμα στην οθόνη, ειμαι ακόμα εντός εγγύησης για αλλαγή μπαταρίας αφού είμαι μέσα στη διετία ή λόγο του ραγισματος βγαίνω Εκτός?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Εμενα μου αλλαξαν την οθονη που ειχε θεμα λογω πτωσης και φαινοταν μια μαυρη ευθεια γραμμη και στην ακρη μια μαυρη μουτζουρα.

Μου αλλαξαν μαζι και την μπαταρια γιατι παει λεει 'πακετο' με την οθονη.

Η ολη αλλαγη εγινε στα 2 χρονια εγγυησης παρα 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αλλαξαν την οθονη που ειχε θεμα λογω πτωσης και φαινοταν μια μαυρη ευθεια γραμμη και στην ακρη μια μαυρη μουτζουρα.

Μου αλλαξαν μαζι και την μπαταρια γιατι παει λεει 'πακετο' με την οθονη.

Η ολη αλλαγη εγινε στα 2 χρονια εγγυησης παρα 3 μηνες

Που όμως έκανες την αλλαγή και με τι κόστος τελικά;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μες στην εγγύηση θα έγινε η αντικατάσταση

Edit. Τώρα είδα πως γράφει λόγω πτώσης, οπότε ναι ας μας γράψει και το κόστος , πόσο πήγε...

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση της μπαταρίας είναι 2 χρόνια. Αυτό ισχύει μόνο για το S7 edge, τότε καν για το S7 το απλό. Είναι επίσημο από τη Samsung αυτό που σας λέω και ισχύει εδώ και περίπου 2 μήνες (μπορεί και λίγο παραπάνω).

Τώρα, αν πας με σπασμένη οθόνη για τη μπαταρία, δε θα στο κάνουν, γιατί για να ανοίξουν το τηλέφωνο και να αλλάξουν τη μπαταρία θα σπάσει τελείως η οθόνη, θα γίνει μη λειτουργική, οπότε όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να δεχθείς το κόστος της οθόνης για να μπορέσουν να σου αλλάξουν μπαταρία (βέβαια αλλάζοντας την οθόνη από μόνη της, αλλάζει υποχρεωτικά και η μπαταρια.).

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μες στην εγγύηση θα έγινε η αντικατάσταση

Edit. Τώρα είδα πως γράφει λόγω πτώσης, οπότε ναι ας μας γράψει και το κόστος , πόσο πήγε...

 

Δεν πληρωσα τιποτα.Την εχω ξαναγραψει την ιστορια.Το πηρα μεταχειρισμενο απο φιλη που της επεσε .Εκανε μια μαυρη γραμμη παραλληλα με το τηλεφωνο και στην ακρη δεξια μια μαυρη μουτζουριτσα(μαλλον καμμενα πιξελ?). Επειδη την πειραζε για αισθητικους λογους και ειχε επιδοτηση για το s8 , το αγορασα με τα παρελκομενα του.

Χαρτι εγγυησης δεν μου εδωσε καθοτι ανοργανωτη και δεν ηξερε καν που ηταν...Μου ειπε ομως τι ειναι στα 2 χρονια παρα 3-4 μηνες.Δεν θυμοταν ουτε καν τον μηνα που το αγορασε...Το ηξερα ομως οτι ελεγε αληθεια.

Περασα απο σερβις της samsung με μηδενικες ελπιδες βεβαιως ,να ρωτησω τι κανω σε αυτη την περιπτωση.

Δεν ειπα οτι δεν εχω χαρτι εγγυησης και δεν ειπα οτι εχει πεσει.Εστιασα στην γραμμη και στην μουτζουρα.

Εγραψε ο υπευθυνος τον αριθμο ΙΜΕΙ στον υπολογιστη (δεν ξερω τι ακριβως ειδε) και μου λεει αστο τωρα να αλλαξουμε οθονη.

Εγω φυσικα ουτε backup ειχα κανει ουτε τιποτα, γιατι πηγα χωρις ελπιδες...

Εκανα μπακαπ και την αλλη μερα πρωι πρωι πηγαινω.

Σε 2 ωρες το πηρα και με καινουργια μπαταρια γιατι λεει αλλαζει και αυτη υποχρεωτικα.Πηρα και χαρτι διαγνωστικου ελεγχου (οτι τον περασε με επιτυχια) για ολες τις λειτουργιες του τηλεφωνου.

Εγκατεστησα απο περιεργεια το samsung health και η ''υγεια''της νεας μου μπαταριας ηταν στο 99% και κατι .

Παρολο παντως που αλλαξα οθονη και μπαταρια δεν εχω αλλα 2 χρονια εγγυησης(δεν ανανεωνεται).

Το χαρτι της εγγυησης απο την φιλη μου ακομα το περιμενω,αλλα τωρα μου ειναι αχρηστο καθοτι εκανα την δουλεια μου και μαλλον τωρα (μαιο??) ληγει και η εγγυηση.

Υ.Γ. Δεν πηγα στην smartec γιατι μου ηταν λιγο μακρια.

Edited by xristosxristos
Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωσα τιποτα.Την εχω ξαναγραψει την ιστορια.Το πηρα μεταχειρισμενο απο φιλη που της επεσε .Εκανε μια μαυρη γραμμη παραλληλα με το τηλεφωνο και στην ακρη δεξια μια μαυρη μουτζουριτσα(μαλλον καμμενα πιξελ?). Επειδη την πειραζε για αισθητικους λογους και ειχε επιδοτηση για το s8 , το αγορασα με τα παρελκομενα του.

Χαρτι εγγυησης δεν μου εδωσε καθοτι ανοργανωτη και δεν ηξερε καν που ηταν...Μου ειπε ομως τι ειναι στα 2 χρονια παρα 3-4 μηνες.Δεν θυμοταν ουτε καν τον μηνα που το αγορασε...Το ηξερα ομως οτι ελεγε αληθεια.

Περασα απο σερβις της samsung με μηδενικες ελπιδες βεβαιως ,να ρωτησω τι κανω σε αυτη την περιπτωση.

Δεν ειπα οτι δεν εχω χαρτι εγγυησης και δεν ειπα οτι εχει πεσει.Εστιασα στην γραμμη και στην μουτζουρα.

Εγραψε ο υπευθυνος τον αριθμο ΙΜΕΙ στον υπολογιστη (δεν ξερω τι ακριβως ειδε) και μου λεει αστο τωρα να αλλαξουμε οθονη.

Εγω φυσικα ουτε backup ειχα κανει ουτε τιποτα, γιατι πηγα χωρις ελπιδες...

Εκανα μπακαπ και την αλλη μερα πρωι πρωι πηγαινω.

Σε 2 ωρες το πηρα και με καινουργια μπαταρια γιατι λεει αλλαζει και αυτη υποχρεωτικα.Πηρα και χαρτι διαγνωστικου ελεγχου (οτι τον περασε με επιτυχια) για ολες τις λειτουργιες του τηλεφωνου.

Εγκατεστησα απο περιεργεια το samsung health και η ''υγεια''της νεας μου μπαταριας ηταν στο 99% και κατι .

Παρολο παντως που αλλαξα οθονη και μπαταρια δεν εχω αλλα 2 χρονια εγγυησης(δεν ανανεωνεται).

Το χαρτι της εγγυησης απο την φιλη μου ακομα το περιμενω,αλλα τωρα μου ειναι αχρηστο καθοτι εκανα την δουλεια μου και μαλλον τωρα (μαιο??) ληγει και η εγγυηση.

Υ.Γ. Δεν πηγα στην smartec γιατι μου ηταν λιγο μακρια.

Εγώ που άλλαξα μπαταρία και οθόνη στην smarter μου είπαν ότι έχω εγγύηση 2 χρόνια γι'αυτά που αλλάξανε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο και δεδομένο είναι ότι έχεις ένα χρόνο εγγύηση για τα ανταλλακτικά που σου αλλάξανε. Αν χρειαστείς την εγγύηση στο δεύτερο χρόνο, θα γίνει ερώτημα στη samsung και εκείνοι θα απαντήσουν ναι ή όχι. Βασικά το κομμάτι του 2ου χρόνου εγγύησης στα ανταλλακτικά είναι κάπως θολό. Το κυνηγάς πάντως και έχεις πιθανότητες να το κερδίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα την βοήθεια σας. Κάτοχος s7 edge με χώρα προέλευσης Γερμανία (DBT). Σαν ανυπόμονος νέος κατέβασα από sammobile την Αγγλική (BTU) oreo. Κάνω factory reset από recovery (και πριν και μετά ), φλασάρω την ρομ βάζω csc και όχι home csc . Όλα πήγαν καλά... Από περιέργεια μπαίνω να δω αν ξεκίνησε και για τις άλλες χώρες και βλέπω ότι βγήκε καινούργια BTU την οποία δεν μου την βγάζει OTA. Τι μπέρδεμα έχει γίνει με το csc τώρα και δεν παίρνω ΟΤΑ; Μπορώ να κάνω κάτι για να παίρνω τις αγγλικές ενημερώσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σε εμένα ήρθε σήμερα OTA (BTU), έχω ίδιο ακριβώς ίδιο setup.

Link to comment
Share on other sites

Στα 16:9 format ακόμη και σήμερα ας είναι διετίας συσκευή, παραμένει μια αξιόλογη πρόταση με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής φοβερή 2Κ οθόνη ,αδιάβροχο, κάμερα ειδικά στο manual mode σούπερ ✌ και αξιόλογη μπαταρία για 14αρι nm επεξεργαστή...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως. Αλλα οχι στην τιμη τψν 415 που το βρισκεις skroutz απο την στιγμη που το S8 κανει 460. Στα 350 θα ηταν μια χαρα. 3 μηνες με S8 και ακομα το νοσταλγω το S7 Edge. Εχω ερθει αρκετα κοντα πολλες φορες να δωσω το 8 αρι για να ξαναγυρισω στο 7αρι αλλα κατι με κραταει. Αν ηταν φθηνοτερο θα το ειχα κανει.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι κι ο τύπος ουσιαστικά αυτό λέει ότι όποιος θέλει 16:9 υπάρχουν καλές προσφορές σε used κι ότι σαν συσκευή μετράει και με το παραπάνω ακόμη
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μπα εγώ ανάμεσα σε s8 και s7 edge χαλαρά και ξανά θα αγόραζα το s7. Το s7 edge μόνο με το s8 plus μπορεί να συγκριθεί αλλά και πάλι...
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς που βάλατε την 8.0 σας δουλεύει ο φωτισμός της edge?σε εμένα πότε έως σπάνια να ανάψει για λίγο..

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς που βάλατε την 8.0 σας δουλεύει ο φωτισμός της edge?σε εμένα πότε έως σπάνια να ανάψει για λίγο..

 

Δεν δουλεύει σε Facebook, Messenger και Instagram. Στο Viber μου την δίνει όταν σε κάνουν κλήση θα ανάψει ο φωτισμός edge μόνο για 2'' και δεν ανάβει η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει σε Facebook, Messenger και Instagram. Στο Viber μου την δίνει όταν σε κάνουν κλήση θα ανάψει ο φωτισμός edge μόνο για 2'' και δεν ανάβει η οθόνη

 

αρα στην ουσία,κουτσοδουλεύει.

τέλος πάντων,ευχαριστώ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 Edge (SM-G935F)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...