Jump to content

[Android - προτάσεις] Εφαρμογές καιρού


Bayern4
 Κοινοποίηση

Ποια εφαρμογή καιρού χρησιμοποιείτε;  

127 members have voted

  1. 1. Ποια εφαρμογή καιρού χρησιμοποιείτε;

    • Καιρός & ρολόι Widget(Devexpert.NET)
    • Καιρός XL PRO(Exovoid Sàrl)
    • Weather Timeline
    • Καιρός - Weather (MacroPinch)
    • 1Weather
    • AccuWeather
    • Διαφανές ώρα και καιρός(MACHAPP)
    • Άλλη


Recommended Posts

εσενα δουλευει γιατι μαλλον το εχεις αγορασμενο;

εμενα δουλευει αυτο το λινκ:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Elecont.WeatherClock.free

(προσεξε το ".free" στο τελος)

Link to comment
Share on other sites

www.windy.com η καλύτερη απ όσες έχω δοκιμάσει

 

ωραια τα γραφικα του windy στον υπολογιστη.

Για το κινητο ειναι δυσχρηστο. Επισης δε σου δινει πολλες επιλογες στο widget(δε θελω να βλεπω για τους ανεμους).

Aπο τη στιγμη που αλλαξε το wunderground κρασαρει η εφαρμογη και το εσβησα(ατιμη IBM :p) οποτε ψαχνω και εγω εφαρμογη με δεδομενα απο κοντινους σταθμους της περιοχης μου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον θεωρείτε σαν πιο αξιόπιστο παροχέα παιδια?

Δεν θελω να το πω αλλα το meteo ειναι για τον.........:rolleyes:

 

Η εφαρμογή της google αν έχω καταλάβει σωστά παίρνει δεδομένα από το weather.com αλλά τελευταία δεν είναι και τόσο έγκυρα τα δεδομένα στο at glance widget της...

Πριν λίγες μέρες έφτιαξα λογαριασμό στο wunderground, "πρόσθεσα" σταθμό για να δημιουργηθεί api key και το χρησιμοποιώ σαν πηγή στο chronus που έχω αγορασμένο. Προς το παρόν καλά τα πάει αν και σήμερα μου βγάζει light rain ενώ ακόμα δεν έχει βροχή... :O

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αντιο Dark Sky για το Android: https://blog.darksky.net/dark-sky-has-a-new-home/

 

Android and Wear OS App

The app will no longer be available for download. Service to existing users and subscribers will continue until July 1, 2020, at which point the app will be shut down. Subscribers who are still active at that time will receive a refund.

 

API

Our API service for existing customers is not changing today, but we will no longer accept new signups. The API will continue to function through the end of 2021.

 

Λογικα ολες οι εφαρμογες που το χρησιμοποιουν ως παροχο καποια στιγμη θα αρχισουν να το αφαιρουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσε δηλαδή να είναι και στα δύο λειτουργικά;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν μπορούσε δηλαδή να είναι και στα δύο λειτουργικά;

 

Αφού πλέον είναι κάτω από την ομπρέλα της apple... δύσκολο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ακομη μια εφαρμογη που καταληγει σε κολοσσο.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ακομη μια εφαρμογη που καταληγει σε κολοσσο.

 

Εντάξει, μια εφαρμογή καιρού είναι, έχουμε δει και χειρότερα, βλέπε WhatsApp κτλ...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
υπαρχει εφαρμογη που πέρνει δεδομενα απο meteo.gr?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη που πέρνει δεδομενα απο meteo.gr?

 

Το metro.gr νομίζω δεν είναι πάροχος.

Από κάπου αλλού πρέπει να τα τσιμπάει.

 

Πάντως αυτό που ρωτάς το είχα ψάξει και εγώ πριν χρόνια αλλά χωρίς επιτυχία.

Τώρα δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι....

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

to meteo.gr περνει δεδομενα απο ΕΜΥ.

 

Oυδεμια σχεση. :lol:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη που πέρνει δεδομενα απο meteo.gr?

 

Ο κόμβος METEO.GR ξεκίνησε την λειτουργία του τον Ιούνιο του 2000. Αποτελεί την ελληνική και απλουστευμένη έκδοση της ήδη υπάρχουσας σελίδας του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (https://www.meteo.gr/meteomaps). Ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη του κόμβου meteo.gr έγινε με σκοπό την παροχή απλουστευμένων προγνώσεων καιρού για το ευρύ κοινό

 

Πηγή: meteo.gr - https://www.meteo.gr/about-meteo.cfm

Link to comment
Share on other sites

Ο κόμβος METEO.GR ξεκίνησε την λειτουργία του τον Ιούνιο του 2000. Αποτελεί την ελληνική και απλουστευμένη έκδοση της ήδη υπάρχουσας σελίδας του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (https://www.meteo.gr/meteomaps). Ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη του κόμβου meteo.gr έγινε με σκοπό την παροχή απλουστευμένων προγνώσεων καιρού για το ευρύ κοινό

 

Πηγή: meteo.gr - https://www.meteo.gr/about-meteo.cfm

 

ετσι ακριβως.

Ουδεμια σχεση το meteo.gr του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών Ν.Π.Δ.Δ. υπό την εποπτεία του Υπουργείου Ανάπτυξης & Επενδύσεων

με την ΕΜΥ την υπηρεσία του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας που υπάγεται στο Υπουργείο Εθνικής Αμυνας.

Link to comment
Share on other sites

Το meteo πάντως είναι από τα πιο άκυρα στο θέμα πρόβλεψης καιρού.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ το "καιρός & ραντάρ". Μπορεί να είναι λίγο άσχημο αλλά πέφτει μέσα σχεδόν πάντα. Μιλάω βέβαια για Αθήνα κέντρο. Δε ξέρω σε άλλες περιοχές της Αθήνας.

Αν θέλω να κοιτάξω άλλες περιοχές απλά χρησιμοποιώ το Google που απ ότι βλέπω παίρνει τα δεδομένα του από το weather Channel.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ το "καιρός & ραντάρ". Μπορεί να είναι λίγο άσχημο αλλά πέφτει μέσα σχεδόν πάντα. Μιλάω βέβαια για Αθήνα κέντρο. Δε ξέρω σε άλλες περιοχές της Αθήνας.

Αν θέλω να κοιτάξω άλλες περιοχές απλά χρησιμοποιώ το Google που απ ότι βλέπω παίρνει τα δεδομένα του από το weather Channel.

Αν έχει τέτοια ακρίβεια στην Αθήνα, γιατί να μην έχει και στην υπόλοιπη Ελλάδα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τέτοια ακρίβεια στην Αθήνα, γιατί να μην έχει και στην υπόλοιπη Ελλάδα;

 

Γιατί μπορεί να μην έχει ο παροχος που παίρνει τις πληροφορίες τοπικούς σταθμούς στην περιφέρεια. Δεν ξέρω. Υπόθεση κάνω. Απ ότι ξέρω είναι γερμανικών συμφερόντων πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Today weather με επιλογη παροχου open weather map

(Δε θυμαμαι αν θελει κλειδι API που το παιρνετε δωρεαν με εγγραφη στο open weather)

Αρκετα εγκυρο στην Β.Ελλαδα και εχει 2-3 ωραια widgets με φωτο που αλλαζει αναλογα με τον καιρο.

Φιλικο με την μπαταρια (το ρυθμισα να ανανεωνει ανα 3 ωρες και εδωσα χειροκινητα τοποθεσια, ωστε να μην χρησιμοποιει gps)

Επισης:

πατας στην θερμοκρασια στο widget ανοιγει προγραμμα καιρου,

πατας ρολοι ανοιγει τα ξυπνητηρια,

πατας ημερομηνια ανοιγει το ημερολογιο,

πολυ πρακτικο για αρχικη οθονη.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Today weather με επιλογη παροχου open weather map

(Δε θυμαμαι αν θελει κλειδι API που το παιρνετε δωρεαν με εγγραφη στο open weather)

Αρκετα εγκυρο στην Β.Ελλαδα και εχει 2-3 ωραια widgets με φωτο που αλλαζει αναλογα με τον καιρο.

Φιλικο με την μπαταρια (το ρυθμισα να ανανεωνει ανα 3 ωρες και εδωσα χειροκινητα τοποθεσια, ωστε να μην χρησιμοποιει gps)

Επισης:

πατας στην θερμοκρασια στο widget ανοιγει προγραμμα καιρου,

πατας ρολοι ανοιγει τα ξυπνητηρια,

πατας ημερομηνια ανοιγει το ημερολογιο,

πολυ πρακτικο για αρχικη οθονη.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tommasoberlose.anotherwidget

Εγω δουλευα το Another Widget οπου κι εκει περνας το δωρεαν API key απο το OpenWeather

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική εφαρμογή το today weather.

Την έχω αγορασμένη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσες εφαρμογές καιρού κατέβασα δωρεάν, καμία δεν πέφτει μέσα σε διάφορα σημεία. Πχ ή στη πρόβλεψη, ή live ή στις θερμοκρασίες κλπ. Όλες κάπου λάθος κάνουν. Επί πληρωμή πιο ακριβή στις προβλέψεις γίνονται; Δεν ξέρω.

Τα έσβησα όλα για να μη μου τρώνε τζάμπα την μπαταρία στο παρασκήνιο. Κράτησα αυτό που έχει ήδη η Xiaomi, το οποίο παρ' όλες τις ενημερώσεις που έγιναν, αργεί να ενημερώσει ακόμα και τι καιρο κάνει τώρα. Κι αυτό αν μπεις στο ίντερνετ.

Δορυφορικά καμία εφαρμογή καιρού δεν λειτουργεί; Δηλαδή να μη χρειαστεί ίντερνετ για ανανέωση;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όσες εφαρμογές καιρού κατέβασα δωρεάν, καμία δεν πέφτει μέσα σε διάφορα σημεία. Πχ ή στη πρόβλεψη, ή live ή στις θερμοκρασίες κλπ. Όλες κάπου λάθος κάνουν. Επί πληρωμή πιο ακριβή στις προβλέψεις γίνονται; Δεν ξέρω.

Τα έσβησα όλα για να μη μου τρώνε τζάμπα την μπαταρία στο παρασκήνιο. Κράτησα αυτό που έχει ήδη η Xiaomi, το οποίο παρ' όλες τις ενημερώσεις που έγιναν, αργεί να ενημερώσει ακόμα και τι καιρο κάνει τώρα. Κι αυτό αν μπεις στο ίντερνετ.

Δορυφορικά καμία εφαρμογή καιρού δεν λειτουργεί; Δηλαδή να μη χρειαστεί ίντερνετ για ανανέωση;

 

για το live χρειαζεται να ειναι κοντα οι μετεωρολογικοι σταθμοι. ΓΙα αυτο εψαχνα για του meteo.gr

Οντως καμία δεν ειναι 100% μέσα και ειναι λογικό ειδικά αν εισαι επαρχια/προαστια. Μεσα σε.. δεκα χιλιομετρα μπορει να εχει μεγάλη διαφορα ο καιρος.

Τωρα χρησιμοποιω today, yowindow και καιρος&ρανταρ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Εφαρμογές καιρού

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...