Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή την πληροφορία από που την πήρες;

 

Περί τον απρίλιο που ήθελε ο Swimmer21 να το πάρει είχαμε κάνει ολόκληρες αναλύσεις και κατεβατά σχετικά με το θέμα και πως προκύπτει, στις οποίες συζητήσεις συμμετείχες και εσύ.

O Swimmer21, σαν ψείρας που ήταν, είχε ανακατέψει ολο τον πλανήτη κυριολεκτικά, ανοίγωντας threads πέρα απο τα εγχώρια myphone & insomnia και στα xda, reddit και όπου αλλού μπορούσε μαζεύοντας μια αρκετά μεγάλη ποσότητα πληροφοριών σχετικά με το θέμα του bootloop και την αιτία του.

Καταλήξαμε τότε όλοι σχεδόν απόλυτα οτι μέχρι και περίπου τον Ιανουάριο οπου έβγαλε την ανακοίνωση με το θεμα η LG (http://www.androidauthority.com/lg-admits-g4-bootloop-problem-hardware-fault-669603/) οπότε μιλάμε για σειρές μέχρι ~510-12 το πρόβλημα ηταν hardware και επιλύθηκε με το h/w revision 1.1. Άλλωστε αυτό αποδεικνύεται και απο το γεγονός οτι απαξ και πάθει BL κινητό αυτής της σειράς ή παλαιότερης δεν φτιάχνει με κανένα φυσιολογικό τρόπο απο τον χρήστη (εξαιρούνται οι πατέντες με ψυγεία και φουρνάκια).

Έπειτα μετά την αναβάθμιση σε 6.0 και στις επόμενες σειρές κατασκευής συμβαίνει και πάλι το BL αλλά έχει παρατηρηθεί οτι μάλλον είναι S/W θέμα μιάς και συμβαίνει σχεδόν πάντα με τον ίδιο τρόπο (την ώρα που κάποιος πάει να συνδεθεί σε καινούριο, άγνωστο wifi, είτε στη εναλλαγή Wifi/data) και ο χρήστης μπορεί να επαναφέρει σε λειτουργία το κινητό κάνοντας hard reset.

Την ακριβή αιτία φυσικά κανείς δεν την ξέρει ακριβώς, εικάζεται όμως οτι ίσως έχει σχέση με τους συχρονισμούς της Google.

 

Credits to Swimmer21

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκδοση 505 αγορασμενο περσι τον Ιούνιο από Ελλάδα απο την παρασκευη μπηκα στο club!

Το κινητο ανοιγει μόνο αν το βαλω στο ψυγειο κανα τέταρτο και μετά πάλι τα ίδια.Τη δευτέρα παει στο service.

Τραγικό ,μέχρι να μου τύχει ούτε που ήξερα ότι υπάρχει αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι software bootloop και hardware bootloop και σε δουλεια να βρισκομαστε?Λετε να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα απο 2 διαφορετικα αιτια στην ιδια συσκευη.Μπας και μπορει να υπολογισει κανεις την πιθανοτητα να συμβει κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Περί τον απρίλιο που ήθελε ο Swimmer21 να το πάρει είχαμε κάνει ολόκληρες αναλύσεις και κατεβατά σχετικά με το θέμα και πως προκύπτει, στις οποίες συζητήσεις συμμετείχες και εσύ.

O Swimmer21, σαν ψείρας που ήταν, είχε ανακατέψει ολο τον πλανήτη κυριολεκτικά, ανοίγωντας threads πέρα απο τα εγχώρια myphone & insomnia και στα xda, reddit και όπου αλλού μπορούσε μαζεύοντας μια αρκετά μεγάλη ποσότητα πληροφοριών σχετικά με το θέμα του bootloop και την αιτία του.

Καταλήξαμε τότε όλοι σχεδόν απόλυτα οτι μέχρι και περίπου τον Ιανουάριο οπου έβγαλε την ανακοίνωση με το θεμα η LG (http://www.androidauthority.com/lg-admits-g4-bootloop-problem-hardware-fault-669603/) οπότε μιλάμε για σειρές μέχρι ~510-12 το πρόβλημα ηταν hardware και επιλύθηκε με το h/w revision 1.1. Άλλωστε αυτό αποδεικνύεται και απο το γεγονός οτι απαξ και πάθει BL κινητό αυτής της σειράς ή παλαιότερης δεν φτιάχνει με κανένα φυσιολογικό τρόπο απο τον χρήστη (εξαιρούνται οι πατέντες με ψυγεία και φουρνάκια).

Έπειτα μετά την αναβάθμιση σε 6.0 και στις επόμενες σειρές κατασκευής συμβαίνει και πάλι το BL αλλά έχει παρατηρηθεί οτι μάλλον είναι S/W θέμα μιάς και συμβαίνει σχεδόν πάντα με τον ίδιο τρόπο (την ώρα που κάποιος πάει να συνδεθεί σε καινούριο, άγνωστο wifi, είτε στη εναλλαγή Wifi/data) και ο χρήστης μπορεί να επαναφέρει σε λειτουργία το κινητό κάνοντας hard reset.

Την ακριβή αιτία φυσικά κανείς δεν την ξέρει ακριβώς, εικάζεται όμως οτι ίσως έχει σχέση με τους συχρονισμούς της Google.

 

Credits to Swimmer21

Αν ίσχυαν όλα αυτά... δεν θα άλλαζαν πλακέτες στο service σε όλες τις συσκευές ανεξαρτήτως παρτίδας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Bad_Freddy ομως , ο παπας περι σεταπ σα νεα συσκευη εχει καταρριφθει και ξερουμε οτι πλεον ΔΕΝ ισχυει (εχουν κανει ατομα εδω αν παρακολουθουσες το κινητο ετσι και ξαναπεσανε σε bootloop). Οπως σιγα σιγα καταρριπτεται και ο παπας του software+hardware bootloop. Αν ψαξεις λιγο παραπανω εχει και πριν τον Δεκεμβρη bootloops... Στην 5.1 , και οχι λιγα , απλα σημαντικα μικροτερο αριθμο. Δεν καταληξαμε πουθενα. ΕΙΚΑΣΙΕΣ ειναι ολα, το τονιζω , για να μη λεμε οτι θελουμε.

 

 

Αν ίσχυαν όλα αυτά... δεν θα άλλαζαν πλακέτες στο service σε όλες τις συσκευές ανεξαρτήτως παρτίδας.

 

Δε ξερουμε αν ισχυουν ομως ή αν δεν ισχυουν... Γιατι πλακετα αλλαζουν για πλακα. Δεν εχουν ιδεα για ποιο λογο συμβαινει και αλλαζουν πλακετα, και βλεπεις και εσυ ο ιδιος οτι 24 ωρες μετα μερικα το ξαναπαθαινουν. Μερικα λιγες μερες μετα και καποια μηνες μετα. Απορω αν υπαρχει κινητο που δεν το ξαναπαθε. Μου φαινεται οτι βαζουν ανακυκλωμενες πλακετες στο κινητο, λογω ελλειψης...

Τι στην ευχη δηλαδη συμβαινει; Ξεκολλαει η πλακετα; Δε μπορω να καταλαβω. Εχει καταντησει ανεκδοτο το θεμα αυτο, πραγματικα. Η LG εχει πεθανει ολοκληρωτικα για το 90% του κοσμου πλεον μετα απο ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το "πλακέτα αλλάζουν για πλάκα" είναι η εικόνα που εχει ο καταναλωτής. Για την LG το πλήγμα ειναι μεγάλο με τις τόσες πλακέτες που καλούνται να αντικαταστήσουν. Θεωρείς οτι μετά από τόσο καιρό δεν έχουν εξαντλήσει εκεί στην LG όλα τα υπόλοιπα ενδεχόμενα; Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδιά.

 

Έχω μια κακή εμπειρία με το G4 που επαναλαμβάνεται και θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας. Πριν λίγους μήνες στην προσπάθειά μου να συνδεθώ στο wifi ενός μαγαζιού, το κινητό έσβησε και όταν το άνοιγα κολλούσε στο logo και δεν πήγαινε παρακάτω για να βάλω κωδικό. Κάποιες στιγμές έγραφε στην οθόνη και "Το Android ξεκινάει"... Το πήγα σε service και μου είπαν "θέμα με το λογισμικό", "κάνεις επαναφορά ρυθμίσεων", "χάνεις τα πάντα".

 

Έχασα, λοιπόν, τα πάντα και μετά την επαναφορά λειτούργησε κανονικά. Άλλη μια φορά πήγε να το ξαναπάθει πάλι με τον ίδιο τρόπο (wifi), σκάλωσε για λίγο αλλά σε δύο λεπτά ήταν οκ. Τώρα το έπαθε ξανά και είναι δύο μέρες έτσι... Αρνούμαι να το πάω service γιατί ξέρω τι θα μου πούνε.

 

Αυτό που θα ήθελα, είναι να μου πείτε αν κάποιος έχει πάθει κάτι παρόμοιο, πως το αντιμετώπισε και αν υπάρχει κάποιος τρόπος (ο οποιοσδήποτε) για να μη χαθούν τα αρχεία μου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το "πλακέτα αλλάζουν για πλάκα" είναι η εικόνα που εχει ο καταναλωτής. Για την LG το πλήγμα ειναι μεγάλο με τις τόσες πλακέτες που καλούνται να αντικαταστήσουν. Θεωρείς οτι μετά από τόσο καιρό δεν έχουν εξαντλήσει εκεί στην LG όλα τα υπόλοιπα ενδεχόμενα;

 

Νομίζω ότι θα έπρεπε για λόγους υπόληψης τους αλλά και δικαίωσης του καταναλωτή (αφου δεν πρόκειται να βγάλουν άκρη) να επιστρέφουν χρήματα ή να έδινα το G5. Στο τέλος λιγότερο θα τους στοίχιζε με τόσους πελάτες που έχουν χάσει και θα χάσουν δια παντός..

 

Βέβαια περί ορέξως..κολοκυθόπιτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καλώς ή κακώς δεν είσαι ο μόνος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430256

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=436604

 

Δεν υπάρχει λύση ακόμα και δεν προβλέπεται για τα επόμενα 5-6 χρόνια :)

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια... Σε ευχαριστώ! Για άλλη μια φορά πάνε χαμένα τόσα αρχεία...

 

Την έπαθες μία,την έπαθες δύο.Δεν έχεις ακούσει ποτέ για το backup?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι σαβουρηδες οι τύποι. Βάζουν μέσα σαπακια για να ρίξουν το κόστος και να πουλάνε φθηνότερα και να τα αποτελέσματα.

Ακόμη θυμάμαι κάποια στιγμή που πήρα ένα g2 8 μήνες μετά την κυκλοφορία του και είχε χάλια οθόνη γεμάτη γραμμές, καμία σχέση με το πρώτο που είχα πάρει στην αρχή της κυκλοφορίας του. Επίσης χάλια ηχείο και ειδικά ακουστικό, σε τέτοιο σημείο που δεν καταλάβαινα τι μου έλεγαν.

Έτσι κι εδώ τώρα, ποιος ξέρει τι εντοσθια έβαλαν στο κινητό και τα παίζει έτσι τσακ μπαμ.

Θέλω να πάρω το V10 κι έτσι που βλέπω την τιμή να έχει πέσει το φοβάμαι. Έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στην LG και δεν έχει γίνει κι επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα και αν χρειαστείς κάποιο ανταλλακτικό, ποιος ξέρει πόσο καιρό θα περιμένεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό αρχίζω και πιστεύω ότι είναι για πλάκα... Δεν γνωριζω τι κόστος έχει για αυτούς αλλά ξέρουν πως δεν βρίσκεται εκεί το πρόβλημα ή ότι κάθε πλακέτα που θα βάλουν είναι λαχείο... Άρα είναι "για πλακα" γιατί είναι η μόνη λύση (πλην του hard reset ). Τελικά τι φταίει , δε μας λέει κάνεις από lg.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το αμελούσα. Τώρα σίγουρα θα αγοράσω κάρτα sd!

 

Δεν υπάρχει δηλαδή, σε αυτή τη φάση, κανένα παραθυράκι για ανάκτηση των αρχείων;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι δεν ξερουν τι τους γινεται και δεν ξερουν που οφειλεται..παντως εαν ξερουν και δν κανουν σε ολους μα ολους recall και αντικατασταση ειναι πολυ χαιβανια.εγω παντως πλεον δν τους εχω σε υποληψη .και το bluetooth lg hbs 750 που πηρα ,μεσα σε τρεις μηνες με ελαχιστη χρηση βαρεσε μπιελα .δεχτηκαν το οτι ειχε θεμα ,και εβγαλαν rma στο vnp.αλλα αντικατασταση παπαλα και επρεπε να παρω κατι αλλο ενω δν ειχα αναγκη τιποτα αλλο.....τι να πω..λοιπον ναι φταιει η lg ,ακομη και στο g5 η βλακεια τους δεν εχει ορια με τα θεματα στην εμφανιση των κινητων τους.

Update

Εντωμεταξυ εχει θεμα το ipad μου με το ε .....το τρωει πολλες φορες και αυτο και μερικα άλλα γράμματα

 

Το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ. Αγόρασα έναν φορτιστή αυτοκινήτου 25€ και δεν μπορεί να φορτίσει σωστά ένα κινητό. Συνέχεια βγάζει 'αργή φόρτιση' και θέλει 6,5 ώρες να πάει από το 30% στο 100%. Χρησιμοποιώ ένα παλιό της Σονι που είχα και βρήκα την υγειά μου. Οι τύποι τελικά πρέπει να είναι αναπηροι...

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Btw κάνεις τπτ από την lg δεν ανέφερε επίσημα τι παίζει? Από ότι φαίνεται παντός το παθαίνει η συσκευή όταν ζορίζεται λίγο και ανεβάζει θερμοκρασία, μια δυο τρις ουαλα ένα τμήμα του cpu (και συνγρκριμμενα τα secondary cores) σταματάνε να αναγνοριζονται από το σύστημα και ξεκινάει το bl (οποίος γουστάρει ασ στήσει debugging bridge να δει τι βγάζει...

Τώρα γιατί το κάνει ένας θεός ξέρει, μάλλον κακή τοποθέτηση εξαρτημάτων στην πλακέτα και με λίγο ζέστη γίνεται ζημία σε κάποιο υποσύστημα

Παντός τώρα το καλοκαίρι χάος γίνεται με τα bl

Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα βρηκα αυτο στο scroutz δεν ξερω αν ισχύει αλλα αν ισχύει ειναι καλα νεα γιατι θελω να το παρω τη λετε? http://image.prntscr.com/image/2bad8d3f2e37448fa8ad4f936c911509.png
Link to comment
Share on other sites

Έξι μήνες το χω. Σε παρασύρει να το χαζεύεις συνεχώς...είναι κρίμα και φυσικά λυπηρό που έχει συμβεί σε τόσα παιδιά το bl.Πραγματικά το κινητό είναι απόλαυση από κάθε άποψη και συμφωνώ με το παλικάρι που έχει κάνει το σχόλιό του κριτική στο Σκρουτζ,χωρίς βέβαια να γνωρίζω αν ισχύει το γεγονός με το lg backup.Εγώ δεν το έχω- είχα συγχρονίσει.Μακάρι να έχει μια έστω δόση βάσης Έτσι ώστε η συσκευή να πάρει τα πάνω της έστω και τώρα...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.

 

Αγορασα με την σειρα μου κ εγω ενα g4 καπου μεσα Φλεβαρη με S/N: 601

Ολα καλα μεχρι πριν 1 μηνα (στις 24/6) οπου μου παρουσιαζει το προβλημα,πριν το στειλω για σερβις το εψαξα λιγο στο ιντερνετ και ειδα τι παιζει & οτι σου αλλαζουν την πλακετα και μετα εισαι κομπλε.

Το παραλαμβανω στις 19/7 υστερα απο αλλαγη πλακετας και το ανοιγω οπου το ρυθμιζω παλι απο την αρχη,περναω ολα τα προγραμματα κτλ.,δουλευε κανονικοτατα ωσπου υστερα απο 4 μολις μερες που το πηρα το ξαναπαθαινει!!!!!

Αυτη την στιγμη ομολογω οτι ειμαι αρκετα τρελαμενος αφου θα αναγκαστω παλι να μεινω για κανα μηνα χωρις κινητο και δεν ειναι φυσιολογικο στους 6 μηνες που θα εχω ενα κινητο να εχω παει για 2 σερβις σχεδον 2 μηνες..... :angry::angry::angry:

 

Με την ευκαιρια θελω να κανω και μια "χαζη" ερωτηση....

Υπο αλλες συνθηκες θα γελουσα και θα το κοροιδευα και ο ιδιος αλλα επειδη και τις 2 φορες που επαθε το BootLoop εγινε με τον ιδιο τροπο θελω να ρωτησω λιγο την αποψη σας.

Την 1η φορα που το επαθε ημουν σε μια ιδιωτικη κλινικη οπου και δοκιμασα να συνδεθω στο δικτυο τους που ηταν ξεκλειδωτο,μολις παταω συνδεση κανει επανεκκινηση (μου κανει εντυπωση αλλα λεω μπορει να κολλησε απλα) δοκιμαζω παλι να συνδεθω στο δικτυο και γινεται ακριβως το ιδιο πραγμα οπου και μετα ηταν το οριστικο κολλημα....

 

Χθες το βραδυ ειμαι σπιτι ενος φιλου και μου λεει μπες ιντερνετ απο το ταδε δικτυο που ειναι ξεκλειδωτο απο καποιο γειτονα και το χρησιμοποιω και εγω.Μολις παω παλι να κανω συνδεση κανει για μια ακομη φορα επανεκκινηση οπου μολις το συνειδητοποιω απλα παγωσα και λεω οτι αποκλειεται και απλα ετυχε,ξανανοιγει και λεω ας το κλεισω μια να το αφησω 5-10 λεπτα και να το ανοιξω σε λιγο παλι να δω. Παω να το ανοιξω και μενει για μια ακομα φορα κολλημενο σε BootLoop.....

Ερωτω λοιπον διοτι, απο την μια δεν μου φαινεται λογικο να μπορει απο κατι τετοιο να σου παρουσιαζει τετοιο προβλημα , αλλα απο την αλλη συμπτωση επαναλαμβομενη παυει να ειναι συμπτωση, οποτε τι πιστευετε οτι γινεται??? Γιατι κοντευω να τρελαθω πραγματικα.... :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

9 στους 10 αν όχι 10 στους 10 διαπιστώνω τελικά πως έχουν πέσει σε bl όταν το κινητό πάει να συνδεθεί σε "άγνωστη" σύνδεση wifi...εγώ επειδή δεν κατεβάζω πολλά δεδομένα και βίντεο συνδέομαι στο ίντερνετ μέσω του προγράμματος μου που έχω το red 1- 2giga όταν είμαι εκτός σπιτιού ή δουλειάς όπου έχω τις συνδέσεις μου με wifi...δεν υπάρχει περίπτωση να μπω σε άγνωστο δίκτυο wifi τελικά είναι επιβεβαιωμένο από αυτά που διαβάζω.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

9 στους 10 αν όχι 10 στους 10 διαπιστώνω τελικά πως έχουν πέσει σε bl όταν το κινητό πάει να συνδεθεί σε "άγνωστη" σύνδεση wifi...εγώ επειδή δεν κατεβάζω πολλά δεδομένα και βίντεο συνδέομαι στο ίντερνετ μέσω του προγράμματος μου που έχω το red 1- 2giga όταν είμαι εκτός σπιτιού ή δουλειάς όπου έχω τις συνδέσεις μου με wifi...δεν υπάρχει περίπτωση να μπω σε άγνωστο δίκτυο wifi τελικά είναι επιβεβαιωμένο από αυτά που διαβάζω.

 

Εμένα μου έπαθε bl στο δικό μου αποθηκευμένο Δίκτυο,βγάζοντας το κινητό απ την πρίζα και πατώντας να ενεργοποιήσω το WiFi στο κινητό.

Το είχα αναφέρει και σε παλιότερο ποστ.

Επίσης να αναφέρω επί ευκαιρίας Παλιά που έπαθε bl και ο αδελφός μου και του το βγάλανε εκτός εγγύησης απ την Procordia Ότι και καλά οτι το έκανε ροοτ,δικαιωθήκαμε στο Συνήγορο Του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε τωρα...τι σχεση εχει το δικτυο.εγω το εχω συνδεσει πανω απο 10 διαφορετικα δικτυα δεν εχει παθει το παραμικρο ποτε.υποψην..παρτιδα 506
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση δεν έχουν αυτά που γράφονται, το υλικό είναι κατώτερης ποιότητας και για αυτό το παθαίνει, με την θερμοκρασία κλπ! Μην λέμε ότι να ναι :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...