Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιοι δεν βλέπετε ότι είναι 512; Από 600κάτι(μάλλον 603) σειρά έχει διορθωθεί το πρόβλημα και το ότι έχουν υπάρξει 3-4 περιστατικά σε χιλιάδες νέες πλακέτες, με απλά μαθηματικά είναι προφανέστατο ότι πρόκειται για αστοχία υλικού όπως συμβαίνει σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα. Όποιοι έχουν παρακολουθήσει το θέμα από την αρχή, θα θυμούνται ότι με τις προβληματικές πλακέτες γινόταν χαμός κάθε μέρα με νέα bootloop, δηλαδή καμία σχέση με τις διορθωμένες. Αλλά συγγνώμη ξέχασα, τα κινητά τα έχουν πάρει εξωγήινοι που δεν γράφουν στο φόρουμ ότι έπαθαν bootloop και η lg που αναγνώρισε το πρόβλημα δεν το διόρθωσε γιατί δεν ξέρει τι να κάνει τα λεφτά της και θέλει να πληρώνει συνεχώς πλακέτες(που είναι και το πιο ακριβό εξάρτημα του κινητού). Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Σ αγαπάω απλά!

 

Όσο για το ότι δεν ακούμε κρουσματα συνέχεια πλέον έκανα μια μικρή αναζήτηση και διάβασα για πολλες περιπτώσεις 601-606. Για κάποιους κιόλας μέσα στο πρώτο τρίμηνο μετά από αλλαγή πλακέτας και εντελως συμπτωματικά καλοκαιρινούς μηνες.

Επίσης με το τελευταίο update να μην ανεβάζει θερμοκρασίες μπορείς να πεις ότι το πρόβλημα μειώθηκε για χρήστες που δεν το ζοριζουν τόσο το κινητο. Αλλά δεν το λες και επίλυση αυτό (δλδ ένα update με μεγαλύτερο κόφτη) πιο πολύ κάτι σαν μπάλωμα - πρόληψη το λες.

 

Αν δείτε για bootloop σε nexus 5x & 6p, λένε έχει να κάνει με τους μεγάλους πυρηνες. Ξεκολλάνε από την μητρική και το λειτουργικό δεν μπορεί να κλειδώσει τιμές πάνω σε αυτούς κατά την εκκίνηση με αποτέλεσμα να κάνει επανεκκίνηση. Κάτι τέτοιο είχε βγει και σαν προσωρινή λύση για το G4 στο xda. Απενεργοποιούν τους 2 μεγάλους πυρηνες και έχεις ένα τετραπύρηνο μεν λειτουργικό δε κινητό.

 

Με την ίδια λογική ίσως στην nougat βαλουν κάποια εντολή που όταν δε θα μπορεί να "δει" τους μεγάλους πυρηνες θα ανοίγει κανονικά. Τότε να δεις πως θα μηδενιστούν τα κρούσματα αλλα δεν θα το λες και λύση αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υπάρξει καμία απολύτως διόρθωση φίλε μου, αυτό είναι το λυπηρό.

Απλώς βγάζουν πλακέτες ακόμα (2+ χρόνια μετά), και αν δουλέψουν χωρίς bootloop, δούλεψαν. Κάπως έτσι πάει το πράγμα. Γενικώς έχουν βρει μια πατέντα, ώστε να έχουν την αποκλειστικότητα στα bootloop που δεν έχουν να κάνουν με φλασαρίσματα και ξεκλειδώματα :lol:

 

Και ενώ σκέψου, δεν έχω πάθει bootloop (ακόμη :p - 601 πλακέτα), αναγνωρίζω ότι η εταιρεία το'χει χάσει σε αυτό το θέμα. Έχει πόσα καλά το τηλέφωνο τα οποία, δυστυχώς, επισκιάζονται από αυτή τη βλακεία. Δε θα πω ψέματα, με καλύπτει ακόμη, αλλά πάντα υπάρχει αυτή η αίσθηση ότι θα μια μέρα, out of the blue, θα με αφήσει σύξυλο που λέμε :p

Για backup του έχω το lg optimus g :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υπάρξει καμία απολύτως διόρθωση φίλε μου, αυτό είναι το λυπηρό.

Απλώς βγάζουν πλακέτες ακόμα (2+ χρόνια μετά), και αν δουλέψουν χωρίς bootloop, δούλεψαν. Κάπως έτσι πάει το πράγμα. Γενικώς έχουν βρει μια πατέντα, ώστε να έχουν την αποκλειστικότητα στα bootloop που δεν έχουν να κάνουν με φλασαρίσματα και ξεκλειδώματα :lol:

 

Και ενώ σκέψου, δεν έχω πάθει bootloop (ακόμη :p - 601 πλακέτα), αναγνωρίζω ότι η εταιρεία το'χει χάσει σε αυτό το θέμα. Έχει πόσα καλά το τηλέφωνο τα οποία, δυστυχώς, επισκιάζονται από αυτή τη βλακεία. Δε θα πω ψέματα, με καλύπτει ακόμη, αλλά πάντα υπάρχει αυτή η αίσθηση ότι θα μια μέρα, out of the blue, θα με αφήσει σύξυλο που λέμε :p

Για backup του έχω το lg optimus g :lol: :lol:

Και γω βρισκομαι με την 702 πλεον οποτε περιμενω να δω τι θα γινει.Εχει υποστει τον ηλιο στο ταμπλο του αμαξιου με Gps,δεδομενα,bluetootg ανοιχτα αυτο το καλοκαιρι και περιμενω μεχρι τον Δεκεμβρη αν θα αντεξει οπως δεν αντεξε η 505 που ειχα.Εγω πιστευω εχει υπαρξει βελτιωση στις πλακετες οσον αφορα την αντοχη τους στις θερμοκρασιες ,χωρις ομως να εχει ξεπεραστει το προβλημα πληρως.

Link to comment
Share on other sites

Και γω βρισκομαι με την 702 πλεον οποτε περιμενω να δω τι θα γινει.Εχει υποστει τον ηλιο στο ταμπλο του αμαξιου με Gps,δεδομενα,bluetootg ανοιχτα αυτο το καλοκαιρι και περιμενω μεχρι τον Δεκεμβρη αν θα αντεξει οπως δεν αντεξε η 505 που ειχα.Εγω πιστευω εχει υπαρξει βελτιωση στις πλακετες οσον αφορα την αντοχη τους στις θερμοκρασιες ,χωρις ομως να εχει ξεπεραστει το προβλημα πληρως.

 

Και εγώ με 601, πέρυσι, είχα το κινητό στο ποδήλατο, καλοκαίρι, καθημερινά. Φέτος το ίδιο αλλά στο τσαντάκι μου, που όταν το βαράει ο ήλιος βράζει. Δεν μπουτλουπίασε.

Αυτά δεν αλλάζουν την γνώμη μου για την εταιρεία που απ'την αρχή έκανε προχειροδουλειές, και βγάζει πλακέτες για ένα κινητό 2 και πλέον ετών, μπας και συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα...

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα εχει μειωθει κατα 80-90% οτι και να λεμε οσα νευρα και να εχουμε ετσι ειναι παιδες.

Ο συνδυασμος φορτιση & παιχνιδια - ταμπλο αυτοκινητου με 40αρια και φορτιση με gps & δεδομενα ή wireless charging ειναι τα σημεια που πρεπει να προσεχουμε πιστευω και οχι μονο στο lg αλλα και στα iphone & samsung και γενικα λιγο πολυ σε ολα.

17 μηνες με 10 πτωσεις οι 8 διχως θηκη, pokemon go περυσι ανοιχτη οθονη για 10 μερες επι 10-12 ωρες την ημερα περιπου wireless charging για κανενα 3μηνο δεν το εχω βαψει μπλε ακομα :p

Αν αντεξει 24 μηνες θα μου εχει βγει κατι λιγοτερο απο 0.50€ την ημερα που για μενα ειναι αποδεκτο να δινω για να εχω ενα αξιοπρεπες κινητο :D

Edited by vamire666
Link to comment
Share on other sites

To προβλημα εχει μειωθει κατα 80-90% οτι και να λεμε οσα νευρα και να εχουμε ετσι ειναι παιδες.

Ο συνδυασμος φορτιση & παιχνιδια - ταμπλο αυτοκινητου με 40αρια και φορτιση με gps & δεδομενα ή wireless charging ειναι τα σημεια που πρεπει να προσεχουμε πιστευω και οχι μονο στο lg αλλα και στα iphone & samsung και γενικα λιγο πολυ σε ολα.

17 μηνες με 10 πτωσεις οι 8 διχως θηκη, pokemon go περυσι ανοιχτη οθονη για 10 μερες επι 10-12 ωρες την ημερα περιπου wireless charging για κανενα 3μηνο δεν το εχω βαψει μπλε ακομα :p

Αν αντεξει 24 μηνες θα μου εχει βγει κατι λιγοτερο απο 0.50€ την ημερα που για μενα ειναι αποδεκτο να δινω για να εχω ενα αξιοπρεπες κινητο :D

 

Ζεις επικίνδυνα νεαρέ μου ! :p

Άκου εκεί 10 πτώσεις κάτι τέτοια έκθεση στη ζέστη ! :X

 

Πλάκα πλάκα, αν σκεφτείς ότι με 0.50€ τη μέρα έχεις τέτοια κινητάρα.... Ψίχουλα είναι... :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ζεις επικίνδυνα νεαρέ μου ! :p

Άκου εκεί 10 πτώσεις κάτι τέτοια έκθεση στη ζέστη ! :X

 

Πλάκα πλάκα, αν σκεφτείς ότι με 0.50€ τη μέρα έχεις τέτοια κινητάρα.... Ψίχουλα είναι... :)

 

Θελει το ρισκο της η ζωη :p

Και ακομα πιο ψιχουλα θα ειναι αν καταφερω τους 36 μηνες. Πρωτη φορα θα γινει κατι τετοιο.. Ποιος; Εγω που αλλαζα κινητο καθε 8-12 μηνες το πολυ. :P

Link to comment
Share on other sites

Θελει το ρισκο της η ζωη :p

Και ακομα πιο ψιχουλα θα ειναι αν καταφερω τους 36 μηνες. Πρωτη φορα θα γινει κατι τετοιο.. Ποιος; Εγω που αλλαζα κινητο καθε 8-12 μηνες το πολυ. :P

Αν δεν είχε το θέμα με το bootloop θα ήταν το κινητό της πενταετίας. Ακόμα και η κακή αυτονομία λύνεται σχετικά εύκολα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Χθες αντιμετώπισα το πρόβλημα με το bootloop στο κινητό, δεν άνοιγε με τίποτα. Σήμερα δοκίμασα να το ανοίξω (αφού είχα καλέσει στο σέρβις για να με πουν τι και πως) και ενεργοποιήθηκε κανονικά!!! Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτόν; Μήπως "παίζει" να είναι προσωρινό και να πάθει κανά μπλακ άουτ αργότερα;

 

Edit:

 

Τελικά μετά από μία ώρα περίπου μου το ξαναέκανε. Ευτυχώς πρόλαβα να σώσω τις φωτογραφίες όσο ήταν ανοιχτό...

Edited by kistos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χθες αντιμετώπισα το πρόβλημα με το bootloop στο κινητό, δεν άνοιγε με τίποτα. Σήμερα δοκίμασα να το ανοίξω (αφού είχα καλέσει στο σέρβις για να με πουν τι και πως) και ενεργοποιήθηκε κανονικά!!! Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτόν; Μήπως "παίζει" να είναι προσωρινό και να πάθει κανά μπλακ άουτ αργότερα;

 

Edit:

 

Τελικά μετά από μία ώρα περίπου μου το ξαναέκανε. Ευτυχώς πρόλαβα να σώσω τις φωτογραφίες όσο ήταν ανοιχτό...

 

Γραψε μας παρτιδα αν θυμάσαι. ο σειρακός αν μπορείς να δεις στο κουτί απο τι ξεκινάει

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει από 508.

Α Καλα εισαι.Αφου σου κρατησε 2 καλοκαιρια περιπου μια χαρα.Τωρα θα σου φορεσουν λογικα καποια μεταξυ 705-708 + αλλα δυο χρονια εγγυηση.Απλα θα περιμενεις αρκετα γιατι τωρα παιζουν πολυ οι αδειες και καθυστερουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Να σαι καλα.Και αν θες ενημερωσε για οποιαδηποτε συμβαν με service κλπ να ξερουμε τι παιζει απαξ κ ρθει η σειρα μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αν σε ενα lg g4 εχει αλλαχθει πλακετα πως βλεπουμε ποια σειρα ειναι;

 

Μαζι με τη πλακετα σου αλλαζουν και το αυτοκολλητο πισω απο τη μπαταρια!

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τη πλακετα σου αλλαζουν και το αυτοκολλητο πισω απο τη μπαταρια!

 

Σε ευχαριστω. Γραφει 782. Να υποθεσω οτι ειναι η πιο προσφατη;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Γραφει 782. Να υποθεσω οτι ειναι η πιο προσφατη;

 

702 μηπως ; Αν ναι,τοτε εχουμε την ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει από 508.

 

Μην γράφεις τέτοια γιατί κάποιοι θα παρεξηγηθούν που συνεχίζουν να χαλάνε μόνο παλιές πλακέτες. Και φυσικά θα συνεχίσουν να θάβουν την συσκευή επειδή έχουν χαλάσει 2-3 συσκευές στις πόσες χιλιάδες με νέες πλακέτες, αντί να παραδεχτούν το λάθος τους και ενώ έχουν περάσει 2 καλοκαίρια τώρα με τις νέες πλακέτες.

Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις τέτοια γιατί κάποιοι θα παρεξηγηθούν που συνεχίζουν να χαλάνε μόνο παλιές πλακέτες. Και φυσικά θα συνεχίσουν να θάβουν την συσκευή επειδή έχουν χαλάσει 2-3 συσκευές στις πόσες χιλιάδες με νέες πλακέτες, αντί να παραδεχτούν το λάθος τους και ενώ έχουν περάσει 2 καλοκαίρια τώρα με τις νέες πλακέτες.
" Να παραδεχτούν το λάθος τους" Χαχαχαχα....με έκανες και γέλασα!!!

Εδώ ολόκληρη LG δεν παραδέχθηκε από την αρχή το λάθος της ότι είναι ελαττωματικά τα κινητά και θα πρέπει να κάνει ανάκληση.... Όπως και για το image retention , που κοκκινίζει η οθόνη και λένε ότι είναι φυσιολογικό!

Δηλαδή εσένα δεν σου φαίνεται περίεργο που ο άλλος έπαθε bootloop με σειρά 508 τώρα?

Λίγο ακόμα και θα ήταν εκτός εγγύησης. Πόσοι άραγε δύστυχοι θα πάθουν bootloop εκτός εγγύησης?

Αλλά είπαμε κοιτάμε το εαυτό μας. Εμείς όλα αλλά! Και εμένα το κινητό πετάει! Δεν ξανακολλησε. Ε Και? Δεν σέβομαι την γνώμη των άλλων γιατί το δικό μου κινητό δεν έβγαλε πρόβλημα?

Παπαγαλάκια....

Και συ gre, δεν βαρέθηκες να γράφεις για τους άλλους. Άσε τον καθένα να έχει την προσωπική του άποψη για το κινητο.

Θες να βγουν και δημόσια να παραδεχθούν το "λαθος" τους.....

Χαχαχαχα...το τερμάτισες!!!!

Μην ασχολείσαι με τους άλλους... Όλες οι γνώμες σεβαστές.

Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Η lg παραδέχτηκε το πρόβλημα και το διόρθωσε. Εδώ όσοι το έθαβαν αδίκως και με τις νέες πλακέτες δεν διορθώνουν τίποτα από τα λεγόμενά τους.

Όσο για τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...και ούτε έχω διαβάσει από κάποιον να έπαθε bootloop εκτός εγγύησης και να μην τον κάλυψε το service.

Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις τέτοια γιατί κάποιοι θα παρεξηγηθούν που συνεχίζουν να χαλάνε μόνο παλιές πλακέτες. Και φυσικά θα συνεχίσουν να θάβουν την συσκευή επειδή έχουν χαλάσει 2-3 συσκευές στις πόσες χιλιάδες με νέες πλακέτες, αντί να παραδεχτούν το λάθος τους και ενώ έχουν περάσει 2 καλοκαίρια τώρα με τις νέες πλακέτες.

 

Γιατί δεν το σκέφτεσαι ότι ακόμα και η 508 που όλοι ξέρουμε ότι είναι οντως ελαττωματική αντεξε 2 χρονια. Που ξέρεις ότι οι 7χχ δε θα αντέξουν 1-2 χρονια και πάει λέγοντας. Του ανθρώπου η πιο ελάττωματικη του κράτησε κοντα δυο χρονια. Εμένα η 6χχ μου κράτησε ένα χρόνο. Μπορεί η 7χχ που μου βάλανε τώρα να κρατήσει δυο χρονια. Ναι ωραία και? Δλδ 4 χρονια 3 πλακέτες αλλαγμένες? Τα δεδομένα που θα χάσεις? Το χρόνο που θα ξεβολευτεις? Το άνοιγμα κάθε τόσο του κινητού με κίνδυνο να μην σου συνδέσουν κάτι η να κάνουν ζημιά ? (Δες στο θέμα με τα nexus 5x πόσοι το πήραν πίσω με μικροπροβλήματα).

 

Επίσης ξαναλέω μην ξεχνάς το update που έριξε θερμοκρασίες... δεν διόρθωσε το πρόβλημα απλά ίσως αργεί να εμφανιστεί. Ισως τόσο ώστε να ξεχαστεί το μοντέλο και να λήξουν οι εγγυήσεις. Ριξε μια ματια στο xda πόσοι το πούλησαν γιατι πήραν αλλο οσο περιμεναν επισκευη.

Δεν είναι απαραίτητο να αγαπάμε όλοι την συσκευή και να τη βρίσκουμε με την κατάσταση. Άμα την πήρες 200€ μεταχειρισμένη εν γνώση σου οκ δεκτό να κανείς υποχωρήσεις αλλά κάποιοι την πήραν καμία 500αρα χωρις να έχουν ιδέα που θα μπλέξουν.

Edited by strange_thomas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...