Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα και απο μενα!

Παρτιδα 505 αγορασμενο σεπτεμβρη απο Ελλαδα!

Σε marshmallow εδω και κανα δυο εβδομαδες, το κινητο αριστο δεν ειχε τιποτα και σημερα καθως πηγα να συνδεθω σε ενα wifi μου κανει restart και καθυστερει στο logo screen για αρκετη ωρα,τελικα ανοιγει παω να ξανασυνδεθω στο wifi και εκει κανει παλι restart και απο εκεινη την ωρα απλως δεν ανταποκρινεται και απλα κολλαει στο logo screen κανοντας επανεκινηση ξανα και ξανα....

Με λυπη λοιπον ηρθα σε αυτο το τοπικ και εγω να το αναφερω!

 

απο οτι καταλαβα πρεπει να παω στην procordia αν δεν κανω λαθος για αλλαγη πλακετας;;

Δυστυχώς μάλλον ναι φίλε μου...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Το θέμα του bootloop παίζει και στο dual? Και εκεί ομοίως καλό είναι να κοιτάξουμε στο μαγαζί έκδοση συσκευής πριν αγοράσουμε;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Το θέμα του bootloop παίζει και στο dual? Και εκεί ομοίως καλό είναι να κοιτάξουμε στο μαγαζί έκδοση συσκευής πριν αγοράσουμε;;

Δεν νομίζω να έχει αναφέρει τουλάχιστον εδώ κάποιος για dual και bootloop. Καλό είναι βέβαια να πάρεις όσο το δυνατόν πιο καινούργια παρτίδα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αν και πιστεύω ότι τα dual φοράνε άλλη πλακέτα από το κανονικό (στην πλακέτα είναι το πρόβλημα)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Το θέμα του bootloop παίζει και στο dual? Και εκεί ομοίως καλό είναι να κοιτάξουμε στο μαγαζί έκδοση συσκευής πριν αγοράσουμε;;

Καλό είναι να έχει όσο γίνεται πιο νέα έκδοση. Αλλά ρώτα αν καλύπτεται από την εγγύηση. Παλαιότερα αν δεν εισάγονταν επίσημα στην Ελλάδα δεν είχαν εγγύηση. Κι ας ήταν ευρωπαϊκά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχει όσο γίνεται πιο νέα έκδοση. Αλλά ρώτα αν καλύπτεται από την εγγύηση. Παλαιότερα αν δεν εισάγονταν επίσημα στην Ελλάδα δεν είχαν εγγύηση. Κι ας ήταν ευρωπαϊκά.

Πλέον τα καλύπτουν τα ευρωπαϊκά. Βασικά είναι υποχρεωμένοι. Απλά παλιά η LG έβγαζε dual εκδόσεις μόνο για Κίνα και Χονγκ Κονγκ οπότε δεν υπήρχε κάλυψη

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο για την απάντηση. Είχε ερωτηθεί και στο παρελθόν από ένα δύο άτομα αλλά δεν είχε δοθεί απάντηση. Πάντως και εγώ διαβάζοντας όλο το νήμα δεν είδα κάπου να αναφέρεται κάποιο dual. Έτσι και εγώ υποθέτω ότι αυτό μάλλον οφείλεται στη διαφορετική πλακέτα.

Καλό λοιπόν είναι να ειπωθεί για να γνωρίζουν οι μελλοντικοί κάτοχοι dual όπως εγώ που θα προχωρήσω στην αγορά του.

Edited by jog_
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος για κατι ή να θελω να σας το χαλασω με το dual να πω και γω την αποψη μου.. Πιστευω οτι για το dual δεν εχει αναφερθει στο ιντερνετ bootloop issue επειδη δεν ειναι τοσο δημοφιλες μοντελο επομενως το δειγμα μας στατιστικα ειναι μικρο. Δεν μας δινει δηλαδη ξεκαθαρο συμπερασμα το γεγονος αυτο αν παθαινει λιγοτορο bootloop η οχι.

 

Επιπλεον περι bootloop τεινω να πιστευω οτι ειναι ενα προβλημα συνηθισμενο το οποιο εχει αναφερθει σε ολα τα δημοφιλη smartphones και σε g2 και samsung κλπ. Καντε ενα google search, και δειτε αναφορες χωρις να χουν κανει root η καστομιες.

 

Θεωρω πιθανο οτι το παθαινουν λογω σοκ απο πτωσεις η κακομεταχειριση γενικως και εξηγουμαι:

Ενας φιλος μετα απο πτωση εδωσε το g2 του για φτιαξιμο αφου δεν αναβε η οθονη χωρις να σπασει. Μαντεψτε τι βλαβη εγραφε: κακη συναρμογη κατι τετοιο. Δηλαδη το ιδιο που επικαλειται η lg περι bootloop.

 

Συμπερασματα-σεναρια:

 

1. Το G4 ειναι πιο ευαισθητο σε πτωσεις και καμομεταχειριση σε σχεση με αλλα μοντελα.

2. Εχει γινει μοδα στα forum το bootloop, επομενως περισσοτεροι πλεον θα το αναφερουν, οντας τσαντισμενοι με τη κακια lg και τα factory defect της, ενω διαφορετικα θα το πηγαιναν στο σερβις και δε θα λεγαν κουβεντα. Σημειωση: τα σερβις οπως και να χει το επισκευαζουν εντος εγγυησης δωρεαν, συνηθως, ειτε ξερει η lg ειτε οχι.

3. Πολλοι χρηστες των g4 ή lg γενικοτερα δεν βαζουν θηκες στα κινητα τους λογω μεγεθους/design. Αρα αυτα χαλανε πιο συχνα. Δειτε το poll μου:

https://plus.google.com/116591045813324532911/posts/cVyNZB4ouod. Το 40% δεν εχουν καθολου θηκη και το υπολοιπο 22% χρησιμοποιει slim.

 

Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του, αλλωστε ολα ειναι πιθανοτητες ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχει ανφερει κανεις για bootloop σε 601? παραγγειλα απο kaizer και μου ειπαν οτι εχουν 602 αλλα απο οτι βλεπω στο site εχουν γραψει 601.. οποτε μαλλον η 601 θα μου ερθει.. Τι λετε να κανω? να το παραλαβω κανονικα?Λογικα δευτερα τριτη το αργοτερο θα εχει φτασει
Link to comment
Share on other sites

601 το δικό μου μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα....μην ανησυχείς κομπλέ θα είναι εξάλλου καλύπτεται από εγγύηση
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα κάνεις την παραγγελία λογικά θα σου έχει να κάνεις και κάποια σχόλια. Εφόσον σου είπαν πως έχουν 602, πες τους ότι θές 602 και δεν νομίζω να σου έρθει κάτι άλλο..

 

Α, παρήγγειλες ήδη βλέπω. Όπως και να έχει στείλτους σε email πως στην τάδε παραγγελία θα προτιμούσες 602..

Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Εχει ανφερει κανεις για bootloop σε 601? παραγγειλα απο kaizer και μου ειπαν οτι εχουν 602 αλλα απο οτι βλεπω στο site εχουν γραψει 601.. οποτε μαλλον η 601 θα μου ερθει..

 

Αν σου είπαν ότι έχουν την 602 παρτίδα, τότε αυτήν έχουν...

Ίσως δεν ενημερώθηκε η σελίδα τους ακόμη.

Και εγώ την 602 περιμένω για να το παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος για κατι ή να θελω να σας το χαλασω με το dual να πω και γω την αποψη μου.. Πιστευω οτι για το dual δεν εχει αναφερθει στο ιντερνετ bootloop issue επειδη δεν ειναι τοσο δημοφιλες μοντελο επομενως το δειγμα μας στατιστικα ειναι μικρο. Δεν μας δινει δηλαδη ξεκαθαρο συμπερασμα το γεγονος αυτο αν παθαινει λιγοτορο bootloop η οχι.

 

Επιπλεον περι bootloop τεινω να πιστευω οτι ειναι ενα προβλημα συνηθισμενο το οποιο εχει αναφερθει σε ολα τα δημοφιλη smartphones και σε g2 και samsung κλπ. Καντε ενα google search, και δειτε αναφορες χωρις να χουν κανει root η καστομιες.

 

Θεωρω πιθανο οτι το παθαινουν λογω σοκ απο πτωσεις η κακομεταχειριση γενικως και εξηγουμαι:

Ενας φιλος μετα απο πτωση εδωσε το g2 του για φτιαξιμο αφου δεν αναβε η οθονη χωρις να σπασει. Μαντεψτε τι βλαβη εγραφε: κακη συναρμογη κατι τετοιο. Δηλαδη το ιδιο που επικαλειται η lg περι bootloop.

 

Συμπερασματα-σεναρια:

 

1. Το G4 ειναι πιο ευαισθητο σε πτωσεις και καμομεταχειριση σε σχεση με αλλα μοντελα.

2. Εχει γινει μοδα στα forum το bootloop, επομενως περισσοτεροι πλεον θα το αναφερουν, οντας τσαντισμενοι με τη κακια lg και τα factory defect της, ενω διαφορετικα θα το πηγαιναν στο σερβις και δε θα λεγαν κουβεντα. Σημειωση: τα σερβις οπως και να χει το επισκευαζουν εντος εγγυησης δωρεαν, συνηθως, ειτε ξερει η lg ειτε οχι.

3. Πολλοι χρηστες των g4 ή lg γενικοτερα δεν βαζουν θηκες στα κινητα τους λογω μεγεθους/design. Αρα αυτα χαλανε πιο συχνα. Δειτε το poll μου:

https://plus.google.com/116591045813324532911/posts/cVyNZB4ouod. Το 40% δεν εχουν καθολου θηκη και το υπολοιπο 22% χρησιμοποιει slim.

 

Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του, αλλωστε ολα ειναι πιθανοτητες ;)

 

 

Πολυ καλος! Μαρεσει οπως τα λες και η αποψη σου. Συμμετειχα και στο poll.

Καλα 40% χωρις θηκη? Απιστευτο!

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω τη βοήθεια σας. Εντελώς ξαφνικά σήμερα το απόγευμα "κρασαρε" το κινητό μου. πήγα να πατήσω μία φορά την οθόνη και το κινητό εμφάνισε το σήμα της LG σαν να έκανε επανεκκίνηση και από τότε δεν ανοίγει, ούτε κλείνει, δεν κάνει απολύτως τίποτα. ανά διαστήματα 5-10 λεπτά εμφανίζει το μήνυμα ότι ξεκινάει το android και βελτιστοποιούνται οι εφαρμογές και μετά τίποτα άλλο. δοκίμασα πολλές φορές βγάζοντας και ξαναβάζοντας την μπαταρία μήπως και ξεμπλοκάρει και ξεκινήσει κανονικά άλλα τίποτα.... μέσα σε 2,5 ώρες "έφαγε" όλη τη μπαταρία από το 90% περίπου που είχε. δοκίμασα να το φορτίσω άλλα όταν ανοίγει γίνεται πάλι το ίδιο πράγμα. έχω βάλει το 6.0 πάνω από μήνα και δεν μου είχε εμφανίσει σχεδόν κανένα πρόβλημα... αν κάποιος ξέρει τη λύση στο πρόβλημα αυτό, ας απαντήσει
Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι το δίνεις στο σέρβις και σου αλλάζουν πλακέτα. Είναι αναγνωρισμένο το ζήτημα από την LG

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εμένα ακριβός τα ίδια κάνει παρτίδα 505 υπάρχει πιθανότητα να μου γίνει ολική αντικατάσταση με ένα νεο.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος! Μαρεσει οπως τα λες και η αποψη σου. Συμμετειχα και στο poll.

Καλα 40% χωρις θηκη? Απιστευτο!

Και ομως απιστευτο, τι να πεις ζουνε τη ζωη τους στα ακρα :P. Εγω εχω τη κλασσικη χοντρη sentio tpu του πλαισιου! Μονο χοντρυτερη θα παρω, δε διακινδυνευω τη κινηταρα μου για κανενα λογο !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εμένα ακριβός τα ίδια κάνει παρτίδα 505 υπάρχει πιθανότητα να μου γίνει ολική αντικατάσταση με ένα νεο.

Από ότι έχω καταλάβει, αν είναι ελληνικής αντιπροσωπείας και δεν έχουν ανταλλακτικό σε λογικά χρονικά πλαίσια, θα το κάνουν αντικατάσταση.

Πάντως, αν έχεις Ελληνικό, καλύτερα να πάρεις την LG τηλέφωνο παρά την Procordia.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εμένα ακριβός τα ίδια κάνει παρτίδα 505 υπάρχει πιθανότητα να μου γίνει ολική αντικατάσταση με ένα νεο.

Αν ειναι αγορασμενο απο μεγαλο ελληνικο μαγαζι τυπου πλαισιου, public, cosmote ναι ειναι πιθανο. Αν ειναι απο σκρουτζομαγαζο ευρωπαικης, εισαγωγης δηλαδη, τοτε θα σου αλλαξουν μητρικη. Ειναι κομπλε γενικα οι τυποι παντως δεν εχεις λογο να ανησυχεις.

Υγ: πρεπει να σου πω οτι. Μεσα σε 6 μηνες εχεις αυτοματα δικαιωμα επιστροφης των χρηματων σου απο το μαγαζι σε περιπτωση εργοστασοακου ελαττωματος, για το οποιο φερει ευθυνη ο πωλητης ανεξαρτητως εγγυησης προμηθευτη. Googlare νομο 3043 και θα καταλαβεις. Με λιγη τεκμηριωμενη κουβεντα και επιμονη μπορει να δεχτει το μαγαζι ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρώτα lg και θα καταγράψουν το πρόβλημα για να είναι ενημερωμένο το σέρβις....και μετά προωθούν την διαδικασία από την ίδια την lg...παραλαβή courier για να ελεγχθεί η συσκευή.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να πω και εγω την εμπειρία μου. Lg g4 αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο 24/11. Αναβάθμιση προχθές το βραδυ στην 6. Από τις 8:30 το βράδυ εως τις 12 bootloop. Το κλείνω. Δοκιμάζω το πρωί. Τίποτα. Περνώ στην procordia και μου λένε να το στείλω αλλά να πάρω πρώτα στην LG για να μου καλύψουν τα μεταφορικά (είμαι απο Κρήτη). Περνώ τηλ και τους λέω οτι το κινητο εχει μπει σε bootloop, οτι η procordia αλλάζει πλακέτα κλπ. Το παλικάρι ευγενέστατο μου λέει να κάνουμε ενα hard reset. Έχοντας πατημένο το πλήκτρο που χαμηλώνει την ένταση, πατάμε το κουμπί power. Μόλις δούμε το λογότυπο της lg στην οθόνη αφήνουμε το πληκτρο power και το ξαναπαταμε αμέσως. Σου έχει την επιλογή για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων οπου και συμφώνησα. Το κινητό ξεκίνησε κανονικά. Μου τόνισε όμως να μην συνδέσω λογαριασμό Google εκεί που μου ζητάει αλλά να το κάνω μετά καθώς θα έχω πρόβλημα. Οπότε όταν το ζήτησε τον έγραψα αλλά σε επόμενο βήμα πάτησα παράλειψη. Το κινητό πήρε κανονικά την αναβάθμιση, έχασα βέβαια τα δεδομένα μου ( κάτι που θα γινόταν ομως ουτως η αλλως με την νεα πλακέτα). Αυτό ίσως γλυτώσει από τον κόπο της αναμονής για πλακέτα.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα ενημέρωση

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...εννοώ για την εμπειρία σου @jimkar85

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω αγορασμένο από τα seven spot και στο κουτί μου γράφει ROM, το έκανα άμεσα αναβάθμιση σε 6.0 μόλις βγήκε, μου το έχει ξανακάνει άλλη μια φορά και το έσωσα με ένα hard reset άλλα δεν γνώριζα για αυτό το πρόβλημα του κινητού άλλα τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα δεν κάνει ούτε hard reset, και έχω άλλο ένα θέμα με την κάμερα το βράδυ όταν βγάζω φώτο με φλας μου κιτρινίζει την φώτο όταν έχει θέμα το άσπρο π.χ. για δοκιμή έβγαλα έναν άσπρο τοίχο και μου τον κιτρινίζει πάρα πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λοιπον να πω και εγω την εμπειρία μου. Lg g4 αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο 24/11. Αναβάθμιση προχθές το βραδυ στην 6. Από τις 8:30 το βράδυ εως τις 12 bootloop. Το κλείνω. Δοκιμάζω το πρωί. Τίποτα. Περνώ στην procordia και μου λένε να το στείλω αλλά να πάρω πρώτα στην LG για να μου καλύψουν τα μεταφορικά (είμαι απο Κρήτη). Περνώ τηλ και τους λέω οτι το κινητο εχει μπει σε bootloop, οτι η procordia αλλάζει πλακέτα κλπ. Το παλικάρι ευγενέστατο μου λέει να κάνουμε ενα hard reset. Έχοντας πατημένο το πλήκτρο που χαμηλώνει την ένταση, πατάμε το κουμπί power. Μόλις δούμε το λογότυπο της lg στην οθόνη αφήνουμε το πληκτρο power και το ξαναπαταμε αμέσως. Σου έχει την επιλογή για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων οπου και συμφώνησα. Το κινητό ξεκίνησε κανονικά. Μου τόνισε όμως να μην συνδέσω λογαριασμό Google εκεί που μου ζητάει αλλά να το κάνω μετά καθώς θα έχω πρόβλημα. Οπότε όταν το ζήτησε τον έγραψα αλλά σε επόμενο βήμα πάτησα παράλειψη. Το κινητό πήρε κανονικά την αναβάθμιση, έχασα βέβαια τα δεδομένα μου ( κάτι που θα γινόταν ομως ουτως η αλλως με την νεα πλακέτα). Αυτό ίσως γλυτώσει από τον κόπο της αναμονής για πλακέτα.

Αυτο που περιγράφεις προφανώς έχει να κάνει με πρόβλημα στο software και είναι διαφορετικό από το hardware πρόβλημα που έχει παραδεχθεί η ίδια η LG. Αλλιώς δεν θα άλλαζαν πλακέτες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...