Jump to content

Lenovo K5 note


pan82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H lenovo πάνω που όλοι είπαν ότι το k4 note δεν ανταποκρίνεται στις δυνατότητες του Κ3 note και είναι υποδεέστερο και πριν καταλαγιάσουν τα αρνητικά σχόλια παρουσίασε σήμερα το πλήρες μεταλλικό K5 note με τον Mediatek MT6755 Helio P10, 2GB μνήμης, dual sim, micro sd ευτυχώς και μη αποσπώμενη μπαταρία 3500mah και δαχτυλικό αποτυπωμα στο πίσω μέρος καθώς ηχεία με dolby atmos αλλά δυστυχως όχι μπροστά σαν του κ4.

 

Οθόνη 5.5” (1920 x 1080)

Επεξεργαστής 64bit octa-core MediaTek Helio P10 1.8GHz

Επεξεργαστής γραφικών Mali-T860 GPU

Μνήμη RAM 2GB

Αποθηκευτικός χώρος 16GB (microSD έως 128GB)

Κάμερα 13MP

Εμπρόσθια κάμερα 8MP

Ηχείο 1.5W τεχνολογίας Dolby Atmos

WiFi, Bluetooth, GPS, 4G LTE (VoLTE)

Android 5.1 Lollipop με VIBE UI

Μπαταρία 3500mAh μη αποσπώμενη

Διαστάσεις 152 x 75.7 x 8.49mm

Βάρος 165gr

 

http://www.gsmarena.com/lenovo_k5_note-pictures-7878.php

 

Η τιμη για Κίνα περιπου 165$ (150 ευρώ) και κυκλοφορεί άμεσα μέσα στο μήνα. Στα λάθη για μένα η 2GB RAM (αντί 3) η μη ύπαρξη λίγο μεγαλύτερης μπαταρίας σαν το redmi note 3 και το σχετικά αδιάφορο design σε σχέση με το αρκετά ιδιαίτερο k4

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιατί?!!!!! μόνο 2GB RAM

3 ή παραπάνω ήταν το λιγότερο που περίμενα.

ελπίζω να βγάλουν σύντομα κάποια plus/pro έκδοση με 3 ή 4 GB RAM ειδάλλως το redmi 3 pro είναι μονόδρομος

 

ΥΓ τα φωτιζόμενα πλήκτρα μη ξεχάσετε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γιατί το note4 aka 7010 βγήκε χαμηλότερο των προσδοκιών;;;;

 

Γιατι βγηκε με χειροτερο επεξεργαστη απο το προηγουμενο.

Ασε που και σε review που διαβασα,δεν ειναι και ο ηχος τιποτα ιδιαιτερο αρα τσαμπα Multimedia κινητο ειναι.

Το Κ4 αμα ειχε εστω εναν Χ10 θα ηταν τουμπανο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βγηκε με χειροτερο επεξεργαστη απο το προηγουμενο.

Ασε που και σε review που διαβασα,δεν ειναι και ο ηχος τιποτα ιδιαιτερο αρα τσαμπα Multimedia κινητο ειναι.

Το Κ4 αμα ειχε εστω εναν Χ10 θα ηταν τουμπανο.

 

Εσύ διάβασες ενα review και εγώ που το έχω στην κατοχή μου βλέπω πως έχει φανταστικό ήχο και είναι φοβερό τηλέφωνο σε όλα του.

Edited by Saloufas17
Link to comment
Share on other sites

Εσύ διάβασες ενα review και εγώ που το έχω στην κατοχή μου βλέπω πως έχει φανταστικό ήχο και είναι φοβερό τηλέφωνο σε όλα του.

 

Δεν σου ειπε κανεις οτι δεν ειναι φοβερο κινητο.

Αλλα οτι και να λεμε ο 6753 δε πιανει μια μπροστα στους επεξεργαστες που φοραει ο ανταγωνισμος.

Και οι μετρησεις στον ηχο δε λενε ψεμματα.

Δε σου ειπα οτι ειναι χαλια,αλλα οτι δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο οπως το διαφημιζαν μιας και εχει ξεχωριστο audio codec.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κατα την γνωμη σου στην ίδια κατηγορία τιμής με ποιά άλλα κινητά συγκρίνεται και χάνει στον ήχο?
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου μιλαω με βαση το review και εφοσον το λανσαρει σα multimedia κινητο.

Εαν το ειχα στα χερια μου,θα στο συγκρινα με τα αλλα της κατηγοριας του που εχω πιασει.

Ομως οταν η λενοβο,απο οτι εχω καταλαβει εχει κοψει απο επεξεργαστη για να δωσει ενα multimedia Κινητο(που σημαινει οτι πρεπει να εχει πολυ καλο ηχο και εικονα) και απλα ειναι καλος,ε τοτε κατι δε παει καλα.

Δεν ειπα οτι ειναι χαλια αλλα οτι περιμενα περισσοτερα με βαση του για ποια δουλεια βγηκε.

Και οι αριθμοι στις μετρησεις του ηχου δε λενε ψεμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το Κ5 note πλέον πωλείται και σε ελληνικά μαγαζιά, αλλά ενώ είναι πολύ ενδιαφέρον κινητό, βλέπω ότι δεν έχει 800αρα μπάντα για 4G (το Κ4 έχει)....οπότε δύσκολο να αγοραστεί.
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Το δουλεψα παιδιά το κινητό. 2 sim ή 1 sim και 1 sdcard. Πολύ ποιοτική κατασκευή, πολύ ωραία από κοντά. Λίγο μεγάλο με μεγάλα bezzels. Καλός ηχος, καλή οθόνη, μέτρια μου φάνηκε η κάμερα. Στη Ελλάδα έρχεται με 3 giga 16 giga χωρίς finger scanner. Στα 300 ευρώ είναι ακριβό, στα 250 μετριο, στα 200 θα είναι πολύ καλό για κινητό από Ελλάδα. Πουθενά δεν βρήκα στο κουτί τις μπάντες, αν έχει την 800. Στο κουτί ακουστικά, φορτιστής 2 amper, διαφανη θηκη για πίσω και πλάι, και ζελατίνα για την οθόνη
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας

 

σας παρακαλώ για την βοήθεια σας . Έχω το lenovo k5note όλα καλά αλλά δεν μπορώ να αποθηκεύσω στη μνήμη του τηλεφώνου !

μου αναγνωρίζει μόνο την sd !

έβγαλα την sd συνέδεσα με pc μήπως και αναγνωρίσει την μνήμη τηλεφώνου και τίποτα :blink:

επίσης βρήκα και αυτό :

 

How do I enable mass storage mode in Lenovo Vibe K5?

1 Answer

Himanshu Gupta

Himanshu Gupta, I love knowing about it.

Written 21d ago

 

Open the Settings > About Phone > Device Information > Click on the Build Number for 7 times.

 

Then go back to Settings. Now you will see there is a option Developer Options. Open that. Scroll down and you will see USB Debugging. Enable it. And you are done.

 

το έκανα και τίποτα σας παρακαλώ την βοήθεια σας

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα...εχω αγορασει απο κινα το lenovo k5 note με 3gb ram 32gb και δακτυλικο αποτυπωμα...δουλευει αψογα δν εχω κανενα παραπονο απλα ενω γραφει οτι εχει ραδιοφωνο και λειτουργει με ακουστικα οπως και στα περισσοτερα κινητα ραδιοφωνο δν εχω βρει πουθενα..στο play store ολεσ οι εφαρμογες ειναι με ιντερνετ...ξερει κανεις κατι?
Link to comment
Share on other sites

το πήρα από το gearbest στα 155 δολάρια, σε σχέση με άλλα ήταν το καλύτερο value for money σε σχέση με το Brand name και το επέλεξα.

 

Μια ερώτηση, android 5.1 έχει μέσα σωστά? Έχει το επίσημο android ή περιαγμένη έκδοση του android από τη Lenovo?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ακριβώς δεν μου βγάζει το mass storage ή τη μνημη που εχει το τηλέφωνο !!!

 

Μηπως εχεις διαλεξει στα settings να σωζεις στην καρτα μνημης?

Αν προσπαθησεις να αντιγραψεις κατι που ειναι στην εσωτερικη μνημη μπορεις να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Το συγκεκριμένο κινητό είναι δίκαρτο, σωστά; Μπορεί να μου πει κάποιος αν και πως αφαιρείται το πίσω κάλυμμα καθώς δεν έχει κάποιο διάστημα που μπορεί να εισάγει κάποιος το νύχι του για να ανοίξει. :worry:

Το μόνο που βρήκα είναι η συρταρωτή υποδοχή από τα αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Το πίσω καλυμμα δεν αφαιρειται. Ή συσκευή είναι unibody.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κ εγώ αυτό κατάλαβα.

Συνεπώς παίρνει η μία sim και μία sd ή δύο sim ταυτόχρονα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα το συγκεκριμένο κινητο από geabest και μπορώ να πω ότι είναι μία πολύ καλή αγορά.

Γρήγορο, χωρίς κολημματα,πολύ καλές κάμερες, καλή αυτονομία, ποιότητα κατασκευής κ.α.

Το μόνο που δεν μου άρεσε εναι η μετάφραση των μενου στις ρυθμίσεις.

Απογοητευτικό!!!!!!!

Το κινητό έχει lollipop 5.0.2.

Από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο παρατήρησα ότι κάποια κινητά έχουν android 6 marshmalow.

Δείτε για παράδειγμα αυτό το βιντεο

Τα αρχεία της συγκεκριμένης rom ( A7020a48_S259_160721_ROW.7z ) υπάρχουν στα ακόλουθο λινκ:

https://yadi.sk/d/AxEP_CSXu7niP

Μήπως κάποιος έχει περάσει τη συγκεκριμένη rom ( ήκαποια άλλη row) και μπορεί να βοηθήσει για το αν αξίζει. Και αν όντως αξιζει,να μας αναλυσει τη διαδικασια????

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κ εγώ αυτό κατάλαβα.

Συνεπώς παίρνει η μία sim και μία sd ή δύο sim ταυτόχρονα, σωστά;

 

Σωστά φίλε μου. Έτσι ακριβώς είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα το συγκεκριμένο κινητο από geabest και μπορώ να πω ότι είναι μία πολύ καλή αγορά.

Γρήγορο, χωρίς κολημματα,πολύ καλές κάμερες, καλή αυτονομία, ποιότητα κατασκευής κ.α.

Το μόνο που δεν μου άρεσε εναι η μετάφραση των μενου στις ρυθμίσεις.

Απογοητευτικό!!!!!!!

Το κινητό έχει lollipop 5.0.2.

Από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο παρατήρησα ότι κάποια κινητά έχουν android 6 marshmalow.

Δείτε για παράδειγμα αυτό το βιντεο

Τα αρχεία της συγκεκριμένης rom ( A7020a48_S259_160721_ROW.7z ) υπάρχουν στα ακόλουθο λινκ:

https://yadi.sk/d/AxEP_CSXu7niP

Μήπως κάποιος έχει περάσει τη συγκεκριμένη rom ( ήκαποια άλλη row) και μπορεί να βοηθήσει για το αν αξίζει. Και αν όντως αξιζει,να μας αναλυσει τη διαδικασια????

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωστά φίλε μου. Έτσι ακριβώς είναι.

 

Καλησπέρα φίλε μου. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εμένα μου ήρθε από to2c με έκδοση android 6 (K52E78.M.LW.V16, 2016/06/21 11:37, έκδοση kernel ..18.22+, VIBEUIV3.5_1626_5.106.1_ST_K52e78).

Όλα καλά φαίνονται (έχει google play installed).

Edited by gpan
Link to comment
Share on other sites

Το είδα στον Κώστο. 3 GB RAM και Android 6 (όχι 6,0,1). Ο επεξεργαστής του, όμως, πώς είναι; Είναι σαν του P9 Lite ή ανώτερος;

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα το συγκεκριμένο κινητο από geabest και μπορώ να πω ότι είναι μία πολύ καλή αγορά.

Γρήγορο, χωρίς κολημματα,πολύ καλές κάμερες, καλή αυτονομία, ποιότητα κατασκευής κ.α.

Το μόνο που δεν μου άρεσε εναι η μετάφραση των μενου στις ρυθμίσεις.

Απογοητευτικό!!!!!!!

Το κινητό έχει lollipop 5.0.2.

Από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο παρατήρησα ότι κάποια κινητά έχουν android 6 marshmalow.

Δείτε για παράδειγμα αυτό το βιντεο

Τα αρχεία της συγκεκριμένης rom ( A7020a48_S259_160721_ROW.7z ) υπάρχουν στα ακόλουθο λινκ:

https://yadi.sk/d/AxEP_CSXu7niP

Μήπως κάποιος έχει περάσει τη συγκεκριμένη rom ( ήκαποια άλλη row) και μπορεί να βοηθήσει για το αν αξίζει. Και αν όντως αξιζει,να μας αναλυσει τη διαδικασια????

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σωστά φίλε μου. Έτσι ακριβώς είναι.

 

Καλησπέρα,

 

η ROM με την οποία ήρθε το κινητό είναι η STOCK ή πειραγμένη από τους Κινέζους; Την ζήτησες εσύ; Το Google play ήρθε προεγκατεστημένο; Στο τηλέφωνο είχε γίνει root;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα φίλε μου. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εμένα μου ήρθε από to2c με έκδοση android 6 (K52E78.M.LW.V16, 2016/06/21 11:37, έκδοση kernel ..18.22+, VIBEUIV3.5_1626_5.106.1_ST_K52e78).

Όλα καλά φαίνονται (έχει google play installed).

 

Καλησπέρα,

 

επειδή με ενδιαφέρει το κινητό ήθελα να ρωτήσω αν το κινητό ήρθε με Android 6 επειδή το ζήτησες ή στο έστειλαν έτσι; Η ROM είναι η STOCK ή πειραγμένη από το κατάστημα από το οποίο το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...