Jump to content

Lenovo K5 note


pan82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Gearbest που έδωσα την παραγγελία εγώ είχε μόνο με android 5.1. Αν κατάλαβα καλά είναι έκδοση που έχει γίνει παραγγελία στην Lenovo έτσι, γιατί έχω δει και το κινητό με την ένδειξη K5 note vibe. Στην Ινδία επίσης κυκλοφορεί με 4 gb ram, οπότε ο κάθε αντιπρόσωπος δίνει την παραγγελία του όπως τη θέλει πιστεύω. Οπότε ανάλογη ειναι και η ROM από όπου το προμηθευτείς. Τα κινεζομάγαζα όλα πιστεύω πουλάνε το ίδιο πράγμα με android 5.1

Σχετικά τώρα με την αναβάθμιση σε android 6 θα με ενδιέφερε και εμένα αν γίνεται και θα ήταν καλό να μας δώσει τα φώτα του κάποιος που ξέρει σχετικά, εγώ δεν έχω ιδέα πως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Gearbest που έδωσα την παραγγελία εγώ είχε μόνο με android 5.1. Αν κατάλαβα καλά είναι έκδοση που έχει γίνει παραγγελία στην Lenovo έτσι, γιατί έχω δει και το κινητό με την ένδειξη K5 note vibe. Στην Ινδία επίσης κυκλοφορεί με 4 gb ram, οπότε ο κάθε αντιπρόσωπος δίνει την παραγγελία του όπως τη θέλει πιστεύω. Οπότε ανάλογη ειναι και η ROM από όπου το προμηθευτείς. Τα κινεζομάγαζα όλα πιστεύω πουλάνε το ίδιο πράγμα με android 5.1

Σχετικά τώρα με την αναβάθμιση σε android 6 θα με ενδιέφερε και εμένα αν γίνεται και θα ήταν καλό να μας δώσει τα φώτα του κάποιος που ξέρει σχετικά, εγώ δεν έχω ιδέα πως γίνεται

 

Καλημέρα,

 

το κινητό είναι "κανονικό" με ελληνικά μενού, google play κλπ ; Χρειάστηκε να κάνεις κάτι ή "επαιξε" κανονικά out of the box ; Παίρνει αναβαθμίσεις μόνο του;

 

Το Android 6 το είδα από την ανάρτηση του gpan. Από ότι λέει έτσι του ήρθε από το κατάστημα που το παρήγγειλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

το κινητό είναι "κανονικό" με ελληνικά μενού, google play κλπ ; Χρειάστηκε να κάνεις κάτι ή "επαιξε" κανονικά out of the box ; Παίρνει αναβαθμίσεις μόνο του;

 

Το Android 6 το είδα από την ανάρτηση του gpan. Από ότι λέει έτσι του ήρθε από το κατάστημα που το παρήγγειλε.

 

Δε το έχω παραλάβει ακόμα για να σου απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση στο φιλο dimpyr

 

Η Rom που εχει ειναι μαλλον πειραγμενη . Το λεω αυτο γιατι δεν εχει επιλογη για ΟΤΑ αναβαθμιση.

Οταν το παρειγγειλα δεν ζητησα καποια συγκεκριμενη ROM. Οσον αφορα στο Play store ηταν ηδη προεγκατεστημενο.

Και τελος το τηλεφωνο δεν ειναι root.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

η ROM με την οποία ήρθε το κινητό είναι η STOCK ή πειραγμένη από τους Κινέζους; Την ζήτησες εσύ; Το Google play ήρθε προεγκατεστημένο; Στο τηλέφωνο είχε γίνει root;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καλησπέρα,

 

επειδή με ενδιαφέρει το κινητό ήθελα να ρωτήσω αν το κινητό ήρθε με Android 6 επειδή το ζήτησες ή στο έστειλαν έτσι; Η ROM είναι η STOCK ή πειραγμένη από το κατάστημα από το οποίο το πήρες;

 

Φίλε μου δε ζήτησα android 6, ήρθε εξ αρχής με αυτή την έκδοση. Πρέπει να είναι η κινέζικη έκδοση που υποστηρίζει ελληνικά αλλά δεν είναι rooted και με adb που δοκίμασα φαίνεται να είναι κλειδωμένος ο bootloader. Google play έχει κανονικά.

Επίσης ενώ διάβασα ότι υποστηρίζει fm radio, όταν συνδέεις τα ακουστικά δε σου δίνει κάποια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της ερώτηση του φίλου κοίταξα στο google και βρήκα αυτό http://kidapso.com/how-to-upgrade-lenovo-k5-note-to-android-marshmallow-6-0-1/

 

Τόσο απλά δηλαδή γίνεται να μπει το android 6? Πέρα από το λειτουργικό πρέπει να εγκατασταθεί και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://support.lenovo.com/gr/en/products/Phones/VIBE-Series/K5-Note?linkTrack=Homepage%253ABody_Search%2BProducts&tabName=downloads&beta=false

 

Αυτές ειναι οι επίσημες ROM? Μπορούν να μπουν ακόμα και σε συσκευές από Κίνα?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω εδώ και λίγες μέρες κι ενώ είναι μπόμπα σε πολλά θέματα, σε θέμα software έχω θέματα ειδικά μετά το τελευταίο update. Πιο συγκεκριμένα, με την αναβάθμιση σε 6 (είχε 5.1.1 από το κουτί), υπολειτουργούσε το ρολόι πάνω δεξία. Minor bug καθώς το widget λειτουργούσε κανονικότατα και πήγαινε μόνο 15 λεπτά πίσω, οπότε εντάξει. Τα προβλήματα ξεκίνησαν απ'όταν εγκατέστησε ένα νέο update (μάλλον security patch) όπου και άρχισε να κάνει reboot σε άκυρα διαστήματα και κυρίως όταν κατά τη διάρκεια κλήσης, προσπαθούσα να ανοίξω δεδομένα/WiFi. Δεν το κάνει μόνο εκεί, και δεν το κάνει πάντα, αλλά εκεί ήξερα ότι 2/5 φορές θα το έκανε.

 

Καμία ιδέα; Hard reset έχει γίνει ήδη.

Και τα στοιχεία της συσκευής μου

 

http://i63.tinypic.com/o01f06.jpg

http://i68.tinypic.com/2mx02es.jpg

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ χθες και είναι πολύ όμορφο και γρήγορο τηλέφωνο με πολυ καλό WIFI ΑΛΛΑ δεν ειναι τηλέφωνο! Τι εννοώ? Με το που ανοίξει δεν έχει καθόλου σήμα, τίποτα ούτε γραμμή και όταν βγω σε εξωτερικό χώρο συνδέεται εντάξει. Γενικά παντού ψευτοπιάνει εκτός από το σπίτι μου. Δε μπορώ να καταλάβω αν φταίει η συσκευή ή η κάρτα SIM (nano card vodafone, καινούρια χθες πήγα και την έκανα γιατί είχα παλιά SIM και δεν ήθελα να την κόψω). Με το παλιό μου τηλέφωνο δεν είχα ποτέ θέμα με το σήμα. Επίσης δοκίμασα τη νέα κάρτα SIM στο παλιό μου τηλέφωνο και επίσης έπαιζε καμπάνα.

Φταίει η συσκευή?

Έχει κάποια ασυμβατότητα η SIM με τη συσκευή?

Αντιμετώπισε κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

 

Επίσης ενώ είναι ένα τηλεφωνο αποθηκευμένο κανονικά στις επαφές μου, όταν μου κάνει κλήση δε μου εμφανίζει το όνομα της επαφής. Αυτό σε συγκεκριμένο νούμερο, οχι σε όλα, συγκεκριμένα στη γυναίκα μου.... χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια παιδιά? Εξακολουθεί να μη συνδέεται στη vodafone ενώ λειτουργεί όταν είμαι σε εξωτερικό χώρο και έχει 5 γραμμές σήμα, όταν έχει 3 γραμμές σήμα (σε άλλο τηλέφωνο) τότε τίποτα στο Lenovo. Είναι θέμα hardware ή θέμα software? Αν κάποιος σκέφτεται κάτι αλλιώς να μπω στη διαδικασία επιστροφής στο gearbest..... Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Με αλλη σιμ δοκιμασες? Κανει τα ιδια?

Επισης μηπως το εχεις κλειδωμενο σε 4g δικτυο?

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με αλλη σιμ δοκιμασες? Κανει τα ιδια?

Επισης μηπως το εχεις κλειδωμενο σε 4g δικτυο?

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Δοκίμασα και κάρτα cosmote τα ίδια, ενώ οι ίδιες κάρτες στην άλλη συσκευή σήμα καμπάνα. Έκανα factory reset όπως μου είπαν από το gearbest όταν ανοιξε για 10 δευτερόλεπτα έπιασε σήμα και μετά πάλι το χάος.

 

Αυτά είτε έχω το 4g ανοιχτό είτε όχι

Link to comment
Share on other sites

Την σιμ την διαβάζει απλα δε πιάνει σημα?

Μαλλον hardware ειναι το θέμα. Μιλα μαζι τους να το στειλεις πισω

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη διαβάζει αλλά σπάνια συνδέεται σε δίκτυο. Σε εξωτερικό χώρο μπορώ να πω ότι πιάνει. Σε εσωτερικό το ξεχνάω. Δεδομένα ούτε εντός ούτε εκτός
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ρωτώ να δω αν με ένα ροοτ γίνεται δουλειά και δεν πληρώνω και τα μεταφορικά της επιστροφής.

Αν είναι hardware όμως πρέπει να επιστραφεί

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο που ειπε το παιδι ,μηπως και ειναι "κλειδωμενο" μονο για 4G αν δεν ειναι αυτο τοτε το γυριζεις πισω χωρις να ψαχτεις περισσοτερο.

Το κοστος της επιστροφης ειναι 9.20 και θα τα παρεις πισω απο το πειπαλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έστειλα ήδη πίσω. Δε με νοιάζουν τα 9-10 ευρώ, τα 150 με νοιάζουν να σου πω την αλήθεια... Πήρα το ίδιο από εδώ, στο lenovo exclusive, το περιμένω από Δευτέρα
Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα στην αγορά από το Lenovo exclusive για 239 ευρώ (3ram 16rom) και ήρθε σε 2 εργάσιμες. Έχει android 6 μέσα και γενικά πάει μπάλα ευτυχώς. Σήμα άψογο και σήμα wifi ΤΡΕΛΟΟΟΟΟΟΟ επιτέλους.
Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα στην αγορά από το Lenovo exclusive για 239 ευρώ (3ram 16rom) και ήρθε σε 2 εργάσιμες. Έχει android 6 μέσα και γενικά πάει μπάλα ευτυχώς. Σήμα άψογο και σήμα wifi ΤΡΕΛΟΟΟΟΟΟΟ επιτέλους.

 

Καλησπέρα με ενδιαφέρει και εμένα να το αγοράσω,το εχει ο κωτσόβολος στα 249 ευρω,στειλε μου pm να σε ρωτησω ορισμένα πράγματα για το κινητο αν θες.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

γραψε εδώ ότι θέλεις, αυτή είναι η έννοια του φόρουμ, να μπορεί να τα διαβάσει ο καθένας από την εμπειρία του άλλου (σωστά ή λάθος αφού ειναι υποκειμενικές αναφορές)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια απο τη μπαταρια ειστε ικανοποιημενοι?

 

μου βγάζει πανω απο μέρα και ειμαι διαρκώς στο 4g και wifi, με υψηλή φωτεινότητα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πηρα το κινητο πριν μια εβδομαδα. πολυ καλο wifi απολυτη συμβατοτητα με τις sim το πηρα 230 ευρω χωρις μεμβρανη και θηκη. το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι εαν κατεβασω αλλη εφαρμογη για τα μνμ και για κλησεις -επαφες τα μνμ δεν μου ερχονται και δεν βλεπω τις αναπαντητες. γενικοτερα οι ειδοποιησεις εχουν θεμα ειτε στο viber ειτε στο messenger και σε καποιες αλλες εφαρμογες. κανει επανακινησεις μονο του οταν λιγο κολαει. για εμφανιση των νουμερων επαφης μπροστα απο το καθε αριθμο τηλ βαλτε +30 και θα το δειχνει κανονικα. μπορει καποιος σας παρακαλω να με βοηθησει με τα προαναφερθεντα προβληματα . ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...