Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κριμα ρε φιλε της εκαψες την εγγυηση της κοπελας αλλα και το κινητο δεν το έφτιαξες... Αφου ηξερες για τον knox γιατι πηγες να περάσεις custom recovery σε unrooted κινητο, ενω στο service θα το έφτιαχναν σίγουρα και χωρις να χαθει η εγγυηση?

Δεν είχε σκοπό να το στείλει αφού πήγε και πήρε καπάκι το a5 2017.. Απλά μου το έδωσε και μου είπε κάντο ότι θέλεις ,αν μπορείς να το επαναφέρεις έχει καλώς..

Πέρασα twrp γιατί από Odin οποιο official firmware περνούσα έπεφτε σε bootloop..

Και το frp και o knox γίνεται να τα ξανά επαναφέρουμε , μόνο η συσκευή που είχα στα χέρια μου δεν ερχόταν στα ίσια με τίποτα.. Λογικά θέμα hardware θα έχει..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκιμασες επαναφορα μεσω της εφαρμογης Smart Switch?

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες επαναφορα μεσω της εφαρμογης Smart Switch?

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι φίλε δοκίμασα με το samsung kies , βρήκε ενημέρωση την έκανε κτλ , αλλά πάλι σε bootloop παρέμεινε το κινητό ..

 

Με ποιόν τρόπο επανέρχονται το frp και ο knox?

Αν περάσεις official rom μέσω odin το FRP ξεκλειδώνει ... Ο knox από ότι διάβασα στο xda , περνάς custom rom που στον μηδενίζει ..Ε μετά αν θέλεις περνάς ξανά official rom μέσω odin για να είσαι κομπλέ από εγγύηση αν την χρειάζεσαι ..

 

ΥΓ. Ένα σωρό συσκευές έχω φλασάρει , customιες , ξεμπικάρει πάλι , κτλ ..(από εποχές galaxy young ασχολούμαι με φλασαρίσματα) .. Αυτήν εδώ δεν μου έκανε το χατήρι μάγκες .. Γιαυτό και έλεγα ότι παίζει να είναι θέμα hardware .. Η ότι

κάτι μπορεί να μου είχε διαφύγει ...Κανείς τέλειος :rolleyes:

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το knox δεν μηδενίζει!

Αν γραφτεί και γίνει 1, ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

Σε κάποιες παλιότερες συσκευές γινόταν να το επαναφέρεις στο 0 αλλά με εφαρμογή, όχι με custom rom. Δεν είναι δυνατόν να περάσεις ρομ μη official και να γυρίσει ο knox στο 0.

Καλό είναι αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι να μην το λέμε, γιατί μπορεί να κάψουμε άλλους που τα διαβάζουν!

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου ιταλικό Α5 ενώ με ΟΤΑ δεν βρίσκει τίποτε, με Smart Switch μου λέει ότι υπάρχει αναβάθμιση. Όμως όταν ξεκινάω τη διαδικασία βγάζει μια μπάρα που ''φορτώνει'' μέχρι το 100% κι από κει και πέρα φαίνεται να κολλάει και δεν γίνεται καμιά πρόοδος. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, μάλλον θα περιμένω την ΟΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο με το boot loop επιμένω ότι αν δεν φαίνεται η αλλαγή ρομ και απλά φαίνεται ότι έγραψε ο Knox να το πάει σέρβις εφόσον δεν είναι διαλυμενο εξωτερικά το κινητό. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το περάσουν εγγύηση. Η συσκευή είναι μια χαρά φρέσκια για να την πετάξει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

Αν και δεν βγαίνουν απ' την τσέπη μου, θεωρώ βλακεία να πετάξεις 230 ευρώ απλά επειδή πήρε το επόμενο.

Δοκίμασε να το πας και αν στο φτιάξουν πούλα το.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μου έπεσε το κινητό στο πάτωμα από το χέρι και έχει κάνει μόνο δύο βαθουλωματα (το ένα αρκετά μεγάλο)

στο ασημί πλαίσιο στις δύο γωνίες πάνω από την οθόνη. Δεν του είχα θήκη!

Δεν έχει τίποτα άλλο πουθενά και λειτουργεί άψογα. Λέτε να παρουσιάσει κάποιο εσωτερικό πρόβλημα μέτα από λίγο καιρό λόγω του πεσιματος;

Προς το παρόν είναι μια χαρά.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρουμε, αλλά πιστεύω ότι αφού είναι ήδη μια χαρά, θα παραμείνει και έτσι.

Έτσι νομίζω κ εγώ... Ότι αν είχε σκοπό να βγάλει κάποιο πρόβλημα θα το είχε δείξει! Αλλά λέω μήπως.....

 

Επίσης θέλω αν ξέρει κάποιος να μου προτεινει (δοκιμασμένη) θήκη ποιοτική και καλή να του βάλω που να το προστατεύει σε μεγάλο βαθμό από επόμενη πτώση. Είναι πολύ προσεκτική με τις συσκευές μου αλλά να που έτυχε.

Δεν με νοιάζει αν θα του προσθέτει όγκο αρκεί να το προστατεύει καλά αν μου πέσει ξανά από το χέρι.!

 

Αν μου πέσει ξανά ίσως να μην είμαι τόσο τυχερή την επόμενη.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω κ εγώ... Ότι αν είχε σκοπό να βγάλει κάποιο πρόβλημα θα το είχε δείξει! Αλλά λέω μήπως.....

 

Επίσης θέλω αν ξέρει κάποιος να μου προτεινει (δοκιμασμένη) θήκη ποιοτική και καλή να του βάλω που να το προστατεύει σε μεγάλο βαθμό από επόμενη πτώση. Είναι πολύ προσεκτική με τις συσκευές μου αλλά να που έτυχε.

Δεν με νοιάζει αν θα του προσθέτει όγκο αρκεί να το προστατεύει καλά αν μου πέσει ξανά από το χέρι.!

 

Αν μου πέσει ξανά ίσως να μην είμαι τόσο τυχερή την επόμενη.....

 

χωρις καμμια διαθεση υπερβολης,μου εχει πεσει πανω απο 20 φορες κατω(σε τσιμεντα,σε πλακακια,με τις γωνιες,με την οθονη,με την πλατη) και τουμπες καλες ετσι,οχι απο 10 ποντους υψος.Τα μονα σημαδια που εχει ειναι σε αυτο το σημειο που εχει και το δικο σου.ΟΥΔΕΝ προβλημα σε τιποτα.Η ειμαι παρα πολυ τυχερος η εχει γινει πολυ καλη δουλεια σε αυτο το θεμα(επιλογη τζαμιου εμπρος πισω,συναρμολογηση).Με λιγα λογια σκυλι μαυρο.Χωρις να θελω να σε επηρεασω,σου λεω μην βαλεις θηκη γιατι ειναι τοσο ομορφο που θα χαντακωθει.Ευχαριστησου το οπως ειναι και απλα προσεχε λιγο παραπανω τις πτωσεις(οπως εγω):p

Link to comment
Share on other sites

χωρις καμμια διαθεση υπερβολης,μου εχει πεσει πανω απο 20 φορες κατω(σε τσιμεντα,σε πλακακια,με τις γωνιες,με την οθονη,με την πλατη) και τουμπες καλες ετσι,οχι απο 10 ποντους υψος.Τα μονα σημαδια που εχει ειναι σε αυτο το σημειο που εχει και το δικο σου.ΟΥΔΕΝ προβλημα σε τιποτα.Η ειμαι παρα πολυ τυχερος η εχει γινει πολυ καλη δουλεια σε αυτο το θεμα(επιλογη τζαμιου εμπρος πισω,συναρμολογηση).Με λιγα λογια σκυλι μαυρο.Χωρις να θελω να σε επηρεασω,σου λεω μην βαλεις θηκη γιατι ειναι τοσο ομορφο που θα χαντακωθει.Ευχαριστησου το οπως ειναι και απλα προσεχε λιγο παραπανω τις πτωσεις(οπως εγω):p

Κ εμένα μου έκανε εντύπωση που δεν ράγισε έστω κάτι με τις 3 τούμπες που έφαγε όταν έπεσε....

Μπράβο του! Και δεν του το 'χα

Δυσκολεύομαι πολύ με τις θήκες γενικά! Δεν τις μπορώ πάνω από 2-3 μέρες! Τις βγάζω αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

Απο απροσεξια οταν το ειχα επεσε με τη μουρη σε τσιμεντοκονια και εσπασε οθονη και digitizer. Ειπα να δοκιμασω τοτε ενα drop test. Το εριξα ψηλα στα 2.5 μετρα και πανω και εσκασε με το πλαι κατω. Ουτε σημαδακι.

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια μου επεσε απο τα 20cm σε πλακακι και εσπασε το πισω τζαμι..πολυ γκαντεμια.πηρα την θηκη spigen [την γνωστη] η οποια ειναι καταπληκτικη στην αισθηση.τωρα σκεφτομαι να παρω το πισω καπακι σε πλαστικο αλλα δεν ξερω αν κανει τελεια εφαρμογη..ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια μου επεσε απο τα 20cm σε πλακακι και εσπασε το πισω τζαμι..πολυ γκαντεμια.πηρα την θηκη spigen [την γνωστη] η οποια ειναι καταπληκτικη στην αισθηση.τωρα σκεφτομαι να παρω το πισω καπακι σε πλαστικο αλλα δεν ξερω αν κανει τελεια εφαρμογη..ξερει κανεις?

 

Κ εγώ πριν το σηκώσω από κάτω λέω πάει αυτό ήταν! Θα έχει σπάσει κάμερα και οθόνη σίγουρα! Αλλά όλα καλά! Αν εξαιρέσουμε το πλαίσιο που έχει χτυπήματα όλα τα άλλη είναι μια χαρά!

Σου έπεσε από μικρό ύψος εσένα.... Κρίμα.... Εγκεφαλικό θα είχα πάθει στη θέση σου! Εγώ μιλούσα στο τηλέφωνο και όπως πήγα να τερματίσω την κληση μου γλιστράει! Περίπου από το ύψος του αφτιου.

Έχεις λινκ από την θήκη που έχεις να της ρίξω μια ματιά; Εσένα μάλλον πρέπει να έπεσε κάτω απευθείας με την οθόνη. Αν έπεφτε με το πλαίσιο/γωνια θα την γλύτωνες.

 

Με τις θήκες δεν τα πάω καλά... Δεν τις θέλω καθόλου!

Αλλά αν πάθει κάτι δεν είμαι για άλλο τηλέφωνο τώρα!!!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

http://d.scdn.gr/images/sku_main_images/009508/9508736/20160916153505_spigen_rugged_armor_galaxy_a5_2016.jpeg φιλε το νιωθεις το κινητο σαν να μην υπαρχει θηκη και ειναι και ομορφη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μου εσπασε η οθονη το πισω τζαμι εσπασε.γιαυτο ρωταω γιατι εκτος απο το γνησιο πισω τζαμι υπαρχει και πλαστικο( μαιμου)αλλα δεν ξερω αν κανει τελεια εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τις θήκες Sentio από το Πλαίσιο. Αξιοπρεπείς και στα μισά λεφτά. Έχω μια διάφανη τύπου backcover εδώ και ένα χρόνο περίπου και είμαι ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τις θήκες Sentio από το Πλαίσιο. Αξιοπρεπείς και στα μισά λεφτά. Έχω μια διάφανη τύπου backcover εδώ και ένα χρόνο περίπου και είμαι ικανοποιημένος.

 

Ναι φίλε και εγώ την πήρα αλλά κιτρινίζουν! Η μόνη που δεν έχει κιτρινίσει είναι η spigen που έχω στο τηλέφωνο του avatar μου. Για το Α5 που πήρα γιατί βιαζόμουν, έχει γίνει αγνώριστη!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Σιλικονης USAMS, Νilkin και Spigen ειναι νομιζω οι καλυτερες με διαφορα.

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι για το συγκεκριμένο τηλέφωνο Α5 (2016)

 

το τηλέφωνο αν γνωρίζω καλά έχει 2 θήκες για sim.

 

Αν στην μια έχω την sim του τηλεφωνικού αριθμού

και στην άλλη έχω μια sim για mobile internet

μπορούν αυτές οι δύο να λειτουργούν ταυτόχρονα και χωρίς προβλήματα;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι για το συγκεκριμένο τηλέφωνο Α5 (2016)

 

το τηλέφωνο αν γνωρίζω καλά έχει 2 θήκες για sim.

 

Αν στην μια έχω την sim του τηλεφωνικού αριθμού

και στην άλλη έχω μια sim για mobile internet

μπορούν αυτές οι δύο να λειτουργούν ταυτόχρονα και χωρίς προβλήματα;

 

Μια σιμ παίρνει όχι δύο!!! Μια σιμ και μια κάρτα μνήμης SD.

 

Εκτός κ αν υπάρχει και 2καρτη έκδοση του κινητού που δεν το ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Μια σιμ παίρνει όχι δύο!!! Μια σιμ και μια κάρτα μνήμης SD.

 

Εκτός κ αν υπάρχει και 2καρτη έκδοση του κινητού που δεν το ξερω!

 

ναι, έχεις δίκιο....εγώ νόμιζα ότι η δεύτερη υποδοχή είναι για 2η sim ή κάρτα μνήμης

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

ναι, έχεις δίκιο....εγώ νόμιζα ότι η δεύτερη υποδοχή είναι για 2η sim ή κάρτα μνήμης

Πάντως αν αγοράσεις κινητό 2καρτο γίνεται αυτό που λες!! Στην μια υποδοχή να έχεις την βασική σου σιμ και στην άλλη να βάλεις μια σιμ μόνο με ίντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...