Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημερα σε ολους!!θα ηθελα να ρωτησω αν το αγορασω το κινητο απο τον κωτσοβολο θα εχω κανονικα ποια ρομ μηπως ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλημερα σε ολους!!θα ηθελα να ρωτησω αν το αγορασω το κινητο απο τον κωτσοβολο θα εχω κανονικα ποια ρομ μηπως ξερει κανεις?

Τα ελληνικά (μεγάλα τουλάχιστον) μαγαζιά φέρνουν την Kate έκδοση, δλδ την International με την 20άρα μπάντα για το 4G. Υπάρχει άλλο topic για το Kate, ψάξε το λίγο...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, έκανα δώρο 2 pro 2/16

Αλλά δεν έχουν ακόμα ελληνικά...

Και υπάρχει δυσκολία....

Η έκδοση είναι global stable 8.0.6.0 LHOMIDG...

Και το ερώτημα είναι το εξής.

Θα γίνει αναβάθμιση στα ελληνικά;;;;

Έχει προβλήματα αυτή η ρομ;;;; γενικά!

Είναι καλύτερο να βάλω κάποια άλλη;;; ποια προτείνετε...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συγνώμη για τις ερωτήσεις...

Αλλά δεν υπάρχει χρόνος να διαβάσω το νήμα από την αρχή...

Και 20 σελίδες που διάβασα... Δεν πολύ κατάλαβα!

Κάτοχος Mi max.! :D

Έχει βγει η 8.1.1.0 που είναι mm και έχει και ελληνικά. Λογικά αφού έχεις τώρα global stable, θα σου βγάζει την αναβάθμιση ota

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και αυτό από κατάστημα

 

15 ευρω παραπανω αλλα με ποιο σκεπτικο να το προτιμησω?

Ο πωλητης που εβαλα το λινκ εκτος του οτι εχει παραδωσει χιλιαδες xiaomi, πανω απο 50 ελληνες εχουν δωσει 5 αστερια και ειναι υπερευχαριστημενοι.

 

Τι καλυτερο θα παρω απο το καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν απο αρκετό καιρό είχα φλασάρει το δικό μου redmi note 3 pro το οποίο είχε και ξεκλείδωτο bootloader. Η rom που είχα βάλει είναι η παρακάτω απο την οποία είμαι και αρκετά ευχαριστημένος:

 

kenzo_global_images_V8.0.1.0.LHOMIDG_20160805.0000.29_5.1_global

 

Το απόγευμα επρόκειτο να παραλάβω ένα άλλο redmi note 3 pro ενός φίλου ο οποίος θέλει να του το φλασάρω γιατί του βγάζει κάποια προβληματάκια με την sim (του ζητάει στα καλά καθούμενα να δωσει pin) και του κάνει επανεκίνηση από μόνο του.

Δεν γνωρίζω τη ρομ φοράει η συσκευή του, το έχει σίγουρα κανένα τετράμηνο, έχει σίγουρα ελληνικά, δεν έχει πάρει αναβάθμιση και το έχει αγοράσει απο Κίνα (αν δεν κάνω λάθος απο Gearbest).

 

Επειδή δεν θυμάμαι απολύτος τίποτα ούτε καν πως κάνω έλεγχο για το αν είναι κλειδωμένος ο bootloader και επειδή το νήμα είναι τεράστιο. Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να μου παραθέσει δύο τρία λινκ για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Επίσης ποιά ρόμ να του βάλω;

Να του βάλω την παραπάνω που ανέφερα ότι έβαλα σε μένα; Την έχω ήδη κατεβασμένη στον υπολογιστή μου.

Έχει βγεί κάποια καινούργια καλύτερη;

 

Θα εκτιμήσω την όποια βοήθεια.

 

Ευχαριστώ!

BlackAngel The Nightmare
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν απο αρκετό καιρό είχα φλασάρει το δικό μου redmi note 3 pro το οποίο είχε και ξεκλείδωτο bootloader. Η rom που είχα βάλει είναι η παρακάτω απο την οποία είμαι και αρκετά ευχαριστημένος:

 

kenzo_global_images_V8.0.1.0.LHOMIDG_20160805.0000.29_5.1_global

 

Το απόγευμα επρόκειτο να παραλάβω ένα άλλο redmi note 3 pro ενός φίλου ο οποίος θέλει να του το φλασάρω γιατί του βγάζει κάποια προβληματάκια με την sim (του ζητάει στα καλά καθούμενα να δωσει pin) και του κάνει επανεκίνηση από μόνο του.

Δεν γνωρίζω τη ρομ φοράει η συσκευή του, το έχει σίγουρα κανένα τετράμηνο, έχει σίγουρα ελληνικά, δεν έχει πάρει αναβάθμιση και το έχει αγοράσει απο Κίνα (αν δεν κάνω λάθος απο Gearbest).

 

Επειδή δεν θυμάμαι απολύτος τίποτα ούτε καν πως κάνω έλεγχο για το αν είναι κλειδωμένος ο bootloader και επειδή το νήμα είναι τεράστιο. Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να μου παραθέσει δύο τρία λινκ για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Επίσης ποιά ρόμ να του βάλω;

Να του βάλω την παραπάνω που ανέφερα ότι έβαλα σε μένα; Την έχω ήδη κατεβασμένη στον υπολογιστή μου.

Έχει βγεί κάποια καινούργια καλύτερη;

 

Θα εκτιμήσω την όποια βοήθεια.

 

Ευχαριστώ!

 

ελεγχεις bootloader αν είναι ξεκλειδωτος

ΑΝ είναι ξεκλείδωτος κάνεις αυτο

ΑΝ είναι κλειδωμένος πας κάπως έτσι

1

2

3

 

εμένα απο gb ήρθε με unofficial rom, δεν προλαβε να μου κανει προβλήματα γιατι την άλλαξα στο 10λεπτο :lol:

Ισως να έχει ξεκλειδωτο bootloader και να τελειώσεις γρήγορα

Διάβασε και τα links στην πρωτη σελίδα του θέματος έχει τα πάντα

και μετα και εδώ στους πλέον ειδικούς

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει η 8.1.1.0 που είναι mm και έχει και ελληνικά. Λογικά αφού έχεις τώρα global stable, θα σου βγάζει την αναβάθμιση ota

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν μου την κατεβάζει σε κανένα από τα δύο...

Επιμένει στην έκδοση που έχει, υπάρχει τρόπος να κατέβουν εκτός ota

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου την κατεβάζει σε κανένα από τα δύο...

Επιμένει στην έκδοση που έχει, υπάρχει τρόπος να κατέβουν εκτός ota

Δες το πρώτο post του νήματος.

Έχει οδηγούς που καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα .

Θα χρειαστώ μία βοήθεια για το κινητό μας(Κenzo) .

Φοράει την MIUI Global 8.1 | Stable 8.1.1.0(MHOMIDI) .Επειδή

όταν την παρέλαβα δεν είχε Ελληνικά είπα να περάσω μία stable με

Ελληνικά μέχρι να μου έρθουν οι κωδικοί για να ξεκλειδώσω τον

bootloader ..Οι κωδικοί ήρθαν και το ξεκλείδωσα, θα

ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε ένα link με την διαδικασία όπως και την τελευταία Ελληνική rom για να δω απο εδώ και πέρα πως θα συνεχίσω .

Ευχαριστώ πολύ !

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τo εξής microphone flex cable από Aliexpress:

https://www.aliexpress.com/item/for-Xiaomi-Redmi-Note-3-note3-USB-Dock-Charging-Port-Mic-Microphone-Module-Board-xiaomi-note/32657679999.html

 

Επίσης υπάρχει και αυτό που είναι μόνο μικρόφωνο (δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις μόνο το μικρόφωνο):

https://www.aliexpress.com/item/New-Microphone-MIC-Speaker-Replacement-Parts-For-Xiaomi-1-Mi1-1S-Mi1S-2-Mi2-2A-3/32771120296.html

 

Ποιο είναι το καλύτερο βίντεο με οδηγίες αντικατάστασης του microphone flex cable ή του μικροφώνου;

Μονο μικροφωνο δύσκολο να αλλαξεις, ειναι κολλημενο πανω στο κομματι που βρηκες ως flex cable. Στο λεω εκ πειρας γιατί ειχα κι εγω θεμα με το μικροφωνο, το ανοιξα, το ξεκολλησα με δυσκολία και τελικα παρηγγειλα απο ebay ολο το charging module. Ηρθε, το αλλαξα, και δούλευε το μικροφωνο αλλα δεν είχα σημα.. Οποτε το εστειλα πίσω και πηρα refund. Παρηγγειλα απο αλλον πωλητη απο Ισπανια και περιμενω μεσα στην εβδομαδα να ερθει και να σου πω τελικα τι απεγινε.. Εγω στο ebay το βρηκα ως USB Charging Microphone Module for Xiaomi Redmi Note 3 Dock Connector "PRO". Αν θελεις μπορω να τραβήξω τη διαδικασια σε βιντεακι και να το ανεβασω

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Μονο μικροφωνο δύσκολο να αλλαξεις, ειναι κολλημενο πανω στο κομματι που βρηκες ως flex cable. Στο λεω εκ πειρας γιατί ειχα κι εγω θεμα με το μικροφωνο, το ανοιξα, το ξεκολλησα με δυσκολία και τελικα παρηγγειλα απο ebay ολο το charging module. Ηρθε, το αλλαξα, και δούλευε το μικροφωνο αλλα δεν είχα σημα.. Οποτε το εστειλα πίσω και πηρα refund. Παρηγγειλα απο αλλον πωλητη απο Ισπανια και περιμενω μεσα στην εβδομαδα να ερθει και να σου πω τελικα τι απεγινε.. Εγω στο ebay το βρηκα ως USB Charging Microphone Module for Xiaomi Redmi Note 3 Dock Connector "PRO". Αν θελεις μπορω να τραβήξω τη διαδικασια σε βιντεακι και να το ανεβασω

 

Πως είσαι σίγουρος ότι είναι ελατωματικό το μικρόφωνο σου; Εγώ δεν είμαι εντελώς σίγουρος ότι είναι hardware το πρόβλημα. Όταν κάνω καταγραφή βίντεο λειτουργεί κανονικά το μικρόφωνο. Όταν κάνω κλήση το μικρόφωνο δεν λειτουργεί καθόλου. Όταν στην κλήση βάλω ανοικτή ακρόαση τότε με ακούει ο άλλος.

 

Επίσης όταν κάνω ηχογράφηση με το recorder πάλι δεν λειτουργεί. Το περίεργο στην ηχογράφηση αν κτυπήσω στο σημείο που είναι το μικρόφωνο τότε καταγράφεται το κτύπημα στην ηχογράφηση . Πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι σίγουρος ότι είναι ελατωματικό το μικρόφωνο σου; Εγώ δεν είμαι εντελώς σίγουρος ότι είναι hardware το πρόβλημα. Όταν κάνω καταγραφή βίντεο λειτουργεί κανονικά το μικρόφωνο. Όταν κάνω κλήση το μικρόφωνο δεν λειτουργεί καθόλου. Όταν στην κλήση βάλω ανοικτή ακρόαση τότε με ακούει ο άλλος.

 

Επίσης όταν κάνω ηχογράφηση με το recorder πάλι δεν λειτουργεί. Το περίεργο στην ηχογράφηση αν κτυπήσω στο σημείο που είναι το μικρόφωνο τότε καταγράφεται το κτύπημα στην ηχογράφηση . Πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι συμβαίνει...

Ήμουν σίγουρος γιατί δεν λειτουργουσε σε κληση και ηχογραφηση που το χρησιμοποιουσα για δουλεια και αν το χτυπουσα κατω στη γωνία που ειναι το μικροφωνο επανερχοταν, για λιγο ομως.. Στο βιντεο και στην ανοιχτη ακροαση δουλευει το 2ο μικροφωνο που εχει, νομιζω στο πανω μερος της συσκευής. Στο λεω σιγουρα γιατι εγω το ξεκολλησα το μικροφωνο και αυτη τη στιγμή καταγραφει ηχο στο βιντεο κανονικα και μιλαω κανονικα σε ανοιχτή ακρόαση..

Edited by dimis_pj

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

...είναι γνωστό bug και έχει αναφερθεί εκτενώς στο en.miui.com...στην ουσία ενεργοποιείται λανθασμένα το noice cancellation microphone στο πάνω μέρος το κινητού αντί του κανονικού κάτω...μπορείτε να δοκιμάσετε τη λύση με την εφαρμογή sound about ή και τις άλλες που προτείνονται (google voice disable, CIT test, κλπ.) σε σχετικό νήμα μέχρι να διορθωθεί στη rom... Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί είμαι άσχετος. Εχω την τελευταία επίσημη China stable. Μπορω κατευθείαν μεσω του update του κινητού να περασω την τελευταία global official stable 8.1.1.0: ?μια απαντησουλα please .και εάν γίνεται ,εχει ελληνικη γλώσσα? :(
Link to comment
Share on other sites

...είναι γνωστό bug και έχει αναφερθεί εκτενώς στο en.miui.com...στην ουσία ενεργοποιείται λανθασμένα το noice cancellation microphone στο πάνω μέρος το κινητού αντί του κανονικού κάτω...μπορείτε να δοκιμάσετε τη λύση με την εφαρμογή sound about ή και τις άλλες που προτείνονται (google voice disable, CIT test, κλπ.) σε σχετικό νήμα μέχρι να διορθωθεί στη rom...

Δεν ξέρω σε άλλες περιπτώσεις, αλλά σε εμένα δεν ήταν bug της rom, γιατί δοκίμασα άλλες δύο και δεν δούλευε..και όταν έβαλα το καινούργιο Module δούλευε κανονικά το μικρόφωνο χωρίς να αλλάξω rom...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

...είναι γνωστό bug και έχει αναφερθεί εκτενώς στο en.miui.com...στην ουσία ενεργοποιείται λανθασμένα το noice cancellation microphone στο πάνω μέρος το κινητού αντί του κανονικού κάτω...μπορείτε να δοκιμάσετε τη λύση με την εφαρμογή sound about ή και τις άλλες που προτείνονται (google voice disable, CIT test, κλπ.) σε σχετικό νήμα μέχρι να διορθωθεί στη rom...

 

Αν ήταν bug της ROM, δεν θα έπρεπε να έχουν όλα τα κινητά(Xiaomi Note 3 Pro-32GB) με την συγκριμένη ROM πρόβλημα;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα είμαι με xtrv stable 8.0.5.0 θέλω να πάω σε 8.1.1.0 ποια μου προτείνετε την original της xiaomi η την ελληνική ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι εφαρμογή έχω βάλει για μουσική τα τραγούδια σταματάνε μετά από λίγο... Μόνο η εφαρμογή της συσκευης δουλεύει κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε άλλες περιπτώσεις, αλλά σε εμένα δεν ήταν bug της rom, γιατί δοκίμασα άλλες δύο και δεν δούλευε..και όταν έβαλα το καινούργιο Module δούλευε κανονικά το μικρόφωνο χωρίς να αλλάξω rom...

 

...αν το μικρόφωνο σου όντως συστηματικά δεν δούλευε ανεξαρτήτως συνθηκών, τότε καλά έκανες και το άλλαξες εφόσον ήταν η ενδεδειγμένη λύση για σένα και φαίνεται όντως να ήταν hadware το πρόβλημα...ωστόσο πάρα πολλοί έχουν αναφέρει ανάλογο πρόβλημα με το μικρόφωνο που λύθηκε με διάφορες μεθόδους που προαναφέρθηκαν σε επίπεδο software και σε καθε περίπτωση οφείλουμε να δοκιμάζουμε πριν προβούμε σε επεμβάσεις επιπέδου hardware που πιθανόν επηρεάζουν και την εγγύηση μας...

 

Αν ήταν bug της ROM, δεν θα έπρεπε να έχουν όλα τα κινητά(Xiaomi Note 3 Pro-32GB) με την συγκριμένη ROM πρόβλημα;:confused:

 

...bug εννοούμε την μη αναμενόμενη συμπεριφορά κατόπιν συγκεκριμένων συνθηκών και όχι απαραίτητα πάντα καθολικά και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες...π.χ. μπορεί να "ενεργοποιείται" με τη χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών χρήσης του μικροφώνου, όπως την καταγραφή βίντεο σε landscape mode...δεν αφορά επίσης απαραίτητα μόνο μία rom, αλλά μία σειρά αυτών μέχρι να επιλυθεί (π.χ. 8.x.x.x)...δεν λέω ότι δεν μπορεί να είναι τελικά αστοχία υλικού σε κάποια παρτίδα ή και τυχαία, αλλά τουλάχιστον δεν έχει επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο, αρκετοί ισχυρίζονται ότι το επίλυσαν μέσω "workarounds" και επίσης δεν μπορούμε να ελέγξουμε κατά πόσον κάθε φορά ισχύουν οι ίδιες συνθήκες συμπεριφοράς στο κινητό από τον κάθε χρήστη όπου του παρουσιάζεται...εκτός πια και αν με το άνοιγμα προυφίσταται...

Link to comment
Share on other sites

...αν το μικρόφωνο σου όντως συστηματικά δεν δούλευε ανεξαρτήτως συνθηκών, τότε καλά έκανες και το άλλαξες εφόσον ήταν η ενδεδειγμένη λύση για σένα και φαίνεται όντως να ήταν hadware το πρόβλημα...ωστόσο πάρα πολλοί έχουν αναφέρει ανάλογο πρόβλημα με το μικρόφωνο που λύθηκε με διάφορες μεθόδους που προαναφέρθηκαν σε επίπεδο software και σε καθε περίπτωση οφείλουμε να δοκιμάζουμε πριν προβούμε σε επεμβάσεις επιπέδου hardware που πιθανόν επηρεάζουν και την εγγύηση μας...

 

 

 

...bug εννοούμε την μη αναμενόμενη συμπεριφορά κατόπιν συγκεκριμένων συνθηκών και όχι απαραίτητα πάντα καθολικά και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες...π.χ. μπορεί να "ενεργοποιείται" με τη χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών χρήσης του μικροφώνου, όπως την καταγραφή βίντεο σε landscape mode...δεν αφορά επίσης απαραίτητα μόνο μία rom, αλλά μία σειρά αυτών μέχρι να επιλυθεί (π.χ. 8.x.x.x)...δεν λέω ότι δεν μπορεί να είναι τελικά αστοχία υλικού σε κάποια παρτίδα ή και τυχαία, αλλά τουλάχιστον δεν έχει επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο, αρκετοί ισχυρίζονται ότι το επίλυσαν μέσω "workarounds" και επίσης δεν μπορούμε να ελέγξουμε κατά πόσον κάθε φορά ισχύουν οι ίδιες συνθήκες συμπεριφοράς στο κινητό από τον κάθε χρήστη όπου του παρουσιάζεται...εκτός πια και αν με το άνοιγμα προυφίσταται...

 

Το περίεργο είναι ότι το κάτω μικρόφωνο όταν τραβάω βίντεο λειτουργεί κανονικότατα, ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις(κλήση, ηχογράφηση) δεν λειτουργεί!:mad:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, για να μην κανω κανενα λαθος ρωταω εδω. εχω σε νεο κινητο την 7.1.9.0.0. (multi λογικα) με κλειδωμενο bootloader. θελω να του περασω την τελευταια ελληνικη 8.1.1.0. τι βηματα πρεπει να ακολουθησω? εχω ηδη κωδικο ξεκλειδωματος. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος και το nova go στο κινητο, να μου προτείνει κάποια καλή Ρομ με ελληνικα.? Εγω το εχω ακομη με China stable, επειδή ειναι απροβλημάτιστη αλλά δεν έχω ελληνική γλώσσα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε άλλες περιπτώσεις, αλλά σε εμένα δεν ήταν bug της rom, γιατί δοκίμασα άλλες δύο και δεν δούλευε..και όταν έβαλα το καινούργιο Module δούλευε κανονικά το μικρόφωνο χωρίς να αλλάξω rom...

 

Τελικά και σε εμένα είναι hardware το πρόβλημα αφού έχω βάλει την τελευταία stable έκδοση της xiaomi και δεν λειτουργεί πάλι το μικρόφωνο. Δεν έχω εγκαταστήσει ακόμη κανένα απολύτως πρόγραμμα.

 

Τώρα, αφού δεν έχει λήξει η εγγύηση, θα στείλω ένα email στην xiaomi να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος και το nova go στο κινητο, να μου προτείνει κάποια καλή Ρομ με ελληνικα.? Εγω το εχω ακομη με China stable, επειδή ειναι απροβλημάτιστη αλλά δεν έχω ελληνική γλώσσα.

 

Κάνε αναβάθμιση σε Official Global Stable που εχει Ελληνικά. Ή κοίτα στην αρχική να βάλεις ρομ από xiaomi-miui.gr.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...