Jump to content

[LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω root lolipop, έχω βάλει το system image στην μνήμη τηλεφώνου "system.rooted.H81510c-EU.img" τω έχω σωστά μετονομάσει??

αυτά μου βγάζει στο γραμμή εντελών

#sh /data/local/tmp/lg_root.sh dummy 1 /data/local/tmp/UPDATE-SuperSU-v2.46.zip
/data/local/tmp/busybox
ui_print *****************
ui_print SuperSU installer
ui_print *****************
ui_print - Mounting /system, /data and rootfs
ui_print - Extracting files
ui_print - Disabling OTA survival
ui_print - Removing old files
ui_print - Placing files
ui_print - Post-installation script
ui_print - Unmounting /system and /data
ui_print - Done !

Μετά ανοίγω την συσκευή, κάνω έλεγχο με root checker, γράφει δεν είμαι root.

Επίσης η εντολή "dd if=/data/media/0/system.rooted.H81510c-EU.img bs=8192 seek=55296 count=529920 of=/dev/block/mmcblk0

" που χρειάζεται, για να κάνω την εξαγωγή του img??

Update

Rooting completed:D:D

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 814
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Xposed απ' τη Lollipop και μετά δε θέλει απλά root θέλει και custom recovery, γιατί φλασαρεται σε zip! Υπάρχει βασικά νομίζω κάποιος τρόπος να φλασάρεις zip (μέσω κάποιας εφαρμογής) και χωρίς custom recovery αλλά είναι αρκετά αργός και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι και εύχρηστος! Νομίζω κάποια παιδιά το είχαν κάνει.

Στο G4 χάνεις την εγγύηση αν ξεκλειδώσεις τον bootloader. Στη Lollipop γίνεται να ρουτάρεις και χωρίς να τον ξεκλειδώσεις, ξεκλειδώνει μόνο με το custom recovery. Στην mm πρέπει να ξανακλειδώσει και μόνο για root.

μήπως ρε παιδιά έχει κάποιος ανακαλύψει από το κουμπάκι του handsfree πως θα μπορούσαμε να ενεργοποιούμε έναν κομάντερ? … εγώ κατάφερα όταν πατάω κρατημένο το πλήκτρο το handsfree να ανοίγω το cyberon voice commander, αλλά όταν η οθόνη είναι κλειστή δεν δουλεύει … Μάλλον ξεκινάει το Google now το οποίο όμως δεν δουλεύει σαν κομαντέρ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα κατεβασα την λολιποπ αυτη 5.1.1 Europe General H81510B_00 θα εχω προβλημα με την εγγύηση αν την εγκαταστησω?

 

edit την εγκατεστησα με τον οδηγο αυτον http://androidfunz.com/how-to-downgrade-lg-g4-to-5-1-1-lollipip/ αλλα εχει τωρα 1 ωρα γυριζει το σημα της lg και δεν κανει τιποτα..να βγαλω την μπαταρια και να το ανοιξω παλι η να περιμενω?

Edited by mpompa
Link to comment
Share on other sites

ok Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο..Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει τρόπος να rootaroumε τη συσκευή χωρίς να χάσουμε την εγγύηση...Υπάρχει τουλάχιστον να εγκαταστήσουμε xposed kai tabletmetrics ???:(

 

Κάνεις downgrade στην 5αρα και κάνεις low effort root. Μετά περνάς με flashfire το xposed. Οπότε υπάρχει τρόπος

 

παιδια καλησπερα κατεβασα την λολιποπ αυτη 5.1.1 Europe General H81510B_00 θα εχω προβλημα με την εγγύηση αν την εγκαταστησω?

 

edit την εγκατεστησα με τον οδηγο αυτον http://androidfunz.com/how-to-downgrade-lg-g4-to-5-1-1-lollipip/ αλλα εχει τωρα 1 ωρα γυριζει το σημα της lg και δεν κανει τιποτα..να βγαλω την μπαταρια και να το ανοιξω παλι η να περιμενω?

 

Ο οδηγός είναι πολύ καλός και τον έχω προτείνει και σε άλλα άτομα και το έκαναν με επιτυχία. Ξέρω γω; θέλεις να κλείσεις το κινητό και να το περάσεις από την αρχή; refurbish το έκανες έτσι όχι upgrade;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκολουσε με τιποτε. Του εκανα hard reset με τα πισω κουμπια και ευτυχως επανηλθε.να ρωτησω κατι κατι ομως? Πριν ειχα 4g τωρα εχω που εβαλα την λολιπο εχω H. ξερεις γιατι εγινε αυτο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

upgrade του εκανα.. βλακεια εκανα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνε refurbish. Το φαντάστηκα ότι έκανες upgrade. Πήγαινε στις ρυθμίσεις και δες τι σου βγάζει.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ το εκανα refurbish σε ευχαριστω για την βοηθεια. τωρα μου βγαζει την εκδοση 5.1. αλλα το 4g δεν μου το βγαζει πλεον τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οκ το εκανα refurbish σε ευχαριστω για την βοηθεια. τωρα μου βγαζει την εκδοση 5.1. αλλα το 4g δεν μου το βγαζει πλεον τι πρεπει να κανω?

 

Και τι σου βγάζει; "Η";

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Η μου βγαζει. απο χτες μολις εκανα την αναβαθμίσει.μηπως εχει καποιο προβλημα αυτη η εκδοση που εχω βαλει?
Link to comment
Share on other sites

Εδώ το βλέπεις αυτό; https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160707/61a1eceb254b858034f99779ef7de913.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160707/15e46edbdbd0579950f97cbe86e16db8.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160707/f2ed439b3629a3d6c86093f04d6f04af.jpg

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πώς το έχω σου δίνει κανονικά 4g. Φαντάζομαι το έχεις ενεργοποιημενο από την εταιρεία σου έτσι;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω.απλα χτες πριν βαλω την λολιποπ ειχα κανονικα 4g παντου. και τωρα μου δειχνει απο χτες το Ε και το Η. Δεν μπορω να καταλαβω μηπως να ξαναγυρισω παλι στην marshmallow?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω εχω παει παντου σε ολα σχεδον της μεριες και δεν πιανει τιποτε.. Μαλλον θα βαλω την 6 για να μου φυγει η απορία για να δω τι συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα την 6 εκδοση και εχω το E παλι.δεν μπορω να πιασω με τιποτα τα 4g.απο την ωρα που εβαλα την λολιποπ εχει κανεις καμια ιδεα για το πως γινεται να επαναφερω το 4g παλι? Η καρτα vodafone ειναι ενεργοποιημένη για τα 4g
Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα την 6 εκδοση και εχω το E παλι.δεν μπορω να πιασω με τιποτα τα 4g.απο την ωρα που εβαλα την λολιποπ εχει κανεις καμια ιδεα για το πως γινεται να επαναφερω το 4g παλι? Η καρτα vodafone ειναι ενεργοποιημένη για τα 4g

Δοκιμασία μια αλλη σιμ της κοσμοτε και αν δεν μπαίνει ουτε τοτε 4g τοτε φταειωη συσκευή σου.

 

Στάλθηκε από το SM-T315 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα την 6 εκδοση και εχω το E παλι.δεν μπορω να πιασω με τιποτα τα 4g.απο την ωρα που εβαλα την λολιποπ εχει κανεις καμια ιδεα για το πως γινεται να επαναφερω το 4g παλι? Η καρτα vodafone ειναι ενεργοποιημένη για τα 4g

 

Μήπως είναι θέμα δικτύου; Άλλες συσκευές πιάνουν 4g στο ίδιο σημείο;

pitcap!
Link to comment
Share on other sites

Οχι πιανει κανονικα εδω στο νησι το 4g, στο παιδι..δεν μπορω να καταλάβω τι εγινε.μηπως με την αναβαθμιση πηγε στραβα κατι και ρωρα δεν εχω 4g? Τι να πω δεν ξερω.2 μερες τωρα ολο το Ε μου βγαζει.ισως δεν επρεπε να το πειραξω που εβαλα την λολιποπ..αλλα και τωρα που εχω στην 6 παλι τα ιδια.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι root, θα εγκαταστήσω το xposed, μπορώ με το xposed να αλλάξω τα εικονίδια της status bar??
Link to comment
Share on other sites

Είμαι root, θα εγκαταστήσω το xposed, μπορώ με το xposed να αλλάξω τα εικονίδια της status bar??

Δεν ξέρω τι θα ήθελες να κάνεις, αλλά με το G4 Tweaksbox φαντάζομαι ίσως καταφέρεις κάτι:

http://forum.xda-developers.com/g4/development/xposed-1-0-beta1g4-tweaksboxtheme-call-t3205820

Επίσης δεν ξέρω μήπως θα μπορούσες να κάνεις κάτι και με το gravity box.......

Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, που ενδεχομένως τα έχει δοκιμάσει, ας ενημερώσει!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...