Jump to content

[LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παρατηρησα πως η εκδοση καμερας του lg v10 που βγηκε για το lg g4, στην ληψη των 60 fps δεν περιτρεπει εγγραφη βιντεο πανω απο 5 λεπτα σε οτι bitrate ή αναλυση (1080-720) κι αν επιλεξω.

Οτι συμβαινει δηλαδη και με την εγγραφη 4K της στοκ καμερας του κινητου.

 

Το κανει και σε καποιον αλλον. ? Αν ναι, γιατι αραγε μπηκε αυτος ο χρονικος περιορισμος. ?

 

Συμβαίνει και σε άλλες συσκευές / εταιρίες. Ο λόγος είναι η προστασία της συσκευής από τα αποτελέσματα της παρατεταμένης έκθεσης σε υπερθέρμανση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 814
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρατηρησα πως η εκδοση καμερας του lg v10 που βγηκε για το lg g4, στην ληψη των 60 fps δεν περιτρεπει εγγραφη βιντεο πανω απο 5 λεπτα σε οτι bitrate ή αναλυση (1080-720) κι αν επιλεξω.

Οτι συμβαινει δηλαδη και με την εγγραφη 4K της στοκ καμερας του κινητου.

 

Το κανει και σε καποιον αλλον. ? Αν ναι, γιατι αραγε μπηκε αυτος ο χρονικος περιορισμος. ?

Εγώ πάντως δοκιμαστικά μόλις τραβηξα 5:20 οπότε μπορεί να το κόβει η εφαρμογή

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι αν θερμαινεται παραπανω απο καποιο οριο το κοβει. Ισως να'χει καποιο αλγοριθμο η εφαρμογουλα. Εγω τραβηξα 6 λεπτα και κατι, απλα δε με ικανοποιει η αποδοση του 1080p. Σε καθε περιπτωση τα 60fps που "εκοψε" απο το G4 η LG , ειναι πολυ ευπροσδεκτα.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα με μπερδεψατε λιγακι. Η εφαρμογη σταματα στα 5 λεπτα μονο εαν το κινητο ζεσταθει. ?

Γιατι εγω τα τεστ τα εκανα και βραδυ και μαλιστα ειχα ριξει επιτηδες και την φωτεινοτητα οθονης στο 10%, ειχα γυρισει σε gsm, κλειστο gps, wifi κλπ. Το κινητο ηταν παγωμενο.

 

Και εσας εκανε εγγραφη πανω απο 5 λεπτα. ?

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε κ η v3.Ας την δοκιμασει καποιος που ξερει να μας ενημερωσει τι καλυτερευσε.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τωρα με μπερδεψατε λιγακι. Η εφαρμογη σταματα στα 5 λεπτα μονο εαν το κινητο ζεσταθει. ?

Γιατι εγω τα τεστ τα εκανα και βραδυ και μαλιστα ειχα ριξει επιτηδες και την φωτεινοτητα οθονης στο 10%, ειχα γυρισει σε gsm, κλειστο gps, wifi κλπ. Το κινητο ηταν παγωμενο.

 

Και εσας εκανε εγγραφη πανω απο 5 λεπτα. ?

 

Το όριο των 5 min υφίσταται μόνο στο 4Κ video ανεξαρτήτως της θερμοκρασίας που έχει αναπτύξει η συσκευή κατά περίπτωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα εμενα σταματα στα 5 λεπτα ΚΑΙ στο 1080 ΚΑΙ στο 720 και με ολους τους συνδιασμους των bitrate επισης.

Τωρα εχω προβληματιστει.

Εχω mm (οχι λολιποπ) και την version 3 της καμερας.

Εκανα και clear data της εφαρμογης.

Ειλικρινα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο να δοκιμασω για να υπερβει τα 5 λεπτα οπως σε εσας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σε lollipop με στοκ εφαρμογή και τον περιορισμό τον έχει μόνο στα 4κ και πουθενά αλλού. Ας πουν τα άλλα παιδιά που έχουν mm.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σε lollipop με στοκ εφαρμογή και τον περιορισμό τον έχει μόνο στα 4κ και πουθενά αλλού. Ας πουν τα άλλα παιδιά που έχουν mm.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλε μου εγω αναφεθηκα στην ported εφαρμογη καμερας του LG V10 που την εβγαλαν και για το G4 και τραβαει βιντεο με 60fps. Σε αυτη την εφαρμογη αναφερομαι οτι με επιλογη 60 καρε βιντεο, σταματα στα 5 λεπτα ακριβως. Στην στοκ καμερα του g4 οι ληψεις βιντεο στα 1080/720, μια χαρα απεριοριστα γραφουν και σε εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Μα εμενα σταματα στα 5 λεπτα ΚΑΙ στο 1080 ΚΑΙ στο 720 και με ολους τους συνδιασμους των bitrate επισης.

Τωρα εχω προβληματιστει.

Εχω mm (οχι λολιποπ) και την version 3 της καμερας.

Εκανα και clear data της εφαρμογης.

Ειλικρινα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο να δοκιμασω για να υπερβει τα 5 λεπτα οπως σε εσας.

 

Στο V3 και εμενα σταματησε στα 5 λεπτα. Θυμαμαι να βγαζω αρκετα παραπανω στο V2. Επισης ενω λενε οτι γραφει στην SD, ΔΕΝ με αφηνει να γραψω , ουτε το V3.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω tommy, τωρα τουλαχιστον ξερω πως ευθυνεται το app και δεν τρεχει κατι με το κινητο. Ισως σε καποια επομενη version εαν υπαρξει, αρουν τον χρονικο περιορισμο.
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε και version 4!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε και version 4!! :)

 

Τι στην ευχη;; Μα μολις εβαλα την 3 :p Οκ, θα δοκιμασω αργοτερα την 4 :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη εικονιδιου της καμερας εκαναν και διορθωσαν το ζουμ της μπροστινης καμερας που δεν εκανε στην V3.

Εβαλα και εγω την v4 οντως καλυτερα που αλλαξαν το εικονιδιο αλλα το προβλημα οτι δεν γινεται να σωσει στην sd card συνεχιζεται ειμαι με g4h818p και marshmallow...

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω την v4 οντως καλυτερα που αλλαξαν το εικονιδιο αλλα το προβλημα οτι δεν γινεται να σωσει στην sd card συνεχιζεται ειμαι με g4h818p και marshmallow...

 

Κατι και για steady video διαβασα που δουλευει ομως μονο στα 30fps, τι ειναι αυτο. ? Κατι σαν ηλεκτρονικο stabilizer. ?

Επισης, καποιος παραπονεθηκε πως η εικονα ειναι πιο θολη οταν γινεται cropped. (?) σε σχεση με την V3.

Δωσε feedback αν κανεις καμια δοκιμη. :)

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Κατι και για steady video διαβασα που δουλευει ομως μονο στα 30fps, τι ειναι αυτο. ? Κατι σαν ηλεκτρονικο stabilizer. ?

Επισης, καποιος παραπονεθηκε πως η εικονα ειναι πιο θολη οταν γινεται cropped. (?) σε σχεση με την V3.

Δωσε feedback αν κανεις καμια δοκιμη. :)

Το διαβασα και εγω αυτο οτι εκανε παραπονα καποιος για μια θολουρα την οποια μια την βλεπω και εγω και μια δεν την βλεπω δεν ξερω δεν ειμαι και πολυ γνωστης απο καμερες....

Οποιος θελει παντως να παρακολουθει τι γινεται με την εφαρμογη της καμερας και τις εξελιξεις ας πατησει εδω........

Edited by stef31nos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα και εγω την V4.

 

Καμερα φωτος:

H καμερα στην V4, μου εδωσε την εντυπωση μισου κλικ παραπανω οξυτητας στον αλγοριθμο. Πολυ μικρη η διαφορα ομως, μην φανταστειτε κατι επιθετικο.

 

βιντεο:

Στα 60fls τα βιντεο ειναι πιο θολα απο τα μικροτερα fps τοσο της V4 οσο και της στοκ καμερας. Θα ελεγα ενα blur σαν να προκυπτει απο αποθορυβοποιηση.

Στα 30fps και στα διαφορα bitrate της V4 VS της στοκ καμερας δεν εκανα πολλα τεστ, δεν εχω ακομη αποψη. προς ωρας θα ελεγα ιδια φαινονται. (απο 8Χ ζουμ που δοκιμασα)

 

Στην V4 το OIS vs steady...δεν ειδα καμια διαφορα. Το steady για να ενεργοποιηθει πρεπει να πατηθει το εικονιδιο OIS και θα αλλαξει σε steady, αρκει να ειστε μεχρι 30fps (δεν δουλευει στα 60fps)

Oσο κι αν προσπαθησα να δω διαφορα σε judder, σπασιματα, σταθεροτητα, "ζελε" εικονα στα παναρισματα...δεν ειδα καποια διαφορα του OIS απο το steady, αλλα οι δοκιμες ηταν προχειρες μεσα στο σπιτι και αναπαραγωγη των βιντεο απο την οθονη κινητου. (δεν χρησιμοποιησα μονιτορ ή Tv μπας και δω κατι καλυτερα.

Την αξιοσημειωτη διαφορα λοιπον την εχουν τα 60fps που φαινεται πως δεν δημιουργουν σκαλωματακια στα παναρισματα του κινητου, εκτος απο καποια αραια τυχαια. Αν διορθωσουν (εαν ειναι εφικτο) και την ελαφρως blur εικονα των 60fps που ειναι ορατη στο ζουμ, θα ελεγα οτι τα 60fps δεν εχουν αντιπαλο στην κινηση.

Τελος τα 24 καρε που εχουν προστεθει με αφησαν ψιλοαδιαφορο, μιας και εκει το judder και σκαλωματα ειναι ορατα.

Υπαρχει και εγγραφη 1 και 2 καρε/sec ωστε να φτιαχνετε timelapse.

 

Συμπερασματικα θα ελεγα λοιπον οτι με την V4, η εικονα στις φωτο ειναι ελαχιστα πιο οξυμενη, και στα βιντεο τα 60fps ειναι παρα πολυ χρησιμα.

Αυτα σαν πρωτες εντυπωσεις με καποιες μικρες δοκιμες.

 

 

Και κατι τελευταιο που το ειχα υποψιαστει και μαλλον τωρα εχω ενδειξεις. Στα βιντεο του G4 οταν παναρουμε το κινητο δεξια-αριστερα δημιουργει σκαλωματα/κομπιασματα στην εικονα (κατι σαν χοντρο judder) που ομως telecine judder δεν ειναι μιας και σε αργο παναρισμα τα 30fps ειναι οκ, και απο την αλλη δεν πιστευα ποτε οτι κατι εφταιγε με το OIS. Δεν πιστεψα ποτε δηλαδη οτι τερματιζε το OIS και κλωτσαγε συνεχομενα.

Φαινεται πως επιβεβαιωνομαι μιας και στα 60fps τα σκαλωματα τοσο σε αργα, οσο και σε γρηγορα παναρισματα εχουν εξαλειφθει, η εικονα ειναι τοσο γρηγορη και smooth, που μποροω να διακρινω πλεον πότε το OIS τερματιζει και επανερχεται. Και μιας τα σκαλωματα/κομπιασματα αυτα, εξακολουθουν να υπαρχουν σε τυχαιες στιγμες θεωρω οτι κατι γινεται καθαρα με το λογισμικο σε σχεση με τα καρε και shutter speed.

Για αυτο ειπα επισημανα παραπανω πως τα 60fps μοιαζουν να ειναι η καλυτερη επιλογη οσον αφορα τα σκαλωματα/κομπιασματα.

 

Θα προτεινα να εγκαταστησετε και εσεις το app της καμερας του V10 και να κανετε τις δοκιμες σας σε σχεση με το στοκ καμερα (κρατηστε τα και τα δυο )

 

edit:

Υστερα απο προσεκτικο ελεγχο φωτογραφιων σε μακρο φωτογραφηση και υστερα ζουμ στην φωτο, βλεπω οτι η στοκ καμερα βγαζει τις φωτο με μεγαλυτερη ευκρινεια, σε σχεση με την V4. Παρ'ολα αυτα σε κανονικα πλανα σχεδον παντα φαινεται πως η v4 εχει λιγο αυξημενη την οξυτητα.

Θα προτιμησω λοιπον προς ωρας την στοκ καμερα στις φωτο λογω ευκρινειας. Η V4 επισης στα σκοτεινα δειχνει να εχει λιγοτερο χρωματικο θορυβο προφανως λογω μεγαλυτερης αποθορυβοποιησης.

(δεν δοκιμασα και την V3 για να δω αν οντως ειναι καλυτερη της V4 σε ευκρινεια)

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδία για βοηθήστε λίγο.

1) Δεν είμαι ρουτ

2) Έχω τηλέφωνο γερμανικό και από 5.1 πείρε την αναβάθμιση και τώρα είναι με android 6.

3) Έχω κάνει έως τώρα 3 φορές hard reset χωρίς να διορθωθεί ένα πρόβλημα που έχω και που λόγο του ότι δεν το είχε με την 5.1 έχω την εντύπωση ότι δεν έχει κάτσει καλά η ρομ. Επομένως πριν προβώ σε άλλη ενέργεια θέλω να περάσω ξανά την ρόμ για να μου φύγει και η ιδέα αλλά και για να μην μπαίνω σε περιπέτειες να το στέλνω στο service.

Άρα

1) Από που να κατεβάσω την rom? Από εδώ : http://opensource.lge.com/osSch/list?types=ALL&search=h815

2) Και ποια κατεβάζω ? την LGH815_Android_Marshmallow_V20d ? σωστά ?

3) Και αν είναι σωστά αυτά που γράφω παραπάνω πως την περνάω?

Μπορεί κανείς να βοηθήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδία για βοηθήστε λίγο.

1) Δεν είμαι ρουτ

2) Έχω τηλέφωνο γερμανικό και από 5.1 πείρε την αναβάθμιση και τώρα είναι με android 6.

3) Έχω κάνει έως τώρα 3 φορές hard reset χωρίς να διορθωθεί ένα πρόβλημα που έχω και που λόγο του ότι δεν το είχε με την 5.1 έχω την εντύπωση ότι δεν έχει κάτσει καλά η ρομ. Επομένως πριν προβώ σε άλλη ενέργεια θέλω να περάσω ξανά την ρόμ για να μου φύγει και η ιδέα αλλά και για να μην μπαίνω σε περιπέτειες να το στέλνω στο service.

Άρα

1)Από που να κατεβάσω την rom? Από εδώ : http://opensource.lge.com/osSch/list?types=ALL&search=h815

2)Και ποια κατεβάζω ? την LGH815_Android_Marshmallow_V20d ? σωστά ?

3)Και αν είναι σωστά αυτά που γράφω παραπάνω πως την περνάω?

Μπορεί κανείς να βοηθήσει ?

Βάλε αν θες το ΙΜΕΙ σου εδώ:

http://lg-phone-firmware.com/index.php?firmware=1

Ή κατέβασε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.peamoon.phoneproductioninfo

Για να δεις ποια είναι η rom για το δικό σου τηλέφωνο και κατέβασε την (αρχείο KDZ).

Αν βάλεις μια οποιαδήποτε rom (άλλης χώρας) αν είναι για Η815 δε θα 'χεις πρόβλημα λειτουργικά, αλλά ενδεχομένως να έχεις πρόβλημα με την εγγύηση!

Αφού θα είναι rom ΜΜ θα την περάσεις με LGUP:

http://forum.xda-developers.com/g4/help/lgup-install-kdz-mm-lp-t3249803

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6421324#post6421324

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αν θες το ΙΜΕΙ σου εδώ:

http://lg-phone-firmware.com/index.php?firmware=1

Ή κατέβασε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.peamoon.phoneproductioninfo

Για να δεις ποια είναι η rom για το δικό σου τηλέφωνο και κατέβασε την (αρχείο KDZ).

Αν βάλεις μια οποιαδήποτε rom (άλλης χώρας) αν είναι για Η815 δε θα 'χεις πρόβλημα λειτουργικά, αλλά ενδεχομένως να έχεις πρόβλημα με την εγγύηση!

Αφού θα είναι rom ΜΜ θα την περάσεις με LGUP:

http://forum.xda-developers.com/g4/help/lgup-install-kdz-mm-lp-t3249803

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6421324#post6421324

 

(Ευχαριστώ για την απάντηση)

Από που την κατεβάζω σε μορφή KDZ?

Link to comment
Share on other sites

(Ευχαριστώ για την απάντηση)

Από που την κατεβάζω σε μορφή KDZ?

Έτσι θα κατεβεί........ λογικά!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα κατεβεί........ λογικά!

 

Κατέβασα το LGH815_Android_MOS_V20d.zip από εδω: http://opensource.lge.com/osSch/list?types=ALL&search=h815

Αν το κάνω unzip έχει μέσα 2 αρχεία το LGH815_Android_MOS_V20d.tar και το LGH815_Kernal_MOS_V20d.tar

Εκτός και αν κατεβάζω λάθος αρχείο.

Από που να κατεβάσω? Έχω κολλήσει! στο ποιο αρχείο να κατεβάσω ?

Να κατεβάσω αυτή ? http://forum.xda-developers.com/g4/development/stock-h815-20d-images-kdz-flashable-t3301366 ?

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...