Jump to content

[LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 814
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει περάσει την genisys πως είναι σε σχέση με την stock v10 που έχω τώρα από ταχύτητα και μπαταρί ....

Δεν έχω κάποιο παράπονο από την ταχύτητα της συσκευής όπως την έχω στήσει μιας και έχω αφαιρέσει και το bloatware αλλά δεν θα έλεγα όχι σε κάτι καλύτερο.

Το μόνο που με φρεναρει είναι ότι πρέπει να ξεκλειδωσω τον bootloader και υπάρχει και το θέμα με το bootloop.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα αυτό με το time lapse. Στην στοκ εφαρμογή υπάρχει; Αν ναι που είναι η επιλογή;

 

Οχι δεν υπαρχει. Στην εκδοση καμερας του V10 ομως υπαρχουν διαφορα frame rate (1,2,24,30,60) σε αντιθεση με την στοκ που τραβαει παντα με 30 fps.

Link to comment
Share on other sites

μολις πέρασα με lg up την 20g...καλη δειχνει...

 

φίλε μου έχεις κάποιο λινκ;;;

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Στο xda... Στην αντίστοιχη κατηγορία

 

Στάλθηκε από το C6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.
Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Όπως είχα πεί ξανά κάποια στιγμή στο παρελθόν, έψαχνα εδώ και καιρό ένα G4, και τελικά βρήκα ένα με bootloop και ξεκλείδωτο bootloader για να παίξω λίγο και να δώ από κόντα το κινητό αφού μου άρεσε πολύ όταν βγήκε (αλλά όχι τόσο για να απαρνηθώ το 930). Μετά από πάρα πολλές προσπάθειες τιε τελευταίες μέρες και αφού τα tools (flashtool - bridge - up) δεν έκαναν τίποτα, κατάφερα και του πέρασα μια lollipop, και μετά μια rom με απενεργοποιημένους πυρήνες (λειτουργεί ο ένας).

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, μιας και απέχω αρκετό καιρό από Android και αρχίζω να τα ξαναψάχνω: βρήκα αρκετές εφαρμογές που ρυθμίζουν - ενεργοποιούν - απενεργοποιούν πυρήνες στο store. Μπορεί να κάνει κάτι κάποια στην περίπτωση μου? Δηλαδή, έχω απενεργοποιημένους τους πυρήνες στην δική μου, αλλά απο default. Έτσι ήταν η ROM. Θα μπορέσω να τους ενεργοποιήσω ξανά, και να τους θέσω σε υποτυπώδη συχνότητα λειτουργίας? Πραγματικά το τηλέφωνο είναι εντυπωσιακό, αλλά με τον ένα πυρήνα σέρνεται. Κάθε φορά που περνάω κάποια με φουλ πυρήνες πέφτω σε bootloop αφού ανεβάζει φουλ θερμοκρασία. Θεωρώ, από αυτά που έχω δεί και που ξέρω, ότι εάν ρίξει κάποιος την συχνότητα λειτουργίας θα διορθωθεί το πρόβλημα, ή τουλάχιστον να μην υπάρχει ο φόβος του bootloop.

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

ποια ηταν η καλυτερη εκδοση της Lollipop?

 

εχω διαθεσιμες τις εξης:

 

10Β

10C

10D

10E

 

καπου πηρε και το ματι μου την 10Κ

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ποια ηταν η καλυτερη εκδοση της Lollipop?

 

εχω διαθεσιμες τις εξης:

 

10Β

10C

10D

10E

 

καπου πηρε και το ματι μου την 10Κ

 

Του έχω περάσει την 10c εγώ αλλά δεν ξέρω να σου πω διαφορές.

 

Σε συνέχεια του προηγούμενου post, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι 2 μεγάλοι πυρήνες του G4 προκαλούν το πρόβλημα. Όσες φορές περνάω την ROM με τους 6 πυρήνες να λειτουργούν κανονικά, δεν άνοιγε και κόλλαγε σε bootloop. Μόλις πέρασα την ROM με έναν πυρήνα (είναι root και εύκολα ενεργοποίησα και τους άλλους 3) άνοιξε και λειτουργεί άψογα και ικανοποιητικότατα. Ωστόσο, αν κάποιος που ασχολείται ξέρει πως να ενεργοποιήσω και τους άλλους δύο, ας μου πεί για να το δοκιμάσω. Ίσως για αυτό και βγάζανε πρόβλημα υπερθέρμανσης τα SoC 808 και 810, και οι υπόλοιπες τα κάνανε υποχρονισμό. Η LG ίσως να τα έδωσε έτσι στο κοινό και να προκάλεσε το πρόβλημα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί να δει κάποιος που έχει κάνει Root με low effort root αμα στο lockscreen>select screen lock >Υπάρχει η επιλογή none; Γιατί νομίζω από τότε που έκανα Root δεν την βλέπω Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δει κάποιος που έχει κάνει Root με low effort root αμα στο lockscreen>select screen lock >Υπάρχει η επιλογή none; Γιατί νομίζω από τότε που έκανα Root δεν την βλέπω

 

Έχω την αίσθηση ότι, όσο είχα το κινητό, υπήρχε η επιλογή none. Με low effort το έκανα και εγώ.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Thx! Ναι σωστά. Την πέρασα ξανά και υπάρχει. Κάποια εφαρμογή που αφαίρεσα την έκανε την δουλειά.. Πρέπει να δω μια μια ποια το κάνει.. Αλλά έλεος γιατί με την αφαίρεση εφαρμογής να εξαφανίζεται η επιλογή; τέλος πάντων.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Thx! Ναι σωστά. Την πέρασα ξανά και υπάρχει. Κάποια εφαρμογή που αφαίρεσα την έκανε την δουλειά.. Πρέπει να δω μια μια ποια το κάνει.. Αλλά έλεος γιατί με την αφαίρεση εφαρμογής να εξαφανίζεται η επιλογή; τέλος πάντων.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

Μήπως έβαλες καμμιά για αλλαγή lock screen (ή κάτι τέτοιο) και σου αφαίρεσε την επιλογή? Ή μπορεί κανένα mod (xposed) για μπαταρία. Είχα διαβάσει ότι κάνουν κάτι κουλά..!

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες καμμιά για αλλαγή lock screen (ή κάτι τέτοιο) και σου αφαίρεσε την επιλογή? Ή μπορεί κανένα mod (xposed) για μπαταρία. Είχα διαβάσει ότι κάνουν κάτι κουλά..!

Ναι είχα. Και τώρα έχω αλλά υπάρχει κανονικά η επιλογή. Άλλωστε δεν έχει νόημα να εξαφανίζεται τελείως σαν επιλογή από το xposed. Αλλαγή lock screen δεν έκανα τότε ναι θα μπορούσε,φαντάζομαι, να γίνει αυτό. Εικάζω ότι επειδή αφαίρεσα όλες τις στοκ home εφαρμογές έγινε αυτό. Θα τις βγάλω μια μια με backup και θα σου πω.

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά μόλις αγόρασαν τη συγκεκριμένη συσκευή και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τις επιδόσεις τους δυστυχώς όμως χρειάζεται να την κάνω ρουτ ποια μέθοδο έχετε να προτείνετε σαν καλύτερη ? υπάρχει κάποια μέθοδος εάν χρειαστεί να το επαναφέρουμε σε κατάσταση non root... από ότι είδα η έκδοση λογισμικού είναι 20D
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όσο η συσκευή σου φοράει marshmallow δεν υπάρχει η δυνατότητα για unroot (αν το κάνεις root) γιατί μένει ξεκλείδωτος ο bootloader και είσαι εκτός εγγύησης χωρίς επιστροφή. Ωστόσο το γιατί χρειάζεται να την κάνεις root δεν το διευκρινίζεις αλλά αν θέλεις απαραίτητα κάτι τέτοιο έχεις αγοράσει λάθος συσκευή. Όπως ήδη θα έχεις ενημερωθεί διαβάζοντας στα διάφορα topic του G4 θα έχεις διαπιστώσει ότι υπάρχουν αναφορές για προβλήματα που χρήζουν επίσκεψη στο service. Δεν θα ήθελες η συσκευή σου να είναι εκτός εγγύησης και να βρεθείς σε αυτή τη θέση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Root γίνεται μόνο σε lollipop χωρίς να ξεκλειδωθει ο bootloader. Ψάξε στο xda για την μέθοδο low effort root.

 

Sent from my awesome LG V10 Black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο η συσκευή σου φοράει marshmallow δεν υπάρχει η δυνατότητα για unroot (αν το κάνεις root) γιατί μένει ξεκλείδωτος ο bootloader και είσαι εκτός εγγύησης χωρίς επιστροφή. Ωστόσο το γιατί χρειάζεται να την κάνεις root δεν το διευκρινίζεις αλλά αν θέλεις απαραίτητα κάτι τέτοιο έχεις αγοράσει λάθος συσκευή. Όπως ήδη θα έχεις ενημερωθεί διαβάζοντας στα διάφορα topic του G4 θα έχεις διαπιστώσει ότι υπάρχουν αναφορές για προβλήματα που χρήζουν επίσκεψη στο service. Δεν θα ήθελες η συσκευή σου να είναι εκτός εγγύησης και να βρεθείς σε αυτή τη θέση.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση σου ο λόγος που θέλω να rootarω την συσκευή είναι ότι χρησιμοποιώ αρκετές εφαρμογές που το απαιτούν όπως για παράδειγμα το τιτανιουμ backup.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κίνδυνος bootloop και για το δικό μου παρότι είναι έκδοση καινούργια?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κίνδυνος bootloop και για το δικό μου παρότι είναι έκδοση καινούργια?

 

Δεν εχει να κάνει με καινούργια και παλιά... όλα έχουν τις ίδιες πιθανότητες. Ειδικά τη συγκεκριμένη συσκευη δεν τη κάνεις root φίλε μου για τους λόγους που προανέφερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση σου ο λόγος που θέλω να rootarω την συσκευή είναι ότι χρησιμοποιώ αρκετές εφαρμογές που το απαιτούν όπως για παράδειγμα το τιτανιουμ backup.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κίνδυνος bootloop και για το δικό μου παρότι είναι έκδοση καινούργια?

 

Προς το παρον πρεπει να βολευτεις με του ιδιου του κινητου το backup. και εγω χρονια χρησιμοποιουσα το titanium backup , απλα δεν υπηρχε αλλο κινητο σε αυτα τα λεφτα , γι'αυτο πηρα αυτο. Αλλιως θα πηγαινα σε κατι που να μπορω να ξεκλειδωσω αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον πρεπει να βολευτεις με του ιδιου του κινητου το backup. και εγω χρονια χρησιμοποιουσα το titanium backup , απλα δεν υπηρχε αλλο κινητο σε αυτα τα λεφτα , γι'αυτο πηρα αυτο. Αλλιως θα πηγαινα σε κατι που να μπορω να ξεκλειδωσω αφοβα.

ok Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο..Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει τρόπος να rootaroumε τη συσκευή χωρίς να χάσουμε την εγγύηση...Υπάρχει τουλάχιστον να εγκαταστήσουμε xposed kai tabletmetrics ???:(

Link to comment
Share on other sites

ok Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Να σε ρωτήσω και κάτι τελευταίο..Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει τρόπος να rootaroumε τη συσκευή χωρίς να χάσουμε την εγγύηση...Υπάρχει τουλάχιστον να εγκαταστήσουμε xposed kai tabletmetrics ???:(

Το Xposed απ' τη Lollipop και μετά δε θέλει απλά root θέλει και custom recovery, γιατί φλασαρεται σε zip! Υπάρχει βασικά νομίζω κάποιος τρόπος να φλασάρεις zip (μέσω κάποιας εφαρμογής) και χωρίς custom recovery αλλά είναι αρκετά αργός και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι και εύχρηστος! Νομίζω κάποια παιδιά το είχαν κάνει.

Στο G4 χάνεις την εγγύηση αν ξεκλειδώσεις τον bootloader. Στη Lollipop γίνεται να ρουτάρεις και χωρίς να τον ξεκλειδώσεις, ξεκλειδώνει μόνο με το custom recovery. Στην mm πρέπει να ξανακλειδώσει και μόνο για root.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...