Jump to content

Lumia 950 vs LG G4


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Lumia 950 vs LG G4

Settings

1.Lumia 950, stock camera, 8mp ,HDR

2.LG G4, stock camera 16mp, HDR

22961657304_fe4bba9f83_c.jpgL1 by foxy4270, on Flickr

23294200330_4ba54b28c8_c.jpgG1 by foxy4270, on Flickr

23563889746_f53ebe5169_c.jpgL2 by foxy4270, on Flickr

23294288000_1bfd506225_c.jpgG2 by foxy4270, on Flickr

23590049835_b0f767e9d4_c.jpg[url22961975024_0da2826fd4_c.jpgG3 by foxy4270, on Flickr=https://flic.kr/p/BWzaXa]L3[/url] by foxy4270, on Flickr

23294481670_9fca23bc55_c.jpgL4 by foxy4270, on Flickr

22963155823_1da1175312_c.jpgG4 by foxy4270, on Flickr

 

edit

H τελευταια απο το G4 ειναι τραβηγμενη λιγο αργοτερα...εξου και τα προβατα.

 

lumia 950 vs LG G4 - Part 2

 

Lumia 950 vs LG G4 - Part 3

 

Lumia 950 vs LG G4 - Part 4

 

Lumia 950 vs LG G4 - Part 5

 

Lumia 950 vs LG G4 - Part 6

 

Lumia 950 vs LG G4 - Part 7

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Lumia πιστευω εδειξε τα δοντια του.Κι ο φωτισμος μου αρεσε αλλα κι η λεπτομερεια που δινει.

Περιμενω και νυχτα συγκριτικο..

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

στην δευτερη μου κανει εντυπωση πως καιει τον ουρανο το G4, θυμαμαι οτι δεν ειχε τετοια θεματα..Στην τριτη ειναι αστειο οπως αποτυπωνει ουρανο και το "στεμα" γυρω απο το δεντρο, παλι καλυτερο το g4 μου φαινεται και πιο ρεαλιστικο.

Παντως μου φαινονται λιγο υπερβολικα τα χρωματα στο 950, δεν ξερω ποια ειναι τα πραγματικα, αλλα ειναι λες και τις εχεις περασει απο κανα φιλτρο. Αν και αισθητικα ειναι πιο ωραιες πιο καλλιτεχνικες ισως, δεν ξερω αν ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα, και προσωπικα ειμαι φαν του ρεαλιστικου, το ευκολο ειναι να την κανιβαλισεις μια φωτο, το δυσκολο ειναι να πιασεις το πραγματικο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πιο ρεαλιστικο το G4, πιο υπερκορεσμενο το 950...

Νομιζω οτι ειναι θεμα προσωπικης προτιμησης.

Περιμενουμε βραδινη κοντρα!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το 950. Μόνο στην πρώτη εικόνα προτιμώ αυτή του g4.Σε όλες τις υπόλοιπες το 950 ξεκάθαρα νικητής για μένα. Αναμένουμε και νυχτερινό συγκριτικό
Link to comment
Share on other sites

HDR είναι παιδιά. Απλά είναι πιο "αληθινό" το HDR του G4. Προτιμώ φωτογραφίες χωρίς HDR.
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το 950. Μόνο στην πρώτη εικόνα προτιμώ αυτή του g4.Σε όλες τις υπόλοιπες το 950 ξεκάθαρα νικητής για μένα. Αναμένουμε και νυχτερινό συγκριτικό

 

χαχα. εγω παντως τις βλεπω αναποδα..δηλαδη στην 1η ειναι κοντα και τα 2, στις αλλες το 950 εχει κανει τα δικα του..

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

HDR είναι παιδιά. Απλά είναι πιο "αληθινό" το HDR του G4. Προτιμώ φωτογραφίες χωρίς HDR.

 

hdr? λες?? εγω νομιζω οτι οταν μιλαμε για συγκριση εννοουμε χωρις HDR Καθως αυτο δεν ειναι 1 φωτο αλλα 2....και θελει τριποδο και ακριβως ιδια γωνια για να ειναι σωστο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nikos_Mpl ο καθένας τα βλέπει αλλιώς τα πράγματα. Εντελώς διαφορετικά χρώματα έδωσε το καθένα στις φωτογραφίες. Μπορεί του g4 πχ να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα αλλά του 950 μου άρεσαν περισσότερο σαν αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα βλέπουμε με την σειρά θα πω ποια προτιμώ με την σειρά:

1) 950

2) 950

3) G4. Εδώ αν και το 950 έχει βγάλει πιο καθαρή φωτογραφία, τα χρώματα δεν μου αρέσουν, πολύ ψεύτικα.

4) Το ίδιο με το 3.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για το συκριτικο παοκ αναμενουμε και βραδινες που ειναι το ενδιαφερον των περισσοτερων. Καταρχην να ξεκινησω λεγοντας οτι σιγουρα το 950 ειναι κατηγοριας g4 φωτογραφικα ισως και καλυτερο στα σημεια; ο καιρος θα το δειξει.

Λοιπον βασικα κατι με ενοχλει στο ματι βλεποντας τις φωτο του 950 και τις σημερινες και οσες εχεις ανεβασει μεχρι σημερα, δεν θα σταθω στα χρωματα που ειναι oversaturated, αλλα δεν ξερω δεν μου αρεσει ο τυπος sharpness/επεξεργασιας που εχει και δεν ειμαι ουτε κατα της οξυτητας ουτε κατα της επεξεργασιας καθως και το g4 εχει μπολικο και απο τα 2. overall ειναι πολυ καλες φωτο αλλα κατι δεν μου καθεται καλα στο ματι, κατι με χαλαει, σε εκεινο που μου αρεσουν πιο πολυ του 950 ειναι οτι εχουν σωστο φωτισμο, του g4 εχουν βγει πιο φωτεινες απ οτι πρεπει με εξαιρεση την πρωτη και την τριτη φωτο.

 

ps παρατηρω οτι αριστερα το χανει λιγο το 950, υπαρχει ενα πασαλιμα

Link to comment
Share on other sites

hdr? λες?? εγω νομιζω οτι οταν μιλαμε για συγκριση εννοουμε χωρις HDR Καθως αυτο δεν ειναι 1 φωτο αλλα 2....και θελει τριποδο και ακριβως ιδια γωνια για να ειναι σωστο

Μα το λέει ο paok ότι είναι hdr.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....πολυ ενδιαφερον paok ευχαριστουμε για το συγκριτικο!

Τωρα η αποψη μου ειναι η εξης:

Σε ολες τις φωτο, το 950 εχει παραπανω, απο οτι θα επρεπε, αντιθεση-οξυτητα-υπερκορεσμο χρωματων. Ειναι κατι το οποιο το ειχαμε δει και απο τα δειγματα απο το εξωτερικο πριν κυκλοφορησει το τηλεφωνο στην Ελλαδα.

Θα προτιμησω σε ολες του g4 γιατι στα ματια μου μου φαινονται πιο φυσικες. Του 950 ειναι πιο εντυπωσιακες-vibrant χανοντας ομως την φυσικοτητα τους. Ειναι λες και τις εχεις περασει ολες ενα φιλτρο και ολα τα αντικειμενα στην φωτο ειναι πιο "flat".

Αυτο το λεω εγω που ειμαι υπερ του πραγματικου-ρεαλιστικου. Αν καποιος θελει κατι πιο εντονο, σαφως και θα προτιμησει το 950.

Περα απο το τεχνικο κομματι, ειναι και θεμα καθαρα γουστου και προτιμησεων, οποτε καμια προτιμηση δεν θεωρω οτι ειναι λαθος.

Παρολα αυτα, ειναι πολυ κοντα οι καμερες. Βεβαια οφειλω να πω οτι αν δοκιμαζες με fv5 θα επαιρνες καλυτερο αποτελεσμα, αλλα καλα εκανες και τραβηξες με στοκ μιας και κρινουμε το κινητο ως εχει και οχι με 3rd party εφαρμογες.

To 950 πιστευω οτι ειναι το μονο κινητο που κοντραρει στα ισια το g4. Δεν το θεωρω ομως καλυτερη καμερα μεχρι στιγμης απο αυτα που βλεπω.

 

@paok εχω την εντυπωση οτι εχεις και τις 2 συσκευες. Πριν καταληξεις, καλο ειναι να σκεφτεις και τον παραγοντα specs-λειτουργικο. Ειναι πολυ κοντα παντως οποτε οποια και να διαλεξεις θα εχεις μια απο τις καλυτερες καμερες που κυκλοφορουν.

Ενα συγκριτικο επισης οπως προαναφερθηκε σε βραδυνες-αυτοματο, θα ηταν καλο.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....πολυ ενδιαφερον paok ευχαριστουμε για το συγκριτικο!

Τωρα η αποψη μου ειναι η εξης:

Σε ολες τις φωτο, το 950 εχει παραπανω, απο οτι θα επρεπε, αντιθεση-οξυτητα-υπερκορεσμο χρωματων. Ειναι κατι το οποιο το ειχαμε δει και απο τα δειγματα απο το εξωτερικο πριν κυκλοφορησει το τηλεφωνο στην Ελλαδα.

Θα προτιμησω σε ολες του g4 γιατι στα ματια μου μου φαινονται πιο φυσικες. Του 950 ειναι πιο εντυπωσιακες-vibrant χανοντας ομως την φυσικοτητα τους. Ειναι λες και τις εχεις περασει ολες ενα φιλτρο και ολα τα αντικειμενα στην φωτο ειναι πιο "flat".

Αυτο το λεω εγω που ειμαι υπερ του πραγματικου-ρεαλιστικου. Αν καποιος θελει κατι πιο εντονο, σαφως και θα προτιμησει το 950.

Περα απο το τεχνικο κομματι, ειναι και θεμα καθαρα γουστου και προτιμησεων, οποτε καμια προτιμηση δεν θεωρω οτι ειναι λαθος.

Παρολα αυτα, ειναι πολυ κοντα οι καμερες. Βεβαια οφειλω να πω οτι αν δοκιμαζες με fv5 θα επαιρνες καλυτερο αποτελεσμα, αλλα καλα εκανες και τραβηξες με στοκ μιας και κρινουμε το κινητο ως εχει και οχι με 3rd party εφαρμογες.

To 950 πιστευω οτι ειναι το μονο κινητο που κοντραρει στα ισια το g4. Δεν το θεωρω ομως καλυτερη καμερα μεχρι στιγμης απο αυτα που βλεπω.

 

@paok εχω την εντυπωση οτι εχεις και τις 2 συσκευες. Πριν καταληξεις, καλο ειναι να σκεφτεις και τον παραγοντα specs-λειτουργικο. Ειναι πολυ κοντα παντως οποτε οποια και να διαλεξεις θα εχεις μια απο τις καλυτερες καμερες που κυκλοφορουν.

Ενα συγκριτικο επισης οπως προαναφερθηκε σε βραδυνες-αυτοματο, θα ηταν καλο.

 

Τα specs δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο για όπως ξέρεις, τα δύο λειτουργικά έχουν διαφορετικές απαιτήσεις.

Επίσης πιστεύω πως πρέπει να γίνουν συγκρίσεις και με 3rd party εφαρμογές για πλήρη εικόνα της κατάστασης.

Ένα τελευταίο ειναι ότι τα windows 10 ειναι ακόμη beta οπότε υπάρχουν μελες πιθανότητες βελτίωσης. Όπως έχω αναφέρει, όταν πήρα το 920 με τα 8ρια στα πρώτα βήματα, οι φωτογραφίες του ήταν το λιγότερο τραγικές.

Θα δούμε.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα το λέει ο paok ότι είναι hdr.

 

οντως αφηρημαδα, εγω τις εβλεπα μονο στο flickr.

Απο εκει και περα συμφωνω με τον demon2411, δεν ξερω πως ειναι τα 10αρια στο κινητο καθως στο pc μου αρεσουν, αλλα θα προτιμουσα να κρατησω το G4 με αυτα τα αποτελεσματα απλα και μονο λογω android. Απο την αλλη αν τα 10αρια ειναι ομορφα και εχουν τις 20-30 πχ εφαρμογες που θελει καποιος συνηθως, τοτε μπορει να ειναι καλυτερη επιλογη (ειναι και πιο μικρο απο τις 5,5" που εγω δε θα αντεχα).

ΠΑντως οντως οι φωτο ειναι και υπερκορεσμενες και με πολλη αντιθεση, γενικα λες οτι ειναι επεξεργασμενες ανετα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τα specs δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο για όπως ξέρεις, τα δύο λειτουργικά έχουν διαφορετικές απαιτήσεις.

Επίσης πιστεύω πως πρέπει να γίνουν συγκρίσεις και με 3rd party εφαρμογές για πλήρη εικόνα της κατάστασης.

Ένα τελευταίο ειναι ότι τα windows 10 ειναι ακόμη beta οπότε υπάρχουν μελες πιθανότητες βελτίωσης. Όπως έχω αναφέρει, όταν πήρα το 920 με τα 8ρια στα πρώτα βήματα, οι φωτογραφίες του ήταν το λιγότερο τραγικές.

Θα δούμε.

 

Oταν λεω specs εννοω να εχει και μια συσκευη πιο future proof. Οπως και να το κανουμε ασχετως λειτουργικου (ναι τα w10 ειναι πιο ελαφρια απο το android) η παραπανω μνημη και ο πιο δυνατος επεξεργαστης παντα καλοδεχουμενα ειναι. Επισης βασικο και η οθονη. Σε αυτα το 950 ειναι τερατακι οπως και το g4.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εχει πλεον τον συμβιβασμο μιας παλιας συσκευης για να εχει μια πολυ καλη φωτογραφια (1020-808).

Οσο για τα w10 σαφως και εχουν να δουν πολυ βελτιωση αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι κυκλοφορει κανονικα στην αγορα. Δεν θεωρω σωστο να πουλας ενα τηλεφωνο με beta λειτουργικο-καμερα ποσο μαλλον οταν σκας 500+ euro. Το κανεις final και μετα το λανσαρεις στην αγορα.

Αυτη την στιγμη το 950 ειναι ναυαρχιδα και πιστευω οτι θα τα παει πολυ καλα. Τουλαχιστον σε επιπεδα λεπτομερειας ειναι πολυ καλο εφαμιλλο του 1020.

Οσο για τις 3rd party αν εχει χρονο, ναι καλο θα ηταν να το δουμε και αυτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οντως αφηρημαδα, εγω τις εβλεπα μονο στο flickr.

Απο εκει και περα συμφωνω με τον demon2411, δεν ξερω πως ειναι τα 10αρια στο κινητο καθως στο pc μου αρεσουν, αλλα θα προτιμουσα να κρατησω το G4 με αυτα τα αποτελεσματα απλα και μονο λογω android. Απο την αλλη αν τα 10αρια ειναι ομορφα και εχουν τις 20-30 πχ εφαρμογες που θελει καποιος συνηθως, τοτε μπορει να ειναι καλυτερη επιλογη (ειναι και πιο μικρο απο τις 5,5" που εγω δε θα αντεχα).

ΠΑντως οντως οι φωτο ειναι και υπερκορεσμενες και με πολλη αντιθεση, γενικα λες οτι ειναι επεξεργασμενες ανετα.

Εχοντας το 1020 αρκετο καιρο οφειλω να πω οτι σαν λειτουργικο ειναι γρηγορο αλλα ελλειπες αρκετα σε εφαρμογες. Τα 10αρια σαφως θα εχουν περισσοτερες εφαρμογες αλλα δεν μπορει να πιασει με τιποτα android-ios.

Για καποιον που θελει να κανει απλα την δουλεια του τα windows ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Oταν λεω specs εννοω να εχει και μια συσκευη πιο future proof. Οπως και να το κανουμε ασχετως λειτουργικου (ναι τα w10 ειναι πιο ελαφρια απο το android) η παραπανω μνημη και ο πιο δυνατος επεξεργαστης παντα καλοδεχουμενα ειναι. Επισης βασικο και η οθονη. Σε αυτα το 950 ειναι τερατακι οπως και το g4.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εχει πλεον τον συμβιβασμο μιας παλιας συσκευης για να εχει μια πολυ καλη φωτογραφια (1020-808).

Οσο για τα w10 σαφως και εχουν να δουν πολυ βελτιωση αλλα αυτο δεν αναιρει το γεγονος οτι κυκλοφορει κανονικα στην αγορα. Δεν θεωρω σωστο να πουλας ενα τηλεφωνο με beta λειτουργικο-καμερα ποσο μαλλον οταν σκας 500+ euro. Το κανεις final και μετα το λανσαρεις στην αγορα.

Αυτη την στιγμη το 950 ειναι ναυαρχιδα και πιστευω οτι θα τα παει πολυ καλα. Τουλαχιστον σε επιπεδα λεπτομερειας ειναι πολυ καλο εφαμιλλο του 1020.

Οσο για τις 3rd party αν εχει χρονο, ναι καλο θα ηταν να το δουμε και αυτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχοντας το 1020 αρκετο καιρο οφειλω να πω οτι σαν λειτουργικο ειναι γρηγορο αλλα ελλειπες αρκετα σε εφαρμογες. Τα 10αρια σαφως θα εχουν περισσοτερες εφαρμογες αλλα δεν μπορει να πιασει με τιποτα android-ios.

Για καποιον που θελει να κανει απλα την δουλεια του τα windows ειναι μια χαρα.

 

αν και εδω μελεταμε φωτο, νομιζω οτι δε γινεται να παραβλεπεις και το λειτουργικο. Θεωρω οτι η στοκ καμερα των wp εχει απο τα πιο πρακτικα μενου και μαρεσει πολυ.

Απο την αλλη, εγω προσωπικα κανω απλη δουλεια, δεν ψαχνω εξειδικευμενες εφαρμογες, αλλα ακομα και το wpa greek που μου βρισκει τα κλειδια πολλων ρουτερ ειναι για μενα ενας λογος να προτιμησεις πχ ανδροιδ, ειδικα σε φιλους που δεν εχουν πολλα ΜΒ ή που τα κινητα τους με μικρες μπαταριες τα σωζεις αν βρισκεις ενα wifi αντι να δουλευεις 3G.

Απο εκει και περα, η υπεροβλικη Οξυτητα και ο υπερκορεσμος ειναι τα χαρακτηριστικα που ενω κανουν εντυπωσιακη τη φωτο, θεωρω οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν τοσο πολυ, ειδικα για κοσμο που θελει ενα κινητο να βαραει στο αυτοματο και να τελειωνει εκει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα για τις συσκευές γιατί το HDR δεν υπήρχε λόγος να χρησιμοποιηθεί σε αυτές τις φωτό και κάνει κακό παρά καλό στις εικόνες που βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ του 950. Κυρίως γιατί, διαβάζοντας τα σχόλια των περισσοτέρων εδώ μέσα, παρατηρώ ότι αναφέρεται πως το πρόβλημα είναι όξυνση και ο υπερκορεσμός των χρωμάτων, ξέρω πως δουλεύει το rich capture της microsoft camera, αφού το έχω δουλέψει στο 930. Γενικά το rich capture (HDR) αλλάζει λίγο τον φωτισμό προκειμένου να μην εμφανίζεται καμμένος ο ουρανός ή να τονίζει κάποια άλλα σημεία προκειμένου να δίνει μια πιο ατμοσφαιρική φωτογραφία. Συμφωνώ πως χάνει λίγο την φυσικότητα αλλά τονίζει κάποια άλλα σημεία.

 

Μου αρέσουν γιατί έχουν πιο ωραία χρώματα, πιο ρεαλιστικά, ενώ του g4 (ανάλογα και που έχει γίνει η φωτομέτρηση) δίνει πιο φωτεινό αποτέλεσμα σχεδόν σε όλες, για να τονίσει τα σκοτεινά σημεία. Αλλά ρε παιδιά τι να λέμε, μιλάμε για απειροελάχιστες διαφορές.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι λέτε μερικοί, αλλά αυτό που βλέπω είναι σαφώς υπέρ του 950 και με διαφορά. Και πιστέυω οτι το 90% των χρηστών αυτές θα προτιμούσε χωρίς να ξέρει ποια είναι η συσκευή.

 

Μένει να δούμε και βραδυνές.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο συγκριτικό ΠΑΟΚ, χρειαζόταν και μια κόντρα σε ημερήσια. Το G4 αν και HDR κλασικά ανεβάζει πολύ φωτεινότητα, ενώ το HDR του 950 ελέγχει καλύτερα τα φωτεινά και σκοτεινά σημεία.

 

Το 950 ξεκάθαρος νικητής όπως έχω ήδη γράψει, στην διαχείριση φωτός και στην αντίθεση, ενώ δυστυχώς χάνει για μένα στην έλλειψη φυσικότητας (υπερόξυνση και επεξεργασία) και ρεαλιστικών χρωμάτων (το τελευταίο διορθώνεται εύκολα βέβαια, όπως στο 1020).

 

Θα ήμουν σε τεράστιο δίλημμα πάντως αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στα δύο τηλέφωνα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετα περιθωρια βελτιωσης και για τα win10 και για την καμερα του 950.

Το 1020 οταν πρωτοβγηκε φορουσε την Amber...και η επεξεργασια ηταν τραγικη.

Αυτη ειναι τραβηγμενη με το καινουριο update.29 Και με rich capture

23527803961_9970907a6d_c.jpgWP_20151208_16_46_05_Rich by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετα περιθωρια βελτιωσης και για τα win10 και για την καμερα του 950.

Το 1020 οταν πρωτοβγηκε φορουσε την Amber...και η επεξεργασια ηταν τραγικη.

Αυτη ειναι τραβηγμενη με το καινουριο update.29 Και με rich capture

23527803961_9970907a6d_c.jpgWP_20151208_16_46_05_Rich by foxy4270, on Flickr

 

Paok, δεν κανεις ενα παρομοιο συγκριτικο με 2-3 φωτο χωρις hdr? γιατι και εγω ειμαι κατα της χρησης του σε συγκρισεις. Να δουμε καθαρες φωτο στο αυτοματο μερα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι λέτε μερικοί, αλλά αυτό που βλέπω είναι σαφώς υπέρ του 950 και με διαφορά. Και πιστέυω οτι το 90% των χρηστών αυτές θα προτιμούσε χωρίς να ξέρει ποια είναι η συσκευή.

 

Μένει να δούμε και βραδυνές.

 

Μου φενεται οτι τρολαρεις λιγακι. Σεβαστη η αποψη σου-προτιμηση, αλλα τα υπολοιπα πιστευω οτι ειναι περιττα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Paok, δεν κανεις ενα παρομοιο συγκριτικο με 2-3 φωτο χωρις hdr? γιατι και εγω ειμαι κατα της χρησης του σε συγκρισεις. Να δουμε καθαρες φωτο στο αυτοματο μερα..

 

Συμφωνω. Καλες οι hdr αλλα για να ειναι πληρες ενα συγκριτικο πρεπει να περιλαμβανει και τις κλασσικες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καμερα δεν ειναι μονο η φωτογραφια αλλα και το βιντεο, θα ηθελα -αν γινοταν- ενα review αναφορικα με τη ληψη βιντεο γιατι στο youtube ειναι καποια θεματακια με το focus και το stabilisation του 950....

 

Σαν φωτο προτιμω του 950 για να ειμαι ειλικρινης.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...