Jump to content

Lumia 950 vs LG G4


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο τελευταίο σετ (part 7) βλέπω αφύσικα έντονα χρώματα στο 950. Λογικά η πραγματικότητα είναι κοντά στις φωτο του G4, ίσως η stock camera του 950 να μην τα κάνει έτσι, εκτός αν paok έχεις επέμβει με ρυθμίσεις κορεσμού στην Proshot.

Σε κάθε περίπτωση, το συγκριτικό αυτό θα έλεγα οτι είναι αξιόλογο μεν, αλλά είναι περισσότερο συγκριτικό Proshot vs Fv-5 διότι και οι δύο εφαρμογές επεξεργάζονται τη φωτογραφία με τον δικό τους τρόπο και λιγότερο vs των συσκευών.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο τελευταίο σετ (part 7) βλέπω αφύσικα έντονα χρώματα στο 950. Λογικά η πραγματικότητα είναι κοντά στις φωτο του G4, ίσως η stock camera του 950 να μην τα κάνει έτσι, εκτός αν paok έχεις επέμβει με ρυθμίσεις κορεσμού στην Proshot.

Σε κάθε περίπτωση, το συγκριτικό αυτό θα έλεγα οτι είναι αξιόλογο μεν, αλλά είναι περισσότερο συγκριτικό Proshot vs Fv-5 διότι και οι δύο εφαρμογές επεξεργάζονται τη φωτογραφία με τον δικό τους τρόπο και λιγότερο vs των συσκευών.

 

ναι εχω βαλει στην Proshot, sharpness +1, saturation +1.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το συγκριτικο δεν ήταν με ξεχασμένο ανοιχτό το rich capture?

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω βαλει στην Proshot, sharpness +1, saturation +1.

 

 

Κώστα αυτά ειναι που δημιουργούν τις γκρίνιες.

Νομίζεις ότι ο Demon, ο Saleakos και άλλοι ότι στεναχωρήθηκαν που το 950 ειναι ένα σκαλί πάνω απο το δικό τους τηλέφωνο;

 

Κανεις τοσο κόπο, άσε τα τηλέφωνα να δείξουν τις δυνατότητες τους χωρις να παρεμβαίνεις.

Το rich capture που "ξέχασες" την άλλη φορά, απ ότι είδα σε άλλο συγκριτικό, δίνει έξτρα φως στο πλάνο.

 

Δεν είχα άδικο λοιπόν όταν έλεγα ότι στην συσκευή που θες να αναδείξεις παρουσιάζεις το καλύτερο.

Δεν νομίζω να το χρειάζεται το 950. Έτσι κι αλλιώς διαθέτει την καλύτερη κάμερα του 2015.

 

Κανείς δεν θα έλεγε τίποτα αν έκανες ένα συγκριτικό σε auto και στα δυο με τις official εφαρμογές κάμερας και απο εκεί και πέρα αν είχες χρόνο και όρεξη ας έκανες και με τρίτες εφαρμογές είτε με τις ίδιες ρυθμίσεις είτε με οποίες ταιριάζουν καλύτερα σε κάθε συσκευή.

 

Το καλύτερο ειναι να στήνεις και τις δυο κάμερες σε τρίποδο για να αποφύγεις τον παράγοντα χερι και τραβάς όπως ειναι σε auto.

Μετα τραβάς μια σειρά ακόμα στο χερι να δούμε τι κάνει το OIS στα δύσκολα.

 

Τραβάς και μια σειρά σε manual long exposure και τέλος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με την έλλειψη χρόνου έχω χάσει πολλά επεισόδια βλέπω, είχα μείνει στο μέρος 4...

 

Πραγματικά με τις stock κάμερες, που θεωρώ ότι στο 950 είναι πιο φυσική και καλύτερη γενικά από άλλες εφαρμογές, ήμουν ήδη σε δίλημμα και τώρα είμαι χειρότερα! :lol: Κονταροχτυπιούνται οι δυο συσκευές πιστεύω και βγαίνουν ισοπαλία, αλλού νικάει η μια, αλλού η άλλη.

 

Χρώματα, αντίθεση, φώτα, πιο καθαρά και εντυπωσιακά στο 950, αλλά και πιο ψεύτικα... Στο G4 πιο φυσικά, αλλά πάλι όχι τέλεια... Η κλασική επιθετική αφαίρεση θορύβου της LG πάντως καταστρέφει πολύ τα πρόσωπα... Σε νυχτερινές ίσως να προτιμούσα το G4 γενικά, ίσως και λόγω του λέιζερ για την εστίαση, αλλά και το 950 κατά τα λεγόμενα του ΠΑΟΚ έχει καλύτερο OIS και φλας (το 2ο το βλέπουμε) οπότε αντισταθμίζει την κατάσταση...

 

Όσο για την ProShot στο 950 είναι πολύ ψεύτικη για τα γούστα μου... Καλύτερη νομίζω είναι η stock κάμερα, και ας χάνει κάπου σε λεπτομέρεια, π.χ. στο σκοτάδι... Εϊναι πιο φυσική. Η FV-5 είναι πολύ καλή 3rd party εφαρμογή πάντως.

 

Γενικά πιστεύω ότι ανάμεσα στα δύο δεν έχουμε ξεκάθαρο νικητή, είναι οι προτιμήσεις του καθενός, π.χ. τα πιο εντυπωσιακά χρώματα του 950 ή τα πιο φυσικά του g4. Τα πολύ αλλοιωμένα πρόσωπα του G4, ή τα πιο καθαρά του 950. Έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, δεν χρειάζονται εντάσεις, μια παρέα είμαστε έστω και από διαφορετικά μέρη. :)

 

 

@Montoya, μην ξεχνάς ότι εκτός από τον Moralas, κι εγώ μετά τα 808 και 1020 πήγα σε Android (CM1), αν και το 808 το έχω ακόμη (το 1020 πάει...)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

 

@Montoya, μην ξεχνάς ότι εκτός από τον Moralas, κι εγώ μετά τα 808 και 1020 πήγα σε Android (CM1), αν και το 808 το έχω ακόμη (το 1020 πάει...)

 

Μα μίλησα για την διάδοχη κατάσταση. Κι εσυ ακολούθησες τον ίδιο ακριβώς δρόμο που ανέφερα. Μετά το 808 πηγες στο 1020. Εννοείται ότι δεν θα μενεις/μεινουμε για πάντα εκεί. Όμως όπως κι αν το κάνουμε, η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών Ν8, 808 που είχαν ψηλά στις ανάγκες τους την φωτογραφία, πήγαν στο 1020 (όπως κι εσύ).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτά ειναι που δημιουργούν τις γκρίνιες.

Νομίζεις ότι ο Demon, ο Saleakos και άλλοι ότι στεναχωρήθηκαν που το 950 ειναι ένα σκαλί πάνω απο το δικό τους τηλέφωνο;

 

Κανεις τοσο κόπο, άσε τα τηλέφωνα να δείξουν τις δυνατότητες τους χωρις να παρεμβαίνεις.

Το rich capture που "ξέχασες" την άλλη φορά, απ ότι είδα σε άλλο συγκριτικό, δίνει έξτρα φως στο πλάνο.

 

Δεν είχα άδικο λοιπόν όταν έλεγα ότι στην συσκευή που θες να αναδείξεις παρουσιάζεις το καλύτερο.

Δεν νομίζω να το χρειάζεται το 950. Έτσι κι αλλιώς διαθέτει την καλύτερη κάμερα του 2015.

 

Κανείς δεν θα έλεγε τίποτα αν έκανες ένα συγκριτικό σε auto και στα δυο με τις official εφαρμογές κάμερας και απο εκεί και πέρα αν είχες χρόνο και όρεξη ας έκανες και με τρίτες εφαρμογές είτε με τις ίδιες ρυθμίσεις είτε με οποίες ταιριάζουν καλύτερα σε κάθε συσκευή.

 

Το καλύτερο ειναι να στήνεις και τις δυο κάμερες σε τρίποδο για να αποφύγεις τον παράγοντα χερι και τραβάς όπως ειναι σε auto.

Μετα τραβάς μια σειρά ακόμα στο χερι να δούμε τι κάνει το OIS στα δύσκολα.

 

Τραβάς και μια σειρά σε manual long exposure και τέλος.

 

@Te_salat

μαλλον δεν τα εχεις δει τα συγκρικα μου φαινεται.Το τεταρτο ειναι αυτοματο stock camera.

 

[bΤο rich capture που "ξέχασες" την άλλη φορά, απ ότι είδα σε άλλο συγκριτικό, δίνει έξτρα φως στο πλάνο.][/b].

Μαλλον δεν γνωριζεις πως λειτουργει το hdr.Σε βραδινα πλανα χειροτερευει τη φωτογραφια και εισαγει παρα πολυ θορυβο.

 

Δεν είχα άδικο λοιπόν όταν έλεγα ότι στην συσκευή που θες να αναδείξεις παρουσιάζεις το καλύτερο.

ολα τα συγκριτικα που εγιναν ειναι υπερ του G4.

1.η stock camera του 950 ειναι τελειως Beta. Εκτος απο κολληματα , το white balance στο χειροκινητο δεν λειτουργει.

2.η proshot τρεχει ακομα με εκδοση των wp8.1. Δεν υπαρχει καν επιλογη για κλειστρο.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω βαλει στην Proshot, sharpness +1, saturation +1.

Νομίζω η επιλογή για επιπλέον saturation είχε αρνητική επίπτωση..

 

Αυτό το συγκριτικο δεν ήταν με ξεχασμένο ανοιχτό το rich capture?

 

Όχι. Αυτό που λες αναφέρθηκε στο part 5

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6446829#post6446829

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6447115#post6447115

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6447830#post6447830

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο είχε αρνητική επίπτωση, αλλά ακυρώνει κατά κάποιον τρόπο και το αντικειμενικό vs των συσκευων.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γίνεται σύγκριση με τρίτη εφαρμογή στην κάθε συσκευή, δεν είναι κακό αν γίνουν και άλλες ρυθμίσεις. Άλλωστε η proshot σου δίνει την δυνατότητα να αποθηκεύσεις 2-3 set με manual ρυθμίσεις και δεν χρειάζεται κάθε φορά να τα φτιάχνεις από την αρχή. Το κακό είναι ότι δεν αναφέρθηκε εξ' αρχής στο συγκεκριμένο vs.
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω λίγο κάτι γιατί καταντάει το λιγότερο κουραστικό: Με την παραμικρή συνέχεια που θα δοθεί σε προσωπικές αντιπαραθέσεις οι εμπλεκόμενοι θα αποκλειστούν από την κοινότητα μας. Τελευταία προειδοποίηση. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι φυσικά την εντολή αυτή, αλλά προσωπικά αυτό το νήμα το χαιρετώ διότι δεν μπορώ να δεχθώ την υπερβολή.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τα εξης συγκριτικα Lumia 950 vs LG G4

1.HDR stock

2.auto stock camera

3.auto 3rd party camera

4.manual με ιδιες ρυθμισεις

5.manual με διαφορετικες ρυθμισεις

...οχι να το παινευτω αλλα στο ιντερνετ τετοια συγκριτικα δε βρισκεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω λίγο κάτι γιατί καταντάει το λιγότερο κουραστικό: Με την παραμικρή συνέχεια που θα δοθεί σε προσωπικές αντιπαραθέσεις οι εμπλεκόμενοι θα αποκλειστούν από την κοινότητα μας. Τελευταία προειδοποίηση. ;)

 

Άμα δεν υπάρχει και λίγο ένταση χάνεται και η μαγεία της αντιπαράθεσης. Ελπίζω να μη το κάνουμε εκκλησία εδώ μέσα στο τέλος...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τα εξης συγκριτικα Lumia 950 vs LG G4

1.HDR stock

2.auto stock camera

3.auto 3rd party camera

4.manual με ιδιες ρυθμισεις

5.manual με διαφορετικες ρυθμισεις

...οχι να το παινευτω αλλα στο ιντερνετ τετοια συγκριτικα δε βρισκεις.

 

Βάλε tags, να φαίνονται και στο Google. Χαχαχα..

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν υπάρχει και λίγο ένταση χάνεται και η μαγεία της αντιπαράθεσης. Ελπίζω να μη το κάνουμε εκκλησία εδώ μέσα στο τέλος...

 

Και συγκεκριμένα η εκκλησία του ΠΑΟΚ....:lol:

Impreza, παρά τις οποιες εντάσεις, εδώ υπάρχει ένα επίπεδο. Δεν χρειάζονται διαγραφές. Στο τέλος τα βρίσκουμε...;) Αρκεί να παραδεχτούν όλοι ότι το 1020 είναι το καλυτεροοοοο.....:lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν υπάρχει και λίγο ένταση χάνεται και η μαγεία της αντιπαράθεσης. Ελπίζω να μη το κάνουμε εκκλησία εδώ μέσα στο τέλος...

 

Και συγκεκριμένα η εκκλησία του ΠΑΟΚ....:lol:

Impreza, παρά τις οποιες εντάσεις, εδώ υπάρχει ένα επίπεδο. Δεν χρειάζονται διαγραφές. Στο τέλος τα βρίσκουμε...;) Αρκεί να παραδεχτούν όλοι ότι το 1020 είναι το καλυτεροοοοο.....:lol: :lol:

Συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά (εκτός από το 1020 , έπρεπε να βάλεις το z7 mini :lol::p)..

Περισσότερο στο άλλο νήμα με τις φωτογραφίες , πιστεύω ότι έχουμε κλίμα παρεάκι φάση τα περισσότερα παιδιά ..(Θα κάνουμε το χαβαλέ μας , θα μιλήσουμε σοβαρά όταν πρέπει και καμία φορά μπορεί να έρθουμε και σε αντιπαράθεση αλλά με ωραίο τρόπο , όχι να προσβάλει ο ένας τον άλλο με χαρακτηρισμούς άσχημους , τότε όντως κάτι δεν θα πηγαίνει καλά ..

Τώρα το παρών νήμα είναι ένα VS όπως γράφει και ο τίτλος ...Λογικό είναι να υπάρχει μια κόντρα και να είναι πιο παθιασμένα τα πράγματα εδώ μέσα :p

 

ΥΓ. Παιδιά δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και ειδικά σε ένα forum..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο Impreza έφερε το πνεύμα των Χριστουγέννων......;) :) :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και συγκεκριμένα η εκκλησία του ΠΑΟΚ....:lol:

 

 

Impreza, παρά τις οποιες εντάσεις, εδώ υπάρχει ένα επίπεδο. Δεν χρειάζονται διαγραφές. Στο τέλος τα βρίσκουμε...;) Αρκεί να παραδεχτούν όλοι ότι το 1020 είναι το καλυτεροοοοο.....:lol: :lol:

 

 

 

 

+1020

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...