Jump to content

myphone POLL: Πόσο χρήσιμοι είναι οι ψηφιακοί βοηθοί στα smartphones;


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Πόσο χρήσιμοι είναι οι ψηφιακοί βοηθοί των smartphones;  

347 members have voted

  1. 1. Πόσο χρήσιμοι είναι οι ψηφιακοί βοηθοί των smartphones;

    • Είναι πολύ χρήσιμοι, τους χρησιμοποιώ καθημερινά
      9
    • Είναι χρήσιμοι, τους χρησιμοποιώ περιστασιακά
      40
    • Μου αρέσουν σαν ιδέα αλλά είναι δύσχρηστοι ακόμα
      86
    • Δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα στις μέχρι τώρα λειτουργίες τους
      70
    • Μου είναι αδιάφοροι
      138
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      4


Recommended Posts

Google Now, Siri και Cortana είναι οι τρεις «φίλοι» που συνοδεύουν τα τρία κύρια λειτουργικά συστήματα στον χώρο των smartphones, τους οποίους πιθανότατα θα δούμε και στους υπολογιστές μας τα επόμενα χρόνια με την Microsoft να κάνει την αρχή και να φέρνει την Cortana στα Windows 10. Τα συγκριτικά μεταξύ τους πολλά, οι διαφορές λίγες πλέον και σιγά σιγά εξαπλώνονται καθώς γίνονται διαθέσιμες σε όλο και περισσότερες γλώσσες. Ο στόχος των Microsoft, Apple και Google είναι να κάνουν όσο το δυνατό «εξυπνότερους» τους ψηφιακούς βοηθούς των λειτουργικών τους συστημάτων, κάνοντας την αλληλεπίδραση με τον χρήστη όσο πιο ζωντανή και αποτελεσματική γίνεται.

 

Το ερώτημα όμως είναι κατά πόσο μπορούν να φανούν χρήσιμες στις καθημερινές λειτουργίες του χρήστη. Πολλοί υποστηρίζουν ότι σιγά σιγά με τα όλο και περισσότερα χαρακτηριστικά που αποκτούν γίνονται αρκετά χρήσιμοι και χρησιμοποιούν πλέον τους ψηφιακούς βοηθούς σε απλές καθημερινές λειτουργίες όπως η αναζήτηση στο internet ή στο χάρτη. Στην αντίπερα όχθη δεν είναι λίγοι αυτοί που πιστεύουν πως είναι λειτουργίες «απλά για παίζεις» και πως στην πραγματικότητα δεν προσφέρουν ευκολία στην καθημερινή χρήση.

 

Πόσο χρήσιμοι είναι λοιπόν για εσάς οι ψηφιακοί βοηθοί των smartphones και γιατί;

Edited by VeCo
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο , μόνο το Siri χρησιμοποιούσα όταν είχα iPhone και κυρίως για να μου κρατάει

σημειώσεις στο ημερολόγιο και ειδοποιήσεις. Στο Android δεν χρησιμοποιώ καθόλου , δεν το βρίσκω τόσο

άμεσο και εύχρηστο.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Google οταν είμαι εξωτερικό. Εδώ η αλήθεια είναι πως το έχω μόνο να με ενημερώνει για τα αποτελέσματα της Real και να με κάνει να κλαίω με την κατάντια μας!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τους παραπάνω τρεις βοηθούς. Ως κάτοχος MLS συσκευής έχω να πω ότι χρησιμοποιώ καθημερινά την MAIC σε διαφορές περιπτώσεις και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν είναι τόσο πολύπλευρη ίσως όσο οι παραπάνω βοηθοί αλλά αυτά που κάνει τα κάνει τέλεια , γρήγορα και στα Ελληνικά.
Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν σαν ιδέα αλλά έχουν περιορισμένη λειτουργικότητα. Π.χ δεν μπορώ από το ρολόι να απαντήσω με φωνητικές εντολές σε ένα μήνυμα στο messenger στα ελληνικά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μου ειναι αδιαφοροι,εχουν ενα cool factor που θα κανεις την πλακα σου θα γελασεις μια θα γελασεις δυο αλλα απο κει και περα ειναι να χουμε να (κ)λεμε.

 

Δεν βρισκω κατι χρησιμο και θελουν και προσβαση σε δικτυο και για offline πραγματα,δηλαδη να πρεπει να χω Wifi η να χρεωνομαι mb και να κατσω να ψαξω και να πατησω καποιο κουμπι και να μιλησω με εναν αφυσικο τροπο ωστε να ελπισω οτι θα το καταλαβει,ε απλα δεν υπαρχει λογος.

Το ιδιο ισχυει σε οποιαδηποτε γλωσσα μιλαω.

 

Χρησιμο για μενα θα ηταν να εχεις το κινητο πεταμενο σε ενα τραπεζι και σε μια συζητηση να πεις στον φιλο σου "ναι πρεπει να το σημειωσω αυτο και να πω αυτο στον αλλον" και οταν σε 5 ωρες κοιταξεις το κινητο να βγει ο ψηφιακος βοηθος να σου πει "ξερεις στις 4 ειπες οτι θα σημειωσεις κατι και θα παρεις ενα τηλεφωνο και σου ειπε ο αλλος αυτο,το κανες;".

 

Και οχι με ενδιαμεσο server αλλα με AI που θα τρεχει αποκλειστηκα και μονο στο κινητο.

 

Μεχρι να γινουνε αυτα,η Siri,η Cortana,το Google Now και τα υπολοιπα,ειναι ονοματα παιχνιδιων πως λεμε Candy Crush μονο που δεν ειναι διασκεδαστικα.

Link to comment
Share on other sites

για την ελληνικη πραγματικοτητα, ειναι λιγο χαζο πιστευω να τους χρησιμοποιεις...τωρα να εισαι ελληνας, να ζεις στην ελλαδα, ανεξαρτητα απο το ποσο καλα αγγλικα ξερεις (πλεον η πλειοψηφια μιλαει αρκετα καλα τη γλωσσα), να μιλας στο κινητο σου, και μαλιστα στα αγγλικα...

 

γενικα γκατζετια ειναι, η μονη πραγματικη και σοβαρη υπαρξη τους, πιστευω ειναι στην οδηγηση...ειναι τραγικο το ποσο κοσμο βλεπω να οδηγαει και αντι να κοιταει το δρομο να κοιταει το κινητο στα ποδια του, με οτι αυτο συνεπαγεται για ατυχηματα/τραυματισμους/θανατους...

 

επομενως, οταν αρχισουν να μιλανε και ελληνικα, θα ειναι σιγουρα χρησιμα, τουλαχιστον απο θεμα ασφαλειας..τωρα για κατι παραπανω, νομιζω περιττα

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσουν σαν ιδέα και χρησιμοποιώ της google αλλά θεωρώ ότι όσο δεν υποστηρίζονται τα Ελληνικά δεν θα υπάρξει αύξηση της χρήσης τους. Άκουσα ότι στην 9,2 η σιρι θα υποστηρίζει και Ελληνικά οπότε εκεί μπορεί να αλλάξει όλο το σκηνικό τουλάχιστον για τους χρηστες των iOS.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας εδώ και λίγο καιρό το Moto X Style μπορώ να το πω ότι το Motο Voice είναι εξαιρετικά χρήσιμο και έξυπνο σε αρκετές στιγμές.

Το μοναδικό μου πρόβλημα, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, είναι ότι πρέπει να μιλάω αγγλικά ζώντας στην Ελλάδα και είναι κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Google Now φανατικά καθημερινά και μιλάω αγγλικά αν θέλω απάντηση ενώ αν θέλω να αναζητήσω κάτι στα ελληνικά προσθέτω την γλώσσα εκ των προτέρων. Σπάνια Έχω ταυτόχρονα και τις δύο γλώσσες για να μην υπάρξει κάποια παρανόηση μιας και έχω παρατηρήσει οτι δεν μου βγάζει όλα τα αγγλικά που μιλάω αν του έχω και ελληνικά. Το χρησιμοποιώ από το να βάλω μια ειδοποίηση/ξυπνητήρι μέχρι να μου δείξει που είναι η κοντινότερη τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε τηλέφωνο μου είναι το πρώτο πράγμα που απενεργοποιώ μαζί με το Google+
Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ως ιδέα είναι πολύ καλή και γενικά η φωνητικές εντολές για μένα είναι κάτι πολύ χρηστικό αλλά όταν καταλαβαίνει τι του λέω να κάνει.

Η τεχνολογία πρέπει να έχει την ευελιξία να προσαρμόζεται στις ανάγκες του κάθε χρήστη και όχι ο χρήστης να χρειάζεται να προσαρμοστεί στην τεχνολογία.

Είναι πολύ πίσω ακόμη στα ελληνικά (όσοι βοηθοί το υποστηρίζουν) και ουσιαστικά είναι να είχαμε να λέγαμε για την ώρα.

Γελάω πολύ με φίλο που παιδεύεται με αυτά και διαβάζω sms του που δεν βγαίνει άκρη, και προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του ότι υπάρχει κάποια εξέλιξη, θεωρώ ότι ελάχιστα έχουν προοδεύσει.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσω την πλειοψηφία και θα πω οτι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ άχρηστοι έτσι όπως έχουν υλοποιηθεί στη χώρα μας :down:
k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire - Vodafone Smart 4G
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Google Now. Όχι συνεχώς διότι δε θέλω να ακούνε οι δίπλα μου τι κάνω. Αλλά μου έχει λύσει τα χέρια στην αναζήτηση καθώς όταν έχεις λερωμένα χέρια δεν πιάνεις το τηλέφωνο. Δεν το έχω ψάξει όμως ενδελεχώς. Θα ήθελα πλήρη Ελληνική υποστήριξη και δυνατότητα ανοίγματος εφαρμογών. Δηλαδή "open facebook" και να ανοίγει η εφαρμογή. Τώρα απλά ανοίγει την αναζήτηση Google. Ίσως να γίνεται αλλά το θέλω out of the box.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δουλεύουν εμφανώς καλύτερα στη μητρική τους γλώσσα δλδ αγγλικά, και λιγότερο καλά η καθόλου στα ελληνικά δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το Google Now. Όχι συνεχώς διότι δε θέλω να ακούνε οι δίπλα μου τι κάνω. Αλλά μου έχει λύσει τα χέρια στην αναζήτηση καθώς όταν έχεις λερωμένα χέρια δεν πιάνεις το τηλέφωνο. Δεν το έχω ψάξει όμως ενδελεχώς. Θα ήθελα πλήρη Ελληνική υποστήριξη και δυνατότητα ανοίγματος εφαρμογών. Δηλαδή "open facebook" και να ανοίγει η εφαρμογή. Τώρα απλά ανοίγει την αναζήτηση Google. Ίσως να γίνεται αλλά το θέλω out of the box.

 

Ανοίγει κανονικά facebook αν του πεις "open facebook" αλλά και άλλες εφαρμογές όπως το QuickPic που έχω για gallery ή το Greenify. Δεν έχω κάνει κάποια ειδική ρύθμιση.

Edited by Androides
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω οτι με έχει διευκολύνει το Google Now και ως λεξικό. Μπορεί να διαβάζω αγγλική βιβλιογραφία λόγω της δουλειάς και του λέω "Define" και την λέξη που θέλω και μου απαντάει.
Link to comment
Share on other sites

Μου είναι αδιάφοροι,παντελως αχρηστοι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...