Jump to content

Huawei Mate 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ξεκινάει το κινητό μου λέει ότι το κινητό δεν είναι ασφαλές λόγω ξεκλείδωτου.

Μετά από αυτό πρέπει να έχω και το κωδικό για να συνεχίσω?

Πριν φορούσε την β133. Μεταχείρισμενο το πήρα και πρέπει να είναι το 4/64 που έχει αναφερθεί ξανά στο φόρουμ.

Επισις ξεκίνησα χτες να πάρω κωδικό για ξεκλείδωμα αλλά μου είπε ότι δεν έχω κάνει 14 μέρες login, με ποια εφαρμογή πρέπει να κάνω login κάθε μέρα για να μετράει?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-AL10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή,απλά κάνεις login στο hicloud ή στο hiapp ή στο Huawei club με το username σου για 14 μέρες.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στα xda βρηκα αυτο

http://forum.xda-developers.com/mate-8/general/howto-load-international-mate-8-t3293619

 

μπορω να πω οτι το βρηκα σπαζοκεφαλια την συγκεκριμενη διαδικασια , ουτε βρηκα την International rom b321 για το AL10

 

υπαρχει καποιος αλλος οδηγος και λινκ για την κατεβασω την Β321 ή να περιμενω την Nougat για να το κανω μια φορα μονο?

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι εγω εχω το NXT-L29C185B162 Το πηρα απο σαουδικη αραβια το εχω περιπου 4 μηνεσ και δεν μου εχει ερθει καμμια αναβαθμιση .ξερει κανεισ τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

στα xda βρηκα αυτο

http://forum.xda-developers.com/mate-8/general/howto-load-international-mate-8-t3293619

 

μπορω να πω οτι το βρηκα σπαζοκεφαλια την συγκεκριμενη διαδικασια , ουτε βρηκα την International rom b321 για το AL10

 

υπαρχει καποιος αλλος οδηγος και λινκ για την κατεβασω την Β321 ή να περιμενω την Nougat για να το κανω μια φορα μονο?

 

 

Δεν υπάρχει international Rom.Κάθε region έχει τη δική του.Όλες οι Rom είναι εδώ..http://forum.xda-developers.com/mate-8/general/huawei-mate-8-stock-firmware-official-t3391727 Και η μοναδική Ρομ στο μοντέλο NXT-AL10 που θα σου δώσει ΟΤΑ τη Nougat μέσω του hicare είναι η Β386.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλο μεσημερι εγω εχω το NXT-L29C185B162 Το πηρα απο σαουδικη αραβια το εχω περιπου 4 μηνεσ και δεν μου εχει ερθει καμμια αναβαθμιση .ξερει κανεισ τι γινεται?

 

 

Δοκίμασε μέσω Hicare και εάν δε σου δώσει OTA τότε κατέβασε όποια επιθυμείς για το μοντέλο σου από εδώ...http://forum.xda-developers.com/mate-8/general/huawei-mate-8-stock-firmware-official-t3391727 Και πέρασε την χειροκίνητα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ...http://forum.xda-developers.com/p9/development/tool-srk-tool-huawei-bootloader-root-t3374068 θα βρείτε το multi tool για να κάνετε ότι τραβάει η όρεξή σας με το κινητό.Προσοχή μόνο να διαθέτει ο χρήστης τον κωδικό ξεκλειδωματος διότι εάν αλλάξει region τότε ο bootloader ξανακλειδωνει.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι εμείς που είμαστε στην 180 πρέπει πρώτα να πάμε στην 192 και μετά θα πάρουμε Nougat, ε;

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μπορω να βαλω ρομ του L29 στο AL10 ? δεν υπαρχει ρομ να βαλω για την ευρωπη στο AL10?

 

Πρέπει πρώτα να του αλλάξεις Region..να το κάνεις NXT-L29 και μετά του περνάς όποια C432Bxxx επιθυμείς εσύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να φανταστώ ότι εμείς που είμαστε στην 180 πρέπει πρώτα να πάμε στην 192 και μετά θα πάρουμε Nougat, ε;

 

Εστάλη από το Mate 8

 

Ναι συνήθως έτσι κάνει η Huawei εφόσον έχει δώσει ήδη ΟΤΑ την Β192 εδώ και μία εβδομάδα αν δε κάνω λάθος

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

ok , region θα αλλαξω με αυτην την διαδικασια???

 

http://ministryofsolutions.com/2016/09/guidehow-to-change-region-of-mate7-mate8.html

 

και μετα θα του βαζω ρομ απο το L29 ευρωπης?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να του αλλάξεις Region..να το κάνεις NXT-L29 και μετά του περνάς όποια C432Bxxx επιθυμείς εσύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι συνήθως έτσι κάνει η Huawei εφόσον έχει δώσει ήδη ΟΤΑ την Β192 εδώ και μία εβδομάδα αν δε κάνω λάθος

Εμένα μου χει σκάσει ειδοποίηση για την 192 εδώ και κανέναν μήνα αλλά περιμένω Nougat. Όταν δω ότι έχει βγεί για το δικό μου, θα περάσω την 192 και θα περιμένω την Nougat καθώς με την 180 πάει μπάλα.

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι θεωρητικό

Αν βρείς τον κωδικό για να κάνεις unlock τον bootloader και μετά σου έρθει αναβάθμιση μέσω OTA. ο bootloader ξανακλειδώνει;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να αποφασίσω για καινούργιο τηλέφωνο, έπεσα πάνω στο πανέμορφο Mate 8.

Θέλω να ρωτήσω (αν και σίγουρα κάπου θα έχει γραφτεί στο νήμα) oi διαφορές της Κινέζικης απο την Ευρωπαική έκδοση ποιες είναι ?

Το βασικότερο η κινέζικη υποστηρίζει την 800αρα συχνότητα ?

Κοιτάζω για το 4/64 αλλά την Ευρώπαϊκή δεν τη βρίσκω κάπου διαθέσιμη, οπότε λοξοκοιτάζω για την κινέζικη έκδοση του

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαϊκή έκδοση 4/64 δεν υπάρχει. Η ευρωπαϊκή είναι μόνο 3/32.

 

Και οι δύο εκδόσεις (κινέζικη και ευρωπαϊκή υποστηρίζουν τις ίδιες μπάντες.

Link to comment
Share on other sites

ok , region θα αλλαξω με αυτην την διαδικασια???

 

http://ministryofsolutions.com/2016/09/guidehow-to-change-region-of-mate7-mate8.html

 

και μετα θα του βαζω ρομ απο το L29 ευρωπης?

 

Ακριβώς. Το νου σου μόνο γιατί μόλις αλλάξεις region θα σου κάνει format data και θα σβήσει τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης.Παράλληλα θα κλειδωθεί ο bootloader οπότε βεβαιώσου πρώτα ότι έχεις κάνει αντίγραφο ασφαλείας και έχεις τον κωδικό ξεκλειδώματος (θα σου χρειαστεί να είσαι βέβαιος γι αυτό).

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίδες να ρωτήσω κάτι θεωρητικό

Αν βρείς τον κωδικό για να κάνεις unlock τον bootloader και μετά σου έρθει αναβάθμιση μέσω OTA. ο bootloader ξανακλειδώνει;

 

Έχω την εντύπωση πως οχι.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαϊκή έκδοση 4/64 δεν υπάρχει. Η ευρωπαϊκή είναι μόνο 3/32.

 

Και οι δύο εκδόσεις (κινέζικη και ευρωπαϊκή υποστηρίζουν τις ίδιες μπάντες.

 

Ότι υπάρχει υπάρχει.... http://consumer.huawei.com/en/mobile-phones/mate8/specifications.htm το 4/128 βγαίνει μόνο σε κινέζικο

image.jpg

 

Οπότε δεν υπάρχουν διαφορές ? Μόνο το software όπου περνάς το Ευρωπαϊκό στο κινέζικο ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν βρεις L29 με 4-64GB και με απόδειξη-εγγυηση στο αγοράζω εδώ και τωρα.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Εάν βρεις L29 με 4-64GB και με απόδειξη-εγγυηση στο αγοράζω εδώ και τωρα.

 

χαχα, γιαυτό κοιτάζω το Κινέζικο, είδος προς εξαφάνιση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι θεωρητικό

Αν βρείς τον κωδικό για να κάνεις unlock τον bootloader και μετά σου έρθει αναβάθμιση μέσω OTA. ο bootloader ξανακλειδώνει;

 

Καταρχας με το που ξεκλειδωσεις ξεχνας το ΟΤΑ. Αρα δεν εχεις τετοιο θεμα...

 

ok , region θα αλλαξω με αυτην την διαδικασια???

 

http://ministryofsolutions.com/2016/09/guidehow-to-change-region-of-mate7-mate8.html

 

και μετα θα του βαζω ρομ απο το L29 ευρωπης?

Για ποιο λογο να το κανεις αυτο? Αφου ετσι και αλλιως εφοσον ξεκλειδωθει το κινητο μπορεις να περνας οτι ναναι μεσα απο roms...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας με το που ξεκλειδωσεις ξεχνας το ΟΤΑ. Αρα δεν εχεις τετοιο θεμα...

 

 

Για ποιο λογο να το κανεις αυτο? Αφου ετσι και αλλιως εφοσον ξεκλειδωθει το κινητο μπορεις να περνας οτι ναναι μεσα απο roms...

 

Αυτο με το ξεκλείδωμα και ξεχνάς το OTA είναι μόνο γι το mate 8?

4 διαφορετικά huawei έχω ξεκλείδωτα και όλα περνουν ΟΤΑ κανονικά...

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ξεκλείδωμα και ξεχνάς το OTA είναι μόνο γι το mate 8?

4 διαφορετικά huawei έχω ξεκλείδωτα και όλα περνουν ΟΤΑ κανονικά...

 

Κατσε δεν εχεις περασει twrp?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Κατσε δεν εχεις περασει twrp?

 

Εννοείται... όταν λοιπόν θέλω να εγκαταστήσω την OTA που κατέβηκε, απλά κάνω unroot το κινητό και φλασαρω την recovery που έπρεπε να είχε, γίνεται η εγκατάσταση κσι μετά φλασαρω twrp και ρουταρισμα... το unlock δε σε εμποδίζει να πάρεις OTA εκτός αν ισχύει μόνο για το Mate8.. βέβαια και στο Note 8 που είναι ποιο νέο από το Mate8 τα ίδια έκανα.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται... όταν λοιπόν θέλω να εγκαταστήσω την OTA που κατέβηκε, απλά κάνω unroot το κινητό και φλασαρω την recovery που έπρεπε να είχε, γίνεται η εγκατάσταση κσι μετά φλασαρω twrp και ρουταρισμα... το unlock δε σε εμποδίζει να πάρεις OTA εκτός αν ισχύει μόνο για το Mate8.. βέβαια και στο Note 8 που είναι ποιο νέο από το Mate8 τα ίδια έκανα.

 

Ερμ λιγο με μπερδεψες. Αρα εχεις custom recovery η οχι? Απλα εγω θεωρω ακυρο να εχει καποιος ξεκλειδωτο κινητο με στοκ recovery. Ποιος ο λογος?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Ερμ λιγο με μπερδεψες. Αρα εχεις custom recovery η οχι? Απλα εγω θεωρω ακυρο να εχει καποιος ξεκλειδωτο κινητο με στοκ recovery. Ποιος ο λογος?

 

Σίγουρα καταλαβαίνεις τι σου γράφω; ... εννοείται και έχω custom recovery.. αλλά για να γίνει εγκατάσταση της ΟΤΑ αναβάθμισης δεν θέλει custom θέλει την μαμά recovery.. περνάς "μαμά" φλασαρεις την αναβάθμιση και μετά πάλι φλασαρεις custom...

Και όλα αυτά με 1 φορά που θα έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader..

Edited by moviehunter2009
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα καταλαβαίνεις τι σου γράφω; ... εννοείται και έχω custom recovery.. αλλά για να γίνει εγκατάσταση της ΟΤΑ αναβάθμισης δεν θέλει custom θέλει την μαμά recovery.. περνάς "μαμά" φλασαρεις την αναβάθμιση και μετά πάλι φλασαρεις custom...

Και όλα αυτά με 1 φορά που θα έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader..

 

 

 

Αυτό ισχύει για όλα τα Huawei.Κάνεις τη διαδικασία όπως την περιέγραψες .ΟΤΑ Δεν θα κάνει με TWRP θέλει stock recovery. Ο Bootloader παραμένει ξεκλείδωτος.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για όλα τα Huawei.Κάνεις τη διαδικασία όπως την περιέγραψες .ΟΤΑ Δεν θα κάνει με TWRP θέλει stock recovery. Ο Bootloader παραμένει ξεκλείδωτος.

 

Οπότε ερχόμαστε στο ποστ 2542 όπου λες οτι με ξεκλείδωτο bl ξεχνας ΟΤΑ.. η ένσταση είναι εκεί όχι στο ποιο recovery θα χρησιμοποιήσουμε για να γίνει η εγκατάσταση.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω και εγώ μια ερώτηση να καταλάβω κάτι?

Εχω ένα κινεζικό 4/64 το οποίο όταν ξεκινάει μου λέει ότι το τηλέφωνο δεν είναι ασφαλές. Αυτό σημαίνει ότι έχει ξεκλειδωθεί ο bootloader. Έτσι δεν είναι?

 

Τώρα εγώ μπορώ να κατεβάσω την Β320 που είναι για ευρωπαϊκό 3/32 και να την βάλω στο τηλέφωνο μου?

 

Ο βασικός λόγος είναι να ξεφορτωθώ τις κινεζιες που μου βγάζει το τηλέφωνο.

 

Μπορώ να το κάνω αυτο?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-AL10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...