Jump to content

Huawei Mate 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δειτε teardown ειναι γελοίο να αλλαχτει...

 

δηλαδή?

 

είδα πως αλλάζει στο youtube και έπαθα εγγεφαλικό! :P

 

να πάω σε καινούργια ή μεταχειρισμένη συσκευή? το v10 που ήμουν μεταξύ με το mate 8 φαίνεται τέλειο αλλά η μπαταρία του αδειάζει για πλάκα με τα πάντα ανοικτά(data, sync κλπ) οπότε φοβάμαι πως αμα πάω στο v10 θα ξενερώσω που δεν θα μπορώ να το χαρώ λόγο μπαταρίας.

 

Άρα το mate είναι μάλλον μονόδρομος.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να το πάρεις και σίγουρα θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.Εγώ έχω με τα 3gb και δεν έχω κανένα πρόβλημά πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν γίνεται....

 

Κριμα, θα το παλεψω ομως και αν βρω κατι θα ενημερωσω..

 

Κατι αλλο, οποιος φιλος γνωριζει. Πηρα το κινητο μεταχειρισμενο και εχει πανω την C900B180. Υπαρχει τροπος να βρω με ποια εκδοση βγηκε απο το εργοστασιο;Επισης εχω προσπαθησει να κανω downgrade απο την 180 σε C432B152 αλλα και σε 170, με τη μεθοδο του dload. Ενω ομως η διαδικασια ολοκληρωνεται χωρις σφαλματα, το λογισμικο παραμενει το ιδιο, ουτε καν reset δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω γιατι το προηγούμενο το g750 ηταν πολύ ωραίο τηλ.

Κολλάω στην μπαταρία γιατι στο elephone p8000 με την 4000 μπαταρία και την 5,5 οθόνη η ημέρα δεν βγαίνει με 4g ανοιχτό.

 

θέλω ακόμα να ρωτήσω αν τραβάει 4Κ και αν έχει service menu κάτι σαν το mtk engineer mode για να μπορώ να κλειδώσω 4G only αλλά και να δω η να αποκλείω το band που είμαι συνδεδεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω γιατι το προηγούμενο το g750 ηταν πολύ ωραίο τηλ.

Κολλάω στην μπαταρία γιατι στο elephone p8000 με την 4000 μπαταρία και την 5,5 οθόνη η ημέρα δεν βγαίνει με 4g ανοιχτό.

 

θέλω ακόμα να ρωτήσω αν τραβάει 4Κ και αν έχει service menu κάτι σαν το mtk engineer mode για να μπορώ να κλειδώσω 4G only αλλά και να δω η να αποκλείω το band που είμαι συνδεδεμένος.

Ναι μόνο που το Mate έχει ίσως την καλύτερη αυτονομία σε όλα τα επίπεδα στην αγορά...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω γιατι το προηγούμενο το g750 ηταν πολύ ωραίο τηλ.

Κολλάω στην μπαταρία γιατι στο elephone p8000 με την 4000 μπαταρία και την 5,5 οθόνη η ημέρα δεν βγαίνει με 4g ανοιχτό.

 

θέλω ακόμα να ρωτήσω αν τραβάει 4Κ και αν έχει service menu κάτι σαν το mtk engineer mode για να μπορώ να κλειδώσω 4G only αλλά και να δω η να αποκλείω το band που είμαι συνδεδεμένος.

Με αθλιοτατη διαχείριση ενέργειας του elephone και κακής ποιότητας μπαταρία τι περίμενες

Link to comment
Share on other sites

Ας προσπαθήσουμε να ήμαστε αντικειμενικοί και ας σκεφτούμε οτι το elephone έχει 5.5 οθόνη και η μπαταρία παρά την κακή διαχείριση ενέργειας που λέτε κράταγε πολύ περισσότερο απο το g750 όταν τα είχα 2g/3g..

Μίλησα για 4g και πήρα μια απάντηση για καλή διαχείριση μπαταρίας απο το mate που μπορώ να την δεχτώ και με βοηθάει. Την χειρότερη που λεει για το elephone που εγώ δεν βλέπω να παίζει γιατί το κινητό παρά τα ελάχιστα προβληματάκια που έχει δεν έχω παρατηρήσει θέμα μπαταρίας σε σύγκριση σε ίδιες συνθήκες με άλλα κινητά.

Με άλλα λόγια η μπαταρία ειναι πάνω κάτω αυτα που λέει.

Το πρόβλημα ειναι το 4g.Οταν το βάζω σε 4g ρουφάει την μπαταρία παρά το δυνατο σημα band 20.

 

Άρα ρωτάω κάποιον (όπως ο πρώτος φίλος που με κατατοπισε ωραία στο θέμα διαχείρισης ενέργειας του mate 8 ) να μου πει την εμπειρία του σε σχέση και με το 4g που αναφέρω.

Αν το βάλουμε στο αυτοματο 4g και κινούμαστε κέντρο προάστια τι συμβαίνει με την μπαταρία..?

Ακόμα έχει 4g η 3g only?

Έχει 4g/3g only?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώντας την ομήγυρη θα ήθελα να μοιραστω μαζί σας κάποια συμπεράσματα που έχω μήπως και βοηθήσω λίγο και εγώ ψάχνοντας ένα 6ιντσο μοντέλο.Δυο μοντέλα με απασχόλησαν το Mate 8 στο οποίο τελικά και κατέληξα και το samsung a9. Το a9 είναι μοντέλο Μόνο για την κινεζική αγορά και το χονκ κονγκ δεν καλύπτεται από Καμιά εγγύηση στην Ευρωπη γιατί απλά Δεν έχει εισαχθεί σε Καμία ευρωπαϊκή χώρα. Απλά πληροφοριακά για όποιον ενδιαφέροντα για το συγκεκριμένο μοντέλο. Εννοείται ότι Λατρεψα το Mate αμμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώντας την ομήγυρη θα ήθελα να μοιραστω μαζί σας κάποια συμπεράσματα που έχω μήπως και βοηθήσω λίγο και εγώ ψάχνοντας ένα 6ιντσο μοντέλο.Δυο μοντέλα με απασχόλησαν το Mate 8 στο οποίο τελικά και κατέληξα και το samsung a9. Το a9 είναι μοντέλο Μόνο για την κινεζική αγορά και το χονκ κονγκ δεν καλύπτεται από Καμιά εγγύηση στην Ευρωπη γιατί απλά Δεν έχει εισαχθεί σε Καμία ευρωπαϊκή χώρα. Απλά πληροφοριακά για όποιον ενδιαφέροντα για το συγκεκριμένο μοντέλο. Εννοείται ότι Λατρεψα το Mate αμμεσα.

 

ποσο σου βγάζει sot με τέρμα τον φωτισμό και 4g?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει απλά πρώην κάτοχος note 4 και moto x play(3630) μπαταρία, απλά το Mate είναι σε άλλο πλανήτη!!

α τόσο πολύ? οκ αυτο και μόνο αρκεί δλδ μιλάμε για επίπεδα του mate 7 και καλύτερα.... (γιατί σκέφτομαι στης αρχές του μήνα για αγορά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά είναι πολύ καλύτερο από το moto x play με 3630 μπαταρία. Οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι δύναμη στο θέμα μπαταρία. Κάτι ακόμα για το samsung a9 προσπάθησα να το παρω από expasys europe και μου απάντησαν ότι το μοντέλο είναι μόνο για Ασια. Ελπίζω να βοηθήσω.
Link to comment
Share on other sites

ποσο σου βγάζει sot με τέρμα τον φωτισμό και 4g?

 

Αυτά τα συγκριτικά που ζητάς είναι λίγο ιδιαίτερα...

Αρκεί να σου πω πως στην δική μουμου χρήση (που δεν έχει καμία σημασία πια ακριβώς είναι αυτή) όλα τα τελευταία τηλέφωνα που πέρασαν από τα χέρια μου (δες την υπογραφή μου) με έβγαζαν περίπου 34 ώρες ενώ με το MATE 8 δεν το έχω βάλει ποτέ για φόρτιση (περίπου στο 10%) πριν τις 50 ώρες με 6 ώρες οθόνη περίπου εκεί που στους άλλους είχα 3 έως 3,5 Αυτό και μόνο για μένα είναι κάτι το ξεχωριστό και αξιοθαυμαστο

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα συγκριτικά που ζητάς είναι λίγο ιδιαίτερα...

Αρκεί να σου πω πως στην δική μουμου χρήση (που δεν έχει καμία σημασία πια ακριβώς είναι αυτή) όλα τα τελευταία τηλέφωνα που πέρασαν από τα χέρια μου (δες την υπογραφή μου) με έβγαζαν περίπου 34 ώρες ενώ με το MATE 8 δεν το έχω βάλει ποτέ για φόρτιση (περίπου στο 10%) πριν τις 50 ώρες με 6 ώρες οθόνη περίπου εκεί που στους άλλους είχα 3 έως 3,5 Αυτό και μόνο για μένα είναι κάτι το ξεχωριστό και αξιοθαυμαστο

 

το ρωτάω απλα επειδι σχεδον πάντα είμαι με 4g και επειδι μαρεσει να απολαμβάνω μια οθονη την εχω σε manual και 100%

αν βγαζει 4 ωρες ειμαι κομπλε (με s7 2 βγάζει αν είμαι τυχερός και εχει καλό σήμα)

Link to comment
Share on other sites

έπιασα το mate 7 ενός φίλου στο χέρι και οι 6 ίντσες είναι απολαυστικές.σε συνδυασμό με την απίστευτη μπαταρία του με ψήνει πάρα πολύ.είναι εντελώς εκνευριστικό να έχεις τούμπανο τηλέφωνο και να κάνεις οικονομία στα σπεκς λόγο μπαταρίας.απλά το ''πρόβλημα'' είναι πως το μοντέλο με τα 4gb ram το βρίσκεις λίγο δύσκολα, μιας και δεν κυκλοφορεί ελλάδα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

το ρωτάω απλα επειδι σχεδον πάντα είμαι με 4g και επειδι μαρεσει να απολαμβάνω μια οθονη την εχω σε manual και 100%

αν βγαζει 4 ωρες ειμαι κομπλε (με s7 2 βγάζει αν είμαι τυχερός και εχει καλό σήμα)

Νε φωτεινότητα στο 60% περίπου αλλά με WiFi μόνο έχω βγάλει 9ώρες και 45λεπτά

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160522/ac5ab15c3a769a7a762e6e5a7708058e.jpg

 

Με οθόνη 50% και μισώ μισώ WiFi και 3g έχω βγάλει 8ώρες και 15 λεπτά οθονη.

Εννοείτε ότι έχω email Facebook Viber κτλ

 

οπότε ότι και να του κάνεις τις 5 ώρες τις έχεις άνετα.

Link to comment
Share on other sites

θα βοηθαγε κάποιος να μας πει με 4g και φωτεινότητα στο μέτριο/αυτόματο πόσες ώρες βγάζει αν και μάλλον θα τα πάει άψογα.

4g only κλειδώνει με εύκολο τρόπο χωρις custom rom κλπ?

Link to comment
Share on other sites

θα βοηθαγε κάποιος να μας πει με 4g και φωτεινότητα στο μέτριο/αυτόματο πόσες ώρες βγάζει αν και μάλλον θα τα πάει άψογα.

4g only κλειδώνει με εύκολο τρόπο χωρις custom rom κλπ?

 

Τι εννοείς όταν λες 4g only? Να το ρυθμίσεις να βρίσκεται πάντα μόνο στην μπάντα του 4g? Γιατί αυτό δεν γίνεται... Οι ρυθμίσεις που έχει είναι GSM, GSM & 3g, και αυτόματο GSM & 3g & 4g

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

θα βοηθαγε κάποιος να μας πει με 4g και φωτεινότητα στο μέτριο/αυτόματο πόσες ώρες βγάζει αν και μάλλον θα τα πάει άψογα.

4g only κλειδώνει με εύκολο τρόπο χωρις custom rom κλπ?

 

πάρα πολύ καλά είσαι!!!! λογικά τότε με 4g/100% φοτισμο πάμε για 4 ώρες και κάτι

 

εντυπωσιακά ποσοστά πραγματικά :X

μετά απο 2 ωρες του s7 θα ειμαι στον 7 ουρανό

Link to comment
Share on other sites

Το 100% βοηθάει στο συμπέρασμα αλλά γιατί το αναφέρετε όλοι υπάρχει λόγος?

Εντός κτιρίων δεν είναι πολύ 100% ?

Με το service menu, engineering mode η όπως αλλιώς το λένε δεν έχει ασχοληθεί κανείς?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμα είναι δυνατόν οι κοπανοι να μην εχουν ενεργοποιήσει το 4k recording?

Δεν έχει βγει κάτι που να το διορθώνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το 100% βοηθάει στο συμπέρασμα αλλά γιατί το αναφέρετε όλοι υπάρχει λόγος?

Εντός κτιρίων δεν είναι πολύ 100% ?

Με το service menu, engineering mode η όπως αλλιώς το λένε δεν έχει ασχοληθεί κανείς?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακόμα είναι δυνατόν οι κοπανοι να μην εχουν ενεργοποιήσει το 4k recording?

Δεν έχει βγει κάτι που να το διορθώνει αυτό?

 

Φίλε μου η Huawei δεν κάνει compile στα εμπορικά firmware fieldtest etc. Είναι πολιτική της :worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η Huawei δεν κάνει compile στα εμπορικά firmware fieldtest etc. Είναι πολιτική της :worry:

 

Μπορείς να το πεις πιο απλά να το καταλάβουμε και εμείς που δεν ξέρουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η Huawei δεν κάνει compile στα εμπορικά firmware fieldtest etc. Είναι πολιτική της :worry:

Κρίμα και είναι κορυφαία εταιρία για αρκετους, ενας από αυτούς και εγω, και το συγκεκριμένο είναι "η κινηταρα με εξαίρεση την μπούρδα του 4Κ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...