Jump to content

Huawei Mate 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπότε, μάλλον πως ήταν C432 η έκδοση και πέρασε ο κάτοχος άλλη έκδοση και άλλαξε σε C900

Λοιπόν είσαι μια χαρά αλλά ενημερωτικά θα σου πω ότι όλα βασίζονται στην "CXXX" έκδοση cast που έχει το τηλέφωνο από την μάνα του... Δηλαδή αν η πρωταρχικη ρομ σου ήταν C636BXXX(Ασια) τοτε αν περνουσες ρομ που ξεκινούσε από C636 θα παρέμενε το ίδιο και θα έπαιρνες στο μέλλον και OTA.

Αν όμως η αρχική σου ρομ είναι π.χ. C432BXXX(Ευρώπη) τότε περνώντας διαφορετική έκδοση (στην προκειμένη περίπτωση C636-Ασια ) τότε αυτόματα η έκδοση μετατρέπεται σε C900BXXX η οποία είναι η Global έκδοση και από ότι λένε δεν θα παίρνεις στο εξής Ota update... Αν στο μέλλον βγει update για την έκδοση σου το περνάς και επανέρχεται η ρομ ξανά σωστά και θα δέχεσαι ξανά ota update... Αλλά με τον ρυθμό που δίνειδίνει η Huawei τα update εμείς θα είμαστε πάντα 2 με 3 μπροστά...

 

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μάλλον πως δε θα δεις update. Εκτός αν ψαχτείς λίγο και αλλάξεις τη ρομ σε C432, ώστε να σου έρθει το update.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια διευκρίνιση. Όποιος έχει αγοράσει από γερμανό, public, κοτσοβολο ας κάνει το παρακάτω να μας πει από πια χώρα έχει πιστοποίηση η συσκευή γιατί σε κάποια παιδιά δεν κάνει CA. (Από σκρουτζ δεν μας ενδιαφέρει γιατί δεν είναι ελληνικής αντιπροσωπείας).

 

 

Αν πάτε στις ρυθμίσεις στο μενού "σχετικά με το τηλέφωνο" και πατήσετε το κουμπί "πιστοποίηση" πια χώρα σας βγάζει ;

 

Serbia (αγορασμένο από eshop)

Link to comment
Share on other sites

Serbia (αγορασμένο από eshop)

 

Και το δικό μου Σερβία είναι μιας και το ανέφερες. Εμείς έχουμε κανονικά εγγύηση; Γιατί είναι μεν ευρωπαϊκό μοντέλο αλλά όχι ευρωπαϊκή ένωση...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα Σερβία με κανονικότατα εγγύηση της αντιπροσωπείας και τσεκαρισμένο

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Serbia (αγορασμένο από eshop)
Όλα από eshop είναι παραεισαγωγή

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk (mobilemaps.freesite.host - Σύγκριση χαρτών κάλυψης)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια διευκρίνιση. Όποιος έχει αγοράσει από γερμανό, public, κοτσοβολο ας κάνει το παρακάτω να μας πει από πια χώρα έχει πιστοποίηση η συσκευή γιατί σε κάποια παιδιά δεν κάνει CA. (Από σκρουτζ δεν μας ενδιαφέρει γιατί δεν είναι ελληνικής αντιπροσωπείας).

 

 

Αν πάτε στις ρυθμίσεις στο μενού "σχετικά με το τηλέφωνο" και πατήσετε το κουμπί "πιστοποίηση" πια χώρα σας βγάζει ;

Από Kotsovolo και γραφει serbia

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Άρα με το ca? Μήπως δεν έχουν στη Σερβία άρα δε το δίνουν? Είναι εκνευριστικό να έχεις κάτι σε hardware και το firm να μη σου δίνει δυνατότητα χρήσης.

 

Στάλθηκε από το SM-T580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση παιδιά. Το μοντέλο μας υποστηρίζει wifi calling και volte;;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από ότι μου είπαν εδώ στο site μάλλον ο προκάτοχος του τηλεφώνου έχει αλλάξει τη rom από C432 ΣΕ C900. Υπάρχει κάποιος οδηγός να το επαναφέρω?

Ευχαριστώ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση παιδιά. Το μοντέλο μας υποστηρίζει wifi calling και volte;;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Volte δεν υποστηρίζει (μου το ανέφεραν από τη Huawei Greece σε ερώτηση που τους είχα κάνει στο chat.

 

WiFi calling, επίσης, δεν υποστηρίζει (απαντητικό μήνημα από την Cosmote για το αν η συσκευή υποστηρίζει WiFi calling - αποστολή δωρεάν μηνύματος στο 1333 γράφοντας wificall).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το μήνυμα για το wifi calling δεν παιζει κανένα ρόλο στο αν το υποστηρίζει η συσκευή. Αυτό το μήνυμα σου λέει αν έχει προστεθεί ακόμα η συσκευή από τη cosmote. Κάθε ημέρα βάζουν νέες συσκευές στη Cosmote.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση το αρχείο που κατεβάζει για την αναβάθμιση πχ 500mb μετά την εγκατάσταση διαγράφετε η μένει μέσα στην συσκευή και πρέπει να την διαγράψω εγώ και αν ναι πως το κάνω ευχαριστώ είμαι με huawei
Link to comment
Share on other sites

"Software install failed" βγάζει όλες τις φορές που έχω δοκιμάσει για αναβάθμιση στην 581 (NXT-L29C432) είμαι τώρα στην 560!

είχα ρουτάρει σε κάποια φάση,ξεκλείδωσα αλλά μετα από κάποιο καιρό το επανέφερα στην πρότερη κατάσταση...

έχω δοκιμάσει και μέσω της εφαρμογής του τηλεφώνου αλλά και μέσω firmware finder (άπειρες φορές) επίσης βρήκα και ακολούθησα αυτή τη διαδικασία https://forum.xda-developers.com/mate-8/general/mini-review-nxt-l29c432b581-guide-how-t3620079 αλλά και πάλι τζίφος :cry:

 

τι κάνω λάθος ή τι μου ξεφεύγει τυχόν?τα φώτα σας κύριοι :)

 

ευχαριστώ

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

"Software install failed" βγάζει όλες τις φορές που έχω δοκιμάσει για αναβάθμιση στην 581 (NXT-L29C432) είμαι τώρα στην 560!

είχα ρουτάρει σε κάποια φάση,ξεκλείδωσα αλλά μετα από κάποιο καιρό το επανέφερα στην πρότερη κατάσταση...

έχω δοκιμάσει και μέσω της εφαρμογής του τηλεφώνου αλλά και μέσω firmware finder (άπειρες φορές) επίσης βρήκα και ακολούθησα αυτή τη διαδικασία https://forum.xda-developers.com/mate-8/general/mini-review-nxt-l29c432b581-guide-how-t3620079 αλλά και πάλι τζίφος :cry:

 

τι κάνω λάθος ή τι μου ξεφεύγει τυχόν?τα φώτα σας κύριοι :)

 

ευχαριστώ

 

Πρεπει να ειναι unroot η συσκευή και να εχει το stock recovery για να γίνει το update.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μια ερώτηση το αρχείο που κατεβάζει για την αναβάθμιση πχ 500mb μετά την εγκατάσταση διαγράφετε η μένει μέσα στην συσκευή και πρέπει να την διαγράψω εγώ και αν ναι πως το κάνω ευχαριστώ είμαι με huawei

 

 

Διαγράφεται αυτόματα.

Poco F3 128GB Black

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει unroot και έχει stock recovery...χρησιμοποίησα τη γνωστή εφαρμογή μέσω pc για να κάνω όλα αυτά (root κτλ) οπότε όλα (λογικά) είναι στη θέση τους!

αν δεν έχει μπει (λέμε τώρα) το stock recovery,που να τσεκάρω ώστε να το περάσω?560 ευρωπαική φοράει τώρα (stock)

 

 

παιδιά βοηθάτε έπεσα σε bootloo λόγω unlock bootloader /TWRP και παραλίγο root (σε ευρωπαικό 560) τι κάνω?παίζει και να έχω δοκιμάσει τα πάντα,τούβλο το κινητό

 

Εντέλει το έφτιαξα with a little help from XDA!

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα από την στιγμή που έκανα την αναβάθμιση σε Nougat. Ενώ τηλεφωνώ και έρθει μία ειδοποίηση ακούω τον ήχο της ειδοποίησης και όχι το τηλέφωνο. Ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω?

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο καλο app που να μην απαιτει να κανω root το mate 8 , για να μπορω να μεταφερω εφαρμογες απο την εσωτερικη μνημη στην εξωτερικη καρτα;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο καλο app που να μην απαιτει να κανω root το mate 8 , για να μπορω να μεταφερω εφαρμογες απο την εσωτερικη μνημη στην εξωτερικη καρτα;;;;
Χωρίς ρουτ δεν....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εμπειρία με το service στην Μιχαλακοπούλου? Γνωρίζετε αν απλά τα παραλαμβάνουν και τα στέλνουν Αρβάτο ή αν τα φτιάχνουν εκεί?

 

Σκέφτομαι να το πάω για αλλαγή μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εμπειρία με το service στην Μιχαλακοπούλου? Γνωρίζετε αν απλά τα παραλαμβάνουν και τα στέλνουν Αρβάτο ή αν τα φτιάχνουν εκεί?

 

Σκέφτομαι να το πάω για αλλαγή μπαταρίας

Εκεί τα φτιάχνουν και είναι πολύ σοβαροί. Πέσαμε 2 μέρες έξω με την αναμονή του ανταλλακτικου αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Έχω στείλει 3 συσκευές πελατών μέχρι στιγμής.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

 

Σύγκριση καρτοκινητής, πακέτων δεδομένων, συμβολαίων, χαρτών κάλυψης όλα τώρα στο http://mobilemaps.freesite.host

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί τα φτιάχνουν και είναι πολύ σοβαροί. Πέσαμε 2 μέρες έξω με την αναμονή του ανταλλακτικου αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Έχω στείλει 3 συσκευές πελατών μέχρι στιγμής.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

 

Σύγκριση καρτοκινητής, πακέτων δεδομένων, συμβολαίων, χαρτών κάλυψης όλα τώρα στο http://mobilemaps.freesite.host

Τέλεια νέα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.Μία διευκρίνηση μόνο σε παρακαλω να υποθέσω ότι δεν έχουν καμία επαφή με Αρβάτο (δεν τα στέλνουν εκεί για επισκευή)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...