Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω ? ειναι καλυτερα να βαλουμε την 7.0.16.0 ή βαζουμε κατευθειαν την 7.0.19.0.?

 

γιατι κανενας δεν αναφερει πουθενα αυτο με το usb debugging?

στο flash tool τα εχουμε τσεκαρισμενα ολα ? και την επιλογη download ή ειναι καλυτερα format/download?

 

Αυτό με το usb debugging εννοείται φίλε μου, είναι πρώτο-πρώτο σε όλους τους οδηγούς. Στο flashtool τικάρεις όλα εκτός απο το πρώτο(την επιλογή του preloader). Είναι πολύ σημαντικό μη το ξεχασεις, μπορει να μπρικάρει το τηλέφωνο.

Και επιλογή download(κάνει απο μόνο του factory reset). Εγώ έβαλα κατευθείαν τη 7.0.19.0. Αν βάλεις τη 7.0.16.0 θα σου βγάλει ειδοποίηση στο updater για αναβάθμση. Κράτα ένα backup πρώτα στον υπολογιστή ή στο micloud και είσαι οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ήμουν με την τελευταια stable 7.0.22.0 και τις τελευταίες 3 μέρες είμαι με την τελευταία developer 5.12.31. Έχω να παρατηρησω οτι η συσκευή ανεβάζει υψηλότερη θερμοκρασία αποτι με τη stable, ενω και στη μπαταρία μένει στις 4:30-5 ώρες οθόνη, ενω με τη stable ήμουν στις 5-5:30 ώρες

Συμφωνώ και επαυξάνω και εγώ φίλε μου. Ακριβώς τα ίδια και σε εμένα. Θα δω και την επόμενη αναβάθμιση την επόμενη εβδομάδα αλλι΄ώς θα ξαναγυρίσω στη stable.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό με το usb debugging εννοείται φίλε μου, είναι πρώτο-πρώτο σε όλους τους οδηγούς. Στο flashtool τικάρεις όλα εκτός απο το πρώτο(την επιλογή του preloader). Είναι πολύ σημαντικό μη το ξεχασεις, μπορει να μπρικάρει το τηλέφωνο.

Και επιλογή download(κάνει απο μόνο του factory reset). Εγώ έβαλα κατευθείαν τη 7.0.19.0. Αν βάλεις τη 7.0.16.0 θα σου βγάλει ειδοποίηση στο updater για αναβάθμση. Κράτα ένα backup πρώτα στον υπολογιστή ή στο micloud και είσαι οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ και επαυξάνω και εγώ φίλε μου. Ακριβώς τα ίδια και σε εμένα. Θα δω και την επόμενη αναβάθμιση την επόμενη εβδομάδα αλλι΄ώς θα ξαναγυρίσω στη stable.

στον οδηγο εδω ομως το εχει τσεκαρισμενο το preloader http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το usb debugging εννοείται φίλε μου, είναι πρώτο-πρώτο σε όλους τους οδηγούς. Στο flashtool τικάρεις όλα εκτός απο το πρώτο(την επιλογή του preloader). Είναι πολύ σημαντικό μη το ξεχασεις, μπορει να μπρικάρει το τηλέφωνο.

Και επιλογή download(κάνει απο μόνο του factory reset). Εγώ έβαλα κατευθείαν τη 7.0.19.0. Αν βάλεις τη 7.0.16.0 θα σου βγάλει ειδοποίηση στο updater για αναβάθμση. Κράτα ένα backup πρώτα στον υπολογιστή ή στο micloud και είσαι οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ και επαυξάνω και εγώ φίλε μου. Ακριβώς τα ίδια και σε εμένα. Θα δω και την επόμενη αναβάθμιση την επόμενη εβδομάδα αλλι΄ώς θα ξαναγυρίσω στη stable.

Είμαι εν αναμονή ξεκλειδωματος bootloader αλλιώς δε θα πηγαινα σε developer, έχω βαρεθεί τις εβδομαδιαίες ενημέρωσης χωρίς να είσαι κ σίγουρος οτι είναι για καλύτερα, όπως τώρα καλη ώρα

Link to comment
Share on other sites

στον οδηγο εδω ομως το εχει τσεκαρισμενο το preloader http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

Μερικοί μπρικάρανε τα τηλέφωνα τους από αυτή την επιλογή(και εγώ παλιότερα). Είναι σημαντικό: http://en.miui.com/thread-198856-1-1.html

Κάνε ό,τι νομίζεις αλλά το θεωρώ πολύ σημαντικό και το λέω σε οποιονδήποτε κάνει τη διαδικασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι εν αναμονή ξεκλειδωματος bootloader αλλιώς δε θα πηγαινα σε developer, έχω βαρεθεί τις εβδομαδιαίες ενημέρωσης χωρίς να είσαι κ σίγουρος οτι είναι για καλύτερα, όπως τώρα καλη ώρα

Τώρα για να ξαναγυρίσω σε stable, την κατεβάζω και φλασάρω από τον updater, σωστά; Όχι ξανα με flashtool.

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί μπρικάρανε τα τηλέφωνα τους από αυτή την επιλογή(και εγώ παλιότερα). Είναι σημαντικό: http://en.miui.com/thread-198856-1-1.html

Κάνε ό,τι νομίζεις αλλά το θεωρώ πολύ σημαντικό και το λέω σε οποιονδήποτε κάνει τη διαδικασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα για να ξαναγυρίσω σε stable, την κατεβάζω και φλασάρω από τον updater, σωστά; Όχι ξανα με flashtool.

 

οκ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να ξαναγυρίσω σε stable, την κατεβάζω και φλασάρω από τον updater, σωστά; Όχι ξανα με flashtool.

Η επιστροφή απο dev σε stable πρέπει γίνεται απο τον Updater αλλά θα θέλει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διαγραφή data. Επίσης σε αντίστοιχη φαση στο RN2 έπρεπε να πάω στην πρώτη stable που είχε βγει για το κινητό και εν συνεχεία έκανες update στη τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή απο dev σε stable πρέπει γίνεται απο τον Updater αλλά θα θέλει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διαγραφή data. Επίσης σε αντίστοιχη φαση στο RN2 έπρεπε να πάω στην πρώτη stable που είχε βγει για το κινητό και εν συνεχεία έκανες update στη τελευταία

Nαι αλλά αφού δεν έχει recovery να κάνει factory reset ή wipe. Άρα φλασάρω κανονικά από τον updater χωρίς πρόβλημα.

Μήπως φλασάρω με το flashtool τη fastboot rom 7.0.19.0 και μετά update στη 7.0.22.0; Και αυτό σωστό μου φαίνεται.

Edited by arist1976
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μετά από το Note 1 και Note 2, σήμερα παρήγγειλα το Note 3 από Vickmall (με Official ROM), αλλά για έναν φίλο μου και όχι εμένα....

 

Για να δούμε τι διαφορά έχει με τα άλλα 2, στα χέρια μου....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ρομ φοράει θα δεις από τις ρυθμίσεις-about phone-miui version. Η διαδικασία για τη official είναι εδώ:

http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

Αλλά πρόσεχε, στο flashtool να ξετικάρεις την πρώτη επιλογή(του preloader) αλλιώς υπάρχει περίπτωση να το πάρεις στο χέρι. Αν αποφασίσεις να το κάνεις, καλύτερα πες κάποιον που το έχει κάνει να σε βοηθήσει λίγο.

Ωραίος! Αυτά ακολούθησα και ξεφορτώθηκα όλη τη σαβούρα, αμήν... Έβαλα κατευθείαν την νεώτερη 7.0.22.0 με την πρώτη. Κανένα πρόβλημα. Και στο καπάκι έβαλα την developer, με την ελπίδα να παίξει το unlocker tool.

 

Αμ δε! Μου άνοιξε μια σελίδα στην οποία σε άπταιστα Κινεζικά έπρεπε να σημειώσω ονοματεπώνυμο, αριθμό κινητού και το λόγο που θέλω να το ξεκλειδώσω. Με τα χίλια ζόρια και με άπειρες μεταφρασεις αριστερά και δεξιά κατάφερε και το έφτασα τώρα σε ένα σημείο για το οποίο θα περιμένω και δεκαήμερο για να ενημερωθώ... :(

 

Πώς και "κλείσαν" το τουλάκι ξεκλειδώματος να πάρει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω το παρακάτω χωρίς, επαναλαμβάνω ΧΩΡΙΣ να προτρέπω κανέναν να το κάνει απλά εγκυκλοπαιδικά....εγώ ακολούθησα αυτή τη διαδικασία για το flashάρισμα της official (7.0.19.0) πάνω από την rom του vickmall, με το preloader τικαρισμένο. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά (ένα error που έπαιρνα στην αρχή ήταν λόγω λάθους εγκατάστασης των drivers σε windows 10 - θέλει οπωσδήποτε τη διαδικασία παράκαμψης του driver signnature verification - οπότε προσέξτε και αυτό). Απλά ενημερωτικά το γράφω ίσως τελικά είναι random το αν θα κάτσει ή όχι, δε ξερω.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το κινητό είναι φανταστικό για τα λεφτά του , όταν μου ήρθε το έστειλαν 19/12 και το παρέλαβα 27/12 αν θυμάμαι καλά μέσα σε 2 εβδομάδες , την πρώτη φορά που το άνοιξα δεν έπαιρνε επαφές ενώ έπαιρνε το το gmail και έδειχνε ότι έκανε συγχρονισμό , έκανα μια επαναφορά ρυθμίσεων και μια χαρά τζετ έκανε συγχρονισμό της επαφές. Η ρομ σταθερή απλός βλέπω που λένε τα υπολύπα παίδια ότι έχουν SOT 7 ώρες εμένα βγάζει γύρο στης 5:30-6 ώρες , νομίζω φταίει μάλλον η ρομ.

Κατά τα άλλα δεν έχω θέμα βγάζει μια μέρα χαλαρά με όλη μέρα ανοιχτά είτε 3G (ποίανει 4g και cosmote & vodafone έχω και της δύο μέσα) και με chating όλη μέρα , και όταν λέω όλη μέρα το ευνοώ αν έχεις κοπέλα από άλλο μέρος καταλαβαίνεις τι εννοώ όλη μέρα φωτιά παίρνει ;).

Το GPS φανταστικό μέσα στο σπίτι κλείδωνε και με έβγαζε κανονικά στο Sygin το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ καμιά σχέση με το ανακριβές GPS του lg g2.

Η κάμε ικανοποιητική. Μέxρη στιγμής δεν το μετανιώνω που το πείρα , και σε καλή τιμή πριν ανέβει , το χρυσό ειναι καταπληκτικό , θυμίζει και λίγο iphone :P

 

Ωραία όλα αυτά μου ακούγονται τέλεια!

Εγώ απλά θέλω να μην έχει κολλήματα γιατί όπως είπα το θέλω για τον πατερα μου και δεν θα είμαι πάντα μαζί του για να του τα λύνω αν είχε (όπως αλλά κινεζικα).

Το πιστεύω κιεγω ότι είναι κινητάρα και ξέρω και από άλλους που έχουν αλλά xiaomi! Οπότε στα 160 ευρώ αν είναι stable αυτο το θηρίο δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πάρουμε κάτι πιο ντόπιο low ή middle end!

Πέφτει παραγγελία!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω το παρακάτω χωρίς, επαναλαμβάνω ΧΩΡΙΣ να προτρέπω κανέναν να το κάνει απλά εγκυκλοπαιδικά....εγώ ακολούθησα αυτή τη διαδικασία για το flashάρισμα της official (7.0.19.0) πάνω από την rom του vickmall, με το preloader τικαρισμένο. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά (ένα error που έπαιρνα στην αρχή ήταν λόγω λάθους εγκατάστασης των drivers σε windows 10 - θέλει οπωσδήποτε τη διαδικασία παράκαμψης του driver signnature verification - οπότε προσέξτε και αυτό). Απλά ενημερωτικά το γράφω ίσως τελικά είναι random το αν θα κάτσει ή όχι, δε ξερω.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος φίλε μου. Ο ενας και μοναδικός:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα πέρασα χτες με την πολύτιμη βοήθεια του arist1976 την επίσημη έκδοση. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει περάσει κανείς με το more locale η παρόμοιο τα ελληνικά Κ αν ναι πως;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εβαλα στο κινητο μου δυο καρτες sim, μια Cosmote και μια vodafone,ανοιγει κανονικα το κινητο αλλα μου βγαζει επανω στην μπαρα 2 εικονιδια με το σημα (προφανως της καθε καρτας) αλλα μου το βγαζει με x.

 

Επισης,οταν ανοιξα το κινητο μου,δεν μου ζητησε καθολου pin,ουτε της μια καρτας ουτε της αλλης. Με μια καρτα δουλευει κανονικα. Πως μπορω να το φτιαξω μπορει να μου πει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εβαλα στο κινητο μου δυο καρτες sim, μια Cosmote και μια vodafone,ανοιγει κανονικα το κινητο αλλα μου βγαζει επανω στην μπαρα 2 εικονιδια με το σημα (προφανως της καθε καρτας) αλλα μου το βγαζει με x.

 

Επισης,οταν ανοιξα το κινητο μου,δεν μου ζητησε καθολου pin,ουτε της μια καρτας ουτε της αλλης. Με μια καρτα δουλευει κανονικα. Πως μπορω να το φτιαξω μπορει να μου πει καποιος?

 

βάλτο σε airplane και μετά βγάλτο , σου βγάζει να βάλεις Pin ;

επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις τα pin (από άλλη συσκευή φυσικά) για να δεις αν παίζει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Το εχει παρει κανεις σε χρυσο και να μένει η να δουλεύει γαλατσι κ γυρω περιοχές να βρεθουμε να δω πως είναι απο κοντα γιατι θελω να το παρω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πεδία έχω 2 απορίες

1 μου εμφανίζει your SIM card isn't activ... γιατί το βγάζει αυτό να αναφέρω ότι έχω 2 σιμ μέσα.

2 έχετε κάνει λογαριασμό στην ΜΙ account ?

 

ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΣΙΜ???ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΛΥΘΗΚΕ? ΔΙΟΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΚΙΝΙΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ:(

Link to comment
Share on other sites

Μην γραφεις σε παρακαλούμε πολύ ΚΕΦΑΛΑΙΑ !!!! Ειναι σα να φωνάζεις ..... Εξαλλου απαγορεύεται και από τους Ορους Χρησησς του forum ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσο αφορά τις κάρτες sim, είτε μια είτε δύο, έχω παρατηρήσει πως αν bootαρεις τη συσκευή και κατόπιν την ξεκλειδωσεις με το fingerprint, μπαίνει στο homescreen χωρίς να ζητήσει sim pin (οι κάρτες μένουν ανενεργες). Αν ξανακλειδωσεις τη συσκευή και μετά ξεκλειδωσεις με pin ή pattern, τότε σου κάνει prompt για sim pin. Όλα αυτά σε 7.0.19.0 και 7.0.22.0
Link to comment
Share on other sites

Μην γραφεις σε παρακαλούμε πολύ ΚΕΦΑΛΑΙΑ !!!! Ειναι σα να φωνάζεις ..... Εξαλλου απαγορεύεται και από τους Ορους Χρησησς του forum ;)

 

απλα το εγραψα βιαστηκα το μηνυμα και δενπροσεξα οτι ηταν κεφαλαια τα γραμματα. Δεν πολυκαταλαβαινω αυτα που λετε περι boot και ολα τα αλλα και δεν εχς σκοπο μου να το πειραξω το κινητο. Μονο αν μπορειτε πειτε μου αν εχει προβλημα η συσκευη ποια ειναι τα προβληματα . θετηκα και αρνητικα αν ειναι ευκολο βεβαια σε απλα ελληνικα και χωρισ ορολογιες ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

απλα το εγραψα βιαστηκα το μηνυμα και δενπροσεξα οτι ηταν κεφαλαια τα γραμματα. Δεν πολυκαταλαβαινω αυτα που λετε περι boot και ολα τα αλλα και δεν εχς σκοπο μου να το πειραξω το κινητο. Μονο αν μπορειτε πειτε μου αν εχει προβλημα η συσκευη ποια ειναι τα προβληματα . θετηκα και αρνητικα αν ειναι ευκολο βεβαια σε απλα ελληνικα και χωρισ ορολογιες ευχαρηστω

Εκ πρωτης οψεως η συσκευη δειχνει πολυ καλη σε ολα τα επιπεδα,και καποια μικροθεματακια ειναι ολα αντιμετοπισημα.

Το αγοραζεις οπως βγαινει απο το εργοστασιο,δεν το πειραζεις και ολα δουλευουν ρολοι.Και οταν βγει η Ελληνικη rom την βαζεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλά που το ειπατε αυτό με το pin γιατί το παρήγγειλα σημερα για τον πατερα ! Απλά θα του πω να τα βγάλει!

 

Βλέπω πάντως πολλά μέλη στο thread και ενεργά κιόλας και πολυ το χαίρομαι! Δεν περίμενα να το έχει τόσος λαός!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...