Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι καλυτερο να το παραγγειλουμε με την εκδοση που εχει ελληνικο μενου την multy η να παρουμε την εργοστασιακη και να περιμενουμε την ελληνικη φιλε μου?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

 

Διάβασα αρκετά στο thread..

Έχω παραλάβει εδώ και δύο μέρες σχεδόν, μου ήρθε με ρομ 7.00.16.00 Stable, είχε ελληνικό μενού διαθέσιμο, play store και μερικές G-Apps, ενώ δεν βρήκα κινέζικες εφαρμογές.

Στο ψητό:

1) Το κινητό πηγαίνει σούπερ, το μόνο θέμα είναι ότι όταν πατάω το multitasking, δείχνει 1.7 gb ram διαθέσιμα, με όλες τις εφαρμογές κλειστές και "φρέσκο" restart. Είναι φυσιολογικό;

2) Δεν μπορώ να κάνω updates φυσικά. Θα δω αλλαγές στην απόδοση της συσκευής ή στο λογισμικό αν αρχίσω να παίρνω τα updates; Τι προτείνετε; Έχει νόημα αν όλα τρέχουν μια χαρά;

3) Για να αρχίσω να λαμβάνω updates κάνω τη γνωστή διαδικασία που περιγράφουν στο παρακάτω λινκ και μετά μένω με την 7.0.19.0 (και ό,τι ακολουθήσει);

http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

 

Ευχαριστώ πολύ :)

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

το ζητημα μου ειναι τα ελληνικα φιλε μου γτ δεν παμε καλα απο αγγλικα ..αν το παρω με ελληνικα μεσα μετα για να βαλω την ελληνικη εχει διαδικασια μεγαλη? ειναι η πρωτη μου αγορα σε xiaomi ολα τα χρονια ειχα samsuung και εκει τα ελληνικα ητνα κομππλε και κατι ακομα play store to χει κανονικα μεσα/
Link to comment
Share on other sites

Και στο αγγλικό φόρουμ γαι 11/1 λενε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φυσικά φίλε, τους λες να το ανοίξουνε, να αφαιρέσουνε τις κινεζιές και να περάσουνε το Play store. Ασε που είναι πανευκολο να τα κανεις και μόνος σου.Notification led εχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Yπολόγιζς περίπου 2 εβδομάδες. Multi έχει(λογικά έχει και το gearbest) αλλά οι περισσότεροι μετά περνάνε την official για να έχουν updates. Οπότε καλύτερα να στο στείλουνε με την official αν δεν σε πειράζει η έλλειψη ελληνικών. Μεχρι να ξεκλειδώσουνε το bootloader και να βγει η ελληνικη τουλαχιστον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οι official δεν είναι rooted και στο αγγλικό φορουμ εγραφε να το αποφυγουμε προς στιγμήν γιατι μερικα τηλέφωνα μπρικάρανε. Οσες εφαρμογες είναι του συστήματος και δεν διαγράφονται, βάλτες σε ένα φάκελο και αστες στην ησυχία τους

 

Να κανω δυο τελευταιες ερωτησεις. Σε περιπτωση που τους πω να βγαλουν τις κινεζιες και να βαλουν το playstore με την official rom μπορω μετα να κανω κανονικα τα update που θα βγαινουν? Και αναγνωριζει κανονικα τις καρτες sim ή εχει προβλημα? διοτι κατι σαν να διαβασα αλλα δεν πολυκαταλαβα. Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εγω ειμαι στην 3η φορτιση του κινητου,και αυτη τη στιγμη ειμαι στο 36% της μπαταριας μου και εχω 52% screen και time on ειναι 2h 55m

 

Δεν ειναι πολυ λιγο ή μου φαινεται? Με 4g και wifi ανοιχτο αλλα δεν κανω και την τρελη τρελη χρηση να σας πω την αληθεια..

 

Ειμαι με την Miui 7 stable 7.00.11.00 (LHNCNCJ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Διάβασα αρκετά στο thread..

Έχω παραλάβει εδώ και δύο μέρες σχεδόν, μου ήρθε με ρομ 7.00.16.00 Stable, είχε ελληνικό μενού διαθέσιμο, play store και μερικές G-Apps, ενώ δεν βρήκα κινέζικες εφαρμογές.

Στο ψητό:

1) Το κινητό πηγαίνει σούπερ, το μόνο θέμα είναι ότι όταν πατάω το multitasking, δείχνει 1.7 gb ram διαθέσιμα, με όλες τις εφαρμογές κλειστές και "φρέσκο" restart. Είναι φυσιολογικό;

2) Δεν μπορώ να κάνω updates φυσικά. Θα δω αλλαγές στην απόδοση της συσκευής ή στο λογισμικό αν αρχίσω να παίρνω τα updates; Τι προτείνετε; Έχει νόημα αν όλα τρέχουν μια χαρά;

3) Για να αρχίσω να λαμβάνω updates κάνω τη γνωστή διαδικασία που περιγράφουν στο παρακάτω λινκ και μετά μένω με την 7.0.19.0 (και ό,τι ακολουθήσει);

http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

 

Ευχαριστώ πολύ :)

1) Αναλογα με τη ρομ. Το δικό σου γράφει λίγο παραπάνω, συνήθως έχει ελεύθερη περίπου 1.8-2Gb.

2) Αν όλα τρέχουν μια χαρά δεν νομίζω να έχει νόημα.

3) Σωστά, αν όμως αποφασίσεις να φλασάρεις τη fastboot rom, κοινοποίησε το πρώτα για να σε βοηθήσει κάποιος που ήδη το έχει κάνει, γιατί είναι λίγο επικίνδυνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το ζητημα μου ειναι τα ελληνικα φιλε μου γτ δεν παμε καλα απο αγγλικα ..αν το παρω με ελληνικα μεσα μετα για να βαλω την ελληνικη εχει διαδικασια μεγαλη? ειναι η πρωτη μου αγορα σε xiaomi ολα τα χρονια ειχα samsuung και εκει τα ελληνικα ητνα κομππλε και κατι ακομα play store to χει κανονικα μεσα/

Ελληνική ρομ δεν μπορείς να περάσεις ακόμη λόγω κλειδωμένου bootloader. Αν εννοείς official ρομ, δεν ειναι μεγάλη η διαδικασία αλλά θέλει προσοχή γιατί ενέχει κινδύνους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να κανω δυο τελευταιες ερωτησεις. Σε περιπτωση που τους πω να βγαλουν τις κινεζιες και να βαλουν το playstore με την official rom μπορω μετα να κανω κανονικα τα update που θα βγαινουν? Και αναγνωριζει κανονικα τις καρτες sim ή εχει προβλημα? διοτι κατι σαν να διαβασα αλλα δεν πολυκαταλαβα. Ευχαρηστω

Αν τους πεις, μπορούν να το κάνουνε, αλλά δεν αφαιρούνται όλες οι κινεζικες(μερικές είναι του συστήματος). Αλλά κανένα πρόβλημα, τις βάζεις ολες μαζί σε ένα φάκελο και τις ξεχνάς.Και ναι με την official κανεις κανονικά τα updates. Εγω προσωπικά που το δουλεύω με 2 σιμ δεν έχω κανένα πρόβλημα εως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

3) Σωστά, αν όμως αποφασίσεις να φλασάρεις τη fastboot rom, κοινοποίησε το πρώτα για να σε βοηθήσει κάποιος που ήδη το έχει κάνει, γιατί είναι λίγο επικίνδυνο.

 

Πρώτα απ' όλα σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Η fastboot rom είναι αυτή με τα 2.1 gb αρχείου αν έχω καταλάβει καλά. Και είναι αυτή που είναι διαθέσιμη στο λινκ με τις οδηγίες φλασαρίσματος.

Ποιες είναι οι διαφορές της με την άλλη επιλογή;

Και που είναι διαθέσιμο το download link της άλλης επιλογής;

 

Και πάλι ευχαριστώ :)

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εγω ειμαι στην 3η φορτιση του κινητου,και αυτη τη στιγμη ειμαι στο 36% της μπαταριας μου και εχω 52% screen και time on ειναι 2h 55m

 

Δεν ειναι πολυ λιγο ή μου φαινεται? Με 4g και wifi ανοιχτο αλλα δεν κανω και την τρελη τρελη χρηση να σας πω την αληθεια..

 

Ειμαι με την Miui 7 stable 7.00.11.00 (LHNCNCJ)

Eαν περάσεις τηνofficial stable rom, πιστεύω οτι η αυτονομία του θα ανέβει κατακόρυφα. Γιατι με την developer που έχω εγω τώρα, έπεσε η απόδοση αρκετά του sot.

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρώτα απ' όλα σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Η fastboot rom είναι αυτή με τα 2.1 gb αρχείου αν έχω καταλάβει καλά. Και είναι αυτή που είναι διαθέσιμη στο λινκ με τις οδηγίες φλασαρίσματος.

Ποιες είναι οι διαφορές της με την άλλη επιλογή;

Και που είναι διαθέσιμο το download link της άλλης επιλογής;

 

Και πάλι ευχαριστώ :)

Ποια άλλη επιλογη; της developer;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω ακομα να πειραξω τιποτα μεχρι να βγει μια και καλη η Ελληνικη rom για να μην σεταρω ξανα κ ξανα το τηλ.. Απλα μου φαινεται παρα πολυ λιγο οσο αφορα την αυτονομια της συσκευης με 4000mh μπαταρια..
Link to comment
Share on other sites

δεν λεω την official λεω αν τους πω τωρα να με το στειλουν με ελληνικο μενου μετα οταν βγει η ελληνικη ρομ μπορω να την βαλω ? και το play store το χει μεσα με την multy εκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Ποια άλλη επιλογη; της developer;

 

Σε αυτό το σημείο ομολογώ ότι είμαι κάπως μπερδεμένος και γι' αυτό απέφυγα να γίνω πιο σαφής :P

Αν κατάλαβα καλά η Developer είναι πιο ριψοκίνδυνη επιλογή και μάλλον γι' αυτό και λέγεται έτσι και όχι stable (και o αριθμός της έκδοσης αρχίζει με 5.χχ.χχ αντί για 7.χχ.χχ νομίζω..)

Γενικά δεν έχω πιάσει ακριβώς τις διαφορές μεταξύ τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eαν περάσεις τηνofficial stable rom, πιστεύω οτι η αυτονομία του θα ανέβει κατακόρυφα. Γιατι με την developer που έχω εγω τώρα, έπεσε η απόδοση αρκετά του sot.

 

Αυτός είναι αρκετά καλός λόγος για να μπούμε στη διαδικασία..

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω ακομα να πειραξω τιποτα μεχρι να βγει μια και καλη η Ελληνικη rom για να μην σεταρω ξανα κ ξανα το τηλ.. Απλα μου φαινεται παρα πολυ λιγο οσο αφορα την αυτονομια της συσκευης με 4000mh μπαταρια..

Δεν μπορείς να περάσεις καμία ελληνικη όσο ο bootloader είναι κλειδωμένος,δυστυχώς.Δεν χρειάζεται να ξανασετάρεις το τηλέφωνο. Κρατάς ένα backup στον υπολογιστη ή στο micloud και κάνεις restore.

Link to comment
Share on other sites

1) Αναλογα με τη ρομ. Το δικό σου γράφει λίγο παραπάνω, συνήθως έχει ελεύθερη περίπου 1.8-2Gb.

2) Αν όλα τρέχουν μια χαρά δεν νομίζω να έχει νόημα.

3) Σωστά, αν όμως αποφασίσεις να φλασάρεις τη fastboot rom, κοινοποίησε το πρώτα για να σε βοηθήσει κάποιος που ήδη το έχει κάνει, γιατί είναι λίγο επικίνδυνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελληνική ρομ δεν μπορείς να περάσεις ακόμη λόγω κλειδωμένου bootloader. Αν εννοείς official ρομ, δεν ειναι μεγάλη η διαδικασία αλλά θέλει προσοχή γιατί ενέχει κινδύνους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν τους πεις, μπορούν να το κάνουνε, αλλά δεν αφαιρούνται όλες οι κινεζικες(μερικές είναι του συστήματος). Αλλά κανένα πρόβλημα, τις βάζεις ολες μαζί σε ένα φάκελο και τις ξεχνάς.Και ναι με την official κανεις κανονικά τα updates. Εγω προσωπικά που το δουλεύω με 2 σιμ δεν έχω κανένα πρόβλημα εως τωρα.[/QU]

 

Οκ ευχαριστω πολυ!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω την official λεω αν τους πω τωρα να με το στειλουν με ελληνικο μενου μετα οταν βγει η ελληνικη ρομ μπορω να την βαλω ? και το play store το χει μεσα με την multy εκδοση?

Λογικα το play store θα το έχει (99%). Δεν μπορεις να περάσεις καμία άλλη ρομ εκτός από τις official.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το σημειο το χανω λιγο με τις ρομ αλλα ας με ερθει με το καλο και θα ζητησω την βοηθεια σας θα το παρω με ελληνικο μενου λογο αγγλικων και οταν διαβασω με το καλονοτι βγηκε ελληνικη ρομ θα ζητησω τη βοηθεια σας να γινει σωστη δουλειά να σαι καλα σε ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο ομολογώ ότι είμαι κάπως μπερδεμένος και γι' αυτό απέφυγα να γίνω πιο σαφής :P

Αν κατάλαβα καλά η Developer είναι πιο ριψοκίνδυνη επιλογή και μάλλον γι' αυτό και λέγεται έτσι και όχι stable (και o αριθμός της έκδοσης αρχίζει με 5.χχ.χχ αντί για 7.χχ.χχ νομίζω..)

Γενικά δεν έχω πιάσει ακριβώς τις διαφορές μεταξύ τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτός είναι αρκετά καλός λόγος για να μπούμε στη διαδικασία..

Οχι, η developer δεν ειναι πιο ριψοκίνδυνη επιλογη. Υπάρχει η fastboot rom η οποία ειναι η ρομ σε μορφή που φλασάρεται μόνο από τον υπολογιστή(2,1Gb) και είναι το "χαλί" που επάνω της περνιέται η stable ή η developer. Η developer είναι μια δοκιμαστική ρομ που επάνω της γίνονται εβδομαδιαίες διορθώσεις,που ισως περιέχει αρκετά bugs. Η stable είναι μια δοκιμασμένη ρομ με λιγότερες λειτουργίες απο τη developer αλλά χωρίς bugs και αναβαθμίζεται καθε 1-2μήνες. Η stable και η developer είναι συνήθως 700-800Mb και μπορουν να περαστούν μέσω της εφαρμογής του updater ή της recovery(για συσκευές με ξεκλείδωτο bootloader). Η δική μας συσκευή, επειδή έχει κλειδωμένο bootloader δεν σου επιτρέπει να φλασάρεις custom ρομ, μόνο official είτε stable είτε developer.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανεις πως απενεργοποιώ την ειδοποίηση αυτή; 58bfad197fad4ec1594e343e05dd8e31.jpg

 

Ξετίκαρε την επιλογή στη τετραγωνάκι και νομίζω οτι θα'σαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η developer δεν ειναι πιο ριψοκίνδυνη επιλογη. Υπάρχει η fastboot rom η οποία ειναι η ρομ σε μορφή που φλασάρεται μόνο από τον υπολογιστή(2,1Gb) και είναι το "χαλί" που επάνω της περνιέται η stable ή η developer. Η developer είναι μια δοκιμαστική ρομ που επάνω της γίνονται εβδομαδιαίες διορθώσεις,που ισως περιέχει αρκετά bugs. Η stable είναι μια δοκιμασμένη ρομ με λιγότερες λειτουργίες απο τη developer αλλά χωρίς bugs και αναβαθμίζεται καθε 1-2μήνες. Η stable και η developer είναι συνήθως 700-800Mb και μπορουν να περαστούν μέσω της εφαρμογής του updater ή της recovery(για συσκευές με ξεκλείδωτο bootloader). Η δική μας συσκευή, επειδή έχει κλειδωμένο bootloader δεν σου επιτρέπει να φλασάρεις custom ρομ, μόνο official είτε stable είτε developer.

 

Κατατοπιστικότατος.

Τελευταία ερώτηση:

Αφού περάσω την fastboot, με ποιον τρόπο περνάω τη stable (προτιμώ τη σταθερή εκδοχή);

Και που βρίσκω το λινκ για τη stable;

Ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγνώμη, τώρα είδα ότι αναφέρεις για τον Updater.

Θα δοκιμάσω να περάσω fastboot (είμαι ενημερος για ξετικάρισμα preloader, για volume down+power καθόλη τη διαδικασία -windows 10 με παλαιότερη έκδοση του sp flash)

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος.

Τελευταία ερώτηση:

Αφού περάσω την fastboot, με ποιον τρόπο περνάω τη stable (προτιμώ τη σταθερή εκδοχή);

Και που βρίσκω το λινκ για τη stable;

Ευχαριστώ πολύ!

Αυτός είναι ο οδηγός: http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

Το λινκ για τη ρομ είναι: http://bigota.d.miui.com/V7.0.19.0.LHNCNCJ/hennessy_images_V7.0.19.0.LHNCNCJ_20151209.0000.6_5.0_cn_124e7a6b1c.tgz

Η fastboot rom του λινκ είναι stable. Οταν την περάσεις μετά μπορείς μέσω της εφαρμογής του updater να φλασάρεις τη developer(αν θέλεις). Τη fastboot του οδηγού θα την περάσεις με το sp flashtool.

Προσοχή στον οδηγό γιατί μπορεί να μπρικάρει η συσκευή. Αν αποφασίσεις να το κάνεις, στείλε μήνυμα να σε βοηθήσω. Eίναι κάπως χρονοβόρα διαδικασία αν δεν είσαι εξοικειωμένος(οχι οτι και εγώ τα ξέρω καλύτερα αλλα την έχω κάνει σε 3-4 συσκευές).

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο οδηγός: http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

Το λινκ για τη ρομ είναι: http://bigota.d.miui.com/V7.0.19.0.LHNCNCJ/hennessy_images_V7.0.19.0.LHNCNCJ_20151209.0000.6_5.0_cn_124e7a6b1c.tgz

Η fastboot rom του λινκ είναι stable. Οταν την περάσεις μετά μπορείς μέσω της εφαρμογής του updater να φλασάρεις τη developer(αν θέλεις). Τη fastboot του οδηγού θα την περάσεις με το sp flashtool.

Προσοχή στον οδηγό γιατί μπορεί να μπρικάρει η συσκευή. Αν αποφασίσεις να το κάνεις, στείλε μήνυμα να σε βοηθήσω. Eίναι κάπως χρονοβόρα διαδικασία αν δεν είσαι εξοικειωμένος(οχι οτι και εγώ τα ξέρω καλύτερα αλλα την έχω κάνει σε 3-4 συσκευές).

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και την προθυμία.

Θα το κάνω (και θα στείλω μήνυμα) :)

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το παρελαβα και εγω εχθες λοιπον προβληματα στη ρομ δεν βρικα απο vickmall πηρα το 2αρι ελληνηκα playstore.

εχω και lg g4

 

το οποιο πωλειται γιατι η μπαταρια του ειναι αθλια

 

το νοτε 3 μια φορτισει την εβγαλε ολη τι μερα με πολυ δουλεμα το g4 θα ειχε σβισει το απογευμα:lol:

 

η καμερα του νοτε με καλυπτει ασχετα αν εχει καλυτερη το g4

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει από αυτονομία ρε παίδες?

Εμένα που το δουλεύω μου βγάζει ανετα 2 μερες. Εξαρτάται τη χρήση βέβαια αλλά για να μη σου βγάλει τη μ΄έρα πρέπει να το ξεσκίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις πως απενεργοποιώ την ειδοποίηση αυτή; 58bfad197fad4ec1594e343e05dd8e31.jpg

 

Πας downloads, πατάς τις τελιτσες πάνω δεξιά, settings, download size limit

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...