Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, είχα το iriver imp 550(cd-mp3 player) για πολύ καιρό(αρκετούς μήνες) κλειστό και το έδωσα σε μια φίλη μου που το ήθελε.

Όταν πάει να το φορτίσει δεν της δείχνει το σηματάκι ότι φορτίζουν οι μπαταρίες, αν και όταν το ανοίξει δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με την πρίζα:wacko:

Από τις επιλογές του έχουμε επιλέξει κάθε φορά να φορτίζει.

Επίσης αν βάλουμε τις εξωτερικές μπαταρίες, πάλι δουλεύει!

Λέτε να χάλασαν οι μπαταρίες?:(

Λέμε.

:)

 

Δεν αλλάζουν αυτές;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέμε.

:)

 

Δεν αλλάζουν αυτές;

Αλλάζουν, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος, μην πάω να αγοράσω καινούριες άσκοπα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουν, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος, μην πάω να αγοράσω καινούριες άσκοπα! :)

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα αλλά είναι συνηθισμένο φαινόμενο να ψοφάνε οι μπαταρίες μετά από περίοδο παρατεταμένης απραξίας!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερες. Τον τελευταιο καιρο ημουν αναμεσα στο iPod Nano 2GB και στο iriver U10 2GB. Ειχα καταληξει στο U10.

 

Προχθες κερδισα ενα nano 1GB απο τον διαγωνισμο των ruffles/doritos και το παρελαβα εχθες. Να ρωτησω κατι ρε παιδες? Εκτος απο το itunes, υπαρχει αλλος τροπος να φορτωνω πιο ευκολα τραγουδια? Το λεω γιατι εχω πολλα folders στο Pc με μουσικη και δεν θελω να τα φορτωνω ολα στο library και να διαλεγω. Ουτε μπορω να κατσω να χωρισω τι μου χρειαζεται και τι οχι αναμεσα σε 5000 mp3........

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερες. Τον τελευταιο καιρο ημουν αναμεσα στο iPod Nano 2GB και στο iriver U10 2GB. Ειχα καταληξει στο U10.

 

Προχθες κερδισα ενα nano 1GB απο τον διαγωνισμο των ruffles/doritos και το παρελαβα εχθες. Να ρωτησω κατι ρε παιδες? Εκτος απο το itunes, υπαρχει αλλος τροπος να φορτωνω πιο ευκολα τραγουδια? Το λεω γιατι εχω πολλα folders στο Pc με μουσικη και δεν θελω να τα φορτωνω ολα στο library και να διαλεγω. Ουτε μπορω να κατσω να χωρισω τι μου χρειαζεται και τι οχι αναμεσα σε 5000 mp3........

Τσάμπα κανένα. Δες πάντως το anapod και το ephpod.

 

Βασικά το να τα φορτώσεις όλα στο library δε θα σου πάρει πάνω από λίγα λεπτά, σέρνεις το αρχικό folder και μετά το αφήνεις να κάνει τη δουλειά του.

Επίσης αν σύρεις ένα folder στο iTunes τότε θα φτιάξει ένα playlist με το όνομα του folder ΚΑΙ θα βάλει τα τραγούδια στο library.

Αν δε θες να ακουμπήσει το αρχεία ούτε καν στο ελάχιστο, φρόντισε στο μενού Edit/Preferences/Advanced/General να είναι απενεργοποιημένα και το Keep iTunes music folder organized και το Copy files to iTunes music folder πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο.

 

Πρέπει εδώ να ξαναπώ ότι υπάρχει πολύ σημαντικός λόγος που το iPod δεν επιτρέπει το κλασσικό drag and drop και θέλει να γίνονται όλα μέσω iTunes, και αυτός είναι ότι θέλει να ξέρει ποια τραγούδια έχει μέσα του. Το iTunes ξέρει ανα πάσα στιγμή τι περιέχει και γι'αυτό σε αφήνει να κάνεις πράγματα που κανένα άλλο πρόγραμμα δεν σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις. Προσωπικά πάντα, πιστεύω ότι το τίμημα που πληρώνεις για να τα έχεις αυτά (τίμημα = το να ξεχάσεις το drag and drop και το να έχεις σωστά tags στα τραγούδια σου) είναι μηδαμινό μπροστά στα όσα κερδίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, είχα το iriver imp 550(cd-mp3 player) για πολύ καιρό(αρκετούς μήνες) κλειστό και το έδωσα σε μια φίλη μου που το ήθελε.

Όταν πάει να το φορτίσει δεν της δείχνει το σηματάκι ότι φορτίζουν οι μπαταρίες, αν και όταν το ανοίξει δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με την πρίζα:wacko:

Από τις επιλογές του έχουμε επιλέξει κάθε φορά να φορτίζει.

Επίσης αν βάλουμε τις εξωτερικές μπαταρίες, πάλι δουλεύει!

Λέτε να χάλασαν οι μπαταρίες?:(

 

Να επιβεβαιώσω την απάντηση που σου έδωσε ο stereo.

Οι επαναφορτιζόμενες μπααρίες αν μείνουν για κάποιο διάστημα αφόρτιστες πεθαίνουν.

Υπάρχει ένα κολπάκι, αν τις πας σ'έναν Γερμανό όπου να είναι διατεθειμένοι να ασχοληθούν μαζί σου, να δώσεις περισσότερο ρεύμα 2-3 φορές για κάποια λεπτά και η μπαταρία ξυπνάει. Αλλά και πάλι η απόδοσή της δεν θα είναι όπως παλιά.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kalispera sas,

 

Prin 2 meres apoktisa kai egw to fovero ipod nano se mayro xrwma...epeidi omws fovamai min gratsounistei eykola tha ithela na mou proteinete kapoia thiki xwris omws na tou dwsei ipervoliko ogko kai na mporw na to xeirizomai parallila!!!

 

Sas eyxaristw poly

Link to comment
Share on other sites

kalispera sas,

 

Prin 2 meres apoktisa kai egw to fovero ipod nano se mayro xrwma...epeidi omws fovamai min gratsounistei eykola tha ithela na mou proteinete kapoia thiki xwris omws na tou dwsei ipervoliko ogko kai na mporw na to xeirizomai parallila!!!

 

Sas eyxaristw poly

 

Το μόνο που μπορείς να βρεις εδώ είναι τα APPLE iPod NANO Tubes ;)

Αν ψάξεις στο ebay όμως, μπορείς ναβρεις και άλλα παρόμοια (αλλά και με σχέδια).

 

PS. Αν ήξερα πάντως από πριν ότι θα τόχα συνέχεια μέσα στο tube, θα τοπαιρνα σε άσπρο χρώμα... :O

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, είχα το iriver imp 550(cd-mp3 player) για πολύ καιρό(αρκετούς μήνες) κλειστό και το έδωσα σε μια φίλη μου που το ήθελε.

Όταν πάει να το φορτίσει δεν της δείχνει το σηματάκι ότι φορτίζουν οι μπαταρίες, αν και όταν το ανοίξει δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο με την πρίζα:wacko:

Από τις επιλογές του έχουμε επιλέξει κάθε φορά να φορτίζει.

Επίσης αν βάλουμε τις εξωτερικές μπαταρίες, πάλι δουλεύει!

Λέτε να χάλασαν οι μπαταρίες?:(

Εγώ λέω να πάει να πάρει ένα καινούργιο. Οι συγκεκριμένες μπαταρίες έχουν γύρω στα 15 ευρώ η μία, αν θυμάμαι καλά...

Ή ας το δουλεύει με τις εξωτερικές :p Κρατάνε αρκετές ώρες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάει να πάρει ένα καινούργιο. Οι συγκεκριμένες μπαταρίες έχουν γύρω στα 15 ευρώ η μία, αν θυμάμαι καλά...

Ή ας το δουλεύει με τις εξωτερικές :p Κρατάνε αρκετές ώρες

Ρώτησα, και κάνουν 20€ το ζευγάρι! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα, και κάνουν 20€ το ζευγάρι! :)

Μπορεί και να είναι 1200άρες τότε. Γιατί τo IMP-550 πρέπει να είχε 1850άρες. Anyway, καλά είναι τα 20 ευρώ, χτύπα τες :p

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετα θεματα σχετικα με το ipod αλλά θα ηθελα να ρωτησω και εδω τις αποψεις σας.Σκεφτομαι να αγορασω το ipod nano 4GB,αλλά εχω μερικες ακομα μερες περιθωριο για να αποφασισω.Με τιμη μεχρι ~250-270 ευρω θα προτεινατε το ipod εσεις ή καποιο αλλο mp3 player?

Ευχαριστω εκ των προτερων!:D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετα θεματα σχετικα με το ipod αλλά θα ηθελα να ρωτησω και εδω τις αποψεις σας.Σκεφτομαι να αγορασω το ipod nano 4GB,αλλά εχω μερικες ακομα μερες περιθωριο για να αποφασισω.Με τιμη μεχρι ~250-270 ευρω θα προτεινατε το ipod εσεις ή καποιο αλλο mp3 player?

Ευχαριστω εκ των προτερων!:D

 

Εγώ συγκεκριμένα το πήρα μόλις χθες, ένα λευκό nano 4άρι, και δηλώνω ενθουσιασμένη. Αρχίζω να καταλαβαίνω προς τι ο πανικός με τα iPod και τον δικαιολογώ απόλυτα. Δεν υπάρχει καλύτερο mp3 player, πώς να το κάνουμε;

ΥΠΕΡ: όμορφο design, πανάλαφρο και λεπτό, μεγάλη αυτονομία, φοβερή οθόνη, πολύ καλός ήχος

ΚΑΤΑ: Η πίσω πλευρά του γεμίζει δαχτυλιές με το παραμικρό και φορτίζει μόνο μέσω USB στο PC σου. Αν δεν έχεις πρόσβαση σε PC, πχ είσαι διακοπές, πρέπει να πάρεις έξτρα κάποιο ειδικό φορτιστή.

(Στα κατά θα μπορούσα να συμπεριλάβω την έλλειψη ραδιοφώνου και ηχογράφησης, αλλά μπροστά σε όλα τα άλλα, για μένα τουλάχιστον, δε λέει τίποτα!)

 

Στο συνιστώ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συγκεκριμένα το πήρα μόλις χθες, ένα λευκό nano 4άρι, και δηλώνω ενθουσιασμένη. Αρχίζω να καταλαβαίνω προς τι ο πανικός με τα iPod και τον δικαιολογώ απόλυτα. Δεν υπάρχει καλύτερο mp3 player, πώς να το κάνουμε;

ΥΠΕΡ: όμορφο design, πανάλαφρο και λεπτό, μεγάλη αυτονομία, φοβερή οθόνη, πολύ καλός ήχος

ΚΑΤΑ: Η πίσω πλευρά του γεμίζει δαχτυλιές με το παραμικρό και φορτίζει μόνο μέσω USB στο PC σου. Αν δεν έχεις πρόσβαση σε PC, πχ είσαι διακοπές, πρέπει να πάρεις έξτρα κάποιο ειδικό φορτιστή.

(Στα κατά θα μπορούσα να συμπεριλάβω την έλλειψη ραδιοφώνου και ηχογράφησης, αλλά μπροστά σε όλα τα άλλα, για μένα τουλάχιστον, δε λέει τίποτα!)

 

Στο συνιστώ!! ;)

 

Τελικα,το πηρα και εγω το ipod nano 4GB στο λευκο χρωμα την προηγουμενη Πεμπτη!Ειναι πραγματικα υπεροχο!Δηλωνω ενθουσιασμενος!Ευχαριστω για τη βοηθεια παντως!:D

 

ΕDIT:Βασικα ραδιοφωνο εχει,αλλά ειναι εξτρα τα ακουστικα και κανουν γυρω στα 50 ευρω νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Eisai sigourh???

:X :X :X :confused: :blink:

 

Eνταξει,δεν εχει κ τοσο μεγαλη αυτονομια (γυρω στις 12-15 ωρες) ,αλλά δεν ειναι κ ασχημα!Ποιος ακουει παραπανω απο 12 ωρες τις 2 ημερες μουσικη?;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε ξαναπεί, με έξυπνα κόλπα (να μην έχουμε ενεργοποιημένη τη λειτουργία shuffle, να μην έχουμε συνεχώς αναμμένο το φως του, να μην πηδάμε από playlist σε playlist με το παραμικρό, να έχουμε το equilizer ρυθμισμένο από το iTunes και όχι το iPod κλπ) η διάρκεια μιας φόρτισης φτάνει και τις 16 ώρες, ικανοποιητικότατο κατά τη γνώμη μου. Αν σε κάποιον δεν αρκεί, μπορεί να αγοράσει πάμφηνα έναν εξωτερικό φορτιστή που δεν συνδέεται στο ρεύμα αλλά παίρνει ακλαλική μπαταρία και ησυχάζει.

 

Το ραδιόφωνο που είναι και remote κοστίζει όντως τόσο αλλά ο τρόπος και μόνο που το έχουν υλοποιήσει κάνει τη διαφορά και αξίζει τα χρήματά του.

Link to comment
Share on other sites

να μην έχουμε συνεχώς αναμμένο το φως του.

 

Πώς γίνεται να απενεργοποιήσουμε τελείως τον φωτισμο?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να απενεργοποιήσουμε τελείως τον φωτισμο?? :confused:

 

 

Θα πας στις ρυθμισεις > χρονομετρητης και εκει επιλεγεις αυτο που θελεις.Μπορεις απο το να ειναι συνεχως ανενεργος,εως συνεχως ενεργος!;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ;)

Δεν είχα καταλάβει ότι είχε να κάνει με τον φωτισμό ο χρονομετρητής :O

 

 

Άντε πότε θαρθει αυτός ο Ιούλιος να τα παραγγείλω... :shifty:

 

http://img101.imageshack.us/img101/6054/314496021a9tt.jpg http://img101.imageshack.us/img101/3730/na0001101a4fb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φορτίζει μόνο μέσω USB στο PC σου. Αν δεν έχεις πρόσβαση σε PC, πχ είσαι διακοπές, πρέπει να πάρεις έξτρα κάποιο ειδικό φορτιστή.

 

Εγώ έχω πάρει ένα φορτιστή στα 18 ευρώ από Multirama και κάνει τη δουλειά του άψογα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ΜΡ3 player με ενσωματωμένο wi-fi

 

http://www.musicgremlin.com/images/device/mgPlayer.jpg

 

λίγο μακρινό για την ελληνική πραγματικότητα,

αλλά τουλάχιστον να ξέρουμε που έχει φτάσει η τεχνολογία :p

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eisai sigourh???

:X :X :X :confused: :blink:

 

Ναι, απόλυτα! :p

Ακούω μονίμως στο shuffle, ο φωτισμός στο μικρότερο χρονικό όριο -νομίζω 5sec- και αλλάζω συχνά τραγούδια, και μου κρατάει 2-3 μέρες χαλαρά. Δε νομίζω ότι είναι άσχημη επίδοση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...