Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκεί που ΚΑΡΑυστερούν είναι στη διαχείριση της μουσικής σου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα καλά, η παραπάνω κατάταξη είναι λίγο-πολύ αποδεκτή. Επειδή δεν είμαι ειδικός, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τα "μουσικά" κινητά και την ποιότητα αναπαραγωγής τους σε σχέση με τα Mp3 players.

Η ποιότητα αναπαραγωγής και οι διαφορές που είσαι σε θέση να αντιληφθείς (όχι οι πραγματικές διαφορές που υπάρχουν) εξαρτόνται απο πολλούς παράγοντες, και ένας πολύ σημαντικός είναι τι ακουστικά χρησιμοποιείς ...

Αν τα ακουστικά που χρησιμοποιείς δεν είναι σε θέση να αποδώσουν το πλήρες φάσμα των ηχητικών συχνοτήτων με ακρίβεια, ποτέ δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά ανάμεσα σε ένα καλό mp3 player και ένα καλό μουσικό κινητό.

 

Λέγεται πχ ότι το Nokia N91 έχει εξαιρετική ποιότητα αναπαραγωγής...

To N91 δεν το έχω δοκιμάσει για να μπορώ να σου πώ κάτι πιο συγκεκριμένο επ' αυτού, αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι το "εξαιρετική ποιότητα αναπαραγωγής" είναι κατάταξη στη κλίμακα των κινητών τηλεφώνων με μουσικές δυνατότητες και ΟΧΙ στη κλίμακα των dedicated mp3 player ...

 

...ή ότι το Nokia 5220 xpressmusic έχει AIC33 chip.

Tα 5220, 5610 και 5310 (και κάποια ακόμη Nokia, όχι μόνο της σειράς XpressMusic) όντως χρησιμοποιούν το TLV320AIC33 stereo codec της Texas Instruments, αυτό όμως δεν είναι κάτι που συνεπάγεται αυτόματα και πολύ καλή ποιότητα αναπαραγωγής σε σύγκριση με dedicated mp3 player, φυσικά δεν το αποκλείει κιόλας ...

Αυτό που κάνει το AIC33 είναι να μετατρέπει το ψηφιακό σήμα που έρχεται απο τον DSP σε αναλογικό στερεοφωνικό σήμα το οποίο οδηγεί τα ακουστικά, τέλος.

Θέλω να πώ με αυτό ότι, η διαδικασία αναπαραγωγής mp3 περιεχομένου αποτελείται απο πολλά απαιτητικά διαδοχικά βήματα επεξεργασίας/μετατροπής σημάτων (ψηφιακών και αναλογικών), δεν είναι μια διαδικασία ενός βήματος την οποία διεκπεραιώνει ένα και μόνο "εξάρτημα".

To AIC33 είναι απλά ένας stereo CODEC (CO=coder - DEC=decoder), δεν είναι τσιπάκι τύπου system on chip, και η αποστολή του είναι συγκεκριμένη. Αν δεν χρησιμοποιούνταν το συγκεκριμένο chip της T.I θα χρησιμοποιούνταν κάποιο άλλο γι αυτή τη δουλειά ...

Ο λόγος δε, που χρησιμοποιείται το συγκεκριμένο chip, για μένα είναι ίσως και απόλυτα αναμενόμενος, τα Nokia χρησιμοποιούν επεξεργαστές ARM της οικογένειας OMAP της Texas Instruments, για μένα λοιπόν είναι πολύ λογικό η Nokia να ψωνίζει απο την T.I ότι περισσότερο μπορεί για ευνόητους λόγους, $$$$$...

Αυτό που ίσως δημιουργεί το πλεονέκτημα, σε σχέση με κάποια άλλα μουσικά κινητά, είναι ότι χρησιμοποιούν και έναν dedicated audio DAC για αναπαραγωγή mp3 περιεχομένου, τον DAC33 ...

 

Πιστεύετε ότι τα "μουσικά" κινητά "χωράνε" κάπου την παραπάνω κατάταξη ή υστερούν πολύ;

Προσωπικά πιστεύω ότι τα καλά μουσικά κινητά είναι στη σχετική κατάταξη που παρέθεσες μαζί με το "Όλοι οι υπόλοιποι" και σε κάποιες περιπτώσεις ίσως και στη 3η θέση, και αυτό είναι για μένα αρκετά εντυπωσιακή επίδοση !

Link to comment
Share on other sites

Sony S618 8GB 108 ευρώ Electro World Συγγρού

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ηθελα να ρωτήσω τα εξής: Είμαστε σε μεταβατική φάση οπου έρχονται τα καινούρια iPods και αναρωτιέμαι εφόσον δεν ανακοινώθηκε καινούριο shuffle και επειδή πρόσεξα οτι σε sites τύπου plaisio, multirama κλπ το προιόν δέν εμφανίζεται στα mp3s-iPods εάν σιγά σιγά το αποσύρουν η αν θα συνεχίσει να πωλείται κανονικά.. Επίσης γνωρίζει κανείς εάν η συσκευασία περιλαμβάνει και ακουστικά? :)
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που άλλαξε στα shuffle είναι τα χρώματα, οπότε γι'αυτό δεν βλέπεις τα νέα ακόμα. Τα νέα χρώματα είναι τα ίδια με τα περσινά αλλά πιο έντονα. Εκτός αν έρθει ο κόσμος ανάποδα, μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβριο θα είναι στην αγορά (πουλάει καλά γενικώς). ΙΜΟ το καλύτερο χρώμα σε shuffle ήταν το πορτοκαλί. Η συσκευασία περιλαμβάνει ακουστικά και dock.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.

 

Βέβαια η πόρωση είναι το Nike+, αλλά ας μην πάμε εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα ενα πράσινο! :D

 

Υπάρχει όμως τώρα το εξής πρόβλημα, 2 ipod 1 itunes :p

Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω πρίν το συνδέσω?

Link to comment
Share on other sites

Shuffle; 1 ή 2 γίγα;

 

Όχι, κάθε ένα το βλέπει ξεχωριστά από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ δε το πιστεύω... η apple είναι :X η απλά πανέξυπνη... Έλεγα μιάς και είχαν χαλάσει τα ακουστικά απο το touch θα μου καθόταν κουτί με το shuffle γιατί θα είχα και καινούρια ακουστικά, αλλά τα ακουστικά του shuffle είναι αρκετά πιο κοντά..... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το γιατί θα το καταλάβεις μόλις αρχίσεις να χρησιμοποιείς το shuffle.

:)

 

Αστείο το ότι σκέτα κοστίζουν 32 Ε :(

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει υποθέτω και φαντάζομαι οτι αν ήταν πιό μακριά ίσως ήταν ενοχλητικά απλά όντως μιας και τα σκέτα κάνουν 32 ευρώ το θεώρησα ευκαιρία και σκέφτηκα οτι θα με βόλευε πολύ και με το touch που τα ακουστικά του έχουν χαλάσει.. :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Τελικά πήρα και εγώ το ipod nano 4th gen. Θέλω όμως να αγοράσω και μία θήκη για το γυμναστήριο αλλά όχι Armband, προτιμώ να το έχω στην μέση παρά στο χέρι. Έψαξα μέχρι και στο ebay αλλά δεν βρήκα κάτι. Αν έχει κάτι κάποιος υπόψην και μπορεί να βοηθήσει ια του ήμουν ευγώμων...
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ να πάρεις ιδέες: http://www.ilounge.com/index.php/reviews/review_grades/C207/ (έχει και για προηγούμενα μοντέλα όμως). Επίσης και στο first looks.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξέρετε τίποτα άλλο σε αδιάβροχο εκτός από αυτή τη θήκη (http://h2oaudio.com/waterproof_headsets.php) την οποία δεν ξέρω πώς να παραγγείλω αφού δε στέλνουν σε Ελλάδα. Και αν κάποιος έχει μια γενική άποψη ας μου πει τη γνώμη του. Είναι αδιάβροχη θήκη για το ipod shuffle. Η εταιρία έχει και άλλες θήκες αδιάβροχες και αδιάβροχα ακουστικά.

 

Και να ρωτήσω τι είναι το ΝΙΚΕ+ που είδα να αναφέρεται στην προηγούμενη σελίδα.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

...

Και να ρωτήσω τι είναι το ΝΙΚΕ+ που είδα να αναφέρεται στην προηγούμενη σελίδα.

 

Δες και θαύμασε NIKE+

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας κατοχος νεου nano.Μ'εφαγαν οι φιλοι να παρω αυτο αντι για το Touch 8GB.Αντε να δουμε!
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Sony NWZ-S616F εδώ και 2 μήνες περίπου. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές, αν και νομίζω οτί το προηγούμενο mp3 player που είχα, ένα της Creative, είχε κάπως πιο ισορροπημένο ήχο. Αυτό μάλλον τονίζει λίγο παραπάνω τα μπάσα (?) Anyway, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει καταφέρει κανείς να περάσει βίντεο στο mp4 player και να παίζει κανονικά. Παρότι μετατρέπω τα βίντεο σε .mp4 μορφή (μόνο αυτή υποστηρίζει), όταν πάω να το κάνω drag&drop στη συσκευή μου λέει οτί δεν υποστηρίζει αυτή τη μορφή. Καμιά ιδέα ή link?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω και εγώ μια απορία:

 

λοιπόν, σμρ πήρα το ipod 4th gen και όταν το βάζω στο pc κάνει κανονικά sync με το itunes περνάει και τα τραγούδια που έχω προσθέσει στις playlists που έχω βάλει να κάνει sync αλλά μολις τελειώσει το sync, αποσυνδέεται..είναι λογικό να συμβαίνει αυτό?? την πρώτη φορά δεν είχε αποσυνδεθεί πάντως..

Σε Χρήση: Nokia 5800XM v31 Hacked Edition , Sony Ericsson w910i

Επίσης στην κατοχή μου: Nokia 6210 , Nokia 6260 , Sony Ericsson k750i

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...