Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλά η Sony ανακοίνωσε νέα S730 Series, E430 Series, S630 Series, B130 Series:

http://www.dapreview.net/comment.php?comment.news.4322

 

Τα οποία σύμφωνα με τις φήμες διαθέτουν ακόμα καλύτερη ποιότητα ήχου,

βέβαια πόσο καλύτερη...Έχει βαλθεί η Sony να μας κάνει audiophile

 

Η δική μου επιλογή θα ήταν αυτά της σειράς S730.

Πάντως εγώ, τουλάχιστον απο την περιγραφή, δεν κατάλαβα κάτι για ακόμη καλύτερη ποιότητα ήχου.

Εκτός κι αν έχουν αλλάξει DSP/DAC, κάτι που άλλωστε μάλλον δεν θα το ανακοίνωνε κιόλας η Sony.

Το SensMe απλά κάνει μια εκτίμηση του genre στο οποίο ανήκει το τραγούδι που ακούς ανάλογα με τα beats/minute (δηλαδή π.χ. αν έχει πολλά BPMs το τραγούδι έχει πολύ γρήγορο tempo άρα μάλλον είναι house, techno ή trance και σίγουρα δεν είναι μπαλάντα).

Με το noise cancellation απλά εννοεί ότι έχει in ear headphones στο πακέτο του.

Το εντυπωσιακό είναι η ιδιαίτερα αυξημένη αυτονομία τους, ιδιαίτερα αν αποδειχθεί κιόλας !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η δική μου επιλογή θα ήταν αυτά της σειράς S730.

Πάντως εγώ, τουλάχιστον απο την περιγραφή, δεν κατάλαβα κάτι για ακόμη καλύτερη ποιότητα ήχου.

Εκτός κι αν έχουν αλλάξει DSP/DAC, κάτι που άλλωστε μάλλον δεν θα το ανακοίνωνε κιόλας η Sony.

Το SensMe απλά κάνει μια εκτίμηση του genre στο οποίο ανήκει το τραγούδι που ακούς ανάλογα με τα beats/minute (δηλαδή π.χ. αν έχει πολλά BPMs το τραγούδι έχει πολύ γρήγορο tempo άρα μάλλον είναι house, techno ή trance και σίγουρα δεν είναι μπαλάντα).

Με το noise cancellation απλά εννοεί ότι έχει in ear headphones στο πακέτο του.

Το εντυπωσιακό είναι η ιδιαίτερα αυξημένη αυτονομία τους, ιδιαίτερα αν αποδειχθεί κιόλας !

 

Με το noise cancellation αν προσέξεις έχει τα in ear headphones αλλά είναι αυτά που έχουν μικρόφωνο και η λειτουργία της απομόνωση του ήχου είναι ενσωματωμένη στην συσκευή και δεν υπάρχει όπως εδώ http://www.advancedmp3players.co.uk/shop/Headphones.6/Sony.76/MDRNC22B.CE7/Sony_MDR-NC22_In_Ear_Noise_Cancelling_Headphones.2859.html κάτι πρόσθετο στα ακουστικά με μπαταρία.

 

Προσωπικά δεν θα πάρω κάποιο από τα καινούργια, προσφέρουν κάτι καινοτόμο και δεν θα υπάρχει μοντέλο στα 16GB, 8 έχει και το S618 μου.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Με το noise cancellation αν προσέξεις έχει τα in ear headphones αλλά είναι αυτά που έχουν μικρόφωνο και η λειτουργία της απομόνωση του ήχου είναι ενσωματωμένη στην συσκευή και δεν υπάρχει όπως εδώ http://www.advancedmp3players.co.uk/shop/Headphones.6/Sony.76/MDRNC22B.CE7/Sony_MDR-NC22_In_Ear_Noise_Cancelling_Headphones.2859.html κάτι πρόσθετο στα ακουστικά με μπαταρία.

Ναι http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10551&storeId=10151&productId=8198552921665524094&langId=-1

 

Προσωπικά δεν θα πάρω κάποιο από τα καινούργια, προσφέρουν κάτι καινοτόμο και δεν θα υπάρχει μοντέλο στα 16GB, 8 έχει και το S618 μου.

Ως προς τη χωρητικότητα συμφωνώ απόλυτα, χαζομάρα που δεν ανεβαίνουν πάνω απο τα 8GB ...

 

Tο active noise cancellation πάλι, καλό είναι να υπάρχει για καταστάσεις ανάγκης (ουσιαστικά μόνο μέσα σε αεροπλάνο ή τρένο μπορεί να πεί κανείς ότι καταλαβαίνει πως κάνουν κάτι), αλλά προσωπικά όσα τέτοια ακουστικά έχω δοκιμάσει (Sennheiser PXC 300, BOSE Quiet Comfort 2) δε μπορώ να πώ ότι επιτυγχάνουν αποτελεσματική ακύρωση φάσης με το σχετικά ασθενές κύμα ανεστραμμένης πολικότητας που εκπέμπουν. Πιο πολύ εγώ θα το έλεγα noise masking παρά noise cancellation, ειδικά όταν μιλάμε για μικρών διαστάσεων in ear earphones σαν τα παραπάνω της Sony τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα ...

Πάντως σε κάθε περίπτωση ευπρόσδεκτο σαν feature, και λίγες φορές να σου χρειαστεί πάλι κερδισμένος βγαίνεις που λέει ο λόγος, αρκεί βέβαια να κάνουν όντως δουλειά ...

Ωστόσο παραμένω επιφυλακτικός, τουλάχιστον μέχρι να τα δοκιμάσω ... σε in ear ακουστικά η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι ότι πιο αποτελεσματικό είναι το noise insulation με μια σφιχτή-καλή εφαρμογή παρά το active noise cancellation, σε μεγαλύτερων διαστάσεων supra aural ή circumaural ακουστικά τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά και εκεί το active noise cancellation έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Κ850 με 8 gb micro sd κάρτα. Το Κ850 τα παιξε λοιπόν και σκέφτομαι να πάρω 1 mp3 player με υποδοχή για micro sd. Και καλύτερα θα παίζει τα mp3 και τις ταινίες. Είμαι ανάμεσα στο Turbo-X MP4 TP2 (2GB) και στο zen τις creative. Ερωτήσεις :

1. Παίρνουν την 8άρα Micro sd μου ( το zen παίρνει sd, αλλά με τον adapter δε θα δουλεύει? ),?

2. Αν ναι, πόσο διαφορά στην ποιότητα αναπαραγωγής αλλά και στο γενικό σύνολο εχει το turbo - x από το zen ( έχω τα creative ep-630 ακουστικά ), ?

3. Δεκτές και άλλες ιδέες-προτάσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε iPod nano 4GB και Sony NWZ-A816. Δεν ξέρω γιατί αλλά το iPod δεν μπορώ να το απορίψω, ίσως γιατί είναι όμορφο, ίσως γιατί το έχουν όλοι? Δεν ξέρω αλλά μ'αρέσει. Από την άλλη άκουσα μουσική από το iPod Classic 80ΓB ενός φίλου μου και η μουσική που έπαιζε δεν είχε μεγάλη διαφορά σε σχέση με την μουσική που παίζει το δικό μου Osio. Από το Sony NWZ-A816 αντιθέτως δεν έχω ακούσει μουσική και ακούω από όλους πως τα Sony έχουν πολύ καλή ποιότητα αναπαραγωγής. Δηλαδή μιλάμε για ΜΕΓΑΛΗ διαφορά? Μόλις ακούσω μουσική από το Sony NWZ-A816 θα πω σίγουρα αυτο θα πάρω!?. Διαφωτίστε με με τις γνώσεις σας γιατί δεν έχω δοκιμάσει και πολλά mp3s/mp4s στην ζωή μου και δεν θέλω να δώσω τα λεφτά μου τζάμπα για ένα iPod nano 4GB το οποίο με ικανοποιεί εξωτερικά αλλά δεν κανει την δουλειά του:(:mad:

 

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε iPod nano 4GB και Sony NWZ-A816. Δεν ξέρω γιατί αλλά το iPod δεν μπορώ να το απορίψω, ίσως γιατί είναι όμορφο, ίσως γιατί το έχουν όλοι? Δεν ξέρω αλλά μ'αρέσει. Από την άλλη άκουσα μουσική από το iPod Classic 80ΓB ενός φίλου μου και η μουσική που έπαιζε δεν είχε μεγάλη διαφορά σε σχέση με την μουσική που παίζει το δικό μου Osio. Από το Sony NWZ-A816 αντιθέτως δεν έχω ακούσει μουσική και ακούω από όλους πως τα Sony έχουν πολύ καλή ποιότητα αναπαραγωγής. Δηλαδή μιλάμε για ΜΕΓΑΛΗ διαφορά? Μόλις ακούσω μουσική από το Sony NWZ-A816 θα πω σίγουρα αυτο θα πάρω!?. Διαφωτίστε με με τις γνώσεις σας γιατί δεν έχω δοκιμάσει και πολλά mp3s/mp4s στην ζωή μου και δεν θέλω να δώσω τα λεφτά μου τζάμπα για ένα iPod nano 4GB το οποίο με ικανοποιεί εξωτερικά αλλά δεν κανει την δουλειά του:(:mad:

 

:thanks:

 

Πάρε το A816 είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η διαφορά στον ήχο και ειδικά με τα ακουστικά του πακέτου, εκτός αν θέλεις να κάνεις show off με το Ipod...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να πάρεις το iPod και για άλλους λόγους. 160 εκ. άνθρωποι το έχουν αγοράσει, όλοι για επίδειξη το πήραν; Μήπως κάνει και κάτι άλλο καλά; Άλλωστε, τι επίδειξη να κάνεις με κάτι που έχουν όλοι.

 

ΙΜΗΟ, όπως είπαμε και πριν, τα iPods τα απορρίπτεις αυτομάτως αν θέλεις τον απόλυτα καλύτερο ήχο και θυσιάζεις όλα τα υπόλοιπα μπροστα σε αυτό. Το ίδιο συμβαίνει αν δε θες να αποχωριστείς το drag and drop.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να πάρεις το iPod και για άλλους λόγους. 160 εκ. άνθρωποι το έχουν αγοράσει, όλοι για επίδειξη το πήραν; Μήπως κάνει και κάτι άλλο καλά; Άλλωστε, τι επίδειξη να κάνεις με κάτι που έχουν όλοι.

 

ΙΜΗΟ, όπως είπαμε και πριν, τα iPods τα απορρίπτεις αυτομάτως αν θέλεις τον απόλυτα καλύτερο ήχο και θυσιάζεις όλα τα υπόλοιπα μπροστα σε αυτό. Το ίδιο συμβαίνει αν δε θες να αποχωριστείς το drag and drop.

 

Εδώ νομίζω πως μου είπατε ότι το Α816 έχει drag and drop. Και αν κάποιος έχει τον χρόνο και έχει δοκιμάσει και τα δύο μπορεί να μου πει τα "+" και τα "-". Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ νομίζω πως μου είπατε ότι το Α816 έχει drag and drop. Και αν κάποιος έχει τον χρόνο και έχει δοκιμάσει και τα δύο μπορεί να μου πει τα "+" και τα "-". Ευχαριστώ

 

@Stereo Με το show off θέλω να πω πως επειδή είναι must τα ipod μπήκε στο club

των κατόχων.

 

Και ακριβώς πλέον drag & drop με το A816 ούτε sonicstage ούτε τπτ ;)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να παρατήσω τα smart playlists του iTunes και να γυρίσω στο drag and drop ακόμα και να με πληρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Στο iPod υπάρχει μια λειτουργία (όνομα δεν ξέρω) στην οποία εμφανίζονται τα εξώφυλλα των άλμπουμς και διαλέγεις κάποιο. Αν δεν υπάρχει εικόνα σε κα΄ποιο τραγούδι από το εξώφυλλο του άλπμου, μπορώ εγώ να την προσθέσω μετά?

 

 

Υ.Γ. Πόσο κάνει το Α816 τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Στο iPod υπάρχει μια λειτουργία (όνομα δεν ξέρω) στην οποία εμφανίζονται τα εξώφυλλα των άλμπουμς και διαλέγεις κάποιο. Αν δεν υπάρχει εικόνα σε κα΄ποιο τραγούδι από το εξώφυλλο του άλπμου, μπορώ εγώ να την προσθέσω μετά?

 

 

Υ.Γ. Πόσο κάνει το Α816 τώρα?

Αν την έχεις κάπου στον υπολογιστή σου, μπορείς να την περάσεις στο τραγούδι σέρνοντάς την στο iTunes, κάτω αριστερά, εκεί που λέει Now Playing. Τότε τη βάζει στο τραγούδι που παίζει. Αν, πριν τη σύρεις, πατήσεις πάνω στο Now Playing αυτό γίνεται Selected, και τότε τη βάζει στο ή στα τραγούδια που έχεις επιλέξει.

 

Εναλλάκτικά, διαλέγεις ένα ή περισσότερα τραγούδια, κάνεις δεξί κλικ/Get Info και υπάρχει ειδική καρτέλα Artwork.

Link to comment
Share on other sites

Στο iPod υπάρχει μια λειτουργία (όνομα δεν ξέρω) στην οποία εμφανίζονται τα εξώφυλλα των άλμπουμς και διαλέγεις κάποιο. Αν δεν υπάρχει εικόνα σε κα΄ποιο τραγούδι από το εξώφυλλο του άλπμου, μπορώ εγώ να την προσθέσω μετά?

 

 

Υ.Γ. Πόσο κάνει το Α816 τώρα?

 

http://www.skroutz.gr/s/29150/Sony-NWZ-A818-8GB.html?keyphrase=Sony+A818

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

 

Στο skroutz ξέρω πόσο κάνει. Εγώ εννοώ σε όχι ον λάιν καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα του skroutz δεν είναι όλα (μόνο) online.
Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα του skroutz δεν είναι όλα (μόνο) online.

 

Εντάξει τότε σόρυ. Παιδιά στον γερμανό έχει προσφορά το iPod Nano 4GB και δεν έχει το Α816. Σε άλλα καταστήματα (π.χ. Κωτσόβολος) το Α816 έχει 121. Ποιό να παρω? :p Δεν μπορω να αποφασίσω. Δεν ξέρω γιατί αλλά το Α816 δεν μου φένεται όμορφο αλλά λέτε πως υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε Νάνο και Α816:X

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω: έχουν διαφορά στον ήχο, όπως και να το κάνεις, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι η μέρα με τη νύχτα. Μια χαρά είναι και τα υπόλοιπα.

Και, ούτε και μένα μου φαίνονται όμορφα τα Sony, αλλά περί ορέξεως...

 

Τέλος, έχε στο νου σου ότι την επόμενη Τρίτη θα έχουμε νέα iPods, τα οποία βέβαια δε θα έρθουν στην Ελλάδα πριν το τέλος του μήνα.

Επίσης το expansys (αν και online) έχει προσφορές στα refurbished iPods http://www.expansys.com.gr/c.aspx?f=1508&se=s435

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω: έχουν διαφορά στον ήχο, όπως και να το κάνεις, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι η μέρα με τη νύχτα. Μια χαρά είναι και τα υπόλοιπα.

Και, ούτε και μένα μου φαίνονται όμορφα τα Sony, αλλά περί ορέξεως...

 

Τέλος, έχε στο νου σου ότι την επόμενη Τρίτη θα έχουμε νέα iPods, τα οποία βέβαια δε θα έρθουν στην Ελλάδα πριν το τέλος του μήνα.

Επίσης το expansys (αν και online) έχει προσφορές στα refurbished iPods http://www.expansys.com.gr/c.aspx?f=1508&se=s435

 

Ελληνικό είναι? Τα άι πόουντ που δίνει είναι καινούρια?Έχεις παραγγείλει? Σε πόσο έρχονται?

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, έχε στο νου σου ότι την επόμενη Τρίτη θα έχουμε νέα iPods, τα οποία βέβαια δε θα έρθουν στην Ελλάδα πριν το τέλος του μήνα.

Τέλεια! Μου έφτιαξες την μέρα μου!:happy::D

Ό,τι άλλο νέο έχεις για τα καινούρια iPod, αν μπορείς, πόσταρέ το!;)

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό είναι? Τα άι πόουντ που δίνει είναι καινούρια?Έχεις παραγγείλει? Σε πόσο έρχονται?

Ευρωπαϊκό. Όσα λέει refurbished είναι επισκευασμένα, δλδ πέρασαν από επίσημο service και τα έκαναν σαν καινούρια. Γι'αυτό και η χαμηλή τιμή. Έχει και άλλα μη refurbished, ολοκαίνουργια αλλά και πιο ακριβά. Έρχονται σε 2 μέρες (ό,τι κι αν πάρεις από κει) αλλά για service το στέλνεις πίσω σε αυτούς.

 

Τέλεια! Μου έφτιαξες την μέρα μου!:happy::D

Ό,τι άλλο νέο έχεις για τα καινούρια iPod, αν μπορείς, πόσταρέ το!;)

 

Σύμφωνα με το 9to5mac, που σπάνια πέφτει έξω, θα είναι κάπως έτσι:

http://www.9to5mac.com/files/image/nanoidea2.jpg

Προς το παρόν βέβαια, και αυτό είναι μια ακόμα φήμη...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαϊκό. Όσα λέει refurbished είναι επισκευασμένα, δλδ πέρασαν από επίσημο service και τα έκαναν σαν καινούρια. Γι'αυτό και η χαμηλή τιμή. Έχει και άλλα μη refurbished, ολοκαίνουργια αλλά και πιο ακριβά. Έρχονται σε 2 μέρες (ό,τι κι αν πάρεις από κει) αλλά για service το στέλνεις πίσω σε αυτούς.

 

 

 

Σύμφωνα με το 9to5mac, που σπάνια πέφτει έξω, θα είναι κάπως έτσι:

http://www.9to5mac.com/files/image/nanoidea2.jpg

Προς το παρόν βέβαια, και αυτό είναι μια ακόμα φήμη...

 

Έχουμε πληροφορίες για την τιμή των νέων αι πόουντ? Αν και δεν μου φαίνονται και τόσο όμορφα... ποτέ δεν ξέρεις όμως:rolleyes: Στην συσκευασία (του αι πόουντ Νανο) έχει φορτιστή, ακουστικά, γιου εζ μπι, το αι πόουντ, θήκη για αι πόουντ και οδηγίες? Το αι πουντ με επαγγελματικά ακουστικά παίζει παρόμοια μουσική με Α816?

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα θα παρω ενα mp3 2G παιζει βιντεο βλεπειs εικονεs και φυσικα ακουs παλια ειχε δωρα μια αδιαβροχη θηκη και κατι φορητα ηχεία 30€
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πληροφορίες για την τιμή των νέων αι πόουντ? Αν και δεν μου φαίνονται και τόσο όμορφα... ποτέ δεν ξέρεις όμως:rolleyes: Στην συσκευασία (του αι πόουντ Νανο) έχει φορτιστή, ακουστικά, γιου εζ μπι, το αι πόουντ, θήκη για αι πόουντ και οδηγίες? Το αι πουντ με επαγγελματικά ακουστικά παίζει παρόμοια μουσική με Α816?

Δεν έχουμε, αλλά συνήθως η τιμή παραμένει η ίδια.

Αν είναι από αλουμίνιο όπως ήταν τα προηγούμενα, θα είναι καλύτερα.

Στη συσκευασία έχει ακουστικά, USB και το iPod φυσικά. Και δύο αυτοκολλητάκια Apple. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

γεία σας παιδεια,

είμαι λίγο άσχετος με αυτά τα πράγματα απλά θέλω λίγη βοήθεια....

στο παρόν στάδιο θέλω ένα mp3 player βασικά μόνο για μουσική (όχι βέντεο κλπ), το οποίο πιο πολύ θα το συνδέω με το αυτοκίνητο. αν έχει και ραδιόφωνο καλύτερα καποτε μπορεί να θέλω να ακούσω κάτι....

τι προτείνεται?

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...