Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια!Προσφατα αγορασα ενα creative zen 4gb.Eiμαι ικανοποιημενος αλλα εχω ενα προβλημα με τα mp3..Οταν τα περναω στο player,εμφανιζονται ολα χυμα και οχι σε φακελους οπως τα ειχα οργανωσει οταν τα περνουσα..Ειναι οργανωμενα κατα playlists,artists,albums,αλλα φακελοι δεν φαινονται πουθενα.Μπορει να μου πει καποιος τι κανω λαθος και ποια ειναι η σωστη διαδικασια?Ευχαριστω προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Έχω το κ550 και ένα εμ πι θρί πλαυερ και είμαι ευχαριστημένος από την μουσική που αναπαράγουν. Ακούω από όλους ότι τα Αι Πόουντ είναι τέλεια. Αξίζει να τα πάρω ή είναι ακριβώς το ίδιο?
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οτι στη μπαταρια του ipod μου εχει μειωθει σημαντικα η διαρκεια της.τι μπορει να φταιει?μπορω να κανω εγω κατι?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οτι στη μπαταρια του ipod μου εχει μειωθει σημαντικα η διαρκεια της.τι μπορει να φταιει?μπορω να κανω εγω κατι?

Πόσο καιρό το έχεις;

Link to comment
Share on other sites

1,5 χρονο αλλα δε το χρησιμοποιω τακτικα.

ζητημα να το εχω χρησιμοποιησει 15 φορες

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!Προσφατα αγορασα ενα creative zen 4gb.Eiμαι ικανοποιημενος αλλα εχω ενα προβλημα με τα mp3..Οταν τα περναω στο player,εμφανιζονται ολα χυμα και οχι σε φακελους οπως τα ειχα οργανωσει οταν τα περνουσα..Ειναι οργανωμενα κατα playlists,artists,albums,αλλα φακελοι δεν φαινονται πουθενα.Μπορει να μου πει καποιος τι κανω λαθος και ποια ειναι η σωστη διαδικασια?Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Κάτι κάνεις λάθος.

Δοκίμασε να τα ξαναπεράσεις και θα πρέπει να σου εμφανίζει τους φακέλους σου μέσα στο φάκελο music.

 

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Έχω το κ550 και ένα εμ πι θρί πλαυερ και είμαι ευχαριστημένος από την μουσική που αναπαράγουν. Ακούω από όλους ότι τα Αι Πόουντ είναι τέλεια. Αξίζει να τα πάρω ή είναι ακριβώς το ίδιο?

Τίποτα δεν είναι τέλειο φίλε μου.

Σε ότι αφορά την ποιότητα ήχου μάλιστα υπάρχουν και καλύτερα από τα Αι ποουντ

 

1,5 χρονο αλλα δε το χρησιμοποιω τακτικα.

ζητημα να το εχω χρησιμοποιησει 15 φορες

Φρικάκι,κάνε του μερικές πλήρης φορτίσεις - εκφορτίσεις.Μπορεί να φτιάξει.

Μια μπαταρία που δεν χρησιμοποιείται χάνει την ισχύ της.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω και αυτο....ευχαριστω

 

(αι να δουμε...)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι τέλειο φίλε μου.

Σε ότι αφορά την ποιότητα ήχου μάλιστα υπάρχουν και καλύτερα από τα Αι ποουντ

 

 

Ποιό?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, έχω το k850 το οποίο μου έχει πάθει βλάβη και είναι δύσκολο να το επισκευασω στην παρούσα φάση. Είχα λοιπόν μέσα μια micro sd 8 gb και η ερώτηση μου είναι η εξής : υπάρχει κάποιο mp3 player ή ακόμα καλύτερα media player που να παίρνει micro sd και μάλιστα της συγκεκριμένης χωρητικότητας?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω 4 γίγα το ελάχιστο. Τα εξπρέσ μιουσικ της νοκια (και συγκεκριμένα το 5310) παίζουν καλύτερη μουσική από ι πόουντ?
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θέλω να διευκρινίσω ότι για να αντιληφθείς την ανώτερη ποιότητα ήχου που μπορούν να παρέχουν τα mp3 player σε σχέση με τα κινητά πρέπει να χρησιμοποιείς κάποιο τουλάχιστον αξιοπρεπές ζευγάρι ακουστικών (π.χ. AKG K324P, Sennheiser CX300, Creative EP-630, Sennheiser MX500, AKG K26P, Sennheiser PX-100 ... και τα αντίστοιχα "αναβαθμισμένα" των παραπάνω).

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για να μπορείς να αντιληφθείς τις διαφορές στην ποιότητα ήχου μεταξύ ενός πολύ καλού απο ένα μέτριο ή κακό mp3 player.

Τα ακουστικά είναι το Α και το Ω αν θέλεις, απο τη στιγμή που έχεις στα χέρια σου ένα καλό mp3 player !

Παρακάτω σου προτείνω κάποια mp3 player, πάντα flash memory based και όχι με σκληρό, απλά γιατί υπέθεσα ότι αφού μου είπες τουλάχιστον με 4GB, σε ενδιαφέρει κάτι μικρό, και σε μέγεθος και σε χωρητικότητα, αν πάλι θέλεις κάτι πάνω απο 30GB αν θες μπορώ να σου προτείνω κάποια με σκληρό ...

Επίσης όπως θα δεις δεν σου προτείνω κανένα μοντέλο απο iRiver και Cowon, και αυτό ΟΧΙ επειδή δεν είναι καλά ή δεν έχουν ποιοτικό ήχο ! Ίσα ίσα και τα iRiver και τα Cowon φημίζονται για τη πολύ καλή ποιότητα ήχου που έχουν σχεδόν σε όλα τα μοντέλα τους (το ίδιο συμβαίνει με την Creative και την Sony) ! Ο λόγος που δεν σου προτείνω κάποιο μοντέλο τους είναι ότι τα βρίσκεις σχετικά δύσκολα στην Ελληνική αγορά . Μόνον αυτός!

Επίσης δεν σου προτείνω κανένα mp3 με χαρακτηριστικά όπως bluetooth ή Wifi κ.τ.λ, όχι επειδή δεν αξίζουν, απλά είναι χαρακτηριστικά που λίγοι πραγματικά χρειάζονται, αν θέλεις κάτι τέτοιο μπορώ αν θές να σε βοηθήσω ...

Και κάτι ακόμη, ξεκινάω απο τα 4GB, αν θέλεις ακόμη μεγαλύτερη χωρητικότητα απλά κοίτα τα αντίστοιχα μοντέλα στα 8GB (το Samsung δυστυχώς δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα στα 8GB), αν θέλεις 16GB οι επιλογές σου μειώνονται σημαντικά και τα ποσά ανεβαίνουν.

 

Στα 4 GB λοιπόν σου προτείνω τα παρακάτω, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΗΧΟΥ, με σειρά προσωπικής προτίμησης :

 

1. Sony NWZ-A816

Ποιοτική και ακριβής ηχητική απόκριση με πολύ καλή ευκρίνεια και αναλυτικότητα.

Ποιοτική και στιβαρή κατασκευή (αλουμίνιο).

Καλή οθόνη και καλή μπαταρία.

Το σημαντικότερο (αν δε θέλεις να ψάχνεις και να ξοδεύεις επιπλέον χρήματα για ένα αξιοπρεπές ζευγάρι ακουστικά) μακράν τα καλύτερα buddled ακουστικά από οποιοδήποτε άλλο mp3 player της αγοράς !.

Παίζει video, φωτογραφίες κ.τ.λ (προσωπικά όλα αυτά τα θεωρώ σχεδόν περιττά σε ένα flash mp3 player μικρής χωρητικότητας, για εμένα το ΝΟΥΜΕΡΟ 1 σε ένα mp3 είναι ότι έχει να κάνει με ότι λέει το όνομά του, δηλαδή Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΜΕΝΟΥ ΗΧΟΥ) ...

Μοναδικό μειονέκτημα (αν είναι για σένα), δεν έχει ραδιόφωνο όπως κάποια άλλα ...

Είναι πραγματικά ολοκληρωμένο και ποιοτικό mp3.

 

2. Samsung YP-K3

Πραγματικά απίστευτος ήχος !

Ειλικρινά στο λέω, αν και το λένε σε όλα τα reviews, έλεγα μέσα μου "καλά μωρέ εντάξει ... σχεδόν σε όλα, δίνουν στη ποιότητα ήχου απο 7/10 και πάνω ... όλα πλέον μοιάζουν πολύ, λίγα ξεχωρίζουν είτε θετικά είτε αρνητικά, πόσο καλό πια μπορεί να είναι ένα Samsung :lol:, δεν έχει πια και καμιά παράδοση στον ήχο σαν εταιρία" ...

Μέχρι που το πήρα :X

Επίσης πολύ στιβαρό και ποιοτικό σαν κατασκευή.

Πολύ όμορφο και ιδιαίτερα κομψό (προσωπικά δε το επέλεξα για το style του, σπάνια το κοιτάω σε mp3) , ιδιαίτερα το μαύρο :up:

Ωραία και εύχρηστα χειριστήρια.

Πολύ καλή μπαταρία.

Έχει και ραδιόφωνο με πολύ καλή ποιότητα λήψης. Το ραδιόφωνο OTAN υπάρχει σε μια συσκευή mp3 ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ είναι μεγάλο plus, αν δεν υπάρχει δε θα σκάσω κιόλας βέβαια ... απλά για το λόγο που το ήθελα (τρέξιμο) εγώ και για ένα μικρό σε μέγεθος και χωρητικότητα flash mp3 είναι καλό να υπάρχει ...

Μπορείς να προσθέτεις τα mp3 σου με 3 τρόπους, είτε το κλασσικό και απλούστατο copy/paste απο τον υπολογιστή σου στο mp3 (μπορείς να φτιάχνεις και καταλόγους κ.τ.λ), είτε μέσω του δικού του προγράμματος, είτε μέσω του Windows Media Player. Επίσης πολύ έξυπνο και βολικό είναι το εξής γεγονός, το default firmware της συσκευής σου παρουσιάζει τα mp3 σου με βάση το ID3 tag system (ξέρεις, το κλασσικό, κατά artist - title - genre - album κ.τ.λ), ωστόσο αν εσύ προτιμάς να βλέπεις τα mp3 σου σαν αρχεία έχεις τη δυνατότητα να περάσεις το Κορεάτικο firmware (μην ανησυχείς έχει κανονικά Αγγλικά:)).

Το καλύτερο απο όλα η τιμή του (αν το προλάβεις στη παρούσα τιμή του με την έκπτωση)!

Θα με ρωτήσεις "αφού σου άρεσε τόσο πολύ γιατί το βάζεις 2ο;".

Γιατί τα δικά μου γούστα & προτεραιότητες πολύ πιθανό να μην ταιριάζουν με τα δικά σου, και εξηγούμαι :

Σε σχέση με το Sony που είναι πιο "ολοκληρωμένο" έχει κάποια "μειονεκτήματα" (στη δική μου επιλογή δεν μέτρησαν καθόλου, επειδή με κέρδισε ο ήχος του, η μπαταρία του, η κατασκευή του και η τιμή του)

α) η οθόνη του είναι χαμηλής ανάλυσης OLED όχι LCD πράγμα που σημαίνει ότι ενώ μεν μπορείς να βλέπεις φωτογραφίες δεν θα στο πρότεινα με τίποτα !

β) δεν παίζει video.

γ) δεν μπορείς με το ίδιο το mp3 να κάνεις playlists, πρέπει να τις κάνεις με το πρόγραμμά του και μετά να τις περάσεις στο mp3 και η διαδικασία ίσως σου φανεί λίγο περίεργη.

δ) τα ακουστικά του είναι λίγο καλύτερα απο τον μέσο όρο αλλά προσωπικά δεν θα άκουγα μουσική με κάτι τέτοιο ποτέ, ιδιαίτερα απο τη στιγμή που το ίδιο το mp3 player μπορεί να αναπαράγει μουσική με ΤΕΤΟΙΑ ποιότητα ήχου.

 

3. Creative ZEN

Ισχύουν τα ίδια ακριβώς που ιχσύουν και για το πρώτο Sony

με τις εξής διαφορές:

+ Καλύτερη οθόνη, ραδιόφωνο με δυνατότητα εγγραφής, υποδοχή για κάρτα μνήμης, μικρόφωνο για ηχογράφηση.

- Χειρότερη ποιότητα κατασκευής, τα ακουστικά του είναι όπως όλων δηλαδή πολύ μέτρια.

Η Creative είναι απο τις λίγες εταιρίες (μαζί με τις Sony, Iriver και Cowon) που εκτιμώ ιδιαίτερα για τα mp3 της !

Θα μου πείς "Τότε γιατί 3ο;".

Γιατί το Sony έχει καλύτερα ακουστικά και γιατί το Samsung έχει εφάμιλλο αν όχι ακόμη καλύτερο ήχο και είναι πιο φτηνό.

 

4. Sony NWZ-S616F

Ισχύει ότι και για το 1ο Sony με τις εξής διαφορές:

+ Ραδιόφωνο, πιο φτηνό.

- Χειρότερη ποιότητα κατασκευής, τα ακουστικά του είναι όπως όλων δηλαδή πολύ μέτρια.

 

 

Θα μου πείς "Καλά που είναι τα iPod;" και δικαιολογημένα.

Η δική μου απάντησή (και δεν είναι μόνο προσωπική μου άποψη) είναι ότι τα iPod υπολείπονται στο κρίσιμο ζήτημα της ποιότητας ήχου απο όλα τα παραπάνω.

Οπότε, γι αυτόν και μόνο τον λόγο δε στα προτείνω, ιδιαίτερα απο τη στιγμή που με λιγότερα χρήματα μπορείς να πάρεις κάτι που έχει καλύτερη ποιότητα ήχου.

Μη με παρεξηγήσεις, σε καμία περίπτωση δε λέω ότι ακούγονται χάλια, ίσα ίσα είναι μια χαρά, απλά κάποια άλλα ακούγονται πολύ καλύτερα !

Οι μόνες εξαιρέσεις στον παραπάνω θλιβερό κανόνα είναι όσα iPod εξακολουθούν και χρησιμοποιούν DSPs/DACs της Wolfson, και αυτά που υπάρχει πιθανότητα να βρείς στην αγορά και ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ τους χρησιμοποιούν είναι τα

α) iPod nano 2nd generation

β) iPod Video 5th generation

γ) iPod Touch ΑΛΛΑ οι πρώτες παρτίδες (ποίες είναι οι δεύτερες μη με ρωτήσεις)

Όλα τα παραπάνω έχουν πολύ καλή ποιότητα ήχου, εφάμιλλη με τις προτάσεις των περισσότερων ανταγωνιστών τους !

Οπότε αν προτιμάς iPod σου προτείνω να ψάξεις κάποιο απο αυτά.

 

Εύχομαι να βοήθησα, καλό ψάξιμο και καλά ψώνια :)...

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, οι περισσότεροι λένε ότι από τις τρεις γενιές iPod, το χειρότερο ήχο τον έχει η δεύτερη...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θέλω να διευκρινίσω ότι για να αντιληφθείς την ανώτερη ποιότητα ήχου που μπορούν να παρέχουν τα mp3 player σε σχέση με τα κινητά πρέπει να χρησιμοποιείς κάποιο τουλάχιστον αξιοπρεπές ζευγάρι ακουστικών (π.χ. AKG K324P, Sennheiser CX300, Creative EP-630, Sennheiser MX500, AKG K26P, Sennheiser PX-100 ... και τα αντίστοιχα "αναβαθμισμένα" των παραπάνω).

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για να μπορείς να αντιληφθείς τις διαφορές στην ποιότητα ήχου μεταξύ ενός πολύ καλού απο ένα μέτριο ή κακό mp3 player.

Τα ακουστικά είναι το Α και το Ω αν θέλεις, απο τη στιγμή που έχεις στα χέρια σου ένα καλό mp3 player !

Παρακάτω σου προτείνω κάποια mp3 player, πάντα flash memory based και όχι με σκληρό, απλά γιατί υπέθεσα ότι αφού μου είπες τουλάχιστον με 4GB, σε ενδιαφέρει κάτι μικρό, και σε μέγεθος και σε χωρητικότητα, αν πάλι θέλεις κάτι πάνω απο 30GB αν θες μπορώ να σου προτείνω κάποια με σκληρό ...

Επίσης όπως θα δεις δεν σου προτείνω κανένα μοντέλο απο iRiver και Cowon, και αυτό ΟΧΙ επειδή δεν είναι καλά ή δεν έχουν ποιοτικό ήχο ! Ίσα ίσα και τα iRiver και τα Cowon φημίζονται για τη πολύ καλή ποιότητα ήχου που έχουν σχεδόν σε όλα τα μοντέλα τους (το ίδιο συμβαίνει με την Creative και την Sony) ! Ο λόγος που δεν σου προτείνω κάποιο μοντέλο τους είναι ότι τα βρίσκεις σχετικά δύσκολα στην Ελληνική αγορά . Μόνον αυτός!

Επίσης δεν σου προτείνω κανένα mp3 με χαρακτηριστικά όπως bluetooth ή Wifi κ.τ.λ, όχι επειδή δεν αξίζουν, απλά είναι χαρακτηριστικά που λίγοι πραγματικά χρειάζονται, αν θέλεις κάτι τέτοιο μπορώ αν θές να σε βοηθήσω ...

Και κάτι ακόμη, ξεκινάω απο τα 4GB, αν θέλεις ακόμη μεγαλύτερη χωρητικότητα απλά κοίτα τα αντίστοιχα μοντέλα στα 8GB (το Samsung δυστυχώς δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα στα 8GB), αν θέλεις 16GB οι επιλογές σου μειώνονται σημαντικά και τα ποσά ανεβαίνουν.

 

Στα 4 GB λοιπόν σου προτείνω τα παρακάτω, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΗΧΟΥ, με σειρά προσωπικής προτίμησης :

 

1. Sony NWZ-A816

Ποιοτική και ακριβής ηχητική απόκριση με πολύ καλή ευκρίνεια και αναλυτικότητα.

Ποιοτική και στιβαρή κατασκευή (αλουμίνιο).

Καλή οθόνη και καλή μπαταρία.

Το σημαντικότερο (αν δε θέλεις να ψάχνεις και να ξοδεύεις επιπλέον χρήματα για ένα αξιοπρεπές ζευγάρι ακουστικά) μακράν τα καλύτερα buddled ακουστικά από οποιοδήποτε άλλο mp3 player της αγοράς !.

Παίζει video, φωτογραφίες κ.τ.λ (προσωπικά όλα αυτά τα θεωρώ σχεδόν περιττά σε ένα flash mp3 player μικρής χωρητικότητας, για εμένα το ΝΟΥΜΕΡΟ 1 σε ένα mp3 είναι ότι έχει να κάνει με ότι λέει το όνομά του, δηλαδή Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΜΕΝΟΥ ΗΧΟΥ) ...

Μοναδικό μειονέκτημα (αν είναι για σένα), δεν έχει ραδιόφωνο όπως κάποια άλλα ...

Είναι πραγματικά ολοκληρωμένο και ποιοτικό mp3.

 

2. Samsung YP-K3

Πραγματικά απίστευτος ήχος !

Ειλικρινά στο λέω, αν και το λένε σε όλα τα reviews, έλεγα μέσα μου "καλά μωρέ εντάξει ... σχεδόν σε όλα, δίνουν στη ποιότητα ήχου απο 7/10 και πάνω ... όλα πλέον μοιάζουν πολύ, λίγα ξεχωρίζουν είτε θετικά είτε αρνητικά, πόσο καλό πια μπορεί να είναι ένα Samsung :lol:, δεν έχει πια και καμιά παράδοση στον ήχο σαν εταιρία" ...

Μέχρι που το πήρα :X

Επίσης πολύ στιβαρό και ποιοτικό σαν κατασκευή.

Πολύ όμορφο και ιδιαίτερα κομψό (προσωπικά δε το επέλεξα για το style του, σπάνια το κοιτάω σε mp3) , ιδιαίτερα το μαύρο :up:

Ωραία και εύχρηστα χειριστήρια.

Πολύ καλή μπαταρία.

Έχει και ραδιόφωνο με πολύ καλή ποιότητα λήψης. Το ραδιόφωνο OTAN υπάρχει σε μια συσκευή mp3 ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ είναι μεγάλο plus, αν δεν υπάρχει δε θα σκάσω κιόλας βέβαια ... απλά για το λόγο που το ήθελα (τρέξιμο) εγώ και για ένα μικρό σε μέγεθος και χωρητικότητα flash mp3 είναι καλό να υπάρχει ...

Μπορείς να προσθέτεις τα mp3 σου με 3 τρόπους, είτε το κλασσικό και απλούστατο copy/paste απο τον υπολογιστή σου στο mp3 (μπορείς να φτιάχνεις και καταλόγους κ.τ.λ), είτε μέσω του δικού του προγράμματος, είτε μέσω του Windows Media Player. Επίσης πολύ έξυπνο και βολικό είναι το εξής γεγονός, το default firmware της συσκευής σου παρουσιάζει τα mp3 σου με βάση το ID3 tag system (ξέρεις, το κλασσικό, κατά artist - title - genre - album κ.τ.λ), ωστόσο αν εσύ προτιμάς να βλέπεις τα mp3 σου σαν αρχεία έχεις τη δυνατότητα να περάσεις το Κορεάτικο firmware (μην ανησυχείς έχει κανονικά Αγγλικά:)).

Το καλύτερο απο όλα η τιμή του (αν το προλάβεις στη παρούσα τιμή του με την έκπτωση)!

Θα με ρωτήσεις "αφού σου άρεσε τόσο πολύ γιατί το βάζεις 2ο;".

Γιατί τα δικά μου γούστα & προτεραιότητες πολύ πιθανό να μην ταιριάζουν με τα δικά σου, και εξηγούμαι :

Σε σχέση με το Sony που είναι πιο "ολοκληρωμένο" έχει κάποια "μειονεκτήματα" (στη δική μου επιλογή δεν μέτρησαν καθόλου, επειδή με κέρδισε ο ήχος του, η μπαταρία του, η κατασκευή του και η τιμή του)

α) η οθόνη του είναι χαμηλής ανάλυσης OLED όχι LCD πράγμα που σημαίνει ότι ενώ μεν μπορείς να βλέπεις φωτογραφίες δεν θα στο πρότεινα με τίποτα !

β) δεν παίζει video.

γ) δεν μπορείς με το ίδιο το mp3 να κάνεις playlists, πρέπει να τις κάνεις με το πρόγραμμά του και μετά να τις περάσεις στο mp3 και η διαδικασία ίσως σου φανεί λίγο περίεργη.

δ) τα ακουστικά του είναι λίγο καλύτερα απο τον μέσο όρο αλλά προσωπικά δεν θα άκουγα μουσική με κάτι τέτοιο ποτέ, ιδιαίτερα απο τη στιγμή που το ίδιο το mp3 player μπορεί να αναπαράγει μουσική με ΤΕΤΟΙΑ ποιότητα ήχου.

 

3. Creative ZEN

Ισχύουν τα ίδια ακριβώς που ιχσύουν και για το πρώτο Sony

με τις εξής διαφορές:

+ Καλύτερη οθόνη, ραδιόφωνο με δυνατότητα εγγραφής, υποδοχή για κάρτα μνήμης, μικρόφωνο για ηχογράφηση.

- Χειρότερη ποιότητα κατασκευής, τα ακουστικά του είναι όπως όλων δηλαδή πολύ μέτρια.

Η Creative είναι απο τις λίγες εταιρίες (μαζί με τις Sony, Iriver και Cowon) που εκτιμώ ιδιαίτερα για τα mp3 της !

Θα μου πείς "Τότε γιατί 3ο;".

Γιατί το Sony έχει καλύτερα ακουστικά και γιατί το Samsung έχει εφάμιλλο αν όχι ακόμη καλύτερο ήχο και είναι πιο φτηνό.

 

4. Sony NWZ-S616F

Ισχύει ότι και για το 1ο Sony με τις εξής διαφορές:

+ Ραδιόφωνο, πιο φτηνό.

- Χειρότερη ποιότητα κατασκευής, τα ακουστικά του είναι όπως όλων δηλαδή πολύ μέτρια.

 

 

Θα μου πείς "Καλά που είναι τα iPod;" και δικαιολογημένα.

Η δική μου απάντησή (και δεν είναι μόνο προσωπική μου άποψη) είναι ότι τα iPod υπολείπονται στο κρίσιμο ζήτημα της ποιότητας ήχου απο όλα τα παραπάνω.

Οπότε, γι αυτόν και μόνο τον λόγο δε στα προτείνω, ιδιαίτερα απο τη στιγμή που με λιγότερα χρήματα μπορείς να πάρεις κάτι που έχει καλύτερη ποιότητα ήχου.

Μη με παρεξηγήσεις, σε καμία περίπτωση δε λέω ότι ακούγονται χάλια, ίσα ίσα είναι μια χαρά, απλά κάποια άλλα ακούγονται πολύ καλύτερα !

Οι μόνες εξαιρέσεις στον παραπάνω θλιβερό κανόνα είναι όσα iPod εξακολουθούν και χρησιμοποιούν DSPs/DACs της Wolfson, και αυτά που υπάρχει πιθανότητα να βρείς στην αγορά και ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ τους χρησιμοποιούν είναι τα

α) iPod nano 2nd generation

β) iPod Video 5th generation

γ) iPod Touch ΑΛΛΑ οι πρώτες παρτίδες (ποίες είναι οι δεύτερες μη με ρωτήσεις)

Όλα τα παραπάνω έχουν πολύ καλή ποιότητα ήχου, εφάμιλλη με τις προτάσεις των περισσότερων ανταγωνιστών τους !

Οπότε αν προτιμάς iPod σου προτείνω να ψάξεις κάποιο απο αυτά.

 

Εύχομαι να βοήθησα, καλό ψάξιμο και καλά ψώνια :)...

 

Σε ευχαριστώ. ήσουν σαφής:p Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

1.Sony NWZ-A816

α)Τα ακουστικά του σίγουρα θα με βολέψουν?

β)Έρχετε με φορτιστή?

γ)Είναι λίγο ακριβούτσικο και με τόσα λεφτά μάλλον θα πάρω αι πόουντ

 

2.Samsung YP-K3

α) Έρχετε με φορτιστή?

β) Τα κουμπιά αφής δεν χαλάν εύκολα

γ)Τι έχουν τα ακουστικά του και είναι καλά? Παρόμοια με τα άλλα δεν είναι?

 

3.Creative ZEN

α)Μ'άρεσε αλλά μου είπαν ότι έρχετε χωρίς φορτιστή αληθεύει?

 

 

Ευχαριστώ, και αν υπάρχει καμά άλλη καλή επίλογή θα ήθελα να την μάθω

 

φιλικά, copypastexD

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. ήσουν σαφής:p Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

1.Sony NWZ-A816

α)Τα ακουστικά του σίγουρα θα με βολέψουν?

β)Έρχετε με φορτιστή?

γ)Είναι λίγο ακριβούτσικο και με τόσα λεφτά μάλλον θα πάρω αι πόουντ

 

2.Samsung YP-K3

α) Έρχετε με φορτιστή?

β) Τα κουμπιά αφής δεν χαλάν εύκολα

γ)Τι έχουν τα ακουστικά του και είναι καλά? Παρόμοια με τα άλλα δεν είναι?

 

3.Creative ZEN

α)Μ'άρεσε αλλά μου είπαν ότι έρχετε χωρίς φορτιστή αληθεύει?

 

 

Ευχαριστώ, και αν υπάρχει καμά άλλη καλή επίλογή θα ήθελα να την μάθω

 

φιλικά, copypastexD

 

Καλημερα, sorry για τη συνταξη και τη βιασυνη, γραφω απο κινητο ...

1.

α) Σιγουρα

β) Κανενα δεν εχει ενσωματωμενο φορτιστη, δυστυχως ολα πλεον φορτιζονται μεσω USB

γ) Κοστιζει 100 euro, σε ολα τα αλλα υπολογισε +35 euro για ενα ζευγαρι αξιοπρεπη ακουστικα,διαφορετικα τσαμπα παιρνεις dedicated mp3 player

 

2.

α) Κανενα δεν εχει ενσωματωμενο φορτιστη, δυστυχως ολα πλεον φορτιζονται μεσω USB

β) Οχι,ειναι πιο ανθεκτικα και απο τα κλασσικα

γ) Εμφανισιακα ολα μοιαζουν, η αποδοση τους πλησιαζει τα Sennheiser ΜΧ500

 

3.

Κανενα δεν εχει ενσωματωμενο φορτιστη, δυστυχως ολα πλεον φορτιζονται μεσω USB

 

Αλλες επιλογες :

Creative : Zen xFi, επισης αξιοπρεπεστατα ακουστικα (EP-830 αν θυμαμαι καλα), του 1ου Sony ομως παραμενουν καλυτερα

Cowon : U5, i7

Iriver : E100, Clix

Samsung : YP-T10, YP-P2

 

Καλα ψωνια ...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. ήσουν σαφής:p Έχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

1.Sony NWZ-A816

α)Τα ακουστικά του σίγουρα θα με βολέψουν?

β)Έρχετε με φορτιστή?

γ)Είναι λίγο ακριβούτσικο και με τόσα λεφτά μάλλον θα πάρω αι πόουντ

 

2.Samsung YP-K3

α) Έρχετε με φορτιστή?

β) Τα κουμπιά αφής δεν χαλάν εύκολα

γ)Τι έχουν τα ακουστικά του και είναι καλά? Παρόμοια με τα άλλα δεν είναι?

 

3.Creative ZEN

α)Μ'άρεσε αλλά μου είπαν ότι έρχετε χωρίς φορτιστή αληθεύει?

 

 

Ευχαριστώ, και αν υπάρχει καμά άλλη καλή επίλογή θα ήθελα να την μάθω

 

φιλικά, copypastexD

 

 

10-15 ευρώ έχει ένας φορτιστής πρίζας. Σιγά το έξοδο!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν θα το πάρω τώρα απλά ήθελα να μάθω για το αι πόουντ για δείτε και τα νέα εμ πι θρι που θα φέρει η σόνυ να μου πείτε πιο αξίζει

 

 

http://www.sony.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχε στο νου σου ότι αναμένεται να ανακοινωθούν νέα iPods στις 9 Σεπτεμβρίου.

 

Για μένα, πέραν του ήχου, στον οποίον τα Sony όντως κερδίζουν hands down (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα άλλα είναι συγκλονιστικά χειρότερα), η βασική διαφορά έγκειται στο πως έχεις συνηθίσει να οργανώνεις τη μουσική σου ή πως θες να την οργανώνεις. Αν θες drag and drop, να πηγαίνεις σε φίλους σου και να συνδέεις απλά το player στο pc τους και να βάζεις τραγούδια, και άλλα τέτοια, ξεχνάς πρακτικά τα iPods (όχι ότι δε γίνονται και αυτά, αλλά με μεγαλύτερη δυσκολία). Από την άλλη, σου προσφέρουν κάποιες δυνατότητες οργάνωσεις των τραγουδιών σου, όπως για παράδειγμα τα smart playlists, που δε τις βρίσκεις αλλού (ή τις βρίσκεις, αλλά με μεγαλύτερη δυσκολία :))

Link to comment
Share on other sites

I'm in a trouble:X Θα βγω εκτός θέματος αλλά θα το πω. Νόμιζα πως το 5310 που θα έπαιρνα έπεζε το ίδιο καλή μουσική με τα αι πόουντ ή έστω λίγο χειρότερη. Σήμερα μπορω να πάρω το 5310 (έχω ένα κ550) ή ν περιμένω κανά 2 μήνες για καλό εμ πι θρί? :(:( HELP
Link to comment
Share on other sites

περιμενεις 2 μηνες!και θα σε κομπλε...τωρα εισαι ενθουσιασμενος και γουσταρεις να παρεις κατι τωρα...αλλα κανε υπομονη και θα δεις;)μετα οταν παρεις mp3 player καλο;)οταν ακους απο κινητα θα ξενερωνεις!ΥΠΟΜΟΝΗ!
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

περιμενεις 2 μηνες!και θα σε κομπλε...τωρα εισαι ενθουσιασμενος και γουσταρεις να παρεις κατι τωρα...αλλα κανε υπομονη και θα δεις;)μετα οταν παρεις mp3 player καλο;)οταν ακους απο κινητα θα ξενερωνεις!ΥΠΟΜΟΝΗ!

 

:thanks: μάλλον θα περιένω;) Άλλα έχω ένα Osio mp4. Ένα γουόκμαν ή αι πόουντ θα παίζει πολύ καλύτερη μουσική?

Link to comment
Share on other sites

Ένα γουόκμαν ή αι πόουντ θα παίζει πολύ καλύτερη μουσική?

Αν με τον όρο walkman εννοείς ένα απο τα δύο Sony (NWZ-A816 και NWZ-S616F) που σου πρότεινα την απάντηση στην έχω ήδη δώσει.

Το ξαναλέω άλλη μια φορά, τα Sony έχουν την καλύτερη ποιότητα ήχου απο όλα, ειδικά σε σχέση με τα iPod που ρωτάς, για μένα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης !

Δεύτερα με μικρή διαφορά έρχονται τα Creative Zen .

 

Ελπίζω φυσικά να μην εννοείς τα παλιά κλασσικά walkman με την κασσέτα :lol: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν με τον όρο walkman εννοείς ένα απο τα δύο Sony (NWZ-A816 και NWZ-S616F) που σου πρότεινα την απάντηση στην έχω ήδη δώσει.

Το ξαναλέω άλλη μια φορά, τα Sony έχουν την καλύτερη ποιότητα ήχου απο όλα, ειδικά σε σχέση με τα iPod που ρωτάς, για μένα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης !

Δεύτερα με μικρή διαφορά έρχονται τα Creative Zen .

 

Ελπίζω φυσικά να μην εννοείς τα παλιά κλασσικά walkman με την κασσέτα :lol: !!!!

 

Πήρα το S618 από το multirama το Πάσχα είναι η καλύτερη αγορά μου,

η καλύτερη λήψη ραδιοφώνου από οποιοδήποτε mp3 player και για μένα

η καλύτερη ποιότητα ήχου.

 

Αλλά η Sony ανακοίνωσε νέα S730 Series, E430 Series, S630 Series, B130 Series:

http://www.dapreview.net/comment.php?comment.news.4322

 

Τα οποία σύμφωνα με τις φήμες διαθέτουν ακόμα καλύτερη ποιότητα ήχου,

βέβαια πόσο καλύτερη...Έχει βαλθεί η Sony να μας κάνει audiophile :lol:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

*Εμένα όλα τα mp3 Crypto που μου έδωσαν απο το Γερμανό βγήκαν ελλατωματικά.Το ένα είχε πρόβλημα στην οθόνη (δεν έβγαζε τίτλο τραγουδιού και ερμηνευτή,μόνο μια πολύχρωμη οθονούλα),το άλλο,ενώ έβαζα γεμάτη μπαταρία δεν άναβε ούτε το διάβαζε ο υπολογιστής και το 3ο και στο τελευταίο του έχει χαλάσει τo USB με αποτέλεσμα να μην το διαβάζει ο υπολογιστής και ότι είχα μέσα είναι πλέον άχριστο*.Χάρη στη Crypto!!:mad::mad:.Δεν ξαναπαίρνω mp3 player.Τουλάχιστον δεν ξαναπαίρνω mp3 της Crypto.Παρεπιμπτώντος το mp3 που μου χάλασε άπειρες φορές είναι το: Crypto UM360 2GB.

 

*Με τη φράση ''Όλα τα mp3'' εννοώ ότι πήρα 1 και μου το άλλαξαν 3 φορές γιατί το πρώτο βγήκε ελλατωματικό όπως και τα άλλα τρία.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα δικά μου χέρια, πάλι, έχουν περάσει ουκ ολίγα mp3 player ...

Με κανένα δεν αντιμετώπισα κανένα ελλάτωμα.

Βέβαια crypto δεν είχα την "τύχη" να έχω ποτέ !

Μάλλον λοιπόν όπως πολύ ωραία έγραψες καλύτερα να μην ξαναπάρεις crypto .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...