Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αι πουντ με επαγγελματικά ακουστικά παίζει παρόμοια μουσική με Α816?

Γιατί, σκοπεύεις μήπως να αγοράσεις επαγγελματικά ακουστικά;

 

Τα επαγγελματικά ακουστικά για χρήση με mp3 player καλύτερα ξέχασε τα ... για πολλούς λόγους !

 

1ον. Είναι ακριβά, μιλάμε για επίπεδα τιμών που ξεκινάνε απο τα 300+ euro and sky is the limit ! Δηλαδή μιλάμε για ακουστικά που είναι ακριβότερα απο το mp3 player που σκοπεύεις να πάρεις ...

 

2ον. Κατα κανόνα μιλάμε για ακουστικά τύπου circumaural (=μεγάλων διαστάσεων που περικλύουν ολόκληρο το αυτί) με τυπική εσωτερική αντίσταση απο 64 Ohm και πάνω (=το mp3 player που θα πάρεις δεν έχει την ικανή ισχύ εξόδου για να τα "οδηγήσει" κατάλληλα). Ακόμη όμως κι αν αναφερθούμε σε τύπου in ear οι τιμές ξεκινάνε απο τα 200+ euro.

 

3ον. Ακόμη και αν ήσουν διατεθειμένος να υπερβείς τις παραπάνω ιδιαιτερότητες - "δυσκολίες", θα άκουγες συμπιεσμένο ήχο σε τέτοιας ποιότητας ακουστικά ; Σε διαβεβαιώνω εκ πείρας πως αμέσως θα άφηνες το mp3 player στην άκρη και θα έπιανες το CD player.

 

Άρα μάλλον ξεχνάμε τα επαγγελματικά ακουστικά, και μιλάμε για απλά μέτρια έως καλούτσικα ακουστικά που προορίζονται για χρήση με mp3 player.

 

Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι όμως προφανής για οποιoνδήποτε τύπο ακουστικών επιλέξεις και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ρωτάς και ξαναρωτάς το ίδιο πράγμα συνέχεια ;! Ήδη πρέπει να σου έχουν πεί το ίδιο πράγμα περισσότερα απο 3 άτομα ...

Αν χρησιμοποιήσεις τα ίδια ακουστικά ΚΑΙ στα mp3 player της Sony (είτε της σειράς Α810 είτε της S610) ΚΑΙ στα iPod TA SONY ΘΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !

Απλά, όσο καλύτερα ακουστικά χρησιμοποιείς ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ SONY σε σχέση με τα iPod !

 

Το κατάλαβες ή να το ξαναπούμε ;

 

Πάντως γιατί δεν είσαι ειλικρινής και με τον εαυτό σου αλλά και με εμάς, και "κουράζεσαι" και μας "κουράζεις" (τρόπος του λέγειν) τσάμπα;

Πες "... εμφανισιακά μου αρέσουν τα iPod αλλά θέλω ΚΑΙ τον ήχο και την ευχρηστία των καλύτερων SONY..." .

Ε αυτό δυστυχώς δεν γίνεται!

Εκτός και αν προτίθεσαι, προκειμένου να νιώσεις καλύτερα για την επιλογή σου και να νιώσεις ότι κατά κάποιον τρόπο "ισοφαρίζεις" το dissadvantage που έχουν τα iPod στη ποιότητα ήχου, να αγοράσεις iPod και μετά να διαθέσεις ακόμη 50 euro για να αγοράσεις και ένα ζευγάρι καλούτσικα ακουστικά.

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι τα ακουστικά που έχει μέσα το πακέτο του Sony NWZ-A816 είναι εφάμιλλα (και καλύτερα μερικών) με οποιοδήποτε ζευγάρι ακουστικών (είτε "ψείρες" είτε in ear) μπορείς να βρείς στην αγορά με τιμή κάτω των 50+ euro.

Άρα, αν πάρεις το iPod και μετά και ένα τέτοιο ζευγάρι ακουστικά το Sony NWZ-A816 ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !

Αυτές είναι οι επιλογές σου λοιπόν και απο την αρχή νομίζω ήταν ξεκάθαρες.

 

Αν εσένα σου αρέσουν περισσότερο τα iPod πάρε iPod, δεν θα σε κακοχαρακτηρίσει ΚΑΝΕΝΑΣ ... !

 

Άλλωστε μην ξεχνάς αυτό που σου είχα ΤΟΝΙΣΕΙ εξ' αρχής, επειδή ακριβώς κατάλαβα ότι δε ξέρεις πολλά απο ήχο και ήμουν σίγουρος ότι θα είχες αυτές τις απορίες, είναι άλλωστε φυσιολογικό ...

Καταρχάς θέλω να διευκρινίσω ότι για να αντιληφθείς την ανώτερη ποιότητα ήχου που μπορούν να παρέχουν τα mp3 player σε σχέση με τα κινητά πρέπει να χρησιμοποιείς κάποιο τουλάχιστον αξιοπρεπές ζευγάρι ακουστικών (π.χ. AKG K324P, Sennheiser CX300, Creative EP-630, Sennheiser MX500, AKG K26P, Sennheiser PX-100 ... και τα αντίστοιχα "αναβαθμισμένα" των παραπάνω).

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για να μπορείς να αντιληφθείς τις διαφορές στην ποιότητα ήχου μεταξύ ενός πολύ καλού απο ένα μέτριο ή κακό mp3 player.

Τα ακουστικά είναι το Α και το Ω αν θέλεις, απο τη στιγμή που έχεις στα χέρια σου ένα καλό mp3 player !

 

Εύχομαι επιτέλους να σου λύθηκαν όλες οι απορίες και να απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματά σου και έτσι να κάνεις την καλύτερη ΓΙΑ ΣΕΝΑ επιλογή !

Αυτό το τελευταίο "ΓΙΑ ΣΕΝΑ", μην το ξεχνάς ποτέ !

Εσύ θα δώσεις τα χρήματα και ΕΣΥ θα χρησιμοποιείς ότι κι αν αγοράσεις, οπότε επέλεξε με βάση τις ανάγκες σου ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από την άλλη, μη νομίζεις ότι όταν λέμε "άσχημο ήχο" εννοούμε "τι είναι αυτό δεν ακούω τίποτα μήπως χάλασε και παίζει έτσι;".
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πληροφορίες για την τιμή των νέων αι πόουντ? Αν και δεν μου φαίνονται και τόσο όμορφα... ποτέ δεν ξέρεις όμως:rolleyes: Στην συσκευασία (του αι πόουντ Νανο) έχει φορτιστή, ακουστικά, γιου εζ μπι, το αι πόουντ, θήκη για αι πόουντ και οδηγίες? Το αι πουντ με επαγγελματικά ακουστικά παίζει παρόμοια μουσική με Α816?

iPod nano είναι όχι αι πόουντ. Δεν έχεις αγγλική γραμματοσειρά;:wacko::blink:

Link to comment
Share on other sites

γεία σας παιδεια,

είμαι λίγο άσχετος με αυτά τα πράγματα απλά θέλω λίγη βοήθεια....

στο παρόν στάδιο θέλω ένα mp3 player βασικά μόνο για μουσική (όχι βέντεο κλπ), το οποίο πιο πολύ θα το συνδέω με το αυτοκίνητο. αν έχει και ραδιόφωνο καλύτερα καποτε μπορεί να θέλω να ακούσω κάτι....

τι προτείνεται?

ευχαριστώ!!!

 

εεε μια απάντηση!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω εχω το MP3 player - Sony NWZ-S616F , το οποιο ειναι ενα απο τα πολλα που εχει FM!!!(radio)

Θελω να κανω μια ερωτηση πανω σε αυτο:

Ξερω πως οποια συσκευη διαθετει radio, εκπεμπει μεγαλη ακτινοβολια.Αυτα τα mp3 players εκπεμπουν ακτινοβολια μονο οταν παιζει το ραδιο ή οταν γενικα ειναι ανοιχτό ή και όταν ειναι κλειστο, παλι εκπεμπει?

Ευχαριστω!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το mp3 player που έχεις (Sony NWZ-S616F) έχει ΔΕΚΤΗ ραδιοφωνικού σήματος ΟΧΙ ΠΟΜΠΟ !!!!!!!!!!!!!!!

Άρα ΔΕΝ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!

 

Το ίδιο ισχύει ΒΕΒΑΙΑ για όλα τα mp3 player της αγοράς.

Μην τρελαθούμε και τελείως δηλαδή ......

Link to comment
Share on other sites

Το mp3 player που έχεις (Sony NWZ-S616F) έχει ΔΕΚΤΗ ραδιοφωνικού σήματος ΟΧΙ ΠΟΜΠΟ !!!!!!!!!!!!!!!

Άρα ΔΕΝ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!

 

Το ίδιο ισχύει ΒΕΒΑΙΑ για όλα τα mp3 player της αγοράς.

Μην τρελαθούμε και τελείως δηλαδή ......

 

Οταν λες οτι εχει δεκτη και οχι πομπο τι εννοεις?

Δηλαδη, αν μπορουσες να μου πεις τις λειτουργιες του δεκτη και του πομπου!! (ετσι για να μαθαινουμε!! :p)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Oh my...

Δεν είσαι εσύ ο ραδιοφωνικός σταθμός για να ΕΚΠΕΜΨΕΙΣ το σήμα, εσύ είσαι ο ακροατής που το λαμβάνει από το ΔΕΚΤΗ!

Link to comment
Share on other sites

Το επιασα αυτο με τον δεκτη και τον πομπο, αλλα δεν υπαρχει καμμια ραδιενεργεια??

Ενας τυπας στο e-shop, μου προτεινε 1002 motorola (μιας και δεν υπηρχαν ακομη τα "w" με ραδιο) και υποστηριζε πως να μην αγορασω κινητο με ραδιο γιατι εκπεμπει μπολικη ραδιενεργεια!!

Δεν εκπεμπει καθολου?

___________

Υπαρχει κινητο / ραδιοφωνακι / mp3 player που να εχει πομπο, αν το δουμε ετσι?(δεν νομιζω...):O

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην εκπέμπει και υπνόνια να πας να του πεις!
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα, ομως!!!

Και ηταν και ηλικιας 50-60 ... και το 'παιζε τυπος γνωστικος, με επιπεδο!!

Ω, ρε μια χαρα σκατα ειστε και εκει περα!!

Οποτε δεν υπαρχει προβλημα ετσι?Ολα καλα!! :D

 

Ευχαριστω!!:)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Α ρε tsoump :rotfl: ...

Πως να στο πώ απλά για να το καταλάβεις, χωρίς να γράψω κουραστικές λεπτομέρειες ... ;

Λοιπόν,

δέκτης = παθητική κεραία

πομπός = ενεργητική κεραία

κεραία = μετασχηματίζει το ηλεκτρομαγνητικό κύμα σε ηλεκτρική τάση και ανάποδα

 

άρα

Πολύ πολύ πολύ χοντρικά:

Ο ραδιοφωνικός πομπός (η κεραία εκπομπής του ραδιοφωνικού σταθμού δηλαδή) ~~~~~~~~~~> εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικό κύμα (αυτό το ηλεκτρομαγνητικό κύμα είναι κατάλληλα διαμορφωμένο για να μεταφέρει το ραδιοφωνικό σήμα).

Το ηλεκτρομαγνητικό κύμα ~~~~~~~~~> "διαδίδεται" μέσα στο χώρο και "ταξιδεύει" απο τη κεραία του ραδιοφωνικού σταθμού μέχρι την κεραία του ραδιοφωνικού δέκτη που είναι ενσωματωμένος στο mp3 σου (τον ρόλο αυτής της κεραίας τον παίζει το καλώδιο απο τα ακουστικά σου).

Η κεραία και ο ραδιοφωνικός δέκτης του mp3 σου =======> μετασχηματίζουν το προσπίπτον ηλεκτρομαγνητικό κύμα (που εκπέμπει ο ραδιοφωνικός σταθμός) και "κουβαλάει" το ραδιοφωνικό σήμα ======> σε ηλεκτρική τάση =======> το αποδιαμορφώνουν =======> και προκύπτει το ηλεκτρικό σήμα που "οδηγεί" τα ακουστικά σου, και τελικά, ο ήχος που ακούς .

Link to comment
Share on other sites

Το επιασα αυτο με τον δεκτη και τον πομπο, αλλα δεν υπαρχει καμμια ραδιενεργεια??

Ενας τυπας στο e-shop, μου προτεινε 1002 motorola (μιας και δεν υπηρχαν ακομη τα "w" με ραδιο) και υποστηριζε πως να μην αγορασω κινητο με ραδιο γιατι εκπεμπει μπολικη ραδιενεργεια!!

Δεν εκπεμπει καθολου?

 

Μη λες ή τουλάχιστον μην επαναλαμβάνεις τέτοια πράγματα, θα πέσει τίποτα να μας πλακώσει !

 

Λοιπόν,

καμιά σχέση δεν έχει

η ραδιενέργεια

με

- ηλεκτρομαγνητική ενέργεια ή ηλεκτρομαγνητικό κύμα

- οτιδήποτε έχει το πρόθεμα ραδιο-... ή radio-... !

Αυτό το πρόθεμα σημαίνει απλά εκπέμπω ή εκπομπή !!!!

 

Εντάξει ; !!!!!!!!!!!!!

 

Πολύ πολύ σύντομα

Ραδιενέργεια http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεκάρφωτος οκ αλλά μου είναι σημαντικό να γνωρίζω μέχρι τι χωριτικότητας κάρτες παίρνει το zen και το turbo - x με την υποδοχή κάρτας, δε θυμάμαι τον τύπο.

 

Παρακαλώ πολύ για την βοήθειά σας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί στην επίσημη ιστόσελιδα της Apple δεν αναφέρει τίποτε για τα καινούρια iPod? :wacko::blink:

Μήπως επειδή δεν ήρθε ακόμα η 9/9;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεκάρφωτος οκ αλλά μου είναι σημαντικό να γνωρίζω μέχρι τι χωριτικότητας κάρτες παίρνει το zen και το turbo - x με την υποδοχή κάρτας, δε θυμάμαι τον τύπο.

 

Παρακαλώ πολύ για την βοήθειά σας.

 

Το zen που ξέρω να σου πώ υποστηρίζει sdhc όπερ σημαίνει οτι παίρνει μέχρι και 32gb.(δεν νομίζω να υπάρχει πιο μεγάλη σήμερα)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, το μεσιμέρι το πήρα από πλαίσιο και μου παίζει μία χαρα την 8άρα. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος. Και τα βίντεο τα παίζει μια χαρα και όλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

provlima me to UNITED MP 7545 4GB...

borei kapoios na mou pei pws na perasw video??se ti morfi prepei na to metatrepsw??

yp'opsin...den kserw kai polla apo ayta ta pragmata..

thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δούμε τα καινούρια iPods.

Ξέρει κανείς ώρα;:O

8 το βράδυ αρχίζει η παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες παρουσίαση τι εννοείς; Μπορείς να μου εξηγήσεις, αν μπορείς;:worry::wacko::confused:

 

Θα γίνει ένα event για να παρουσιαστούν τα νέα Ipods (:ninja: ) το οποίο αρχίζει στις 8 το βράδυ.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...