Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ok, sorry, ίσως το μπέρδεψα με την Curve τότε.

Εκτός και αν εννοείτε ότι έχει την επιλογή αλλά δεν δέχεται από κατοίκους της ΕΕ πλην του ΗΒ να χρησιμοποιήσουν την επιλογή.

 

 

Εδώ και 10-15 χρόνια αυτό λέει ο πατέρας μου και δε μπόρεσε να ταξιδέψει που ήθελε πέρυσι και αναγκάστηκε να βγάλει νέα...

 

Ακόμη και αυτές είναι άθλιες, απλά κάνουν για τη δουλειά που αναφέρεις.

Δεν ξεχνάω τις εκδρομές που έχω κάνει για τον ΠΑΟΚ και επειδή χρησιμοποιούσα αυτή αντί να βγάλω διαβατήριο, την κοιτούσαν την ταυτότητα αλλά κι εμένα λες και είμαστε ακόμη στον Μεσαίωνα.

Μακάρι να βγει η καινούριου τύπου γιατί είναι και πιο πρακτική στο να την κουβαλάς στο πορτοφόλι σου.

 

 

 

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει μία ερώτηση στην αρχή που λέει αν έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό. Εκεί προφανώς συμπληρώνεις ΝΑΙ.

Τίποτα άλλο δεν δηλώνεις . Δεν δίνουν τόκο αυτες οι τράπεζες (Ν26) και δεν έχεις τίποτα να δηλώσεις. Προαιρετικά τις αγορές που κάνεις με αυτές μπορεις να τις προσθέσεις στο αφορολόγητο.

Δηλαδή αν έχεις 500€ στην n26 πρέπει να δηλώσεις ότι έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό ; Όταν εννοεί εξωτερικό μήπως εννοεί εκτός Ευρώπης ;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι βρε παιδιά γιατί το κουραζετε.

Αν τη θέλετε την κάρτα πηγαίνετε και βγάλετε την ταυτότητα να τελειώνετε.

Αφού μόνο στο Ελλάντα έχουμε ξεμείνει τόσο πίσω με τις παλιές ταυτότητες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θυμήστε μου σας παρακαλώ κάποιος...

 

Έκανε μετά κόπων και βασάνων λογαριασμό στην Curve και ο αδερφός μου (είχε ακριβώς τα ίδια προβλήματα μ' εμένα, κολλούσε η δημιουργία του λογαριασμού του στο ID verification) και έχει συνδέσει 2 κάρτες ελληνικών τραπεζών σε αυτή.

 

Στην εφαρμογή της Curve επέλεξε ως νόμισμα το € και συνέδεσε την Curve κάρτα στο GPay.

 

Όταν θα κάνει πληρωμές με το κινητό, πώς θα επιλέγει ποια ελληνική κάρτα/τράπεζα θέλει να χρεώνει;

 

Και η 2η ερώτηση που αφορά και τους δύο μας: θα μας στείλουν και φυσική κάρτα στην διεύθυνση μας;

Αν ναι, αυτή θα έχει άλλα στοιχεία από την εικονική που έχουμε τώρα, και θα πρέπει να κάνουμε update τα στοιχεία της κάρτας και στο Curve app αλλά και στο GPay;

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα κάνει πληρωμές με το κινητό, πώς θα επιλέγει ποια ελληνική κάρτα/τράπεζα θέλει να χρεώνει;

Μπορεί να μπει στην εφαρμογή της curve και να επιλέξει την επιθυμητή κάρτα πριν κάνει την αγορά/πληρωμή

 

θα μας στείλουν και φυσική κάρτα στην διεύθυνση μας;

Μόνο αν κάνεις αίτημα μέσω της εφαρμογής. Μπαίνεις στο μενού "Account" και εκεί έχει την επιλογή "order physical card"

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με την curve κι εγώ. Έκανα 2 επιστροφές (και οι δυο αφορούσαν αγορές από το zara online).

Και οι δυο ακυρώσεις, στο ebanking της τράπεζας φαίνονται ως χρεώσεις και όχι ως πιστώσεις (στην ουσία έχω χρεωθεί 2 φορές, μια την ωρα της αγοράς και μια αντί για να μου γίνει επιστροφή χρημάτων).

Επίσης, η μια δε φαίνεται καθόλου ως επιστροφή στην εφαρμογή της curve.

 

Είχα διαβάσει παρόμοια περιστατικά παλιότερα εδώ και περίμενα πότε θα συμβεί και σε εμένα.

Πως "ξεμπλέξατε" οι ομοιοπαθούντες;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπει στην εφαρμογή της curve και να επιλέξει την επιθυμητή κάρτα πριν κάνει την αγορά/πληρωμή

 

 

Μόνο αν κάνεις αίτημα μέσω της εφαρμογής. Μπαίνεις στο μενού "Account" και εκεί έχει την επιλογή "order physical card"

 

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Θα πω του αδερφού μου για την διαδικασία, εγώ έχω μία κάρτα συνδεδεμένη μόνο.

 

Όσον αφορά την φυσική κάρτα, στην εφαρμογή μέσα δεν έχω επιλογή για παραγγελία της κάρτας.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Θα πω του αδερφού μου για την διαδικασία, εγώ έχω μία κάρτα συνδεδεμένη μόνο.

 

Όσον αφορά την φυσική κάρτα, στην εφαρμογή μέσα δεν έχω επιλογή για παραγγελία της κάρτας.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Σε μερικές περιπτώσεις στέλνουν αυτόματα την κάρτα μόλις ολοκληρώσεις τη δημιουργία λογαριασμού. Μήπως σου λέει ότι η κάρτα έχει σταλεί;

Link to comment
Share on other sites

[/color]Σχετικά με την curve κι εγώ. Έκανα 2 επιστροφές (και οι δυο αφορούσαν αγορές από το zara online).

Και οι δυο ακυρώσεις, στο ebanking της τράπεζας φαίνονται ως χρεώσεις και όχι ως πιστώσεις (στην ουσία έχω χρεωθεί 2 φορές, μια την ωρα της αγοράς και μια αντί για να μου γίνει επιστροφή χρημάτων).

Επίσης, η μια δε φαίνεται καθόλου ως επιστροφή στην εφαρμογή της curve.

 

Είχα διαβάσει παρόμοια περιστατικά παλιότερα εδώ και περίμενα πότε θα συμβεί και σε εμένα.

Πως "ξεμπλέξατε" οι ομοιοπαθούντες;

 

Για να σου επιστραφούν στην curve χρειάζεται κάποιες εργάσιμες μέρες, όπως και από την curve στην ελληνική σου κάρτα. 3 με 5 νομίζω.

Στείλε στο support mail για να το δουν κι αυτοί και θα σου απαντήσουν κάποια στιγμή. Απλώς χωλαίνουν πολύ σ αυτό τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα επιλεγεί ποια κάρτα θέλει να χρησιμοποιήσει μέσα από την εφαρμογή. Θα παει στην κάρτα που θέλει και θα δει ένα δάκτυλο. Θα πατήσει επάνω στην κάρτα και θα αλλάξει κ θα γίνει αυτή αρχική.

 

Ναι θα σε στείλει και φυσική κάρτα στην διεύθυνση που έβαλες αρκεί να την παραγγειλες την κάρτα

 

Ps. Συγνώμη αλλά δεν μου είχαν έρθει οι απαντήσεις σας γι'αυτό απάντησα στο παιδί και εγώ.

 

.982e1e36f6dd5a55f0ef0be08e45fdc3.jpg22fe28f6fd362b9c44b9a36efbcaf37e.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GTHOM
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές περιπτώσεις στέλνουν αυτόματα την κάρτα μόλις ολοκληρώσεις τη δημιουργία λογαριασμού. Μήπως σου λέει ότι η κάρτα έχει σταλεί;
Όχι, δεν αναφέρεται κάπου ότι μου έχουν αποστείλει φυσική κάρτα, ούτε έχει επιλογή για να παραγγείλω.

 

Δεν καίγομαι και τόσο να μου στείλουν, απλά η ερώτηση μου είχε να κάνει με το αν μου στείλουν, αν θα έχει άλλα στοιχεία από αυτά της εικονικής και αν πρέπει να κάνω τις αλλαγές εγώ στην εφαρμογή ή γίνουν αυτόματα.

Καλημέρα.

Θα επιλεγεί ποια κάρτα θέλει να χρησιμοποιήσει μέσα από την εφαρμογή. Θα παει στην κάρτα που θέλει και θα δει ένα δάκτυλο. Θα πατήσει επάνω στην κάρτα και θα αλλάξει κ θα γίνει αυτή αρχική.

 

Ναι θα σε στείλει και φυσική κάρτα στην διεύθυνση που έβαλες αρκεί να την παραγγειλες την κάρτα

 

Ps. Συγνώμη αλλά δεν μου είχαν έρθει οι απαντήσεις σας γι'αυτό απάντησα στο παιδί και εγώ.

 

.982e1e36f6dd5a55f0ef0be08e45fdc3.jpg22fe28f6fd362b9c44b9a36efbcaf37e.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αναφέρεται κάπου ότι μου έχουν αποστείλει φυσική κάρτα, ούτε έχει επιλογή για να παραγγείλω.

 

Δεν καίγομαι και τόσο να μου στείλουν, απλά η ερώτηση μου είχε να κάνει με το αν μου στείλουν, αν θα έχει άλλα στοιχεία από αυτά της εικονικής και αν πρέπει να κάνω τις αλλαγές εγώ στην εφαρμογή ή γίνουν αυτόματα.Σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Τυχόν φυσική κάρτα θα έχει διαφορετικά στοιχεία από τη virtual κάρτα (νομίζω ημερομηνία λήξεως και cvv). Οπότε θα πρέπει να ξαναπεραστεί σε google pay.

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το απόγευμα στην εφαρμογή της Revolut μου έχει εμφανίσει μία επιλογή που λέει Temporary Hold και πιο δίπλα 0 ευρώ. Δεν έχω δοκιμάσει αν μπορώ να κάνω αγορές η όχι η αν μπλοκάρει κάτι όλο αυτό. Τι σημαίνει όμως μιας και πρώτη φορά το βλέπω;

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου επιστραφούν στην curve χρειάζεται κάποιες εργάσιμες μέρες, όπως και από την curve στην ελληνική σου κάρτα. 3 με 5 νομίζω.

Στείλε στο support mail για να το δουν κι αυτοί και θα σου απαντήσουν κάποια στιγμή. Απλώς χωλαίνουν πολύ σ αυτό τον τομέα.

 

Το θέμα είναι ότι έχει ήδη φανεί στο ebanking, απλά φαίνεται σαν χρέωση ξανά και όχι σαν πίστωση. Θα περιμένω να λογιστικοποιηθεί για σίγουρα.

Όπως και να έχει, έχω ήδη στείλει στο support, απλά επειδή ξέρω ότι αργούν είπα να ρωτήσω κι εδώ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το απόγευμα στην εφαρμογή της Revolut μου έχει εμφανίσει μία επιλογή που λέει Temporary Hold και πιο δίπλα 0 ευρώ. Δεν έχω δοκιμάσει αν μπορώ να κάνω αγορές η όχι η αν μπλοκάρει κάτι όλο αυτό. Τι σημαίνει όμως μιας και πρώτη φορά το βλέπω;

 

 

μήπως έβαλες καμία virtual card στο google pay?

Link to comment
Share on other sites

μήπως έβαλες καμία virtual card στο google pay?

 

Άλλαξα συσκευή εχθές και εγκατέστησα πάλι τις εφαρμογές από την αρχή. Οπότε ξαναπρόσθεσα στο Google pay την Revolut.

 

Edit: Πρόσθεσα ένα μικρό ποσό από άλλη κάρτα χρεωστική και έφυγε.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές το απόγευμα στην εφαρμογή της Revolut μου έχει εμφανίσει μία επιλογή που λέει Temporary Hold και πιο δίπλα 0 ευρώ. Δεν έχω δοκιμάσει αν μπορώ να κάνω αγορές η όχι η αν μπλοκάρει κάτι όλο αυτό. Τι σημαίνει όμως μιας και πρώτη φορά το βλέπω;
Δεκάδες φορές μου το βγάζει αυτό εδώ και πολύ καιρό.

Δεν είναι τίποτα.

Νομίζω είναι κάποιοι έλεγχοι που γίνονται κατά ή πριν τις πληρωμές.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεκάδες φορές μου το βγάζει αυτό εδώ και πολύ καιρό.

Δεν είναι τίποτα.

Νομίζω είναι κάποιοι έλεγχοι που γίνονται κατά ή πριν τις πληρωμές.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Εντάξει οπότε κομπλέ.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την curve κι εγώ. Έκανα 2 επιστροφές (και οι δυο αφορούσαν αγορές από το zara online).

Και οι δυο ακυρώσεις, στο ebanking της τράπεζας φαίνονται ως χρεώσεις και όχι ως πιστώσεις (στην ουσία έχω χρεωθεί 2 φορές, μια την ωρα της αγοράς και μια αντί για να μου γίνει επιστροφή χρημάτων).

Επίσης, η μια δε φαίνεται καθόλου ως επιστροφή στην εφαρμογή της curve.

 

Είχα διαβάσει παρόμοια περιστατικά παλιότερα εδώ και περίμενα πότε θα συμβεί και σε εμένα.

Πως "ξεμπλέξατε" οι ομοιοπαθούντες;

 

Τελικά φαίνεται ότι λύθηκε "μόνο του" το θέμα περίπου την ίδια ώρα που έκανα και αίτημα στην curve. Ήρθε η επιστροφή στην τράπεζα, επίσης μου απάντησαν και στο ερώτημα μου από την curve και μου έδωσαν τους κωδικούς συναλλαγής από τη μερία τους, σε περίπτωση που χρειαστούν.

 

Ακόμα βλέπω τη δεύτερη χρέωση στο ebanking όμως. Δεν έχει λογιστικοποιηθεί ακόμα βέβαια, και πιστεύω ότι δε θα γίνει. Οπότε, νομίζω, ότι όλα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.

Έχω γύρω στα 600€ στην Revolut.

Ξέρετε πόσα θα μου κρατήσει η Πειραιώς αν τα στείλω στον λογαριασμό μου εκεί;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.

Έχω γύρω στα 600€ στην Revolut.

Ξέρετε πόσα θα μου κρατήσει η Πειραιώς αν τα στείλω στον λογαριασμό μου εκεί;;

 

Αν δε τα έχεις άμεση ανάγκη σε μετρητά, γιατί δε τα χαλάς από εκεί σιγά σιγά σε αγορές με κάρτα; σούπερ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση.

Έχω γύρω στα 600€ στην Revolut.

Ξέρετε πόσα θα μου κρατήσει η Πειραιώς αν τα στείλω στον λογαριασμό μου εκεί;;

 

Νομίζω 4€.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 4€.

 

Σωστά!

Σελίδα 4, 4€

 

https://www.piraeusbank.gr/~/media/CFA37614FDB94126AE64DB1EA23AA195.ashx

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω κάνει μια αγορά με χρήση της Curve κάρτας αλλά η συναλλαγή λέει ότι είναι σε εκκρεμότητα. Σε πόσο χρονικό διάστημα περίπου αυτό θα το θεωρήσει ως χρέωση;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...