Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο περνάει ο καιρός με τρομάζουν περισσότερο οι στρατηγικές των τραπεζών, οι συνεχώς αυξανόμενες χρεώσεις και η αδιαφάνεια σε χρεώσεις που αφορούν στις συναλλαγές. Λογικό βέβαια να βαράνε στο ψαχνό, αφού πρώτα εξασφάλισαν με τις ευλογίες του κράτους ότι όλες οι συναλλαγές θα περνάνε μέσα από κάρτες ή εμβάσματα.

 

Παράδειγμα: Χρεώνουν τον καταστηματάρχη για την αποδοχή πληρωμών με κάρτα, χρεώνουν τον καταναλωτή για τη χρήση της ίδιας κάρτας (ετήσια συνδρομή - δεν είναι όλες δωρεάν), χρέωνουν για εξερχόμενα και εισερχόμενα (!!) εμβάσματα, για το πλαστικό της κάρτας (τυχαία τόσο καιρό ήταν δωρεάν;), για ότι μπορούν μέχρι να βάλει ένα φρένο το κράτος - αν βάλει. Μέχρι τότε λογαριασμό δεν δίνουν σε κανέναν.

 

Για φαντάσου τι έχει να γίνει αν ισχύσει αυτό που γράφεται στο άρθρο: https://www.moneyonline.gr/news/erchonte-chreosis-gia-tirisi-katatheseon-stis-trapezes-ti-ginete-stin-europi/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μήπως τελικά η πρόταση του υπουργού οικονομικών το 2015 που έκλεισαν οι τράπεζες, να έχουν όλοι οι Έλληνες μία κρατική χρεωστική κάρτα και όλες οι συναλλαγές τους να περνάνε μέσα από αυτή; Μήπως τελικά δεν είναι τόσο ουτοπική αυτή η ιδέα; Η πρώτη σκέψη, αντίδραση, είναι ο μεγάλος αδερφός, αλλά ούτως ή άλλως το κράτος ότι ώρα γουστάρεις σου παίρνει τα λεφτά από το λογαριασμό και πλέον ο μεγάλος αδελφός έχει γίνει ήδη μεγάλος εχθρός. Όπως επίσης και οι τράπεζες έχουν γίνει εχθρικές προς τους πολίτες γιατί έχουν το μονοπώλιο. Αν και δεν νομίζω ότι θα υλοποιηθεί ποτέ αυτή η πρόταση γιατί αυτοί που κυβερνάνε, κράτος-τράπεζες, το γουστάρουν το μαύρο χρήμα. Μία απλή σκέψη έκανα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν μετά από περίπου 2 μήνες, από την Curve σχετικά με το πρόβλημα που έχω όπου δεν μπορώ να συνδέσω την κάρτα της Εθνικής Τράπεζας.

 

Μου έγραψαν ότι βλέπουν πως έχω περάσει την κάρτα και ότι πρέπει να την κάνω verify.

Για να γίνει αυτό πρέπει να πάω μέσα από το app στις καταχωρημένες κάρτες και από εκεί να ακολουθήσω τα βήματα έτσι ώστε να μου στείλουν έναν C-xxxxxx κωδικό στον λογαριασμό της Εθνικής, και να τον περάσω στο app.

 

Έλα όμως που εγώ δεν έχω πρόσβαση πουθενά στο app της Curve !!!!!

 

Κάθε φορά που την τρέχω, μου ζητάει να βάλω το cvv της κάρτας μου, το βλέπει ως λάθος, και πρέπει να βάλω ξανά από την αρχή τα στοιχεία μου.

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο...

 

 

Δεν βγαίνει άκρη.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά.

Βλέπω ότι μου έγινε διαθέσιμο το νέο*Revolut "Plus"*πρόγραμμα, στα 2.99ευρώ/μήνα.

Το έχει πάρει κανείς άλλος;

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για φαντάσου τι έχει να γίνει αν ισχύσει αυτό που γράφεται στο άρθρο: https://www.moneyonline.gr/news/erchonte-chreosis-gia-tirisi-katatheseon-stis-trapezes-ti-ginete-stin-europi/
Δεν θα γίνει τίποτα απολύτως (από αντιδράσεις κόσμου εννοώ)

 

Οι τράπεζες είναι νεκρά κουφάρια,

 

από όπου μπορούν θα τραβήξουν χρήμα,

 

.. και στην Ευρώπη αυτό γίνεται γι'αυτό υπάρχουν revolut n26 monese icard dipocket κλπ...

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς επρεπε να χρεωσει ανάληψη ποσου 50€ και προμηθεια 3€ ξεχωριστα.

Δεν εγινε αναληψη 53€ οπως γραφει.

Η Alpha bank χρεωσε με αιτιολογια "εξοδα αναληψης Alpha Bank" 0,75€

 

Πως θα χρεώσει 3€ ξεχωριστά απο άλλης τράπεζας λογαριασμό;Πριν προχωρήσεις σε ενημερώνει ότι θα χρεωθείς ποσό προμήθειας.Kαι η Eurobank έτσι κάνει στις αναλήψεις και δεν είναι μονο στην δικιά σου κάρτα,και σε monese revolut transferwise έτσι κάνουν.

Το ότι θεωρώ γελοίο να έχει χρέωση η χρήση του ΔΙΑΣ απο ελληνικες κάρτες δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναφέρω

 

Γιατί χρεώνει και η δικιά σου τράπεζα δεν καταλαβαίνω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

εχω το εξης θεμα.Εχω λαβει 100 ευρω στον λογ/μο στη παυπαλ.Εχω προσθεσει την ρεβολουτ πετυχυμενα εκει.Παω να κανω μεταφορα από παυπαλ στην ρεβο αλλα δεν με αφηνει.Μου γραφει ότι δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί για μεταφορες.Υπαρχει άλλος τροπος η αναγαστικα μονο μπορω να τα μεταφερω στην ελληνικη τραπεζα?:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

εχω το εξης θεμα.Εχω λαβει 100 ευρω στον λογ/μο στη παυπαλ.Εχω προσθεσει την ρεβολουτ πετυχυμενα εκει.Παω να κανω μεταφορα από παυπαλ στην ρεβο αλλα δεν με αφηνει.Μου γραφει ότι δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί για μεταφορες.Υπαρχει άλλος τροπος η αναγαστικα μονο μπορω να τα μεταφερω στην ελληνικη τραπεζα?:(

 

Έχεις προσθέσει το καινούργιο iban (LT) της ρεβολούτ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσθέσει το καινούργιο iban (LT) της ρεβολούτ;

 

Ωχ! μαλλον όχι.Μπορεις λιγο να μου εξγησεις που κ πως το κανω? σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! μαλλον όχι.Μπορεις λιγο να μου εξγησεις που κ πως το κανω? σε ευχαριστω

 

Αυτοματα εχει γινει, το καινουργιο iban θα το δεις μεσα απο την εφαρμογη της revolut. Προφανως στο paypal ειχες προσθεσει το παλιο iban (GB), οποτε αρκεί να το αλλαξεις με το καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματα εχει γινει, το καινουργιο iban θα το δεις μεσα απο την εφαρμογη της revolut. Προφανως στο paypal ειχες προσθεσει το παλιο iban (GB), οποτε αρκεί να το αλλαξεις με το καινουργιο.

 

οκ.Καλως.Σε ευχαριστω πολύ! Θα το κοιτάξω να το φτιαξω αμεσα! Ευχομαι Καλη Χρονια!:)

Link to comment
Share on other sites

Για φαντάσου τι έχει να γίνει αν ισχύσει αυτό που γράφεται στο άρθρο: https://www.moneyonline.gr/news/erchonte-chreosis-gia-tirisi-katatheseon-stis-trapezes-ti-ginete-stin-europi/

 

Μην το γελάτε πλήρωσα 200 λιρες Αγγλίας για φύλαχτρα στην Eurobank of London

Θα έρθει και από εδώ .

Edited by chrismasgr
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει πιθανότητα η Revolut να μπλοκάρει το λογαριασμό εάν πχ βάζω συχνά χρήματα εκεί;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει πιθανότητα η Revolut να μπλοκάρει το λογαριασμό εάν πχ βάζω συχνά χρήματα εκεί;
Άμα δεν μπορείς να τα δικαιολογήσεις ίσως

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν μπορείς να τα δικαιολογήσεις ίσως

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συνήθως η κατάθεση στο λογαριασμό Revolut το κάνω από το δικό μου τραπεζικό λογαριασμό ή των γονέων μου (ανάλογα την περίσταση). Δεν θέλω πχ να βάλω 100€ και να μου μπλοκάρει πχ, για αυτό ρωτάω.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μην το γελάτε πλήρωσα 200 λιρες Αγγλίας για φύλαχτρα στην Eurobank of London

Θα έρθει και από εδώ .

 

Eurobank of London την ξερει η μανα της?

 

ΟΥΤΕ ΚΑΝ που την εχω ακουσει!

 

Εδω παντως ουτε 0.00001% να την ξερει.

 

Αν θες να εχεις ευρω εκει ανοιξε λογαριασμο στην Barclays EURO ACCOUNT.

 

ΜΗΔΕΝ ΤΕΛΗ και ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ για μεταφορες μεταξυ λογαριασμων σε ολη την Ευρωπη. (ο παραληπτης-αποστολεας αν χρεωνει ειναι αλλο)

 

Εχω μεταφερει 10Κ euros μεσω revolut και barclays (και αντιστροφα) fee free και χωρις να γινει exchange, euros to euros!

 

Aλλη λυση ειναι η HSBC Premier αλλα θελει αλλα ποσα εκει!

 

Παντως πολλες Βρετανικες τραπεζες κανουν πλεον ΔΩΡΕΑΝ μεταφορες σε ΕΥΡΩ (ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ) στην Ευρωπη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Υπάρχει πιθανότητα η Revolut να μπλοκάρει το λογαριασμό εάν πχ βάζω συχνά χρήματα εκεί;

 

Tωρα τελευταια ΠΟΛΛΟΙ παραπονιουνται για αυτο

 

Πρεπει να κανει ελεγχους για διακινηση βρωμικου χρηματος και εχει μπλοκαρει αρκετους.

 

Ιδιως αν εμπλεκονται διαφορετικα ονοματα σε λογαριασμους (εχω μεταφερει μεγαλα ποσα απο λογαριασμους που εχω σε πολλα μερη στην ΕΕ UK France etc αλλα ολοι ηταν στο δικο μου ονομα)

 

Εχω ακουσει πως για μικροποσα εχουν αρχισει να μπλοκαρουν αν το ονομα μεταξυ της μεταφορας (λογαριασμοι που εμπλεκονται) δε συμβαδιζει. ΠΡΟΣΟΧΗ

Παρα πολλοι moneymules εχουν κανει abuse το revolut!

Link to comment
Share on other sites

Tωρα τελευταια ΠΟΛΛΟΙ παραπονιουνται για αυτο

 

Πρεπει να κανει ελεγχους για διακινηση βρωμικου χρηματος και εχει μπλοκαρει αρκετους.

 

Ιδιως αν εμπλεκονται διαφορετικα ονοματα σε λογαριασμους (εχω μεταφερει μεγαλα ποσα απο λογαριασμους που εχω σε πολλα μερη στην ΕΕ UK France etc αλλα ολοι ηταν στο δικο μου ονομα)

 

Εχω ακουσει πως για μικροποσα εχουν αρχισει να μπλοκαρουν αν το ονομα μεταξυ της μεταφορας (λογαριασμοι που εμπλεκονται) δε συμβαδιζει. ΠΡΟΣΟΧΗ

Παρα πολλοι moneymules εχουν κανει abuse το revolut!

 

Έχω ένα λογαριασμό Eurobank στο όνομα μου. Θα φαίνεται σε αυτούς πως τα βάζω εγώ ο ίδιος στην κάρτα μου. Μάλλον αν θέλω να βάλω λεφτά πχ από φίλο ή γονέα, να τα βάλω στο PayPal μου και ύστερα από εκεί, στη κάρτα Revolut, που πάλι στο ονομά μου θα φαίνεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν θα σε μπλοκαρει για 100 ευρώ.

 

Το θέμα είναι η συχνή φόρτωση κάποιων ποσών (20-100€ πχ) από δικό μου τραπεζικό λογαριασμό ή λογαριασμό γονέα ή φίλου.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από σχεδόν 2 μήνες, κατάφερα να δημιουργήσω λογαριασμό στην Curve.

Ευτυχώς μου έγραψαν στο Reddit να στείλω DM στο Twitter της Curve και αυτοί θα με βοηθήσουν, κάτι που έγινε.

 

Στην αρχή υπήρχε απ' ότι μου έγραψαν πρόβλημα στην εφαρμογή το οποίο δεν άφηνε να ολοκληρωθεί η διαδικασία δημιουργίας λογαριασμού, και έπειτα δεν δεχόταν την ταυτότητα μου, αλλά και πάλι μάλλον ήταν πρόβλημα δικό τους γιατί μου έγραψαν ότι χρειαζόταν και πάλι re-verify ο λογαριασμός.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

 

Το θέμα είναι η συχνή φόρτωση κάποιων ποσών (20-100€ πχ) από δικό μου τραπεζικό λογαριασμό ή λογαριασμό γονέα ή φίλου.

 

Εκει σιγα σιγα θα εχεις θεμα. Για το φιλο σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκει σιγα σιγα θα εχεις θεμα. Για το φιλο σιγουρα.

 

Τότε με βλέπω να βάζω χρήματα στο τραπεζικό λογαριασμό μου και μετά στη Revolut. Αλλιώς θα ανοίξω και N26 και θα τα βάζω εναλλάξ.

Και τι πχ μπορούν να ζητήσουν για να δικαιολογήσω την μεταφορά πχ;

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Η Revolut έχει ημερίσο όριο αγορών? Σε περιορίζει δηλαδή αναγκαστικά μέχρι κάποιο ποσό, ή όσα έχεις μπορείς να ξοδέψεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ Καλη Χρονια παιδια!,

 

Εχω το εξης θεμα! Πηγα να προσθεσω την ρεβολουτ στο παυπαλ.Εβαλα το ΙΒΑΝ κ επρεπε να περιμενω τους κωδικούς αφου θα τραβαγε μικρο ποσο από τον λογαριασμο μου ώστε να την επιβεβαιβεωσω εκει.Απο βλακεια μου την διεγραψε κ την επομενη μερα πηγα να την προσθεσω κ παλι.Ομως τωρα μου λεει το ΙΒΑΝ ότι είναι λαθος κ δεν το δεχεται! Πηρα τηλεφωνο αλλα λογο κοβιντ δεν απαντούνε.Εστειλα κ μαιλ αλλα η απαντηση τους ηταν γενικη κ δεν με βοηθησε.Οποτε τι μπορω να κανω ώστε να καταφερω να την προσθεσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ Καλη Χρονια παιδια!,

 

Εχω το εξης θεμα! Πηγα να προσθεσω την ρεβολουτ στο παυπαλ.Εβαλα το ΙΒΑΝ κ επρεπε να περιμενω τους κωδικούς αφου θα τραβαγε μικρο ποσο από τον λογαριασμο μου ώστε να την επιβεβαιβεωσω εκει.Απο βλακεια μου την διεγραψε κ την επομενη μερα πηγα να την προσθεσω κ παλι.Ομως τωρα μου λεει το ΙΒΑΝ ότι είναι λαθος κ δεν το δεχεται! Πηρα τηλεφωνο αλλα λογο κοβιντ δεν απαντούνε.Εστειλα κ μαιλ αλλα η απαντηση τους ηταν γενικη κ δεν με βοηθησε.Οποτε τι μπορω να κανω ώστε να καταφερω να την προσθεσω?

 

Γιατι ΙΒΑΝ και όχι αριθμό κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...