Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασα κάπου ότι με την Eurobank έχει κανονικά επιστροφή στα ΈΚΟ, αλλά μάλλον είναι ράδιο αρβύλα.

 

Δεν ισχύει. Δουλεύω Yes μεσω curve σε όλα εκτός από Εκο. Στην Εκο δε περνάει ούτε η επιστροφή ούτε να κάνεις εξαργύρωση με Curve

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν ισχύει. Δουλεύω Yes μεσω curve σε όλα εκτός από Εκο. Στην Εκο δε περνάει ούτε η επιστροφή ούτε να κάνεις εξαργύρωση με Curve

 

Έτσι το ήξερα κι εγώ. Οπότε καλά κατάλαβα ότι είναι ράδιο αρβύλα.

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω ξανά (κυρίως για τον @djtony).

 

Αν έχω curve με τα στοιχεία μου, και προσθέσω την κάρτα του πατέρα μου. Προφανώς με το δικό του όνομα στοιχεία κτλ όπως τα γράφει η κάρτα.

Μετράει για το δικό του αφορολόγητο μιας και η χρέωση γίνεται με τη δική του κάρτα. Σωστά;

 

Υπάρχει τρόπος όπως η Curve αλλά να μη θέλει ταυτότητες κλπ να το δουλέψω με Google pay να το βάλω στον πατέρα μου να πληρώνει έτσι ανέπαφα;

Αν ισχύει το παραπάνω που γράφω, ίσως είναι και λύση για τον πατέρα σου. Θα του βάλεις εφαρμογή με τα δικά σου στοιχεία στο κινητό του, με τη δική του κάρτα.

Αρκεί η curve να "αφήνει" να έχεις δυο εφαρμογές με ίδια στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω ξανά (κυρίως για τον @djtony).

 

Αν έχω curve με τα στοιχεία μου, και προσθέσω την κάρτα του πατέρα μου. Προφανώς με το δικό του όνομα στοιχεία κτλ όπως τα γράφει η κάρτα.

Μετράει για το δικό του αφορολόγητο μιας και η χρέωση γίνεται με τη δική του κάρτα. Σωστά;

 

 

Αν ισχύει το παραπάνω που γράφω, ίσως είναι και λύση για τον πατέρα σου. Θα του βάλεις εφαρμογή με τα δικά σου στοιχεία στο κινητό του, με τη δική του κάρτα.

Αρκεί η curve να "αφήνει" να έχεις δυο εφαρμογές με ίδια στοιχεία

 

Ναι θα το προσπαθήσω.. Το αφορολόγητο σίγουρα μετράει στο δικό του αφού με δική του κάρτα πληρώνει

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν θα σας αφήσει να προσθέσετε αλλουνού κάρτα σε δικό σας λογαριασμό.

Έχω την εντύπωση ότι Θα πρέπει η κάρτα να έχει τα ίδια στοιχεία με τα στοιχεία του λογαριασμού.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το προσπαθήσω.. Το αφορολόγητο σίγουρα μετράει στο δικό του αφού με δική του κάρτα πληρώνει

 

Εγώ στο δικό μου app της curve έχω συνδέσει την κάρτα του πατέρα μου για να πληρώνω τους λογαριασμούς του, με τα δικά του στοιχεία και προς το παρόν λειτουργεί μια χαρά. Και το αφορολόγητο πιάνεται στον πατέρα μου αφού χρεώνεται ο δικός του λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν θα σας αφήσει να προσθέσετε αλλουνού κάρτα σε δικό σας λογαριασμό.

Έχω την εντύπωση ότι Θα πρέπει η κάρτα να έχει τα ίδια στοιχεία με τα στοιχεία του λογαριασμού.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οποία κάρτα θες περνάς στην Curve αρκεί να βάλεις τον κωδικό από το ebanking και να ταυτοποιήσεις την κάρτα στην εφαρμογή. Πέρασα μόλις της γυναίκας μου στην Curve μια χαρά μπήκε

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ έχω φάει τέτοιο άκυρο από την Curve και δεν μπορώ να περάσω την debit μου; !!!!!!!!

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν θα σας αφήσει να προσθέσετε αλλουνού κάρτα σε δικό σας λογαριασμό.

Έχω την εντύπωση ότι Θα πρέπει η κάρτα να έχει τα ίδια στοιχεία με τα στοιχεία του λογαριασμού.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την έχω ήδη προσθέσει. Δεν έχω κάνει αγορά ακόμα, αλλά αφού την έχει δεχτεί η εφαρμογή, δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

Και από ότι βλέπω και από άλλες απαντήσεις εδώ, μια χαρά θα δουλέψει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόνο εγώ έχω φάει τέτοιο άκυρο από την Curve και δεν μπορώ να περάσω την debit μου; !!!!!!!!

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Από ποια τράπεζα είναι η κάρτα;

Δε θυμάμαι αν ήσουν εσύ, αλλά έχεις κάνει uninstal-reinstall την εφαρμογή της revolut (προφανώς να κάνει login με τα ίδια στοιχεία).

Σε εμένα που υπήρχε πρόβλημα με την yes (eurobank). Ενώ μου είχε έρθει μήνυμα και είχα χρεωθεί αρχικά τα ~80 λεπτά, δε μου την είχε εμφανίσει στην εφαρμογή. Το ίδιο έγινε και όταν ανανέωσα την κάρτα λόγω λήξης της παλιάς.

 

Και στις δυο περιπτώσεις εμφανίστηκε με uninstal-reinstall της εφαρμογής. Στο reinstall απλά εμφανίστηκε η κάρτα χωρίς να την προσθέσω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Από ποια τράπεζα είναι η κάρτα;

 

Δε θυμάμαι αν ήσουν εσύ, αλλά έχεις κάνει uninstal-reinstall την εφαρμογή της revolut (προφανώς να κάνει login με τα ίδια στοιχεία).

 

Σε εμένα που υπήρχε πρόβλημα με την yes (eurobank). Ενώ μου είχε έρθει μήνυμα και είχα χρεωθεί αρχικά τα ~80 λεπτά, δε μου την είχε εμφανίσει στην εφαρμογή. Το ίδιο έγινε και όταν ανανέωσα την κάρτα λόγω λήξης της παλιάς.

 

 

 

Και στις δυο περιπτώσεις εμφανίστηκε με uninstal-reinstall της εφαρμογής. Στο reinstall απλά εμφανίστηκε η κάρτα χωρίς να την προσθέσω ξανά.

 

Λογικά εγώ ήμουν.

Δεν βλέπω να έχει κανείς άλλος πρόβλημα !!!!

 

Είμαι με κάρτα της Εθνικής.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εγώ ήμουν.

Δεν βλέπω να έχει κανείς άλλος πρόβλημα !!!!

 

Είμαι με κάρτα της Εθνικής.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Του πατέρα μου, την οποία πρόσθεσα στη δική μου curve, είναι χρεωστική της εθνικής.

Έχεις δοκιμάσει με άλλη κάρτα; Αν δεν έχεις άλλη, κάνε μια revolut για να την δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

Του πατέρα μου, την οποία πρόσθεσα στη δική μου curve, είναι χρεωστική της εθνικής.

 

Έχεις δοκιμάσει με άλλη κάρτα; Αν δεν έχεις άλλη, κάνε μια revolut για να την δοκιμάσεις

 

Καλημέρα.

Δεν έχω άλλη κάρτα για να κάνω δοκιμή.

 

Σε Revolut μπόρεσα την πρόσθεσα.

Η Curve έχει πρόβλημα, και δεν απαντάνε σε κανένα μήνυμα (είτε μέσω της εφαρμογής στο μενού που βγάζει μόλις απορριφθεί ην κάρτα μου, είτε μέσω email).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν έχω άλλη κάρτα για να κάνω δοκιμή.

 

Σε Revolut μπόρεσα την πρόσθεσα.

Η Curve έχει πρόβλημα, και δεν απαντάνε σε κανένα μήνυμα (είτε μέσω της εφαρμογής στο μενού που βγάζει μόλις απορριφθεί ην κάρτα μου, είτε μέσω email).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Κάποια στιγμή θα απαντήσουν, απλώς κάνουν μέρες. Εμένα στην curve την εθνική και την Πειραιώς τις πέρασε με OTP password χωρίς χρέωση στον λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν έχω άλλη κάρτα για να κάνω δοκιμή.

 

Σε Revolut μπόρεσα την πρόσθεσα.

Η Curve έχει πρόβλημα, και δεν απαντάνε σε κανένα μήνυμα (είτε μέσω της εφαρμογής στο μενού που βγάζει μόλις απορριφθεί ην κάρτα μου, είτε μέσω email).

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Για την curve υπολογησε απο 7-14 μερες για να απαντησουν. Συνηθως λυνουν το προβλημα αλλα οι χρονοι τους ειναι απαραδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει. Δουλεύω Yes μεσω curve σε όλα εκτός από Εκο. Στην Εκο δε περνάει ούτε η επιστροφή ούτε να κάνεις εξαργύρωση με Curve

 

Να ρωτήσω σε περίπτωση διπλής χρέωσης στην πιστωτική πώς επιστρέφεται το ποσό;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω σε περίπτωση διπλής χρέωσης στην πιστωτική πώς επιστρέφεται το ποσό;;

 

Δε μου έχει τύχει ποτέ τα τελευταία 5 χρόνια που χρησιμοποιώ την κάρτα.. Και όταν λέω τη χρησιμοποιώ μιλάω για 15+ χιλιάδες κάθε χρόνο από τη συγκεκριμένη

Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει τύχει ποτέ τα τελευταία 5 χρόνια που χρησιμοποιώ την κάρτα.. Και όταν λέω τη χρησιμοποιώ μιλάω για 15+ χιλιάδες κάθε χρόνο από τη συγκεκριμένη

 

Ούτε εμένα έχει τύχει μέχρι στιγμής, αλλά με την curve έχω εμπειρία με χρεωστική τρεις φορές φέτος με διπλές χρεώσεις. Και σκέφτομαι λογαριασμούς ΔΕΗ, νερό κτλ να πληρώνω με curve ή καλύτερα με την κανονική κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα να βάλω κάρτα του πατέρα μου στο λογαριασμό μου της Curve. Εννοείται η κάρτα μπαίνει κανονικά. ΑΛΛΑ!!!!! Αν μπει ο πατέρας μου πετάει έξω εμένα η εφαρμογή και αν επιλέξουμε τη κάρτα του πατέρα μου πάει αυτόματα εκείνη για χρήση. Δε γίνεται δηλαδή με ένα λογαριασμό σε 2 κινητά να πληρώνεις με 2 διαφορετικές κάρτες...
Link to comment
Share on other sites

Στις 17/11 τούς ανέφερα το πρόβλημα.

Μου απάντησαν στις 21/11 ζητώντας μου να τους στείλω τα 4 πρώτα ψηφία της κάρτας για να δουν τι γίνεται, και από τότε είναι χαμένοι.

 

Εννοείται τους έχω στέλνει ερώτηση με το τι γίνεται πόσες φορές.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Πριν λίγο έκανα συναλλαγή με την curve η οποία ήταν πάνω από 50 ευρώ, και δεν μου ζήτησε πιν.

 

Είναι φυσιολογικό;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Πριν λίγο έκανα συναλλαγή με την curve η οποία ήταν πάνω από 50 ευρώ, και δεν μου ζήτησε πιν.

 

Είναι φυσιολογικό;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μέχρι 50€ δεν ζητάει κανείς πιν (προς το παρόν). Επίσης, χρησιμοποίησες Google Pay;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ναι με Google pay την πέρασα.

Το ξέρω για τα 50 ευρώ.

Η αγορά μου ήταν 89 ευρώ και δεν ζήτησε.

 

Λόγω gpay λες;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι με Google pay την πέρασα.

Το ξέρω για τα 50 ευρώ.

Η αγορά μου ήταν 89 ευρώ και δεν ζήτησε.

 

Λόγω gpay λες;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και 800€ αγορά να κάνεις με GPay δεν θα σου ζητήσει PIN διότι η ταυτοποίηση γίνεται με το ξεκλείδωμα της συσκευής. Αρκει αυτό. Αν σου κλέψουν το τηλέφωνο υποτίθεται δεν μπορουν να το ξεκλειδώσουν. Αν ξέρουν το pin του κινητού σου ειναι σαν να σου κλέβουν την κάρτα σου και να ξέρουν το PIN σου... Οπότε ξεκλειδώνεις το κινητό ( ειναι σαν να βάζεις PIN στο POS ) πληρώνεις με gpay και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Και 800€ αγορά να κάνεις με GPay δεν θα σου ζητήσει PIN διότι η ταυτοποίηση γίνεται με το ξεκλείδωμα της συσκευής.

 

Αυτό ακριβώς!

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...