Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε εμένα έχει τύχει μέχρι στιγμής, αλλά με την curve έχω εμπειρία με χρεωστική τρεις φορές φέτος με διπλές χρεώσεις. Και σκέφτομαι λογαριασμούς ΔΕΗ, νερό κτλ να πληρώνω με curve ή καλύτερα με την κανονική κάρτα;

 

Αν εννοείς online πληρωμή λογαριασμών, δεν βλέπω κάποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις Curve. Αντίθετα, αν χρησιμοποιήσεις κατευθείαν την κάρτα μπορεί να πάρεις περισσότερους πόντους (π.χ. yellows με κάρτες της Πειραιώς).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν εννοείς online πληρωμή λογαριασμών, δεν βλέπω κάποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις Curve. Αντίθετα, αν χρησιμοποιήσεις κατευθείαν την κάρτα μπορεί να πάρεις περισσότερους πόντους (π.χ. yellows με κάρτες της Πειραιώς).

 

Δεν έχω κάποιο όφελος στα yellows, στο ρεύμα πχ μόνο ο ΗΡΩΝ έχει που εγώ δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Με την viva wallet χτίζεις αφορολογητο ? και αν ναι πως το δηλώνεις από πού βλέπεις το ποσό??

 

Και κάτι τελευταίο, αν στείλω χρήματα από τον λογαριασμό μου της viva σε λογαριασμό πχ της eurobank πόσο κοστίζει το έμβασμα και σε πόσες ημέρες πηγαίνουν τα χρήματα?

 

Ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξαμε λογαριασμό στη Curve σε ένα φίλο. Πατάω view details Και βλέπω τον αριθμό της κάρτας.. Αν τα βάλω Google pay πληρώνω κανονικά; η πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα και να κάνω κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξαμε λογαριασμό στη Curve σε ένα φίλο. Πατάω view details Και βλέπω τον αριθμό της κάρτας.. Αν τα βάλω Google pay πληρώνω κανονικά; η πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα και να κάνω κάτι;

 

πληρώνεις κανονικά.

Εγώ δεν έχω βάλει κάπου να μου έρθει η φυσική κάρτα, ή την στέλνουν αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

πληρώνεις κανονικά.

Εγώ δεν έχω βάλει κάπου να μου έρθει η φυσική κάρτα, ή την στέλνουν αυτόματα;

 

Άμα θες, πατάς ένα κουμπί στην εφαρμογή για το αν θες την φυσική κάρτα. Αν έχεις σκοπό να την χρησιμοποιήσεις στο Google Pay, δεν υπάρχει λόγος να έχεις την φυσική κάρτα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Με την viva wallet χτίζεις αφορολογητο ? και αν ναι πως το δηλώνεις από πού βλέπεις το ποσό??

 

Και κάτι τελευταίο, αν στείλω χρήματα από τον λογαριασμό μου της viva σε λογαριασμό πχ της eurobank πόσο κοστίζει το έμβασμα και σε πόσες ημέρες πηγαίνουν τα χρήματα?

 

Ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι χτίζεις κανονικά . Θα το δεις στην εφορία σου .

Η μεταφορά σε άλλη τράπεζα στοιχίζει 0,80 ευρώ και άλλα 3 το εισερχόμενο στην eurobank αν δεν έχεις τις δωρεάν συναλλαγές.

Με επιλογή OUR πληρώνεις 1,5 ευρώ για όλα τα έξοδα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή της ρεβολουτ έχει κατέβει από το play store?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή της ρεβολουτ έχει κατέβει από το play store?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οχι, υπαρχει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone που πλήρωσα κάτι σήμερα με Curve μέσω Google pay, το pos ζήτησε να διαλέξουμε ανάμεσα σε λίρες και ευρώ. Εννοείται επιλέξαμε ευρώ. Απλά συμβαίνει πρώτη φορά αυτό. Ξέρουμε γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone που πλήρωσα κάτι σήμερα με Curve μέσω Google pay, το pos ζήτησε να διαλέξουμε ανάμεσα σε λίρες και ευρώ. Εννοείται επιλέξαμε ευρώ. Απλά συμβαίνει πρώτη φορά αυτό. Ξέρουμε γιατί;

 

Θα πέτυχες pos της Εθνικής τράπεζας. Μόνο αυτά ζητάνε επιλογή νομίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Θα πέτυχες pos της Εθνικής τράπεζας. Μόνο αυτά ζητάνε επιλογή νομίσματος.

 

Μάλλον θα έτυχε σε POS τερματικό της Εθνικής που δεν έχει αναβαθμιστεί ακόμη.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν κάνω μεταφορά χρημάτων μέσω curve (από το app της) σε κάποιον άλλο, που έχει κ αυτός curve, αλλά έχουμε περασμένες από πίσω διαφορετικές κάρτες (Πειραιώς εγώ εθνική αυτός) πως θα γίνει η χρέωση;;

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσένα θα τα τραβήξει από την κάρτα σου και σε αυτόν που θα πάρει τα χρήματα θα μπουν "κουμπαράς" στο υπόλοιπο της ίδιας της κάρτας curve

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα και καλές γιορτές να έχουμε.

Να ρωτήσω κάτι.

Υπάρχει τρόπος να μπορώ να αγοράσω e-money της viva και να πληρώσω είτε με πιστωτική είτε με χρεωστική ΑΛΛΑ όχι με μετρητά

 

Σε όποιο πήγα θέλαν μετρητά εκτός από ένα που το έκανε αλλά με δυσκολία

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Αν θέλετε απαντήστε και με πμ.

 

Και πάλι χίλια ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει . Με 1,90 % προμήθεια ανεβάζεις χρήματα από την πιστωτική σου κάρτα στο viva wallet.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ

Θα μετρήσει σαν αγορά η ανάληψη μετρητών?

Επίσης θα μέτρηση στο αφορολογητο ??

 

Το 1,90% είναι εφάπαξ η ανάλογα το ποσό..

 

Και πάλι χίλια ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι εφάπαξ. Και είναι ανεξαρτήτως του ποσού που θα ανεβάσεις. Για το αφορολόγητο δεν γνωριζω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω τα γνωστά 5 ευρώ μέσα στην curve, επειδή πρότεινα σε ένα φίλο μου την εφαρμογή.

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για να πληρώσω με αυτά. Σήμερα έκανα μια συναλλαγή και δεν τράβηξε από αυτά.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλα

 

Πέντε ευρώ η πέντε λίρες;;;;

 

Στην δική μου περίπτωση πήρα δύο σουβλάκια από το τοπικό μαγαζί και έβαλα σαν κάρτα πληρωμής το curve cash και τα πήρε από εκεί

 

Τώρα γίνεται αυτόματα, αν η συναλλαγή που κάνεις είναι κάτω από πέντε λίρες θα πάρει από εκεί τα χρήματα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Το ποσό ήταν πάνω από 5.

Νομιζα ότι θα πάρει τα 5 από το cash και τα υπόλοιπα από την κάρτα.

 

Μάλλον επειδή η συναλλαγή ήταν παραπάνω από το πόσο δώρο δεν τα πήρε από εκεί αλλά από την κάρτα.

 

Θα δοκιμάσω με πόσο μικρότερο του 5.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα κ Χρονια Πολλα!

 

Μια ερωτηση.Περιμενω να μου στειλουν χρηματα στο paypal.Εγω μετα από εκει θελω να τα μεταφερω στην Ρεβολουτ.Θα με χρεωσει με 3 ευρω η όχι? Μετα από ποια τραπεζα μπορω να τα σηκωσω με την ρεβο χωρις να χρεωθώ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το paypal δεν θα σε χρεώσει ούτε η Revolut για την μεταφορά

Τράπεζα που δεν χρεώνει στην Revolut δεν νομίζω ότι υπάρχει πλέον.

Επίσης η Revolut θα σε χρεώσει αν κάνεις ανάληψη πάνω από 200 ευρώ.

Τετιο μικρό ποσό καλύτερα να το ξοδέψεις σε βενζινη και super market.

Link to comment
Share on other sites

Το paypal δεν θα σε χρεώσει ούτε η Revolut για την μεταφορά

Τράπεζα που δεν χρεώνει στην Revolut δεν νομίζω ότι υπάρχει πλέον.

Επίσης η Revolut θα σε χρεώσει αν κάνεις ανάληψη πάνω από 200 ευρώ.

Τετιο μικρό ποσό καλύτερα να το ξοδέψεις σε βενζινη και super market.

 

Καλημέρα Βασιλη κ Χρονια Πολλα! Σε ευχαριστω για την απαντηση! Οποτε τα λεφτα στην ρεβο κ μετα πλγρωνω με αυτην χωρις να κανω αναληψη σωστα?:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασιλη κ Χρονια Πολλα! Σε ευχαριστω για την απαντηση! Οποτε τα λεφτα στην ρεβο κ μετα πλγρωνω με αυτην χωρις να κανω αναληψη σωστα?:)

 

Πολύ σωστά. Όλες οι συναλλαγές με την κάρτα, άλλωστε κάποια χιλιάρικα ξοδεύουμε όλοι μέσα στον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...