Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα φωτα σας σχετικα με revolut!!

ενω εχω βαλει χρηματα και μου τα εχει εμφανισει δεν με αφηνει να κανω αγορα γιατι λεει οτι δεν εχω αρκετα.

συνηθως εβαζα σε ληρες αυτη την φορα ομως εβαλα σε δολαρια.προφανως για καποιο λογο βλεπει μονο το υπολοιπο που εχω σε λιρες και οχι το ποσο που εχω σε δολαρια

καποια βοηθεια??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν αντιλεγω σε αυτο που γραφεις... και εμενα μου εχουν φανει πολυ περιεργα τετοια περιστατικα οπως γραφεις εσυ...

ειδικοτερα skrill χρησιμοποιω εγω και σκεφτομαι να συνδεσω και iban στο paypal καποια στιγμη...

Απλα εγραψα οτι μου γραψανε γιατι σκεφτομουν να βγαλω μια viva wallet card τωρα που η skrill αλλαξε απο Alpha σε Πειραιως (δεν εχω λογαριασμο στην πειραιως και αναγκαστικα πρεπει να στειλω εμβασμα στο γερμανικο τους account)αλλα απο οτι φαινεται για την δικη μου περιπτωση μονο να συνδεσω iban στο paypal με σωζει...(δεν κανω αγορες σε μικροποσα σε ebay κτλ...)

Η skrill εξακολουθεί και εχει λογαριασμό στην alpha.

Απλα στο site τώρα έχει την Πειραιώς.

Εχω κάνει πολλές μεταφορές από τότε που αλλαξε στο site της

 

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα σας σχετικα με revolut!!

ενω εχω βαλει χρηματα και μου τα εχει εμφανισει δεν με αφηνει να κανω αγορα γιατι λεει οτι δεν εχω αρκετα.

συνηθως εβαζα σε ληρες αυτη την φορα ομως εβαλα σε δολαρια.προφανως για καποιο λογο βλεπει μονο το υπολοιπο που εχω σε λιρες και οχι το ποσο που εχω σε δολαρια

καποια βοηθεια??

Σαν συνολο τα χρηματα που εχεις σε λιρες και δολαρια φτανουν να γινει η πληρωμη αλλα δεν φτανουν τα χρηματα για να γινει η συναλλαγη με το υπολοιπο που εχεις στο καθε νομισμα ξεχωριστα, σωστα καταλαβα ?

Νομιζω πως δεν μπορει σε μια συναλλαγη να τραβηξει δυο διαφορετικα νομισματα.

Κανε ''Exchange" πχ τα δολαρια σε λιρες μεσα απο την εφαρμογη ή σε οτι αλλο νομιζεις

ή περιμενε να απαντησει και καποιος αλλος

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Σαν συνολο τα χρηματα που εχεις σε λιρες και δολαρια φτανουν να γινει η πληρωμη αλλα δεν φτανουν τα χρηματα για να γινει η συναλλαγη με το υπολοιπο που εχεις στο καθε νομισμα ξεχωριστα, σωστα καταλαβα ?

Νομιζω πως δεν μπορει σε μια συναλλαγη να τραβηξει δυο διαφορετικα νομισματα.

Κανε ''Exchange" πχ τα δολαρια σε λιρες μεσα απο την εφαρμογη ή σε οτι αλλο νομιζεις

 

Ναι αυτο εχει γραφει και απο αλλους σε αντιστοιχα νηματα. Πρεπει να ειναι ολο το ποσό σε ενα, οποιοδηποτε, νομισμα.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις λογαριασμο π.χ στην Πειραιως η' alpha bank, μεταφερεις χρηματα στην revolut κανονικα οπως εχω διαβασει (μεσω εμβασματος με κοστος 1 ευρω, ebanking κ.λ.π)? Γιατι εχω λογαριασμο στην Παγκρητια και δεν μπορω να το κανω μεσω ebanking διοτι αφου τους ρωτησα , μου ειπαν οτι λογω cc απαγορευεται. Εσεις πως το κανετε? Υπαρχει καποιος οδηγος?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το έμβασμα γίνεται όπως έχεις διαβάσει αλλά στην περίπτωσή σου πρέπει να ερευνήσεις αν η τράπεζά σου (Παγκρήτια) περιλαμβάνεται σ' αυτές που μπορούν να στείλουν εμβάσματα στο εξωτερικό.

 

ΥΓ

Βρήκα τη σχετική απόφαση (ΦΕΚ 2119/Β/30.9.2015) και περιλαμβάνεται η Παγκρήτια με όριο τα 325.000€/μήνα.

Επομένως, το πρόβλημα εντοπίζεται στο e-banking της τράπεζας.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις λογαριασμο π.χ στην Πειραιως η' alpha bank, μεταφερεις χρηματα στην revolut κανονικα οπως εχω διαβασει (μεσω εμβασματος με κοστος 1 ευρω, ebanking κ.λ.π)? Γιατι εχω λογαριασμο στην Παγκρητια και δεν μπορω να το κανω μεσω ebanking διοτι αφου τους ρωτησα , μου ειπαν οτι λογω cc απαγορευεται. Εσεις πως το κανετε? Υπαρχει καποιος οδηγος?

 

μέσω internet banking της Πειραιώς, θα μπεις στην revolut και top up και μετά εκεί που λέει top up by card επιλέγεις το βελάκι και επιλέγεις το top up via transfer. μετά κάνεις αριστερα ή δεξιά το χέρι σου μέχρι να βρεις transfer Eur και εκεί σου έχει όλα τα στοιχεία που θα χρειαστείς για κανείς μεταφορά μέσο internet banking . μετά στο εμβάσμα επιλέγεις νέο εμβάσμα και ακολουθείς τις οδηγίες . δικαιολογία δικαιούχου είναι ό κωδικόσ reference που σου βγάζει η revolut! . αυτά ελπίζω να σε βοήθησα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μέσω internet banking της Πειραιώς, θα μπεις στην revolut και top up και μετά εκεί που λέει top up by card επιλέγεις το βελάκι και επιλέγεις το top up via transfer. μετά κάνεις αριστερα ή δεξιά το χέρι σου μέχρι να βρεις transfer Eur και εκεί σου έχει όλα τα στοιχεία που θα χρειαστείς για κανείς μεταφορά μέσο internet banking . μετά στο εμβάσμα επιλέγεις νέο εμβάσμα και ακολουθείς τις οδηγίες . δικαιολογία δικαιούχου είναι ό κωδικόσ reference που σου βγάζει η revolut! . αυτά ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Σωστα και ευχαριστω.

Απλως μεσω ebanking δεν με αφηνει νσ στειλω στο εξωτερικο και δεν νομιζω να μπορω να κανω κατι γι αυτο για να του πεισω οτι δεν ειναι ετσι. Μονο σε τραπεζα εσωτερικου

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έμβασμα γίνεται όπως έχεις διαβάσει αλλά στην περίπτωσή σου πρέπει να ερευνήσεις αν η τράπεζά σου (Παγκρήτια) περιλαμβάνεται σ' αυτές που μπορούν να στείλουν εμβάσματα στο εξωτερικό.

 

ΥΓ

Βρήκα τη σχετική απόφαση (ΦΕΚ 2119/Β/30.9.2015) και περιλαμβάνεται η Παγκρήτια με όριο τα 325.000€/μήνα.

Επομένως, το πρόβλημα εντοπίζεται στο e-banking της τράπεζας.

 

Ευχαριστω πολυ

Απαντησα παραπανω

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβασα το φεκ και λεει για 325000 € τον μηνα. Ισως αν μπορουσαμε να στειλουμε στο εξωτερικο χρηματα μεσω ebanking το ποσο αυτο να τελειωνε συντομα ενω τωρα φανταζομαι οτι χρειαζεται αιτηση και αν την εγκρινουν κ.λ.π κ.λ.π :)

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Διαβασα το φεκ και λεει για 325000 € τον μηνα. Ισως αν μπορουσαμε να στειλουμε στο εξωτερικο χρηματα μεσω ebanking το ποσο αυτο να τελειωνε συντομα ενω τωρα φανταζομαι οτι χρειαζεται αιτηση και αν την εγκρινουν κ.λ.π κ.λ.π :)

 

Το πιθανότερο είναι ότι η Παγκρήτια έφτασε στο όριο του μήνα, όπως άλλωστε και η Πειραιώς πριν λίγες μέρες, αλλά αυτή έβγαλε ανακοίνωση.

Με τα 1000/μήνα που μπορεί να στείλει κάθε πελάτης δεν είναι δύσκολο (και απίθανο) να έχουν χρησιμοποιήσει το δικαίωμα αυτό 325 πελάτες της Παγκρήτιας.

 

Εάν είναι έτσι, μετά την 1/5 θα μπορείς να στείλεις έμβασμα, αλλά γιατί δεν ρωτάς στην τράπεζα αν έπιασε το όριο, για να ξεκαθαρίσεις αν είναι αυτή η αιτία ή πρόβλημα στο e-banking;

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο μηνα ειχα δυο επιστροφες απο το paypal.

Και οι δυο πήγαν στο balance ενω η μια ειχε γινει με revolut και η αλλη με leupay

Γιατι εγινε αυτο ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος αν η moneysafe περναει για αγορες απο εξωτερικο

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

 

Περνάει αν και είναι η πιο ακριβή λύση για αγορές στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα ξερει συγουρα καποις αν η viva wallet περναει σε αγορα απο κινα η οχι?μεσω Paypal H Aπευθειας χρεωση
Link to comment
Share on other sites

Tελικα ξερει συγουρα καποις αν η viva wallet περναει σε αγορα απο κινα η οχι?μεσω Paypal H Aπευθειας χρεωση

 

περνάει οπου και αν την εχω δοκιμάσει σε paypal και Aliexpress(Που δεν περνάει καμία ελληνική visa-mastecard)

Link to comment
Share on other sites

Περνάει αν και είναι η πιο ακριβή λύση για αγορές στο εξωτερικό.

Τι θα προτεινες εκτος απο moneysafe?

Υπαρχει κατι ποιο οικονομικο?

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτεινες εκτος απο moneysafe?

Υπαρχει κατι ποιο οικονομικο?

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

 

revolut,viva wallet.Υπάρχει αναλυτικός οδηγός για την revolut.Μια αναζήτηση στο google θα σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

revolut,viva wallet.Υπάρχει αναλυτικός οδηγός για την revolut.Μια αναζήτηση στο google θα σε βοηθήσει

 

νομίζω ότι η viva wallet φόρτιζεται άμεσα, ενώ στην revolut πρέπει να περιμένεις 3 με 5 εργάσιμες ημέρες.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η viva wallet φόρτιζεται άμεσα, ενώ στην revolut πρέπει να περιμένεις 3 με 5 εργάσιμες ημέρες.

 

Σωστα. Έχει χρέωση μονο της κάρτας (5 ευρώ).Μπορείς να φορτίζεις το viva wallet και μέσω κάρτας σαν την moneysafe χωρίς χρέωση Η απο τα καταστήματα που συνεργάζεται με 1 ευρώ(BP,seven spots,Public κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Έχει χρέωση μονο της κάρτας (5 ευρώ).Μπορείς να φορτίζεις το viva wallet και μέσω κάρτας σαν την moneysafe χωρίς χρέωση Η απο τα καταστήματα που συνεργάζεται με 1 ευρώ(BP,seven spots,Public κ.α.)

 

άρα η προμήθεια σε κάθε περίπτωση για γέμισμα είναι ένα ευρώ με εμβάσμα ? και μπορείς να αγοράσεις με κάρτα εσωτερικού και να γεμίσεις με αυτόν τον τρόπο την κάρτα? πάντως δεν πρέπει να είναι ελληνική διότι περνάει σε όλες τις συναλλαγές από ότι γράφετε εδώ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

άρα η προμήθεια σε κάθε περίπτωση για γέμισμα είναι ένα ευρώ με εμβάσμα ? και μπορείς να αγοράσεις με κάρτα εσωτερικού και να γεμίσεις με αυτόν τον τρόπο την κάρτα? πάντως δεν πρέπει να είναι ελληνική διότι περνάει σε όλες τις συναλλαγές από ότι γράφετε εδώ.

 

Ειναι ελληνική κάρτα αλλα εκτος τραπεζων. Μπορείς να μπεις και στο site τους https://www.vivawallet.com και να δεις χρεώσεις και τρόπους φόρτισης. Πάντως μέχρι τώρα εχω κάνει 60 αγορές από paypal/Aliexpress και δεν σταμάτησε πουθενά σε αντίθεση με κάρτα ελληνικής τράπεζας (visa και mastercard) που στο aliexpress δεν περνάει με την καμιά.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ελληνική κάρτα αλλα εκτος τραπεζων. Μπορείς να μπεις και στο site τους https://www.vivawallet.com και να δεις χρεώσεις και τρόπους φόρτισης. Πάντως μέχρι τώρα εχω κάνει 60 αγορές από paypal/Aliexpress και δεν σταμάτησε πουθενά σε αντίθεση με κάρτα ελληνικής τράπεζας (visa και mastercard) που στο aliexpress δεν περνάει με την καμιά.

 

έχει pay pall το ali express?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

έχει pay pall το ali express?

 

Οχι δεν εχει. Αλλα μπορεις να συννενοηθεις με τον πωλητη του aliexpress αν δεχεται πληρωμη με paypal. Αυτο που δεν ξερω ειναι να σου πω τι γινεται αν παραλαβεις ελλατωματικο προιον και εαν μπορεις να διεκδικισεις τα χρηματα σου πισω.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.Μετά από τόσο καρό αποφάσισα να χρησιμοποιήσω και γω το revolut.

Έκανα λοιπόν εγγραφή στην εφαρμογή και δοκίμασα να κάνω το πρώτο μου έμβασμα.Η Εθνική τράπεζα όμως όταν πάω να κάνω την μεταφορά δεν αναγνωρίζει το iban που μου δίνει η εφαρμογή της revolut.Εάν μπορεί να βοηθήσει κάποιος θα το εκτιμούσα.

 

Κάποια ιδέα κανείς;

Edited by spiros75gr
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που λογικά σίγουρα θα χει απαντηθεί, για να κάνεις εμβασμά στην revolut από ελληνική κάρτα πρέπει να είναι και η ελληνική κάρτα στο όνομα που έχει η revolut?

Γιατί θέλω να μου στείλει ο εργοδότης κάποια λεφτά εκεί απ'την δική του κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...