Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

Εγώ έχω πρόβλημα διότι πιθανόν βρίσκει κάποιο conflict στην συσκευή μου (δίκαρτο με 2 instances της εφαρμογής). Ήθελα κι εγώ να τους ρωτήσω, αλλά δεν ανοίγει το πληκτρολόγιο. Σκεφτόμουν να το έγραφα σε κάποιο άλλο σημείο και να τα μετέφερα με copy-paste στα πεδία της σελίδας Υποστήριξης στο Viber app.

Εστειλα mail στο support@viber.com και μου απάντησαν τα παρακάτω

 

Quote

 

Additional Information
 
Hi, 
 
We are contacting you in regards to your Viber Pay application. 
 
Since the Viber Pay feature involves the transfer of money, Rapyd (our payment service provider) will need to verify your identity.  This allows them to remain compliant with payment regulations and is a security measure against fraud and identity theft. 
 
Can you please provide us with:
  1. Photo of his government-issued photo ID.
  2. Held ID.
  3. Proof of address.
  4. Copy of all methods of payments (cards) added to the account (please request to cover sensitive information - we need to see the name on the card, the 6 first digits, and the last 4 digits only).
 
We appreciate your cooperation. 

 

Το δικαιολογητικο 2 τι ειναι;

 
 
 
Το 2. τι είναι;
 
Best regards,
Ianos K.
Viber Support Team
Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έστω ότι μέσα στη ρεβολουτ έχω ένα λογαριασμό σε ευρώ και κανω και έναν σε δολάρια. Βάζω την ρεβο στο apple wallet. Πως μπορώ να επιλέξω από ποιον από τους δυο λογαριασμούς θα γίνονται οι πληρωμές;


Sent from my iPhone using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι μέσα στη ρεβολουτ έχω ένα λογαριασμό σε ευρώ και κανω και έναν σε δολάρια. Βάζω την ρεβο στο apple wallet. Πως μπορώ να επιλέξω από ποιον από τους δυο λογαριασμούς θα γίνονται οι πληρωμές;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν η αγορά είναι σε δολλάρια θα πάρει από τα δολλάρια αν η αγορά είναι σε ευρώ θα πάρει από τα ευρώ

Αν το νόμισμα που αγοράζεις δεν το έχεις σε πορτοφόλι θα το πάρει από τα ευρώ η από νόμισμα που έχεις λεφτά

Αν έχεις το νόμισμα σε πορτοφόλι δεν φτάνουν θα το πάρει από οποίο έχει λεφτά

Σε κάθε περίπτωση από κάπου θα πάρει :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν η αγορά είναι σε δολλάρια θα πάρει από τα δολλάρια αν η αγορά είναι σε ευρώ θα πάρει από τα ευρώ

Αν το νόμισμα που αγοράζεις δεν το έχεις σε πορτοφόλι θα το πάρει από τα ευρώ η από νόμισμα που έχεις λεφτά

Αν έχεις το νόμισμα σε πορτοφόλι δεν φτάνουν θα το πάρει από οποίο έχει λεφτά

Σε κάθε περίπτωση από κάπου θα πάρει :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ,πάνω στο παραπάνω για ποιο λόγο τότε πρέπει να μετατρέψω από την ανταλλαγή νομισμάτων της revolut ευρώ σε δολάρια πχ αφού σε περίπτωση που δεν έχεις δολάρια θα το μετατρέψει κατευθείαν?

Edited by DEERHUNTER
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DEERHUNTER said:

καλησπέρα σας ,πάνω στο παραπάνω για ποιο λόγο τότε πρέπει να μετατρέψω από την ανταλλαγή νομισμάτων της revolut ευρώ σε δολάρια πχ αφού σε περίπτωση που δεν έχεις δολάρια θα το μετατρέψει κατευθείαν?

Γιατι εαν ειναι σκ η αργια, θα σε χρεωσει προμηθεια.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εαν ειναι σκ η αργια, θα σε χρεωσει προμηθεια.
Και αυτό αλλά παίζουν ρόλο και οι διακυμάνσεις

Παράδειγμα σήμερα το δολλάριο έιναι φθηνότερο περιπου 10% από την τιμή που είχε τον Σεπτέμβρη



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2023 at 11:37 ΠΜ, alfeios said:

Εχω ενεργοποιήσει το Viber pay από τις πρωτες μερες λειτουργίας του. Εχω κανει την αρχική ταυτοποιηση κι εχω φορτωσει χρηματα από καρτες. τα εχω στειλει σε αλλους ή σε τραπεζικο μου λογαριασμό. Ξαφνικά παρουσιαστηκε το παρακατω μηνυμα (φωτογραφία 1) 

Κανοντας κλικ εκει, ανοιγει η φόρμα που βλέπετε στην φωτογραφία 2 αλλα πατωντας πανω στα πεδια που ειναι για συμπλήρωση δεν εμφανιζεται το πληκτρολόγιο και δεν μπορω να γραψω

Υπάρχει καποια λύση;

 

Screenshot_2023-02-12-11-06-00-076_com.viber.voip.jpg

Screenshot_2023-02-12-11-06-31-063_com.viber.voip.jpg

Μου εστειλαν mail και ζητουν τα παρακατω: 

 

 

Hi, 
 
We are contacting you in regards to your Viber Pay application. 
 
Since the Viber Pay feature involves the transfer of money, Rapyd (our payment service provider) will need to verify your identity.  This allows them to remain compliant with payment regulations and is a security measure against fraud and identity theft. 
 
Can you please provide us with:
1. Colored picture of the ID. We recommend taking a picture using a smartphone in a well-lit room. 
2. Held ID picture. Please ensure that your face and the document are entirely visible and the document content is readable. 
3. Copy/Picture of the remaining payment methods. 
 
We appreciate your cooperation. 
 
 
Best regards,
Ianos K.
Viber Support Team
 
δεν καταλαβαινω τι ζητανε στο 2 (τη διαφορά με το 1) και τι στο 3
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bill33 said:

2 να κρατήσεις την ταυτότητα δίπλα στο πρόσωπο σου και να βγάλεις φωτό

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Ευχαριστώ 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2023 at 1:09 ΜΜ, aboxton said:

Το fee νομίζω το χρεώνει η mastercard/visa, απλά η viva δεν έχει επιπλέον χρέωση. 

η viva το αναφερει εδω οτι δε χρεωνει αυτη κατι αλλα μονο η mastercard.

γνωριζει κανεις που την εχει χρησιμοποιησει σε ξενο νομισμα ποσο ειναι αυτη η χρεωση της mastercard?

απο ενα γρηγορο ψαξιμο βρηκα οτι κυμαινεται στο 1%

On 15/1/2023 at 5:51 ΜΜ, HEO said:

Αν ήταν η μάστερ θα το χρέωνε και στην ρεβολουυτ η στην ν26

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

μηπως η προμηθεια ειναι ενσωματωμενη στην ισοτιμια και δεν εμφανιζεται ξεχωριστα σε αυτες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τουλάχιστον κάθε φορά που κάνω μια συναλλαγή εκτός ευρώ σε χώρες που πάω συχνά πγδμ Σερβία Τουρκία Βουλγαρία Αλβανία Ουγγαρία Τσεχία Πολωνία Ρουμανία πάντα κοιτάω την ισοτιμία με το xe.com

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου έστειλαν χρήματα μέσω Revolut σε iOS. Δε μου ήρθε κανένα notification ούτε mail. Έτσι λειτουργεί; Πρέπει να γινόμαστε μάντες να μπαίνουμε στην εφαρμογή να βλέπουμε πότε έχουμε εισερχόμενα εμβάσματα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bill_viper said:

Παίδες μου έστειλαν χρήματα μέσω Revolut σε iOS. Δε μου ήρθε κανένα notification ούτε mail. Έτσι λειτουργεί; Πρέπει να γινόμαστε μάντες να μπαίνουμε στην εφαρμογή να βλέπουμε πότε έχουμε εισερχόμενα εμβάσματα;

Όχι δεν λειτουργεί έτσι. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, έχω ενεργοποιήσει τα notifications με immediate delivery και όχι summary, αλλά έχω κλείσει τα marketing stuff μέσα στην εφαρμογή. Να φταίει αυτό;

 

IMG_5049.PNG

IMG_5050.PNG

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου έστειλαν χρήματα μέσω Revolut σε iOS. Δε μου ήρθε κανένα notification ούτε mail. Έτσι λειτουργεί; Πρέπει να γινόμαστε μάντες να μπαίνουμε στην εφαρμογή να βλέπουμε πότε έχουμε εισερχόμενα εμβάσματα;
Δηλαδή όντως πίστευες ότι η μεγαλύτερη εφαρμογή ηλεκτρονικής τράπεζας δεν είχε τέτοια notifications;
Γιατί πιο πολύ σιγουριά έβγαζες ότι έτσι ήταν πάρα ότι ήθελες να ρωτήσεις.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν έτυχε να μπλεξω ποτέ πριν ,είναι απαραίτητο σε Viva και market pass να την προσθέσω σε google wallet για να πληρώσω σε σούπερ ?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, akalos said:

επειδη δεν έτυχε να μπλεξω ποτέ πριν ,είναι απαραίτητο σε Viva και market pass να την προσθέσω σε google wallet για να πληρώσω σε σούπερ ?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


 

Ναι το viva wallet και το gpay ειναι απαραίτητα 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το viva wallet και το gpay ειναι απαραίτητα 
σε ευχαριστώ πολύ δηλαδή θα προσθέσω την Viva στο gpay και θα πληρώσω

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akalos said:

επειδη δεν έτυχε να μπλεξω ποτέ πριν ,είναι απαραίτητο σε Viva και market pass να την προσθέσω σε google wallet για να πληρώσω σε σούπερ ?

Κάποιες τράπεζες έχουν και δικά τους wallet apps  Αν πχ ζήτησες την κάρτα σε Alpha Bank, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή my Alpha wallet. 

Σημ.: Για οποιαδήποτε από τις παραπάνω επιλογές, πρέπει να διαθέτει NFC το κινητό σου.

Screenshot_20230224-014603_Google Play Store.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες τράπεζες έχουν και δικά τους wallet apps  Αν πχ ζήτησες την κάρτα σε Alpha Bank, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή my Alpha wallet. 
Σημ.: Για οποιαδήποτε από τις παραπάνω επιλογές, πρέπει να διαθέτει NFC το κινητό σου.
1449664855_Screenshot_20230224-014603_GooglePlayStore.thumb.jpg.a96faba38ac000428a36d6ad0c9567f2.jpg
όχι Viva έχω βάλει για καλύτερα λένε

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει κάποιο από τα vouchers pass μέσω Curved? Δουλεύει;

Εγώ είχα προσπαθήσει στο παρελθόν μόνο το fuel pass να το χρεώσω μέσω του myBP app και αποτύγχανε διότι το έβλεπε σαν on-line συναλλαγή.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει κάποιο από τα vouchers pass μέσω Curved? Δουλεύει;
Εγώ είχα προσπαθήσει στο παρελθόν μόνο το fuel pass να το χρεώσω μέσω του myBP app και αποτύγχανε διότι το έβλεπε σαν on-line συναλλαγή.

Όχι, δεν θα δουλέψει. Διότι όταν προσπαθείς να βάλεις την κάρτα στη Curve, κάνει μια μικρή χρέωση (η οποία αμέσως αναστρέφεται) ώστε να δει ότι η κάρτα δουλεύει. Τα βλέπει σαν αγορά οι άυλες κάρτες που δίνουν με τα pass και τις απορρίπτει, διότι σε συγκεκριμένα ΚΑΔ δουλεύουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες τράπεζες έχουν και δικά τους wallet apps  Αν πχ ζήτησες την κάρτα σε Alpha Bank, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή my Alpha wallet. 
Σημ.: Για οποιαδήποτε από τις παραπάνω επιλογές, πρέπει να διαθέτει NFC το κινητό σου.
1449664855_Screenshot_20230224-014603_GooglePlayStore.thumb.jpg.a96faba38ac000428a36d6ad0c9567f2.jpg
άρα το gpay είναι απαραίτητο για πληρωμές ?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...