Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Εδώ και δύο μέρες έχω ανοίξει λογαριασμό στην curve, έχω συνδέσει επιτυχώς χρεωστική Πειραιώς και revolut, έχω συνδέσει επιτυχώς την curve στο google pay για ανέπαφες και μη συναλλαγές αλλά όλες οι συναλλαγές που έχω προσπαθήσει να κάνω ως τώρα (ανέπαφες και μη) μέσω του google pay απορρίπτονται!

Αυτό συμβαίνει με όποια απ' τις δύο κάρτες κι αν διαλέξω να χρεωθεί μέσω της curve και εννοείται πως στο google pay έχω προεπιλεγμένη την curve.

Μου διαφεύγει κάτι που πρέπει να κάνω;

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα!

Εδώ και δύο μέρες έχω ανοίξει λογαριασμό στην curve, έχω συνδέσει επιτυχώς χρεωστική Πειραιώς και revolut, έχω συνδέσει επιτυχώς την curve στο google pay για ανέπαφες και μη συναλλαγές αλλά όλες οι συναλλαγές που έχω προσπαθήσει να κάνω ως τώρα (ανέπαφες και μη) μέσω του google pay απορρίπτονται!

Αυτό συμβαίνει με όποια απ' τις δύο κάρτες κι αν διαλέξω να χρεωθεί μέσω της curve και εννοείται πως στο google pay έχω προεπιλεγμένη την curve.

Μου διαφεύγει κάτι που πρέπει να κάνω;

 

Έχεις παραλάβει την κάρτα ; Μάλλον όχι για να αναφέρεις ότι τον άνοιξες πριν 2 μέρες.

Παρέλαβε πρώτα την κάρτα κάνε μια αγορά με αυτήν σε ένα φυσικό κατάστημα με chip and pin και μετά δοκίμασε ξανά .

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παραλάβει την κάρτα ; Μάλλον όχι για να αναφέρεις ότι τον άνοιξες πριν 2 μέρες.

Παρέλαβε πρώτα την κάρτα κάνε μια αγορά με αυτήν σε ένα φυσικό κατάστημα με chip and pin και μετά δοκίμασε ξανά .

 

OΚ, ευχαριστώ!

Υπομονή λοιπόν μέχρι να έρθει!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχουν όλες αυτές οι "τράπεζες" από τις κανονικές εδώ στην Ελλάδα, τι προσφέρουν?
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχουν όλες αυτές οι "τράπεζες" από τις κανονικές εδώ στην Ελλάδα, τι προσφέρουν?
Η curve δεν είναι τράπεζα, αλλά ενδιάμεσος σε συναλλαγές. Η revolut έχει τραπεζική άδεια.

 

Οι λόγοι που ασχολούμαστε μαζί τους είναι κυρίως δύο

Α. Για να πληρώνουμε μέσω κινητού σε POS

B. Με την revolut ανοίγεις εύκολα λογαριασμό στο εξωτερικό

 

Επίσης, για όσους ταξιδεύουν σε περιοχές εκτός ευρώ, βολεύουν γιατί έχουν μειωμένες προμήθειες συναλλάγματος.

 

Η curve έχει επίσης το πλεονέκτημα ότι μπορείς να περάσεις πολλαπλές χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες, κάτω από την σκέπη της, ενώ κουβαλάς μαζί σου ένα πλαστικό ή μόνο το κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχουν όλες αυτές οι "τράπεζες" από τις κανονικές εδώ στην Ελλάδα, τι προσφέρουν?

Με εξαίρεση την Γερμανική τράπεζα N26, τα υπόλοιπα δεν είναι τράπεζες! Πρόκειται για ιδρύματα ηλεκτρονικού χρήματος που παρέχουν ψηφιακές ευκολίες και τεχνολογικές καινοτομίες.

Οι τράπεζες λειτουργούν ως χρηματοπιστωτικά ιδρύματα και είναι οι μόνες που σου δίνουν τόκο για τις καταθέσεις σου και μπορούν να σου παρέχουν πίστωση π.χ. με δάνεια και πιστωτικές κάρτες.

Βέβαια αυτά μεταβάλλονται διότι η Revolut φαίνεται να προσφέρει ολοένα και περισσότερες υπηρεσίες και έχει ανακοινώσει πως χορηγεί υπερανάληψη και μικρά δανεια σε κάποιες χώρες (όχι στην Ελλάδα), αλλά νομίζω πως το κάνει σε συνεργασία με κάποια τοπική τράπεζα.

Τέλος να ξέρεις πως και στην χώρα μας υπάρχουν ιδρύματα ηλεκτρονικού χρήματος με πιο γνωστό το Viva wallet και θα εμφανιστούν κι άλλα όπως του ΟΠΑΠ (Tora wallet) και της Cosmote.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στη Ν26 πως κάνουμε λογαριασμό με ελληνική ταυτότητα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εδώ και δύο μέρες έχω ανοίξει λογαριασμό στην curve, έχω συνδέσει επιτυχώς χρεωστική Πειραιώς και revolut, έχω συνδέσει επιτυχώς την curve στο google pay για ανέπαφες και μη συναλλαγές αλλά όλες οι συναλλαγές που έχω προσπαθήσει να κάνω ως τώρα (ανέπαφες και μη) μέσω του google pay απορρίπτονται!

Αυτό συμβαίνει με όποια απ' τις δύο κάρτες κι αν διαλέξω να χρεωθεί μέσω της curve και εννοείται πως στο google pay έχω προεπιλεγμένη την curve.

Μου διαφεύγει κάτι που πρέπει να κάνω;

 

Έχεις παραλάβει την κάρτα ; Μάλλον όχι για να αναφέρεις ότι τον άνοιξες πριν 2 μέρες.

Παρέλαβε πρώτα την κάρτα κάνε μια αγορά με αυτήν σε ένα φυσικό κατάστημα με chip and pin και μετά δοκίμασε ξανά .

Δεν ισχύει αυτό, έχω κάνει setup κανονικά την Curve με virtual κάρτα, έχω προσθέσει πίσω από την Curve 4 ακόμη κάρτες, στο GPay φυσικά έχω μόνο τη Curve, κι έχω κάνει 5 συναλλαγές από 7€ έως 300€ κι όλες έχουν περάσει κανονικότατα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Στη Ν26 πως κάνουμε λογαριασμό με ελληνική ταυτότητα;
Τι εννοείς;

Δοκίμασες και δεν προχωράει;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, έχω κάνει setup κανονικά την Curve με virtual κάρτα, έχω προσθέσει πίσω από την Curve 4 ακόμη κάρτες, στο GPay φυσικά έχω μόνο τη Curve, κι έχω κάνει 5 συναλλαγές από 7€ έως 300€ κι όλες έχουν περάσει κανονικότατα.

 

Έχεις μήπως καμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει;

Σήμερα διαπίστωσα ότι και οι συναλλαγές κατευθείαν από curve (όχι μέσω gpay δηλ.) απορρίπτονται κι αυτές!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχω λάβει ακόμα την φυσική κάρτα αλλά έχω ενεργοποιήσει τη virtual.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λάβει ακόμα την φυσική κάρτα αλλά έχω ενεργοποιήσει τη virtual.
Αν δεν έχεις πάρει την φυσική κάρτα ,curve και δεν έχεις κάνει συναλλαγή να ενεργοποιηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες τζάμπα το παλεύεις

 

Δεν υπάρχει, virtua lκαρτα curve (τουλάχιστον σε μένα)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στη Ν26 πως κάνουμε λογαριασμό με ελληνική ταυτότητα;

 

Εύκολα. Ακολουθείς τις οδηγίες στην εφαρμογή.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρείς virtual? Την curve cash? Δεν είναι virtual, αλλά κάρτα εξαργύρωσης πόντων αυτή!

 

Αν δεν έχεις πάρει την φυσική κάρτα ,curve και δεν έχεις κάνει συναλλαγή να ενεργοποιηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες τζάμπα το παλεύεις

 

Δεν υπάρχει, virtua lκαρτα curve (τουλάχιστον σε μένα)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Βρε παιδιά, στην εφαρμογή της curve, αν πατήσετε κάτω αριστερά το κουμπάκι account, δεν σας πάει στην κάρτα σας όπου μπορείτε να δείτε τον αριθμό της, το pin της, την ημερομηνία, το cvv, να την (ξε)κλειδώσετε και διάφορα άλλα;

Κι όλα αυτά χωρίς να έχετε φυσική κάρτα;

Εμένα μου τα δείχνει από όταν έκανα τον λογαριασμό και με αυτό το νούμερο έκανα την επαλήθευση και τη δέχτηκε!

Και το gpay την έχει δεχτεί ως κανονική mastercard.

Το να παραγγείλω τη φυσική ήταν κατόπιν όλων αυτών και άλλωστε όταν έρθει δεν υπάρχει πια κουμπάκι στην εφαρμογή για επαλήθευση.

Τί επαλήθευση να γίνει άλλωστε αφού τα ίδια στοιχεία δεν θα έχει;

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχεις κάνει μια συναλλαγή με την φυσικη κάρτα (όχι ανέπαφα η ηλεκτρονικά και ΜΕ ΡΙΝ) καμμία τραπεζική κάρτα καμμία χωρας δεν θα δουλεψει

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχεις κάνει μια συναλλαγή με την φυσικη κάρτα (όχι ανέπαφα η ηλεκτρονικά και ΜΕ ΡΙΝ) καμμία τραπεζική κάρτα καμμία χωρας δεν θα δουλεψει

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

ΟΚ, δεν μένει κάτι άλλο από το να παραλάβω τη φυσική σε λίγες μέρες και βλέπουμε πως θα πάει!

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε να παραπληροφορείτε τον κόσμο αν δε γνωρίζετε!!

 

Σαφώς και υπάρχει virtual Curve κάρτα, δε μίλησε κανείς για Curve cash!!

 

Σαφώς και μπαίνει στο Gpay και χρησιμοποιείται χωρίς να έχεις φυσική Curve κάρτα.

 

Και για του λόγου το αληθές, screenshots μέσα από την εφαρμογή της Curve με 3 κάρτες (μία με προσωπικό λογαριασμό στην Πειραιώς, μία με προσωπικό στη N26, και μία με όψεως στην Εθνική), καθώς και μέσα από το GPay με όλες τις παραπάνω συγκεντρωτικές συναλλαγές.

 

Και όλα αυτά ξαναλέω ΧΩΡΊΣ φυσική κάρτα!!!!!7bb8a7b7751e70d01c4b34e2f1a490c0.jpg44cc51db361b146d94558835c9282e40.jpgb7ad94590e6d00b5db2f623d74aef2b2.jpg284e2b30a8078203b56e41c113ac22bc.jpg138daa3d0a9bd1fad4d4bb6cae796878.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Virtual δεν βλέπω..... Βάλε ένα screenshot της virtual. Μάλλον εσύ δεν ξέρεις τι είναι virtual. Με τι αριθμό κάρτας έβαλες την Curve στο gpay με τον virtual όπως υποστηρίζεις ή με τον αριθμό της φυσικής κάρτας;;
Link to comment
Share on other sites

Virtual δεν βλέπω..... Βάλε ένα screenshot της virtual. Μάλλον εσύ δεν ξέρεις τι είναι virtual. Με τι αριθμό κάρτας έβαλες την Curve στο gpay με τον virtual όπως υποστηρίζεις ή με τον αριθμό της φυσικής κάρτας;;
Ξέρεις να διαβάζεις;

Το πρώτο screenshot το βλέπεις;

Από τη στιγμή που δεν έχω καμία φυσική κάρτα στα χέρια μου τι είναι αυτή που κάνεις κλικ για να δεις τα στοιχεία της; Εικονική δεν είναι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως το πρόβλημα Curve και POS της Εθνικής παραμένει.

Σε δύο διαφορετικά καταστήματα δεν πέρασε η συναλλαγή.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά αρχίζει και το update όλων των POS της εθνικής με το νέο firmware οπότε σε λίγο καιρό θα έχει λυθεί τελείως το συγκεκριμένο πρόβλημα .
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις να διαβάζεις;

Το πρώτο screenshot το βλέπεις;

Από τη στιγμή που δεν έχω καμία φυσική κάρτα στα χέρια μου τι είναι αυτή που κάνεις κλικ για να δεις τα στοιχεία της; Εικονική δεν είναι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως το πρόβλημα Curve και POS της Εθνικής παραμένει.

Σε δύο διαφορετικά καταστήματα δεν πέρασε η συναλλαγή.

 

Η εικονική έξυπνε έχει διαφορετικό bin και cvv από την φυσική. Έχεις βγάλει ποτέ virtual κάρτα ακόμα και σε ελληνική τράπεζα;; Ή τα λες για να τα λες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σιγά σιγά αρχίζει και το update όλων των POS της εθνικής με το νέο firmware οπότε σε λίγο καιρό θα έχει λυθεί τελείως το συγκεκριμένο πρόβλημα .

 

Μέχρι στιγμής σε όσα έχω κάνει συναλλαγή δεν είχα θέμα, απλά άφησαν την επιλογή νομίσματος σε ευρώ ή λίρες.

Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε να παραπληροφορείτε τον κόσμο αν δε γνωρίζετε!!

 

Σαφώς και υπάρχει virtual Curve κάρτα, δε μίλησε κανείς για Curve cash!!

 

Σαφώς και μπαίνει στο Gpay και χρησιμοποιείται χωρίς να έχεις φυσική Curve κάρτα.

 

Και για του λόγου το αληθές, screenshots μέσα από την εφαρμογή της Curve με 3 κάρτες (μία με προσωπικό λογαριασμό στην Πειραιώς, μία με προσωπικό στη N26, και μία με όψεως στην Εθνική), καθώς και μέσα από το GPay με όλες τις παραπάνω συγκεντρωτικές συναλλαγές.

 

Και όλα αυτά ξαναλέω ΧΩΡΊΣ φυσική κάρτα!!!!!7bb8a7b7751e70d01c4b34e2f1a490c0.jpg44cc51db361b146d94558835c9282e40.jpgb7ad94590e6d00b5db2f623d74aef2b2.jpg284e2b30a8078203b56e41c113ac22bc.jpg138daa3d0a9bd1fad4d4bb6cae796878.jpg

Φίλε μου δεν ξέρεις τι λες και είσαι και επιθετικός.

Virtual έχει η revolut (και οι ελληνικές τράπεζες), όπου ανά πάσα στιγμή δημιουργείς μια από το app της.

Virtual κάρτα ΔΕΝ έχει η Curve. Το γεγονός ότι μπορείς και την περνάς στο Google pay δεν σημαίνει ότι είναι virtual, απλά ότι δεν κουβαλάς το πλαστικό μαζί.

 

Σχετικά με το θέμα της ενεργοποίησης της curve, την έχω πάρει από τον Οκτώβριο και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε. Θυμάμαι όμως ότι δεν μπορούσα να την ενεργοποιήσω για συναλλαγές στο Google pay, μέχρι που πήρα το πλαστικό στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς την black cat card?

Είδα πως δίνει επιτόκιο 2,2% αν έχεις ελάχιστο ποσό €300 και ξοδεύεις τουλάχιστον €200/μήνα.

Βέβαια δεν συμφέρει και πολύ αν σκεφτείς πως με €2.400 από μια πιστωτική που δίνει 1% επιβράβευση κερδίζεις €24,00 και θα πρέπει να διατηρείς μέσο υπόλοιπο €1.090,90 για να κερδίσεις €24 από τόκους.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...