Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ibank της Εθνικης τραπεζας, εκει εχω εναν λογαριασμου ταμιευτηριου του πατερα μου, σε αυτο το λογαριασμο ειμαι συνδικαιουχος.

Μιας και του απερριψαν αιτηση για πιστωτικη καρτα στην εθνικη τραπεζα λογο ηλικιας ψαχνω για εναλλακτικη.

 

Θελουμε μια καρτα σε πλαστικη μορφη και να του τη "φορτωνω" απο το λογαριασμο του μεσω ibank.

Η revolut ειναι μια καλη περιπτωση, φυσικη καρτα και εξοδα μεταφορας 1 ευρω.

Μια ισως χαζη ερωτηση, επειδη ειναι καρτα εξωτερικου θα πρεπει να τη δηλωσει στη φορολογικη του δηλωση ? Δηλαδη οτι εχει χρηματα στο εξωτερικο ?

Μετα ειδα και τη viva, βλεπω στα εξοδα οτι η φορτιση ebanking εχει εξοδα 0,75€ και γραφει ""Ενδέχεται να επιβληθούν πρόσθετες χρεώσεις από την τράπεζά σας"". Εχει κανει καποιος απο εσας φορτιση απο ibank εθνικης τραπεζας σε viva και να μου πει αν και ποσο εχει επιπλεον εξοδα ? Επισης ποσες μερες κανουν να φανουν τα χρηματα στη καρτα ?

Viva https://www.vivawallet.com/el-gr/personal/pricing

 

Γιατί να μπλέξεις με κάρτες οι οποίες έχουν έξοδα για να τις φορτίζεις και δεν χρησιμοποιείς μία κάρτα ταμιευτηρίου της εθνικής? Λιγα λίγα, ξερες τι ποσό μπορεί να μαζευτεί από τα έξοδα φόρτισης στο τέλος του χρόνου? Για τη revolut, εφόσον πλέον το αφορολογητο συνδέεται με τις ηλεκτρονικές πληρωμες, για συναλλαγές εντός Ελλάδας θεωρώ πρέπει να χρησιμοποιείται ελληνική κάρτα.

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχω ibank της Εθνικης τραπεζας, εκει εχω εναν λογαριασμου ταμιευτηριου του πατερα μου, σε αυτο το λογαριασμο ειμαι συνδικαιουχος.

Μιας και του απερριψαν αιτηση για πιστωτικη καρτα στην εθνικη τραπεζα λογο ηλικιας ψαχνω για εναλλακτικη.

 

Θελουμε μια καρτα σε πλαστικη μορφη και να του τη "φορτωνω" απο το λογαριασμο του μεσω ibank.

Η revolut ειναι μια καλη περιπτωση, φυσικη καρτα και εξοδα μεταφορας 1 ευρω.

Μια ισως χαζη ερωτηση, επειδη ειναι καρτα εξωτερικου θα πρεπει να τη δηλωσει στη φορολογικη του δηλωση ? Δηλαδη οτι εχει χρηματα στο εξωτερικο ?

Μετα ειδα και τη viva, βλεπω στα εξοδα οτι η φορτιση ebanking εχει εξοδα 0,75€ και γραφει ""Ενδέχεται να επιβληθούν πρόσθετες χρεώσεις από την τράπεζά σας"". Εχει κανει καποιος απο εσας φορτιση απο ibank εθνικης τραπεζας σε viva και να μου πει αν και ποσο εχει επιπλεον εξοδα ? Επισης ποσες μερες κανουν να φανουν τα χρηματα στη καρτα ?

Viva https://www.vivawallet.com/el-gr/personal/pricing

viva 0,75 λεπτα τα παιρνει η viva και κανα 50 λεπτο η τραπεζα για την μεταφορα.Ανοιγεις μια revolut και κανεις μεταφορα εκει.Αφου τα χρηματα εχουν φορολογιθει στην ελλαδα τα μεταφερεις οπου θελεις.Δεν ειναι ''παρανομο''

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις

 

 

Για προπληρωμενη ελληνικης τραπεζας εχεις σκεφτει;

Της εθνικης τραπεζας ή της ελληνικης ?

Γιατί να μπλέξεις με κάρτες οι οποίες έχουν έξοδα για να τις φορτίζεις και δεν χρησιμοποιείς μία κάρτα ταμιευτηρίου της εθνικής? Λιγα λίγα, ξερες τι ποσό μπορεί να μαζευτεί από τα έξοδα φόρτισης στο τέλος του χρόνου? Για τη revolut, εφόσον πλέον το αφορολογητο συνδέεται με τις ηλεκτρονικές πληρωμες, για συναλλαγές εντός Ελλάδας θεωρώ πρέπει να χρησιμοποιείται ελληνική κάρτα.

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

Εχει καρτα ταμιευτηριου αλλα δεν μας βολευει.

Ο πατερας μου μενει σε χωριο 30χλμ απο το Αντιρριο. Οταν θελει να παει στη ναυπακτο για ψωνια θελει να εχει καρτα για να κανει τις πληρωμες του. Μπορει να χαλαει 200-300 ευρω το μηνα σε σουπερ μαρκετ - τροφιμα - καυσιμα + αν θελει να παρει τιποτα εργαλεια-υλικα να φτιαξει τιποτα. Ολα οκ μεχρι εδω. Το προβλημα ειναι οτι εχει εξοδα-υποχρεωσεις που πρεπει να πληρωθουν εδω στη πατρα που μενω εγω ειτε με μετρητα ειτε με με την καρτα.

Εχω καρτα που ειναι συνδεδεμενη και με τον λογαριασμο ταμιευτηριου του αλλα προφανως η καρτα ειναι στο δικο μου ονομα με τα δικα μου στοιχεια/αφμ και δεν θελω να φαινετε οτι τραβαω/χαλαω χρηματα που δεν μου ανηκουν, μην ερθει μετα το κρατος και μας πει "γιατι και πως"

Οπως καταλαβαινεις η καρτα του παει βολτες περα-δωθε.

Αν το κοστος ειναι 1,25ευρω για καθε μεταφορα στη viva μπορουμε να το ανεχθουμε, μεταφερω μια φορα το μηνα ενα υπεραρκετο ποσο για να καλυπτει τις αναγκες και ολα οκ.

 

viva 0,75 λεπτα τα παιρνει η viva και κανα 50 λεπτο η τραπεζα για την μεταφορα.Ανοιγεις μια revolut και κανεις μεταφορα εκει.Αφου τα χρηματα εχουν φορολογιθει στην ελλαδα τα μεταφερεις οπου θελεις.Δεν ειναι ''παρανομο''

Του ειχα βγαλει revolut και τη εχει στα χερια του, απλα φοβαμαι μην εχει τιποτα φορολογικα προβληματα σε περιπτωση που αρχισει να τη χρησιμοποιει εντατικα. Δηλαδη αν στελνω καθε μηνα πχ 500 ευρω απο το λογαριασμο του στην εθνικη στη revolut και αν θα πρεπει να τη δηλωσει στη φορολογικη δηλωση

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε μια viva καρτα, θα τη φορτιζει(ς) με μετρητα σε ενα βενζιναδικο shell (με κουπονι) οτι ωρα να`ναι και αμεσα με απολυτο 0 κοστος, τελος.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ibank της Εθνικης τραπεζας, εκει εχω εναν λογαριασμου ταμιευτηριου του πατερα μου, σε αυτο το λογαριασμο ειμαι συνδικαιουχος.

 

Θελουμε μια καρτα σε πλαστικη μορφη και να του τη "φορτωνω" απο το λογαριασμο του μεσω ibank.

 

Viva https://www.vivawallet.com/el-gr/personal/pricing

 

Στην Αλφα έχω ενα λογαριασμό μόνο στο ονομά μου, σε αυτό τον λογαριασμό έχω 2 κάρτες στο ονομά μου, 1 visa και 1 american express.

Kάνε μια ερώτηση στην τράπεζα αν μπορείς να βγάλεις δυο ειδών κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αλφα έχω ενα λογαριασμό μόνο στο ονομά μου, σε αυτό τον λογαριασμό έχω 2 κάρτες στο ονομά μου, 1 visa και 1 american express.

Kάνε μια ερώτηση στην τράπεζα αν μπορείς να βγάλεις δυο ειδών κάρτες.

Πιστωτικη δεν ειναι η american ?

 

Μπορει να βγαλει προσθετη χρεωστικη καρτα ο παταρεας μου στο συνταξιοδοτικο λογαριασμο του στο ονομα της μητερας μου ? Η μητερα μου δεν ειναι δικαιουχος στο λογαριασμο.

 

Αν δεν καταφερω τιποτα θα κανω μεταφορα χρηματων μια αντε δυο φορες το μηνα απο το λογαριασμο εθνικης τραπεζας του πατερα μου στο λογαριασμο της μητερας μου στην τραπεζα πειραιως, η μητερα μου εχει χρεωστικη καρτα οποτε δεν νομιζω να εχουμε προβλημα

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Στην Αλφα έχω ενα λογαριασμό μόνο στο ονομά μου, σε αυτό τον λογαριασμό έχω 2 κάρτες στο ονομά μου, 1 visa και 1 american express.

Kάνε μια ερώτηση στην τράπεζα αν μπορείς να βγάλεις δυο ειδών κάρτες.

 

Δεν γράφεις τι είδους (χρεωστική/πιστωτική) είναι οι κάρτες που έχεις και μπερδεύεις το πρόβλημα.

 

Η Amex της Alpha είναι χρεωστική, δηλαδή σηκώνεις χρήματα από ATM και, όταν πληρώνεις, το μαγαζί τραβάει από το λογαριασμό.

Η Visa μπορεί να είναι είτε χρεωστική είτε πιστωτική (δεν αναφέρομαι σε προπληρωμένες αφού τις έχει απορρίψει ο karthan7)

Link to comment
Share on other sites

η Amex της αλφα μπορεί να είναι και πιστωτική, εχω δυο amex πιστωτικές της αλφα....

 

εκτος απο skrill revolut n26 yandex και lepay..... καμμια άλλη ίντερνετ κάρτα γνωρίζετε;;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

η Amex της αλφα μπορεί να είναι και πιστωτική, εχω δυο amex πιστωτικές της αλφα....

 

εκτος απο skrill revolut n26 yandex και lepay..... καμμια άλλη ίντερνετ κάρτα γνωρίζετε;;;;

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Δεν σου κάνουν αυτα και ψάχνεις και άλλες ? :p

Link to comment
Share on other sites

η Amex της αλφα μπορεί να είναι και πιστωτική, εχω δυο amex πιστωτικές της αλφα....

 

 

Ναι, έχεις δίκιο, έχει πιστωτικές και χρεωστικές Amex, όπως και Visa και MasterCard

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις τι είδους (χρεωστική/πιστωτική) είναι οι κάρτες που έχεις και μπερδεύεις το πρόβλημα.

 

Η Amex της Alpha είναι χρεωστική, δηλαδή σηκώνεις χρήματα από ATM και, όταν πληρώνεις, το μαγαζί τραβάει από το λογαριασμό.

Η Visa μπορεί να είναι είτε χρεωστική είτε πιστωτική (δεν αναφέρομαι σε προπληρωμένες αφού τις έχει απορρίψει ο karthan7)

 

Χρεωστικές είναι και οι δυο, συγνώμη το ξέχασα να το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ibank της Εθνικης τραπεζας, εκει εχω εναν λογαριασμου ταμιευτηριου του πατερα μου, σε αυτο το λογαριασμο ειμαι συνδικαιουχος.

Μιας και του απερριψαν αιτηση για πιστωτικη καρτα στην εθνικη τραπεζα λογο ηλικιας ψαχνω για εναλλακτικη.

 

Θελουμε μια καρτα σε πλαστικη μορφη και να του τη "φορτωνω" απο το λογαριασμο του μεσω ibank.

Η revolut ειναι μια καλη περιπτωση, φυσικη καρτα και εξοδα μεταφορας 1 ευρω.

Μια ισως χαζη ερωτηση, επειδη ειναι καρτα εξωτερικου θα πρεπει να τη δηλωσει στη φορολογικη του δηλωση ? Δηλαδη οτι εχει χρηματα στο εξωτερικο ?

Μετα ειδα και τη viva, βλεπω στα εξοδα οτι η φορτιση ebanking εχει εξοδα 0,75€ και γραφει ""Ενδέχεται να επιβληθούν πρόσθετες χρεώσεις από την τράπεζά σας"". Εχει κανει καποιος απο εσας φορτιση απο ibank εθνικης τραπεζας σε viva και να μου πει αν και ποσο εχει επιπλεον εξοδα ? Επισης ποσες μερες κανουν να φανουν τα χρηματα στη καρτα ?

Viva https://www.vivawallet.com/el-gr/personal/pricing

 

Μέσω Internet Banking της Εθνικής μπορείς να βγάλεις VIsa Prepaid , πιθανώς να μπορείς και μέσω καταστήματος. Τη φορτίζεις μία φορά το μήνα και ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρεωστικές είναι και οι δυο, συγνώμη το ξέχασα να το αναφέρω.

Ευχαριστω

Μέσω Internet Banking της Εθνικής μπορείς να βγάλεις VIsa Prepaid , πιθανώς να μπορείς και μέσω καταστήματος. Τη φορτίζεις μία φορά το μήνα και ξεμπερδεύεις.

Το ibank της εθνικης τραπεζας ειναι στο ονομα μου και στην εκδοση visa prepaid μου βγαζει μονο το δικο μου ονομα χωρις επιλογη να το αλλαξω και να βαλω του πατερα μου.

Δοκιμασα το ποιο ευκολο χωρις να παμε παλι σε φυσικο καταστημα και διαδικασιες/αιτησεις. Μεταφορα χρηματων μεσο ibank απο το λογαριασμο εθνικης τραπεζας του πατερα μου στο λογαριασμο της μητερας μου στην τραπεζα πειραιως. Η μητερα μου εχει χρεωστικη καρτα οποτε δεν νομιζω να εχουμε προβλημα.

Τωρα εκανα δοκιμη, εστειλα 10 ευρω, ειχε εξοδα η εθνικη τραπεζα 1 ευρω με valeur 31/01/2017. Αιτιολογια οικογενειακα εξοδα.

Οποτε νομιζω ειναι μια χαρα, μια καρτα στη πολη και μια στο χωριο για να μπορει να εξυπηρετειται.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω

 

Το ibank της εθνικης τραπεζας ειναι στο ονομα μου και στην εκδοση visa prepaid μου βγαζει μονο το δικο μου ονομα χωρις επιλογη να το αλλαξω και να βαλω του πατερα μου.

Δοκιμασα το ποιο ευκολο χωρις να παμε παλι σε φυσικο καταστημα και διαδικασιες/αιτησεις. Μεταφορα χρηματων μεσο ibank απο το λογαριασμο εθνικης τραπεζας του πατερα μου στο λογαριασμο της μητερας μου στην τραπεζα πειραιως. Η μητερα μου εχει χρεωστικη καρτα οποτε δεν νομιζω να εχουμε προβλημα.

Τωρα εκανα δοκιμη, εστειλα 10 ευρω, ειχε εξοδα η εθνικη τραπεζα 1 ευρω με valeur 31/01/2017. Αιτιολογια οικογενειακα εξοδα.

Οποτε νομιζω ειναι μια χαρα, μια καρτα στη πολη και μια στο χωριο για να μπορει να εξυπηρετειται.

Ισως εχει και χρεωση εισερχομενου εμβασματος απο την Πειραιώς

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει 1-2 ευρω εξοδα δεν υπαρχει προβλημα, θα κανω μια φορα το μηνα μεταφορα 300-400 ευρω και θα ειναι καλυμενος, αν θελει εξτρα θα μου το λεει και θα του βαζω :)

Αυριο θα γραψω αν και ποσα κρατησει η πειραιως

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το ibank της εθνικης τραπεζας ειναι στο ονομα μου και στην εκδοση visa prepaid μου βγαζει μονο το δικο μου ονομα χωρις επιλογη να το αλλαξω και να βαλω του πατερα μου.

Δοκιμασα το ποιο ευκολο χωρις να παμε παλι σε φυσικο καταστημα και διαδικασιες/αιτησεις. Μεταφορα χρηματων μεσο ibank απο το λογαριασμο εθνικης τραπεζας του πατερα μου στο λογαριασμο της μητερας μου στην τραπεζα πειραιως. Η μητερα μου εχει χρεωστικη καρτα οποτε δεν νομιζω να εχουμε προβλημα.

Τωρα εκανα δοκιμη, εστειλα 10 ευρω, ειχε εξοδα η εθνικη τραπεζα 1 ευρω με valeur 31/01/2017. Αιτιολογια οικογενειακα εξοδα.

Οποτε νομιζω ειναι μια χαρα, μια καρτα στη πολη και μια στο χωριο για να μπορει να εξυπηρετειται.

 

Αφού απέρριψαν την έκδοση πισιτωτικής στον πατέρα σου, λόγω ηλικίας, έχεις σκεφτεί τη λύση να ζητήσεις εσύ πιστωτική στο όνομά σου και να του τη δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχει και νομίζω είναι 4€

 

4 ευρω για ποσα πανω απο 15 ευρω.Αν το στελνεις μεσω IRIS online payments χρεώνεσαι 2.5 ευρω τα χρηματα πιστωνονται αμεσως στην αλλη τραπεζα και δεν υπαρχει καμια επιπλέον χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Αφού απέρριψαν την έκδοση πισιτωτικής στον πατέρα σου, λόγω ηλικίας, έχεις σκεφτεί τη λύση να ζητήσεις εσύ πιστωτική στο όνομά σου και να του τη δώσεις;

Εχω πιστωτικη καρτα στο ονομα μου

Το θεμα ειναι οτι ειναι στο δικο μου αφμ η πιστωτικη. Επισης οταν θα παω να πληρωσω τη πιστωτικη μεσο ibank απο το λογαριασμο του πατερα μου στη δικη μου καρτα παλι δημιουργειται προβλημα, θα φαινετε οτι μου "χαριζει" χρηματα και δεν θελουμε. Πιστευω πως με το να μεταφερει χρηματα ο πατερας μου στο λογαριασμο της μανας μου που κανουν και κοινη φορολογικη δηλωση ειναι μικρο το κακο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τα 4€ για εισερχόμενο έμβασμα στην Πειραιώς αλλά χρεώνονται για ποσά >=15€. Άλλη φορά θα πληρώνεις όλα τα έξοδα από Εθνική (OUR) και με 2€ συνολικά θα καθαρίζεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα λογαριασμο στην revolut.Πως μπορω να την φορτωσω?Τι χρεωσεις εχει?Τι θελω για αγορες απο εξωτερικο .

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα λογαριασμο στην revolut.Πως μπορω να την φορτωσω?Τι χρεωσεις εχει?Τι θελω για αγορες απο εξωτερικο .

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

Μεσω εμβασματος με χρεωση 1 ευρω για την ελληνικη τραπεζα.Καμια χρεωση για να πληρωνεις με την καρτα και με καλυτερη ισοτιμια

Link to comment
Share on other sites

Μεσω εμβασματος με χρεωση 1 ευρω για την ελληνικη τραπεζα.Καμια χρεωση για να πληρωνεις με την καρτα και με καλυτερη ισοτιμια

Μπορω να συνδεσω λογαριασμο(ΙΒΑΝ) η καποια καρτα χρεωστικη,απο οποιαδηποτε ελληνικη τραπεζα?

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορω να συνδεσω λογαριασμο(ΙΒΑΝ) η καποια καρτα χρεωστικη,απο οποιαδηποτε ελληνικη τραπεζα?

Ισχυει και για αγορες απο Κινα.Γιατι για λογαριασμο δεν βλεπω κατι στο app της revolut,μονο για καρτα visa.

Sent from my MX5 using Tapatalk

 

Ισχυει και για αγορες απο Κι

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε Viva Wallet και skrill. Ποια μου προτείνετε για αγορές από το εξωτερικό και για το paypal?

viva wallet.Δεν εχει χρεωση μετατροπης συνναλαγματος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...