Jump to content

[Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς θέμα με το WhatsApp μετά τη τελευταία αναβάθμιση 2.17.80.0; Δε μου έρχονται ειδοποιήσεις για νέα μηνύματα, στην ουσία δε τα λαμβάνω καν, πρέπει να μπω στην εφαρμογή και αφού φορτώσει, τότε έρχονται ένα ένα τα μηνύματα που τυχόν να έχουν σταλεί. Επίσης, ενώ είμαι συνδεδεμένος στο web.whatsapp όταν βγω από την εφαρμογή στο κινητό, χάνει τη σύνδεση και το PC. Πρέπει να ξαναμπώ στην εφαρμογή στο κινητό για να κάνει εκ νέου σύνδεση. Σα κάθε φορά δηλαδή που βγαίνω εκτός να μπαίνει σε sleep mode η εφαρμογή και να μη δουλεύουν τα push. Δεν έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις.

 

 

Κι εγώ που νόμιζα ότι έφταιγε η τελευταία fast και το έλιωσα στα soft...:lol:

 

Πάντως τώρα έχει φτιάξει (άμεσα μετά το τελευταίο soft πριν μια ώρα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα δεν είχε ποτέ πρόβλημα! ;) Εκτος αν δεν έτυχε να με στείλουν μήνυμα τις ώρες ή μέρες του προβλήματος. Διότι σπάνια το χρησιμοποιώ!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε αυτό το θέμα με τις εφαρμογές πότε θα λυθεί. :(

 

Καλησπερα evris, Αναφερεσαι σε κατι συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Γενικά μιλάω.

 

Κάτι άσχετο... Γιατί αργούν τα υπομενού στο myphone να ανοίξουν τώρα τελευταία; Τόσο φορτωμένη είναι η εφαρμογή; :worry:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Γενικά μιλάω.

 

Κάτι άσχετο... Γιατί αργούν τα υπομενού στο myphone να ανοίξουν τώρα τελευταία; Τόσο φορτωμένη είναι η εφαρμογή; :worry:

 

Α οκ..

Παρατηρησα σημερα πως και απο το laptop αργουσαν να ανοιξουν αρκετα οι σελιδες..ειδικα τωρα το απογευμα..τωρα ομως λειτουργουν ολα κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Α οκ..

Παρατηρησα σημερα πως και απο το laptop αργουσαν να ανοιξουν αρκετα οι σελιδες..ειδικα τωρα το απογευμα..τωρα ομως λειτουργουν ολα κανονικα..

Εμένα έγινε χθες το βράδυ. Λίγο πριν γράψω το κείμενο. Μετά από λίγο λειτούργησε κανονικά πάλι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα πλέον όταν βάζουμε το HDR στο on απενεργοποιείται αυτόματα το φλας και δε γίνεται να αλλάξει. Γίνεται σε όλες τις συσκευές αυτό ή μόνο στο 550;
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε αυτό το θέμα με τις εφαρμογές πότε θα λυθεί. :(

Λογικά -όπως φαίνεται- όχι σύντομα. Όταν οι uwp γίνουν πλήρως ανταγωνιστικές με τις desktop, τότε λογικά θα υποστηριχθούν και από τους devs. Συνεχώς εμπλουτίζονται (δηλαδή η δυνατότητα πρόσβασης τους σε αντίστοιχες λειτουργίες με τις desktop) σε κάθε αναβάθμιση, αλλά υπάρχει δρόμος ακόμη. Οπότε, -φαντάζομαι- μέχρι να γίνει αυτό και για να κερδηθεί κάποιος χρόνος, ας δοθεί η δυνατότητα να τρέχουν τα κινητά desktop εφαρμογές, ή έστω να ανακοινωθεί ότι θα γίνει και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα πλέον όταν βάζουμε το HDR στο on απενεργοποιείται αυτόματα το φλας και δε γίνεται να αλλάξει. Γίνεται σε όλες τις συσκευές αυτό ή μόνο στο 550;

Γίνετε μόνο αν βάλεις το HDR στην αυτόματη λειτουργία! Αυτό γίνετε πατώντας άλλη μία φορά το HDR!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, αν κατά την λήψη της φωτογραφίας ενεργοποιηθεί το hdr τότε αυτόματα θα απενεργοποιηθει το φλας (εκτός κι αν κάτι μου ξεφεύγει....)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just for the records: Παρατήρησα ότι η microsoft έβγαλε καινούρια εφαρμογή για authentication και δεν γίνεται αυτόματα το update. Πρέπει να την κατεβάσεις και να περάσεις ξανά τα accounts.

 

https://www.microsoft.com/en-us/store/p/microsoft-authenticator/9nblgggzmcj6#

Link to comment
Share on other sites

Just for the records: Παρατήρησα ότι η microsoft έβγαλε καινούρια εφαρμογή για authentication και δεν γίνεται αυτόματα το update. Πρέπει να την κατεβάσεις και να περάσεις ξανά τα accounts.

 

https://www.microsoft.com/en-us/store/p/microsoft-authenticator/9nblgggzmcj6#

 

Την έχει αρκετό καιρό. Σε μένα έκανε κανονικά το update από την παλιά εφαρμογή και δεν χρειάστηκε να περάσω πάλι τα accounts.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη δεν εχουμε φτασει στο επιπεδο γνωσης που εισαι εσυ,οσο αφορα τα windows tablets και τις δυνατοτητες τους και καλα κανεις που μας διορθωνεις!

 

 

 

Και δεν λενε ΚΑΠΟΙΟΙ, ΕΓΩ τα λεω και ΕΓΩ τα εξηγησα αρκετες φορεςι αυτα που υποστηριζω!

 

Και επαναλαμβανω για ακομη μια φορα:

 

Εχεις απο την μια τα windows mobile που τρεχουν ΜΟΝΟ UWP apps και απο την αλλη τα windows desktop που τρεχουν ΕΚΤΩΣ απο win32 ΚΑΙ UWP apps που ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ τις οθονες.

 

Και ερωτω τωρα:

 

Γιατι να εχουμε διαφορετικο λογισμικο στα κινητα,εφοσων η desktop εκδοση τρεχει ΚΑΙ τις εφαρμογες που τρεχουν τα κινητα?

 

Ακουω!

 

Η απάντηση στην τελευταία ερώτηση: Γιατί το λογισμικό που έχει η ΜΣ για τα κινητά ειναι επιεικώς ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ και επίσης το Android συνεργάζεται μια χαρά (για να μη πω καλύτερα!) με τα W10 pc..

 

Δεν κατάλαβες τι εννοώ και συνεχίζεις να απευθύνεσαι σαν μεγαλομετοχος της εταιρείας. Δε με απασχολει τι βγάζει και τι δε βγάζει η κάθε εταιρεία και αν αυτό που βγάζει πούλησε ή όχι. Με απασχολεί να με εξυπηρετεί και να το υποστηρίζει! Είπα πως άσχετα με το τι μπορεί ο καθένας να συμπαιραινει απο τις πωλήσεις, η λέξεις windows και tablet δε πάνε μαζί. Είναι απλά netbook με οθόνη αφής, που χωρίς το πληκτρολόγιο δε μπορείς να εργαστείς σοβαρά! Επίσης η προσαρμογή του λειτουργικού στις μικροτερες οθόνες ειναι για τα μπαζα επίσης. Γραμματοσειρές που δε προσαρμόζονται, εικονιδια που για να τα πετυχεις πρεπει να έχεις δάκτυλα 5χρονου κλπ. Αυτό λοιπόν δεν ειναι TABLET, αλλά PC σε μικροτερες οθόνες και δε ξέρω γιατί δε μπορείς να το καταλάβεις.

 

Εγώ πχ για διάβασμα βιβλίων έχω ένα ANDROID 9.7". Το χρησιμοποιώ για ορισμένα πράγματα, για γρήγορη περιηγηση σε κάποια θέματα. το 10αρι ASUS το έχω για εργασίες μακριά από το σπίτι και εννοείται για τα καλά των full windows. Απλά δε μπορεί να αντικαταστήσει το android tablet σε κάποια θέματα εργονομίας κυρίως.

 

 

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στην τελευταία ερώτηση: Γιατί το λογισμικό που έχει η ΜΣ για τα κινητά ειναι επιεικώς ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ και επίσης το Android συνεργάζεται μια χαρά (για να μη πω καλύτερα!) με τα W10 pc..

 

Δεν κατάλαβες τι εννοώ και συνεχίζεις να απευθύνεσαι σαν μεγαλομετοχος της εταιρείας. Δε με απασχολει τι βγάζει και τι δε βγάζει η κάθε εταιρεία και αν αυτό που βγάζει πούλησε ή όχι. Με απασχολεί να με εξυπηρετεί και να το υποστηρίζει! Είπα πως άσχετα με το τι μπορεί ο καθένας να συμπαιραινει απο τις πωλήσεις, η λέξεις windows και tablet δε πάνε μαζί. Είναι απλά netbook με οθόνη αφής, που χωρίς το πληκτρολόγιο δε μπορείς να εργαστείς σοβαρά! Επίσης η προσαρμογή του λειτουργικού στις μικροτερες οθόνες ειναι για τα μπαζα επίσης. Γραμματοσειρές που δε προσαρμόζονται, εικονιδια που για να τα πετυχεις πρεπει να έχεις δάκτυλα 5χρονου κλπ. Αυτό λοιπόν δεν ειναι TABLET, αλλά PC σε μικροτερες οθόνες και δε ξέρω γιατί δε μπορείς να το καταλάβεις.

 

Εγώ πχ για διάβασμα βιβλίων έχω ένα ANDROID 9.7". Το χρησιμοποιώ για ορισμένα πράγματα, για γρήγορη περιηγηση σε κάποια θέματα. το 10αρι ASUS το έχω για εργασίες μακριά από το σπίτι και εννοείται για τα καλά των full windows. Απλά δε μπορεί να αντικαταστήσει το android tablet σε κάποια θέματα εργονομίας κυρίως.

 

 

 

Sent from mTalk

Νομίζω δεν είστε στο κατάλληλο νήμα και οι δύο!!! ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=444770

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το Viber αναβαθμίστηκε ξανά σήμερα. Είναι η δεύτερη αναβάθμιση μέσα σε μία εβδομάδα, και η δεύτερη από τότε που βγήκε η φήμη ότι σταματάει η εξέλιξή του.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στην τελευταία ερώτηση: Γιατί το λογισμικό που έχει η ΜΣ για τα κινητά ειναι επιεικώς ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ και επίσης το Android συνεργάζεται μια χαρά (για να μη πω καλύτερα!) με τα W10 pc..

 

Δεν κατάλαβες τι εννοώ και συνεχίζεις να απευθύνεσαι σαν μεγαλομετοχος της εταιρείας. Δε με απασχολει τι βγάζει και τι δε βγάζει η κάθε εταιρεία και αν αυτό που βγάζει πούλησε ή όχι. Με απασχολεί να με εξυπηρετεί και να το υποστηρίζει! Είπα πως άσχετα με το τι μπορεί ο καθένας να συμπαιραινει απο τις πωλήσεις, η λέξεις windows και tablet δε πάνε μαζί. Είναι απλά netbook με οθόνη αφής, που χωρίς το πληκτρολόγιο δε μπορείς να εργαστείς σοβαρά! Επίσης η προσαρμογή του λειτουργικού στις μικροτερες οθόνες ειναι για τα μπαζα επίσης. Γραμματοσειρές που δε προσαρμόζονται, εικονιδια που για να τα πετυχεις πρεπει να έχεις δάκτυλα 5χρονου κλπ. Αυτό λοιπόν δεν ειναι TABLET, αλλά PC σε μικροτερες οθόνες και δε ξέρω γιατί δε μπορείς να το καταλάβεις.

 

Εγώ πχ για διάβασμα βιβλίων έχω ένα ANDROID 9.7". Το χρησιμοποιώ για ορισμένα πράγματα, για γρήγορη περιηγηση σε κάποια θέματα. το 10αρι ASUS το έχω για εργασίες μακριά από το σπίτι και εννοείται για τα καλά των full windows. Απλά δε μπορεί να αντικαταστήσει το android tablet σε κάποια θέματα εργονομίας κυρίως.

 

Sent from mTalk

Εγώ που κατάλαβα τι του λες, μου επιτρέπεις να επέμβω; :)

Μάλιστα αν κρίνω ακόμη και προηγούμενα μηνύματα σου, όπως αυτό:

Επίσης, οι περισσότερες upw εφαρμογές είναι επιεικώς απαράδεκτες (για να μη πω καμία απρεπή έκφραση), χωρίς να μπορείς να ρυθμίσεις καν τη γραμματοσειρά. Έτσι σε οθόνη 10.2 τα εικονίδια ειναι τραγικά μικρά για να μπορείς να τα χειρίζεσαι άνετα.

...είναι προφανές ότι χειρίζεσαι εντελώς λάθος τα Windows 10 και για αυτό «συνεχίζουμε» και εισπράττεις αντίλογο, τώρα και από εμένα. Άλλο σου χαρακτηριστικό σου ότι φάσκεις και αντιφάσκεις, αφού λες από την μια ότι δεν μπορείς να αλλάξεις την γραμματοσειρά και από την άλλη παραδέχεσαι ότι έχεις επιλογή για την αλλαγή του μεγέθους των γραμματοσειρών.

 

Κατάληξη σου ότι επειδή διαβάζεις σε ένα 9.7" android βιβλίων, τα android είναι καλύτερα και δεν ότι δεν υποκλείνουν τεχνικά στα Windows 10. Καταρχάς τα android είναι εκείνα που δεν μπορούν να συνεργαστούν με ένα απλό keyboard και mouse. Ναι το υποστηρίζουν, κυρίως μέσω BT, ωστόσο το UI είναι ακατάλληλο για κάτι τέτοιο. Είναι ακατάλληλα για την παραδοσιακή έκφανση του digital productivity.

 

Αντίθετα τα Windows υποστηρίζουν και τα δυο, κάτι που κανένα άλλο εμπορικό λειτουργικό δεν το κάμει. Έχουμε το MacOS και το iOS, το Android και το Chromebook. Ένας σωστός αντίλογος έναντι των Windows 10 είναι ότι υιοθετούν μια hybrid προσέγγιση και ότι στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε και αυτά πλήρως ενιαίο λειτουργικό, καθώς και πάλι θα πρέπει να ενεργοποίησης το tablet mode. Δεν λες αυτό, και ευτυχώς γιατί εγώ θα σε ρώταγα σε πια άλλη περίπτωση μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς μια πραγματικά ολοκληρωμένη εμπειρία του Outlook, χωρίς την ανάγκη να κάνεις reboot ή να αλλάξεις συσκευή και ταυτόχρονα να περνάς από το παραδοσιακό πληκτρολόγιο στην οθόνη αφής;

 

Παρόλα αυτά δεν λες αυτό. Λες ότι τα icons στα Windows είναι αρκετά μικρά για touch screen, ενώ αν πραγματικά είχες την διάθεση θα είχες αντιληφθεί ότι για αφής έχουμε τα tiles και δεν πρέπει να έχεις την παραδοσιακή επιφάνεια εργασίας ανοιχτή όταν σε touch. Δεν ξέρω πόσα tweaks εγκατέστησες για να φτάσεις στο πολυπόθετο επίπεδο της αποκήρυξης του metro και να φέρεις πίσω το ματωμένο κλασσικό start-menu. Ότι και να κάνεις δεν είναι αυτός ο σχεδιασμός του. Όσο τζιμάνια και αν είναι το stuff εκεί στο ios store, αν εγώ περάσω cydia και βάζω ότι νάνε, μάλλον θα έχω μια δυσάρεστη εμπειρία, ακριβώς όπως ότι κανένα ABS στον κόσμο δεν θα σε σώσει, αν εσύ επιμένεις να οδηγάς στην αντίθετη λωρίδα.

 

Σε κάθε περίπτωση το app-gate δεν έχει καμία σχέση με την εργονομία και την δύναμη του UWP framework. Το Word Mobile, και όπως όλη η σουίτα του Mobile Office είναι μια εκπληκτική UWP υλοποίηση. Το twitter app και το readit είναι ακόμη δυο καλογραμμένες εφαρμογές UWP. Εκεί έξω λοιπόν υπάρχει πια έτοιμο και λειτουργεί, ένα οικοσύστημα που αρκεί να βγάλεις την οθόνη από το πληκτρολόγιο και αρκεί αυτό ώστε να περάσεις μέσα από δυο εντελώς διαφορετικούς κόσμους, από το πληκτρολόγιο στην αφή και από εκεί πάλι πίσω, κλικ-κλακ :ninja:.

 

Και αφού μας λες εσύ ο ίδιος ότι «δε σε απασχολει τι βγάζει και τι δε βγάζει η κάθε εταιρεία και αν αυτό που βγάζει πούλησε ή όχι», τότε οφείλω να σε ενημερώσω ότι εκεί έξω υπάρχουν χιλιάδες συσκευές που είναι laptop, pc, tablet, συσκευή ψυχαγωγίας και δουλείας ταυτοχρόνως. Θα τις διακρίνεις από τα Windows 10 με τα οποία είσαι γνώριμος από τα PCs, xboxs, τα Lumia και εκεί τα περίεργα Hololens. Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι στιγμής δεν είχα την αποδοχή του κόσμου, αλλά όπως λες και ο ίδιος δεν σε απασχολεί αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αργά το απόγευμα. Σε κινητό και υπολογιστή. Πλέον είμαστε στην 6.6.21745.0 έκδοση
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μη λέτε ό,τι θέλετε! Εξήγησα ότι η γραμματοσειρά ΔΕΝ αλλάζει (μέγεθος) και τα στοιχεία σε μικρές οθόνες (7-8-9) έχουν ή πολύ μικρά εικονίδια με σχετικά μικρή γραμματοσειρά (για 10αρα, φαντάσου για 7,8,9) και δε μπορείς να πατήσεις τα εικονιδια ή ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ σε 125% για να μεγαλώσεις τα εικονίδια η γραμματοσειρά ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΗ. Και δεν έχει άλλη επιλογή κύριοι !!

 

Και σε μένα το λαπτοπ και το PC είναι μια χαρά, αλλά μιλάμε για -και καλά - ταμπλετ. Απλα οι περισσότεροι μιλάτε χωρίς να κρινετε πρώτα.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

@Dihnekis300

Καταρχάς είναι διαφορετική η ρύθμιση του μεγέθους των εικονιδίων από αυτήν της γραμματοσειράς. Αδυνατώ όμως να ακολουθήσω την λογική σου και να καταλάβω τι ακριβώς δυσκολεύει.

 

Η κατάληξη μου είναι ότι το tablet interface των Windows 10 είναι μια ικανοποιητική προσέγγιση με αυτή του iOS και Android, ακριβώς όπως ότι desktop interface των Windows 10 είναι μια ικανοποιητική προσέγγιση με αυτή των MacOS και μια ενδιαφέρουσα εξέλιξη των Windows XP/7 και 8.

 

Οι λεπτομέρειες των διαφορών μοιάζουν περισσότερο με υποκειμενικές προτιμήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Να πας στο καλο και μακαρι να μεινεις απολυτα ευχαριστημενος και να μεινεις εκει!;)

 

Μπορεί να έχει πάει ήδη γιατί το είχε γράψει πριν 10 μέρες..;;;

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...