Jump to content

[Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ούτε οι πωλήσεις στην τελική, ούτε τα κέρδη των εταιριών, εκτος κι αν κάποιοι αγνοούν πως η Google είχε σχεδόν ΔΙΠΛΑΣΙΑ κερδη απο τη MS για το 2016..

Η σύγκριση αυτή δεν μπορεί να βγάλει πουθενά διότι το 90% των κερδών της Google προέρχεται από τις διαφημίσεις. Η Google δεν βγάζει κέρδη από το Android, και η επιτυχία του δεν συνεισφέρει και τόσο πολύ σε αυτά. Εάν σήμερα τα WP είχαν 80% και το Android είχε εξαφανιστεί, η Google θα είχε πάνω-κάτω τα ίδια κέρδη.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θα διαφωνήσω,με αυτό.

όπως βλέπεις,είναι ελάχιστη η συμμετοχή μου πια στο θέμα.;)

 

Ακριβώς αυτό Χρυσόστομε. Δεν σου αρέσει/γεμιζει/εξυπηρετεί πλέον ένα λειτουργικό, μια συσκευή κλπ? Πας αλλού και βρίσκεις την υγειά σου και αφήνεις αυτούς που την βρίσκουν με αυτό να συζητάνε για τα οποία προβλήματα, ελλείψεις, και για το μέλλον του. Δεν τους ζαλίζεις κάθε μέρα με τα ίδια και τα ίδια. Αυτή είναι ΓΙΑ ΜΕΝΑ η σωστή αντιμετώπιση. Και βέβαια κανένας δεν λέει να μην ειπωθούν τα οποία προβλήματα. Παίζει όμως ρόλο ο τρόπος και οι εμμονές. Γι αυτό πχ εσένα κανένας (ή έστω κανενας) δεν σε έκραξε για τα όποια αρνητικά σου σχόλια ενώ άλλοι βγάζουν τους υπόλοιπους από τα ρούχα τους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίξαμε και χάσαμε Χρυσόστομε, αυτό όμως δεν θα το διαλαλούμε ολημερίς και οληνυχτίς.... Ξέρεις υπάρχει και η κούραση η ψυχολογική του να βλέπω εγώ προσωπικά τα ίδια και τα ίδια παράπονα εδώ μέσα. Άντε να μας τελειώσουν τα WP να σταματήσω να ακούω και τα παράπονα.... Έλεος πια!

 

Τα ίδια λέμε συνονόματε. Αλλά κάποιοι έχουν κάνει σημαία το κράξιμο. Και βέβαια πάντα φταίει η MS (όχι πως είναι αθώα περιστερά). Φεύγει το viber (αν φύγει τέλος παντων) και φταίει η MS. Δίνει τραγικοτατες εφαρμογές η Facebook (ακόμα και στο desktop)? Φταίει η MS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταλαβαίνω πως αναφέρεσαι σε μένα, αν όμως γυρίσεις μια σελίδα πίσω θα δεις ένα σωρό απο ολόκληρα σεντόνια που ειναι γεμάτα ανακρίβειες!! Και δε το μπορώ αυτό. Δεν έγραψα για να κλαφτω, αλλά γιατι πολλοί γράφουν ο,τι θέλουν.

 

Γράφει τώρα ο άλλος ότι σαρωσε λέει η ΜΣ στα ταμπλετ! Τι σαρωσε βρε καλε μου άνθρωπε; έχεις πιάσει 7-8-9-10 ιντσών "ταμπλετ" windows στα χέρια σου και απο τις δυο πλευρες και λες πως "σαρωσε η ΜΣ"; Που είναι ακόμη και η full εκδόσεις γεμάτες με ένα σωρό προβλήματα; που ακόμη και οι uwp είναι στην πλειονότητα τους άχρηστες; να ξέρουμε τι λέμε και τι γράφουμε ρε παιδιά, δηλαδή το λέω χωρίς ίχνος ειρωνείας. Ναι κι εγώ έχω 10 τέτοιες συσκευές στα χέρια μου και ξέρω και τα καλά τους και τα κακά τους και δε κάθομαι να ασχολούμαι. Τρελαίνομαι όμως βρε φίλε μου να μπαίνω και να βλέπω να λέει ο άλλος "και τι καλύτερο απο τα άλλα!", "δε χρειάζομαι εφαρμογές, αφού έχω τον browser", "το surface phone θα σκίσει τα παντας" "οι uwp-arm ειναι το μέλλον" και χίλια δυο άλλα... Δηλαδή με τον πόνο μας παίζουν;; δε ξέρω αλήθεια.

 

Και δε με νοιάζει αν θα μου πουν καποιοι "ξέρεις εγώ έχω Windows mobile απο εποχή 5.0 CE".. Νομίζω αυτό δεν εχει καμια σχέση, γιατί αρκεί να παραδεχτούμε όλοι πως το παιχνίδι χάθηκε.. Παπαλα... Πα-πα, πώς το λένε; τώρα απο ΘΑ, υποσχέσεις και ελπίδες, άλλο τίποτα.. Η ουσία είναι μια και δεν αλλάζει. Το λειτουργικό είναι πολύ πίσω, Απέτυχε, το τρένο έφυγε και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Ούτε οι πωλήσεις στην τελική, ούτε τα κέρδη των εταιριών, εκτος κι αν κάποιοι αγνοούν πως η Google είχε σχεδόν ΔΙΠΛΑΣΙΑ κερδη απο τη MS για το 2016.. Αυτά θέλουν χρόνια για να αλλάξουν και το δεδομένο ειναι ένα: Οποιος έχει τα φράγκα τρέχει κι οι άλλοι κοιτούν...

 

Sent from mTalk

 

Εγώ θα σου πω 2 πράγματα

1.Σαφως και το παιχνίδι χάθηκε αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι τα Windows 10 είναι εξαιρετικά και η αποτυχία δεν οφείλεται σε αυτά αλλά στις εφαρμογές.

2.Μια χαρά (και παραπανω) τα πάει το ThinkPad 10 που έχω και δεν το αλλάζω για Android.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση αυτή δεν μπορεί να βγάλει πουθενά διότι το 90% των κερδών της Google προέρχεται από τις διαφημίσεις. Η Google δεν βγάζει κέρδη από το Android, και η επιτυχία του δεν συνεισφέρει και τόσο πολύ σε αυτά. Εάν σήμερα τα WP είχαν 80% και το Android είχε εξαφανιστεί, η Google θα είχε πάνω-κάτω τα ίδια κέρδη.

 

Συμφωνώ σε αυτο που λες με τα κέρδη και το android με την Google και ειναι εύστοχη η αναφορά σου για να έχουμε όλοι μας υπόψιν μας το πως διαχειρίζεσαι την επιτυχία του android η τελευταία...βεβαια να πουμε πως <<Έμεσα>> την κοφτει πόσες συσκευές πουλάει γιατί ειναι και αντίκτυπος στις διαφημίσεις..

 

Από την άλλη με ξεπερνά το γεγονός ότι αναφέρονται απόψεις με <<διδακτικό>> ύφος από χρηστες που έχουν παρατήσει τα Wm, αντί να παραμείνουν να υποστηρίξουν την <<εξαιρετική>> αυτη πλατφόρμα κατά τα αλλα...τι αλλο θα δουν τα ματια μας..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

@Dihnekis300, Φυσικά και ΔΕΝ αναφέρομαι σε εσένα γενικά μιλάω, η κάθε προσωπική άποψη είναι σεβαστή. Κουράστηκα απλά, κι εγώ διαβάζω διάφορα αλλά δεν κάθομαι να ασχολούμαι, απολαμβάνω το λειτουργικό που έχω επιλέξει. Όσο για το Viber και για το αν θα σταματήσει να υπάρχει... Στα παπάκια μου, έχει τόσα μέσα για τσάτ που δεν με απασχόλει, και πολύ καλύτερα και με πιο πολύ κόσμο που τα προτιμά

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

@Dihnekis300, Φυσικά και ΔΕΝ αναφέρομαι σε εσένα γενικά μιλάω, η κάθε προσωπική άποψη είναι σεβαστή. Κουράστηκα απλά, κι εγώ διαβάζω διάφορα αλλά δεν κάθομαι να ασχολούμαι, απολαμβάνω το λειτουργικό που έχω επιλέξει. Όσο για το Viber και για το αν θα σταματήσει να υπάρχει... Στα παπάκια μου, έχει τόσα μέσα για τσάτ που δεν με απασχόλει, και πολύ καλύτερα και με πιο πολύ κόσμο που τα προτιμά

Καλημερα Duc και καλη Κ. Δευτερα σε Όλους!!

Σεβαστή η αποψη σου όσο δεν παει. Και από την πλευρά μου ζητω συγγνώμη από κάποιους που μπορεί να τους ενόχλησε η επανάληψη κάποιων θεματων, με μια διευκρίνηση μόνο...Οτι ΠΟΤΕ δεν είπα κατι χωρίς να το σιγουρέψω και Δυστυχώς έπεσα σε ολα μέσα Και ότι συνέβαλε σε αυτο ένας εντονότατος αντίλογος που τελικα όπως αποδεικνύεται γινόταν για λόγους πείσματος και μονο.

Από την άλλη ξαναλέω εμείς δεν έχουμε να χωρίσουμε τιποτα απολύτως, απλα η αντικειμενικότητα στα θέματα της πλατφόρμας μας πήγαινε περίπατο ώρες ώρες...λεγονταν πράγματα που δεν είχαν επαφή με την πραγματικότητα(κάποια τα ανέφερε ο dihnekis πιο πριν)..Εβλεπα προσωπικα οτι παει να σκασει σε τοιχο το ολο σκηνικο....ε δεν έπρεπε κάποιοι να <<ταρακουνησουν>> λιγο τα νερά;; Εκ του αποτελέσματος φαινεται τι συνέβη τελικα...

Καλη συνέχεια λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Duc και καλη Κ. Δευτερα σε Όλους!!

Σεβαστή η αποψη σου όσο δεν παει. Και από την πλευρά μου ζητω συγγνώμη από κάποιους που μπορεί να τους ενόχλησε η επανάληψη κάποιων θεματων, με μια διευκρίνηση μόνο...Οτι ΠΟΤΕ δεν είπα κατι χωρίς να το σιγουρέψω και Δυστυχώς έπεσα σε ολα μέσα Και ότι συνέβαλε σε αυτο ένας εντονότατος αντίλογος που τελικα όπως αποδεικνύεται γινόταν για λόγους πείσματος και μονο.

Από την άλλη ξαναλέω εμείς δεν έχουμε να χωρίσουμε τιποτα απολύτως, απλα η αντικειμενικότητα στα θέματα της πλατφόρμας μας πήγαινε περίπατο ώρες ώρες...λεγονταν πράγματα που δεν είχαν επαφή με την πραγματικότητα(κάποια τα ανέφερε ο dihnekis πιο πριν)..Εβλεπα προσωπικα οτι παει να σκασει σε τοιχο το ολο σκηνικο....ε δεν έπρεπε κάποιοι να <<ταρακουνησουν>> λιγο τα νερά;; Εκ του αποτελέσματος φαινεται τι συνέβη τελικα...

Καλη συνέχεια λοιπόν.

 

Έχουμε μιλήσει και με π.μ μαζί, τα έχουμε πει οπότε μην σκας.... Φυσικά και δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε όπως Φυσικά πρέπει να λέμε ακόμα κι αυτά που μας πονάνε.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το 950/xl το απολαμβάνεις καλύτερα το λειτουργικό και με όποιες εφαρμογές!

Να δούμε πόσο θα κρατήσει κι αυτό!

Πάντως για να μπω και στο θέμα, το Viber στην έκδοση 6.6.2 δεν μου ήρθε ως και τώρα!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μιλήσει και με π.μ μαζί, τα έχουμε πει οπότε μην σκας.... Φυσικά και δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε όπως Φυσικά πρέπει να λέμε ακόμα κι αυτά που μας πονάνε.

 

Τα έχουμε πει 100 φορές. Εννοείται ότι όλα τα λέμε, όλοι μας πχ τα χωσαμε όταν άφησαν τόσες συσκευές εκτός Windows 10. Όμως το στείρο κράξιμο δεν προσφέρει τίποτα, δεν το ακούει καμία ms για να βελτιωθεί (όσο κι αν νομίζουν κάποιοι ότι η ms ξημερωβραδιαζεται στο myphone) και το μόνο που κάνει είναι να κουράζονται οι ίδιοι οι χρήστες σε σημείο που πλέον δεν συμμετέχουν ή απλά φεύγουν.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει 100 φορές. Εννοείται ότι όλα τα λέμε, όλοι μας πχ τα χωσαμε όταν άφησαν τόσες συσκευές εκτός Windows 10. Όμως το στείρο κράξιμο δεν προσφέρει τίποτα, δεν το ακούει καμία ms για να βελτιωθεί (όσο κι αν νομίζουν κάποιοι ότι η ms ξημερωβραδιαζεται στο myphone) και το μόνο που κάνει είναι να κουράζονται οι ίδιοι οι χρήστες σε σημείο που πλέον δεν συμμετέχουν ή απλά φεύγουν.

Όλα αυτά τα παραπονα αν τα έγραφαν, όχι μόνο στο myphone, αλλά και σε όλα τα φόρουμ του κόσμου στη Microsoft, ίσως να είχαμε καλύτερα αποτελέσματα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα παραπονα αν τα έγραφαν, όχι μόνο στο myphone, αλλά και σε όλα τα φόρουμ του κόσμου στη Microsoft, ίσως να είχαμε καλύτερα αποτελέσματα!

 

Δύσκολα.

Δεν ασχολούμαστε μόνο στην Ελλάδα με φόρουμ.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει 100 φορές. Εννοείται ότι όλα τα λέμε, όλοι μας πχ τα χωσαμε όταν άφησαν τόσες συσκευές εκτός Windows 10. Όμως το στείρο κράξιμο δεν προσφέρει τίποτα, δεν το ακούει καμία ms για να βελτιωθεί (όσο κι αν νομίζουν κάποιοι ότι η ms ξημερωβραδιαζεται στο myphone) και το μόνο που κάνει είναι να κουράζονται οι ίδιοι οι χρήστες σε σημείο που πλέον δεν συμμετέχουν ή απλά φεύγουν.

 

Όλα αυτά τα παραπονα αν τα έγραφαν, όχι μόνο στο myphone, αλλά και σε όλα τα φόρουμ του κόσμου στη Microsoft, ίσως να είχαμε καλύτερα αποτελέσματα!

 

Από προσωπική εμπειρία, η MS ξημεροβραδιάζεται στο "Κέντρο Σχολίων".

 

Κουτσά-στραβά, αργά-γρήγορα, όλο και διορθώνει προβλήματα και ακολουθεί προτάσεις που αναφέρονται εκεί.

 

Ναι, δεν είναι η 1η προτεραιότητά της, δεν σκίζεται την ίδια μέρα, αλλά το κάνει.

 

Χαρακτηριστικά παραδείγματα:

 

Οργάνωση των favorites στους Χάρτες: Το είχα βάλει πριν μήνες, κάπου το καλοκαίρι. Πήρε 4-5-6ψήφους, απαντήθηκε κιόλας από εκπρόσωπο της MS, μπήκε κάπου 4(?) μήνες μετά, ίσως και νωρίτερα.

 

Προηγούμενη Fast: Επανέφεραν την επιλογή να σβήνει η Glance κατά τη φόρτιση (σχετικά σημαντικό για κάποιους τύπους οθονών). Επίσης ticket πριν από πολυυυυ καιρό, το έκαναν.

 

Ελληνικό ζήτημα με την Κ. Δευτέρα η οποία για κάποιο περίεργο λόγο σε κάποιους (σε εμένα ποτέ) εμφανιζόταν Παρασκευή(!)17/02

 

Είδα τουλάχιστον 5 τέτοια tickets. Φτιάχτηκε. Όχι ακαριαία (προχτές, νομίζω), αλλά φτιάχτηκε.

 

Καλά τα λέμε εδώ μέσα, αλλά ο ένας στον άλλον κάτι δεν κερδίζουμε.

 

Αντίστοιχα, όταν το μέσο επίπεδο χρήστη είναι τέτοιο που να κράζει στα Σχόλια την MS γιατί η Pull&Bear ή άλλοι ρουχάδες δεν βγάζουν απλικέισο, ή επειδή το touch στην καινούρια του συσκευή είναι χαλασμένο και απαιτεί να του το φτιάξουν από εκεί, μην περιμένουμε και πολλά (αν αυτά είναι στο ελληνικό κομμάτι, κάτι μου λέει πως στο διεθνές είναι ακόμα χειρότερα).

 

Όσους βρίζουν εκεί μέσα, δεν τους πιάνω καν.

 

Αυτόν που είχε ανοίξει ticket "Ελένη" θα ήθελα πολύ να τον γνωρίσω, όπως και τους γελοίους που έδωσαν πόσες ψήφους.

 

Πολλά λάθη και στραβά η MS αναφορικά στα WP, αλλά όχι όσα της καταλογίζουμε πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα παραπονα αν τα έγραφαν, όχι μόνο στο myphone, αλλά και σε όλα τα φόρουμ του κόσμου στη Microsoft, ίσως να είχαμε καλύτερα αποτελέσματα!

 

Ότι πρόβλημα με ενοχλούσε και εχω πει εδω όλο αυτο διάστημα τα εχω αναφέρει ένα ένα στο κέντρο σχολιων...ξανα και ξανα..

Επίσης μια σημαντική ερώτηση...σε ξένα forum έχετε ρίξει μια ματια για να δείτε τι εστί γκρίνια και θάψιμο από την επισημη έλευση των 10ριων και μετα; Εδω μέσα ειμαστε πραγματικα κολεγιο, φυσικά ρολο παίζει και η υποδειγματικη διαχείριση από τους αρμόδιους αλλα για να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε...οτι θερίζεις σπερνεις λένε στο χωριο μου...ο νόων νοείτο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά δεν βρίσκω τον λόγο να μην υπάρχει αντίλογος. Η ουσία μιας συζήτησης βασικά είναι ακριβώς αυτό, να υπάρχει ένας αντίλογος, ασφαλώς στους κανόνες μιας πολιτισμένης κοινωνίας. Δεν νομίζω ούτε να έβρισα, ούτε να πρόσβαλλα κάποιον με αυτά που είπα, ούτε βλέπω να το κάνει και κάποιος άλλος. Αν τώρα κάποιοι νιώθουν ότι κουράζονται από αυτή τη συζήτηση, νομίζω δε μπορούν να απαιτούν να μην υπάρχει ο αντίλογος (γκρίνια κλπ όπως θέλετε πείτε το), ούτε στο κάτω-κάτω τους βάζει κανείς με το ζόρι εδώ.

 

Δε θα συνεχίζω καθόλου, καθώς σέβομαι το ότι είμαι εντελώς οφ-τοπικ. Συγχωρέστε με αν προκάλεσα με την προηγούμενη απάντησή μου, όμως πρέπει να δεχτείτε πως είναι κι αυτή μια άποψη που πρέπει να ακούγεται.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά δεν βρίσκω τον λόγο να μην υπάρχει αντίλογος. Η ουσία μιας συζήτησης βασικά είναι ακριβώς αυτό, να υπάρχει ένας αντίλογος, ασφαλώς στους κανόνες μιας πολιτισμένης κοινωνίας. Δεν νομίζω ούτε να έβρισα, ούτε να πρόσβαλλα κάποιον με αυτά που είπα, ούτε βλέπω να το κάνει και κάποιος άλλος. Αν τώρα κάποιοι νιώθουν ότι κουράζονται από αυτή τη συζήτηση, νομίζω δε μπορούν να απαιτούν να μην υπάρχει ο αντίλογος (γκρίνια κλπ όπως θέλετε πείτε το), ούτε στο κάτω-κάτω τους βάζει κανείς με το ζόρι εδώ.

 

Δε θα συνεχίζω καθόλου, καθώς σέβομαι το ότι είμαι εντελώς οφ-τοπικ. Συγχωρέστε με αν προκάλεσα με την προηγούμενη απάντησή μου, όμως πρέπει να δεχτείτε πως είναι κι αυτή μια άποψη που πρέπει να ακούγεται.

 

Sent from mTalk

 

Προσωπικά πάντα, το λέω και το ξαναλέω. Σαφώς και πρέπει να υπάρχει αντίλογος. Όπως ανέφερα στο παράδειγμα, όλοι κραξαμε την ms που δεν τήρησε την υπόσχεση της για την μετάβαση όλων των wp 8 συσκευών στα 10ρια. Όμως άλλο η κριτική και άλλο το μονότονο και άσκοπα επαναλαμβανόμενο κράξιμο. Κάτι σαν κολλημένη βελόνα.

Γενικά μιλάω και όχι προσωπικά σε εσένα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντα, το λέω και το ξαναλέω. Σαφώς και πρέπει να υπάρχει αντίλογος. Όπως ανέφερα στο παράδειγμα, όλοι κραξαμε την ms που δεν τήρησε την υπόσχεση της για την μετάβαση όλων των wp 8 συσκευών στα 10ρια. Όμως άλλο η κριτική και άλλο το μονότονο και άσκοπα επαναλαμβανόμενο κράξιμο. Κάτι σαν κολλημένη βελόνα.

Γενικά μιλάω και όχι προσωπικά σε εσένα.

 

:clap::clap::clap::clap:

 

10 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επειδή κάποιοι λέτε και ξαναλετε για τα tablets με Windows, μάλλον χωρίς να έχετε δοκιμάσει. Εγώ έχω ένα Asus 2in1 και μόνο με το πληκτρολόγιο μπορείς να το δουλέψεις. Σαν ταμπλετ δε γίνεται γιατί απλα το πληκτρολόγιο ειναι χειρότερο κι απο τα android 2.1 που έβγαιναν το 2009. Επίσης, οι περισσότερες upw εφαρμογές είναι επιεικώς απαράδεκτες (για να μη πω καμία απρεπή έκφραση), χωρίς να μπορείς να ρυθμίσεις καν τη γραμματοσειρά. Έτσι σε οθόνη 10.2 τα εικονίδια ειναι τραγικά μικρά για να μπορείς να τα χειρίζεσαι άνετα. Και αν μεγαλώσεις τα στοιχεία κειμένου στο 120%, μετά η γραμματοσειρά γίνεται εξαιρετικά μικρή και οι εφαρμογές φαίνονται τραγικά. Αυτη ειναι η αλήθεια. Δυστυχώς η πράξη έδειξε πως αν θέλεις ταμπλετ και smartphone παίρνεις android ή iphone/ipad. Και για Pc laptop 13" και πάνω παίρνεις Windows. Τώρα το τι λένε οι πωλήσεις νομίζω δεν απασχολει κανένα, εκτος κι αν είναι μέτοχος.

Ενταξη δεν εχουμε φτασει στο επιπεδο γνωσης που εισαι εσυ,οσο αφορα τα windows tablets και τις δυνατοτητες τους και καλα κανεις που μας διορθωνεις!

 

Και δεν λενε ΚΑΠΟΙΟΙ, ΕΓΩ τα λεω και ΕΓΩ τα εξηγησα αρκετες φορεςι αυτα που υποστηριζω!

Και επαναλαμβανω για ακομη μια φορα:

Εχεις απο την μια τα windows mobile που τρεχουν ΜΟΝΟ UWP apps και απο την αλλη τα windows desktop που τρεχουν ΕΚΤΩΣ απο win32 ΚΑΙ UWP apps που ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ τις οθονες.

Και ερωτω τωρα:

Γιατι να εχουμε διαφορετικο λογισμικο στα κινητα,εφοσων η desktop εκδοση τρεχει ΚΑΙ τις εφαρμογες που τρεχουν τα κινητα?

Ακουω!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Γράφει τώρα ο άλλος ότι σαρωσε λέει η ΜΣ στα ταμπλετ! Τι σαρωσε βρε καλε μου άνθρωπε; έχεις πιάσει 7-8-9-10 ιντσών "ταμπλετ" windows στα χέρια σου και απο τις δυο πλευρες και λες πως "σαρωσε η ΜΣ"; Που είναι ακόμη και η full εκδόσεις γεμάτες με ένα σωρό προβλήματα; που ακόμη και οι uwp είναι στην πλειονότητα τους άχρηστες; να ξέρουμε τι λέμε και τι γράφουμε ρε παιδιά, δηλαδή το λέω χωρίς ίχνος ειρωνείας. Ναι κι εγώ έχω 10 τέτοιες συσκευές στα χέρια μου και ξέρω και τα καλά τους και τα κακά τους και δε κάθομαι να ασχολούμαι. Τρελαίνομαι όμως βρε φίλε μου να μπαίνω και να βλέπω να λέει ο άλλος "και τι καλύτερο απο τα άλλα!", "δε χρειάζομαι εφαρμογές, αφού έχω τον browser", "το surface phone θα σκίσει τα παντας" "οι uwp-arm ειναι το μέλλον" και χίλια δυο άλλα... Δηλαδή με τον πόνο μας παίζουν;; δε ξέρω αλήθεια.

Η απαντηση ειναι πολυ απλη.

Αν ξερει λιγα μαθηματικα ειναι πολυ ευκολο να μετρησεις ποσα καινουρια android tablet κυκλοφορισαν τον τελευταιο χρονο και ποσα windows.

Και στην κατηγορια των tablets ως καλος γνωστης του αντικημενου,σιγουρα θα προσεξες οτι οι κατασκευαστες σχεδον εχουν παρατησεις τα 7" και τα 8" και σκεψου οτι η Samsung εβγαλε 1 android tablet και ΔΥΟ windows!

 

Που είναι ακόμη και η full εκδόσεις γεμάτες με ένα σωρό προβλήματα; που ακόμη και οι uwp είναι στην πλειονότητα τους άχρηστες;

Ενω στο android δεν ειναι πλειονοτητα των εφαρμογων αχρηστες και σιγουρα δουλευουν αψογα χωρις προβληματα ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ TABLETS(που η συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών να μην ειναι καν optimized για landscape mode και μεγαλες οθονες)!

Τι αλλο θεε μου θα ακουσουμε! :lol:

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, η MS ξημεροβραδιάζεται στο "Κέντρο Σχολίων".

 

Κουτσά-στραβά, αργά-γρήγορα, όλο και διορθώνει προβλήματα και ακολουθεί προτάσεις που αναφέρονται εκεί.

 

Ναι, δεν είναι η 1η προτεραιότητά της, δεν σκίζεται την ίδια μέρα, αλλά το κάνει.

 

Χαρακτηριστικά παραδείγματα:

 

Οργάνωση των favorites στους Χάρτες: Το είχα βάλει πριν μήνες, κάπου το καλοκαίρι. Πήρε 4-5-6ψήφους, απαντήθηκε κιόλας από εκπρόσωπο της MS, μπήκε κάπου 4(?) μήνες μετά, ίσως και νωρίτερα.

 

Προηγούμενη Fast: Επανέφεραν την επιλογή να σβήνει η Glance κατά τη φόρτιση (σχετικά σημαντικό για κάποιους τύπους οθονών). Επίσης ticket πριν από πολυυυυ καιρό, το έκαναν.

 

Ελληνικό ζήτημα με την Κ. Δευτέρα η οποία για κάποιο περίεργο λόγο σε κάποιους (σε εμένα ποτέ) εμφανιζόταν Παρασκευή(!)17/02

 

Είδα τουλάχιστον 5 τέτοια tickets. Φτιάχτηκε. Όχι ακαριαία (προχτές, νομίζω), αλλά φτιάχτηκε.

 

Καλά τα λέμε εδώ μέσα, αλλά ο ένας στον άλλον κάτι δεν κερδίζουμε.

 

Αντίστοιχα, όταν το μέσο επίπεδο χρήστη είναι τέτοιο που να κράζει στα Σχόλια την MS γιατί η Pull&Bear ή άλλοι ρουχάδες δεν βγάζουν απλικέισο, ή επειδή το touch στην καινούρια του συσκευή είναι χαλασμένο και απαιτεί να του το φτιάξουν από εκεί, μην περιμένουμε και πολλά (αν αυτά είναι στο ελληνικό κομμάτι, κάτι μου λέει πως στο διεθνές είναι ακόμα χειρότερα).

 

Όσους βρίζουν εκεί μέσα, δεν τους πιάνω καν.

 

Αυτόν που είχε ανοίξει ticket "Ελένη" θα ήθελα πολύ να τον γνωρίσω, όπως και τους γελοίους που έδωσαν πόσες ψήφους.

 

Πολλά λάθη και στραβά η MS αναφορικά στα WP, αλλά όχι όσα της καταλογίζουμε πάντα.

Καλημερα!

Θα συμφωνησω στο οτι στο κεντρο σχολιων το επιπεδο <<καποιων>> χρηστων ειναι αστειο και απλα τρολλαρουν..

Απο την αλλη για να δουμε αν σκιζεται η MS για το τι γραφεται εκει..

Εκτος απο αυτο με τους χαρτες που προσεθεσαν ενα νεο χαρακτηριστικο το οποιο ηταν θετικοτατο-καλοδεχουμενο και μπραβο που το πρότεινες...πηρε ομως 4 μηνες?Χμμμμ...

Ολα τα υπολοιπα που αναφερεις ομως ειναι Bugs που ΔΕΝ επρεπε καν να υπαρχουν και επρεπε να ειχαν διορθωθει ΑΜΕΣΑ...

Με την Κ. Δευτερα ειχε αναφερθει απο πολλους απο τον προηγουμενο μηνα το Λαθος που υπηρχε..παρεμεινε ομως μεχρι εκεινη την Παρασκευη και στο ημερολογιο τελικα εμφανισε Κ.Δευτερα..απλα διορθωθηκε μετα απο λιγες ωρες..μαλιστα...

Ειδικα αυτο με την glance..πραγματικα πολλες φορες δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν το μπαχαλο που επικρατει εκει στο mobile ωρες ωρες..Μα ειναι δυνατον αρκετα πραγματα που λειτουργουν μια χαρα να τα χαλανε και μετα απο μηνες να διορθωνουν και να λεμε και οτι σκιζονται κιολας? Ποιος ο λογος να παραμενει η Glance ανοιχτη κατα την φορτιση χωρις την δυνατοτητα να κλεινει? Και ποιος ο λογος που δεν εχει διορθωθεί εδω και τοσους μηνες?

Εχω ξαναπει πως εχουν αφησει τοσα λιγα ατομα εκει στο Mobile Τμημα που δεν προλαβαινουν να πιουν ουτε νερο..Μοναχη η Dona με ελαχιστα ατομα προσωπικο δεν θα εφερνε την Ανοιξη και καθε μερα γινεται πιο εμφανες..

Βεβαια το οτι πλεον φτασαμε να παραδεχομαστε οτι τελικα χαθηκε το παιχνιδι και οτι και η MS φταιει ειναι ενα τεραστιο βημα σε σχεση με αυτα που γραφονταν ολη την περσινη χρονια εδω.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια το οτι πλεον φτασαμε να παραδεχομαστε οτι τελικα χαθηκε το παιχνιδι και οτι και η MS φταιει ειναι ενα τεραστιο βημα σε σχεση με αυτα που γραφονταν ολη την περσινη χρονια εδω.

Και ποιος θα μπορούσε να φταίει; Οι developers ή μήπως το myphone που δεν τα προώθησε (σωστά) :p

Προφανώς και φταίει η MS. Η συζήτηση αφορά κατά πόσο είναι οι δικαιολογημένες και βγάζουν νόημα οι κινήσεις της.

 

Μέχρι το σημείο που ο συλλογισμός λέει ότι για την microsoft ένα ποσοστό 8-10% θα ήταν λίγο και τελικά θα κατέληγε ζημιογόνα αφού συνεχώς θα έπρεπε να επενδύει τεράστια ποσοστά σε διαφημίσεις και marketing μόνο και μόνο για διατηρεί το ποσοστό, για αυτό σχεδόν πάγωσε το mobile τμήμα, ώστε να επικεντρωθεί σε ζητήματα που αν πετύχουν θα της εξασφαλίζουν καλυτέρα το μερίδιο της, σε εμένα τουλάχιστον βγάζει ένα νόημα.

 

Της αναγνωρίζω ότι έχει κάνει τολμηρά βήματα μέχρι στιγμής (UWP, x86@ARM, Continuum), ωστόσο είναι ακόμη επίφοβη η πολυπόθητη «ανάσταση» της στο mobile κομμάτι. Αν ήμουν ψυχρός επενδυτής θα είχα χάσει την υπομονή μου έναντι της Microsoft.

 

Πάντως νομίζω ότι το κοινό της επιμένει πολύ περισσότερο από το κοινό της Blackberry...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα συμφωνησω στο οτι στο κεντρο σχολιων το επιπεδο <<καποιων>> χρηστων ειναι αστειο και απλα τρολλαρουν..

Απο την αλλη για να δουμε αν σκιζεται η MS για το τι γραφεται εκει..

Εκτος απο αυτο με τους χαρτες που προσεθεσαν ενα νεο χαρακτηριστικο το οποιο ηταν θετικοτατο-καλοδεχουμενο και μπραβο που το πρότεινες...πηρε ομως 4 μηνες?Χμμμμ...

Ολα τα υπολοιπα που αναφερεις ομως ειναι Bugs που ΔΕΝ επρεπε καν να υπαρχουν και επρεπε να ειχαν διορθωθει ΑΜΕΣΑ...

Με την Κ. Δευτερα ειχε αναφερθει απο πολλους απο τον προηγουμενο μηνα το Λαθος που υπηρχε..παρεμεινε ομως μεχρι εκεινη την Παρασκευη και στο ημερολογιο τελικα εμφανισε Κ.Δευτερα..απλα διορθωθηκε μετα απο λιγες ωρες..μαλιστα...

Ειδικα αυτο με την glance..πραγματικα πολλες φορες δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν το μπαχαλο που επικρατει εκει στο mobile ωρες ωρες..Μα ειναι δυνατον αρκετα πραγματα που λειτουργουν μια χαρα να τα χαλανε και μετα απο μηνες να διορθωνουν και να λεμε και οτι σκιζονται κιολας? Ποιος ο λογος να παραμενει η Glance ανοιχτη κατα την φορτιση χωρις την δυνατοτητα να κλεινει? Και ποιος ο λογος που δεν εχει διορθωθεί εδω και τοσους μηνες?

Εχω ξαναπει πως εχουν αφησει τοσα λιγα ατομα εκει στο Mobile Τμημα που δεν προλαβαινουν να πιουν ουτε νερο..Μοναχη η Dona με ελαχιστα ατομα προσωπικο δεν θα εφερνε την Ανοιξη και καθε μερα γινεται πιο εμφανες..

Βεβαια το οτι πλεον φτασαμε να παραδεχομαστε οτι τελικα χαθηκε το παιχνιδι και οτι και η MS φταιει ειναι ενα τεραστιο βημα σε σχεση με αυτα που γραφονταν ολη την περσινη χρονια εδω.

 

Έλα τώρα. Γκρινιάζεις λίγο για να γκρινιάζεις.

 

Πόσοι από την MS Hellas ασχολούνται με το Κέντρο Σχολίων για να δώσουν και προτεραιότητα στην Κ. Δευτέρα? Πόσο συγκινήθηκαν και ποιοί για μια εορτή που αφορά εμάς και πόσους άλλους? Πότε να προλάβει να διορθωθεί "κεντρικά" για να φτάσει και δώθε (σε όσους το είχαν, έτσι?)?

 

Συμφωνώ στο γενικότερο πνεύμα σου, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα. Γκρινιάζεις λίγο για να γκρινιάζεις.

 

Πόσοι από την MS Hellas ασχολούνται με το Κέντρο Σχολίων για να δώσουν και προτεραιότητα στην Κ. Δευτέρα? Πόσο συγκινήθηκαν και ποιοί για μια εορτή που αφορά εμάς και πόσους άλλους? Πότε να προλάβει να διορθωθεί "κεντρικά" για να φτάσει και δώθε (σε όσους το είχαν, έτσι?)?

 

Συμφωνώ στο γενικότερο πνεύμα σου, πάντως.

 

Να σου πω..καποιες φορες επιμενω παραπανω, εχεις δικιο..αλλα οχι χωρις λογο..ζητω ειλικρινα συγγνωμη αλλα ειναι στον χαρακτηρα μου να <<επεμβαίνω>> οταν κατι δεν μου κάθεται καλα.

Και να σου πω και την γνωμη μου μιας και το πιασαμε το συγκεκριμενο θεμα.

Για ποιο λογο να υπαρχει το κεντρο σχολιων?? Η καθε εφαρμογη δεν εχει αποστολη σχολιων αν παρουσιαστει καποιο θεμα?

Μηπως δειχνει το ποσο betaφερνει ακομα και αυτη την στιγμη το λειτουργικο? Εσυ και εγω θα δειξουμε σε εναν κολοσσο πως θα φτιαξει ενα λειτουργικο? Δουλειες του ποδαριου...Απο το Σεπτεβρη του 2016(aniversary) μεχρι τωρα εχουμε παρει τοσα updates με βαση την 14.393. Ενα νεο χαρακτηριστικο που να προστεθηκε αδυνατω να βρω για να στο πω...Ουτε ενα ομως..

Οταν βγαινει ενα νεο smartphone ή ενα νεο update απο Σοβαρες εταιρείες και σε περιπτωση που υπαρξει καποιο θεμα software, διορθώνεται Αμεσα, εντος λιγων εβδομαδων..και οχι αυτο το <<οτι να ναι>> που επικρατει στο λειτουργικο μας.

Τεσπα...Και εγω συμφωνω σε πολλα απο οσα λες..καλο μεσημερακι!

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με το WhatsApp μετά τη τελευταία αναβάθμιση 2.17.80.0; Δε μου έρχονται ειδοποιήσεις για νέα μηνύματα, στην ουσία δε τα λαμβάνω καν, πρέπει να μπω στην εφαρμογή και αφού φορτώσει, τότε έρχονται ένα ένα τα μηνύματα που τυχόν να έχουν σταλεί. Επίσης, ενώ είμαι συνδεδεμένος στο web.whatsapp όταν βγω από την εφαρμογή στο κινητό, χάνει τη σύνδεση και το PC. Πρέπει να ξαναμπώ στην εφαρμογή στο κινητό για να κάνει εκ νέου σύνδεση. Σα κάθε φορά δηλαδή που βγαίνω εκτός να μπαίνει σε sleep mode η εφαρμογή και να μη δουλεύουν τα push. Δεν έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με το WhatsApp;

 

Έχει όλος ο πλανήτης...

 

WhatsApp notifications on Windows Phone appear to be broken for some right now

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πού ακριβώς βλέπετε φως ορισμένοι... Εμένα πάντως αν τη γλιτώσει και δε πιάσω κάνα σφυρί (όπως έκανε ένας άλλος εδώ με ένα 640), σίγουρα θα το σπρώξω όσο όσο και έφυγα για Android. Τις τελευταίες μέρες τρώω τρελή φρίκη με τα πάντα. Η λύση με τα προβλήματα είναι να σταματήσω να το χρησιμοποιώ σαν smartphone. Για κλήσεις ειναι οκ! Αρκεί να μη θες Viber.

Ανήκω σε αυτούς που βλέπουν φως, καθώς δε χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές και το κινητό(950) μου μέχρις στιγμής λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Από την άλλη αν κάποιος είναι απογοητευμένος από την έλλειψη εφαρμογών και ταλαιπωρημένος με συνεχή προβλήματα, είναι πασιφανές ότι πρέπει να πάει σε android ή σε iPhone (αν το κόστος δεν είναι θέμα). Αν δεν είμαστε ευχαριστημένοι με το παρόν, γιατί να περιμένουμε το μέλλον...Άλλωστε δε νομίζω ότι θα αλλάξουν και πολλά, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον.

Και για να το εμπεδώσουμε, η πράξη έδειξε πως τα Windows mobile είναι άχρηστα σε σχέση με αυτά που κάνει ο ανταγωνισμός και γι αυτό πήγαν απατα. Δεν έχουν κανένα μέλλον και άδικα τρεφετε ελπίδες ορισμένοι, που αγνοειτε ότι η μια εφαρμογή μετά την άλλη σταματούν την υποστήριξη. Όνειρα βλέπετε μέσα στον καταναλωτικό εγωισμό σας που δε σας αφήνει να παραδεχτείτε ότι ήταν μια εντελώς λανθασμένη επιλογή, σε σχέση με τα απέναντι. Εγώ τουλάχιστον μετά απο 3 χρόνια ένα 630, 640, 435, 532 και τώρα ένα 735 παραδέχομαι πως έτσι είναι και ξέρω την επόμενη μου κίνηση.

Ποια uwp εφαρμογή σταμάτησε την υποστήριξη συγκεκριμένα για τα Windows Mobile; Είναι περίεργο πάντως, καθώς δε χρειάζεται κάποιου είδους περισσότερη υποστήριξη, εκτός αν χρησιμοποιεί κάποιο συγκεκριμένο api. Από την άλλη και να σταματήσει η υποστήριξη κάποιας εφαρμογής δε σημαίνει ότι πέθαναν τα Windows Mobile ή ότι είναι άχρηστα.

Πάντως η υποστήριξη σε ένα συγκεκριμένο λειτουργικό/συσκευή δε σημαίνει απαραίτητα ότι συμβαίνει λόγω καταναλωτικού εγωισμού. Μπορεί κάποιος να έχει δοκιμάσει και τα τρία λειτουργικά και να έχει διαπιστώσει ότι τον εξυπηρετούν καλύτερα τα Windows Mobile, ιδίως αν δε του λείπει κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή.

Μέχρι το σημείο που ο συλλογισμός λέει ότι για την microsoft ένα ποσοστό 8-10% θα ήταν λίγο και τελικά θα κατέληγε ζημιογόνα αφού συνεχώς θα έπρεπε να επενδύει τεράστια ποσοστά σε διαφημίσεις και marketing μόνο και μόνο για διατηρεί το ποσοστό, για αυτό σχεδόν πάγωσε το mobile τμήμα, ώστε να επικεντρωθεί σε ζητήματα που αν πετύχουν θα της εξασφαλίζουν καλυτέρα το μερίδιο της, σε εμένα τουλάχιστον βγάζει ένα νόημα.

Και σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...