Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αξιοπιστο? καρτα μπορεις να εχεις? πες λεπτομερειες.......το θεμα ειναι hot.....

Σήμερα το πρωί το έμαθα κι εγώ. Ό,τι ξέρεις, ξέρω.

Κάρτα δεν βλέπω να μπορείς να βγάλεις, ούτε καν εικονική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! πηγα να κανω αγορα τωρα μολις απο ebay κινα πλακετες cctv ir boards. Εβαλα 5 κομματια και ξεπερασε το 9.45 που ειχα balance, στην πληρωμη ελεγε οτι θα παρει 5.45ευρω απο την καρτα μου (eurobank visa) και εφαγα ακυρο κλασικα!!!! :mad::mad::mad:

μπαινω στο paypal στελνω 100 ευρω στην......"μανα μου" και εκανε την αγορα απο το ebay μια χαρα και εμεινε και για να εχει να αγοραζει! :lol::lol::lol::lol:

ετσι ειναι μοντερνες μαναδες κανουν και αγορες απο το ebay για τα παιδακια τους! εμ τι να κανουμε C.C εχουμε!

Link to comment
Share on other sites

αν στειλω π.χ. 50 ευρω με εμβασμα στο paypal εκτος απο τη χρεωση του 1 ευρω ποσα θα μπουν στο balane?

50-1=49 αυτα θα δεις στο balance.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν στείλεις 50 θα δεις 50 και στο balance. Και στο revolut έτσι δεν γίνεται? Όσα στείλεις τόσα μπαίνουν. Το 1 ευρώ είναι η προμήθεια της ελληνικής τράπεζας για εξερχόμενο έμβασμα άρα δεν είναι λογικό να αφαιρεθεί από το ποσό του εμβάσματος. Θα αφαιρεθεί από το λογαριασμό της τράπεζας.
Link to comment
Share on other sites

Αν το paypal εβγαζε και μια prepaid, τι καλα που θα ηταν...

Ζητησα να μου προσθεσουν το Iban απο το customer care με μηνυμα.

Το εκαναν και μου συστησαν να μην γραφω λεει ευαισθητες πληροφοριες οπως iban σε μηνυματα :P

Link to comment
Share on other sites

Αν το paypal εβγαζε και μια prepaid, τι καλα που θα ηταν...

Ζητησα να μου προσθεσουν το Iban απο το customer care με μηνυμα.

Το εκαναν και μου συστησαν να μην γραφω λεει ευαισθητες πληροφοριες οπως iban σε μηνυματα :P

 

οποτε μπορεις να κανεις και εσυ top up απο bank account.... σωστα? οσο για το iban, ευαισθητη πληροφορια???? εκεινοι το δινουν online σε ολο τον κοσμο!!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

οποτε μπορεις να κανεις και εσυ top up απο bank account.... σωστα? οσο για το iban, ευαισθητη πληροφορια???? εκεινοι το δινουν online σε ολο τον κοσμο!!!!

Δεν το δίνουν σε όλο τον κόσμο, το δίνουν σε εγγεγραμμένα μέλη μέσω ασφαλούς σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε. μη ζηταμε πολλα απο τα customer care... Μην σου τυχει. Εξαλλου και γω τους το εστειλα μεσα απο την φορμα επικοινωνιας του paypal, μετα απο login.

Μου δινει τα στοιχεια για να κανω εμβασμα. Λογικα θα δουλεψει.

Παντως τα στοιχεια του εμβασματος ειναι του paypal. Προφανως σε πιο balance θα πιστωθουν, εξαρταται απο το ονομα.

Ε'ρε γλεντια ετσι και δεν ειναι ακριβως το ονομα. Θα ψαχνουμε τα λεφτα με το φακό, αφου δεν εχει reference.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε. μη ζηταμε πολλα απο τα customer care... Μην σου τυχει. Εξαλλου και γω τους το εστειλα μεσα απο την φορμα επικοινωνιας του paypal, μετα απο login.

Μου δινει τα στοιχεια για να κανω εμβασμα. Λογικα θα δουλεψει.

Παντως τα στοιχεια του εμβασματος ειναι του paypal. Προφανως σε πιο balance θα πιστωθουν, εξαρταται απο το ονομα.

Ε'ρε γλεντια ετσι και δεν ειναι ακριβως το ονομα. Θα ψαχνουμε τα λεφτα με το φακό, αφου δεν εχει reference.

 

λες σου εδωσε στοιχεια να στειλεις εμβασμα, δηλαδη τα στοιχεια που δινει στην ιστοσελιδα τους, κατι για deutche bank κλπ κλπ δεν ισχουν?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυουν, αλλα ειναι ιδια για ολους. DE51 και τελειωνει σε 57. Ετσι δεν ειναι?

Και τωρα που το σκεφτομαι, θα στειλουμε λεφτα στην μπατηρημενη Deutche Bank με τις ζημιες δισεκατομμυριων ευρω? :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυουν, αλλα ειναι ιδια για ολους. DE51 και τελειωνει σε 57. Ετσι δεν ειναι?

Και τωρα που το σκεφτομαι, θα στειλουμε λεφτα στην μπατηρημενη Deutche Bank με τις ζημιες δισεκατομμυριων ευρω? :w00t:

 

τα στοιχεια που δινει επισημα το paypal στην σελιδα για top up ειναι τα εξης :

Payee PayPal Europe

Payee's bank Deutsche Bank

PayPal IBAN DExxxxxxxxxxxxxxxxxxx

BIC DEUTDEDBPAL

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αφου κανεις login ε? χμμ απο οτι φαινεται βγαζει διαφορετικα στον καθενα... ενδιαφερον.

 

ναι αφου γινει το login, ποσα iban Μπορει να εχει? και γιατι διαφορετικα στον καθενα? (ισως εχουμε διαφορετικη τραπεζα) , και οι δυο απο ελλαδα ειμαστε!! επισης λες οτι σου απαντησαν στα μηνυματα, τοσο γρηγορα? συνηθως θελει 24-48 ωρες για να παρεις αυτοματοποιημενη απαντηση, σπανια απανταει ανθρωπος.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Προκυπτει οτι το iban που εγραψες πρεπει να ειναι του προσωπικου λογαριασμου σου στο paypal.

Σβηστο.

Ετσι βρισκουν που θα βαλουν τα λεφτα, οχι με ονομα.

Οσο για τα μηνυματα, πρωτα ερχεται το αυτοματοποιημενο με τις γενικοτητες, απαντας με το αιτημα ξανα με mail και περνεις απαντηση σε περιπου 24 με 48 ωρες απο humanoid του ειδους callcentrius classicus

Link to comment
Share on other sites

Προκυπτει οτι το iban που εγραψες πρεπει να ειναι του προσωπικου λογαριασμου σου στο paypal.

Σβηστο.

Ετσι βρισκουν που θα βαλουν τα λεφτα, οχι με ονομα.

Οσο για τα μηνυματα, πρωτα ερχεται το αυτοματοποιημενο με τις γενικοτητες, απαντας με το αιτημα ξανα με mail και περνεις απαντηση σε περιπου 24 με 48 ωρες απο humanoid του ειδους callcentrius classicus

 

οκ το εσβησα, αν και οποιος το εγραψε και θελει να μου κανει topup πολυ ευχαριστως!!!!! Eιναι ομως δυνατον να εχουμε ολοι το δικο μας iban? μιλαμε για δις χρηστες σε ολο τον κοσμο....ποσα iban εχει καταχωρημενα στην deutche bank? (την χρεοκοπημενη)

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα σου στειλει κανεις λεφτα, παντως σε κανει identify. Τριχες σε γενικες γραμμες, αλλα δεν υπαρχει λογος.

Παλι θα σπεκουλαρω, αλλα υποθετω οτι paypal iban αποκτας οταν συνδεσεις λογαριασμο, εξ ου και η διαδικασια.

(η οποια αφορα μονο την ευρωπη, για να δουλεψουν τα sepa transfers που ειναι iban to iban)

Δεν ειναι δισεκατομυρια οι χρηστες του paypal, και ποσοι απο αυτους εχουν συνδεσει τραπεζικο λογαριασμο?

Και στη τελικη, το iban ειναι ενας αριθμος και ενα entry σε μια database.

Παντως αν κρινω απο το bic code, το paypal ειναι παραμαγαζο μεσα στη deutche bank.

με το δικο της bic code.

Ουσιαστικα η DB κανει πασα τα εμβασματα οπως ερχονται, με το bic code και το paypal εκδιδει τα iban.

Σαφως μεγαλυτερο μαγαζι απο την revolut, που το κανει με reference, γιατι το αποκτησεις δικο σου bic code εχει μια πολυπλοκοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Έκανα εεγραφή στη Nemea Bank.

 

Υπέβαλλα την ταυτότητα σκαναρισμένη, και εναν λογαριασμο δεκο ως αποδεικτικο της διευθυνσης κατοικίας. Στο τέλος μου έβγαλε τα στοιχεία λογαριασμού, όπως όνομα δικαιουχου, IBAN, BIC/Swift, και μου ζητάει 50 ευρώ αποστολή με έμβασμα από άλλο πιστωτικό ίδρυμα για να εξεταστεί η αίτηση ή να απορριφθεί. Δεν εξηγεί αν το 50 ευρω θα το πιστωσει στο λογαριασμό, το χαρακτηρίζει αρχική κατάθεση βέβαια, οπότε μάλλον θα το πιστώσει ή θα το επιστρέψει.

 

Μόλις έχω νεώτερα θα γράψω, από εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Έκανα εεγραφή στη Nemea Bank.

 

Υπέβαλλα την ταυτότητα σκαναρισμένη, και εναν λογαριασμο δεκο ως αποδεικτικο της διευθυνσης κατοικίας. Στο τέλος μου έβγαλε τα στοιχεία λογαριασμού, όπως όνομα δικαιουχου, IBAN, BIC/Swift, και μου ζητάει 50 ευρώ αποστολή με έμβασμα από άλλο πιστωτικό ίδρυμα για να εξεταστεί η αίτηση ή να απορριφθεί. Δεν εξηγεί αν το 50 ευρω θα το πιστωσει στο λογαριασμό, το χαρακτηρίζει αρχική κατάθεση βέβαια, οπότε μάλλον θα το πιστώσει ή θα το επιστρέψει.

 

Μόλις έχω νεώτερα θα γράψω, από εβδομάδα.

και αν δεν εχεις ΔΕΚΟ στο ονομα σου? Οσο για το 50ευρω σαφως θα το εμφανισει στον λογαριασμο σου, το θεμα ειναι οτι δεν σου δινει δυνατοτητα εκδοσης καρτας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξερω αν θα σου στειλει κανεις λεφτα, παντως σε κανει identify. Τριχες σε γενικες γραμμες, αλλα δεν υπαρχει λογος.

Παλι θα σπεκουλαρω, αλλα υποθετω οτι paypal iban αποκτας οταν συνδεσεις λογαριασμο, εξ ου και η διαδικασια.

(η οποια αφορα μονο την ευρωπη, για να δουλεψουν τα sepa transfers που ειναι iban to iban)

Δεν ειναι δισεκατομυρια οι χρηστες του paypal, και ποσοι απο αυτους εχουν συνδεσει τραπεζικο λογαριασμο?

Και στη τελικη, το iban ειναι ενας αριθμος και ενα entry σε μια database.

Παντως αν κρινω απο το bic code, το paypal ειναι παραμαγαζο μεσα στη deutche bank.

με το δικο της bic code.

Ουσιαστικα η DB κανει πασα τα εμβασματα οπως ερχονται, με το bic code και το paypal εκδιδει τα iban.

Σαφως μεγαλυτερο μαγαζι απο την revolut, που το κανει με reference, γιατι το αποκτησεις δικο σου bic code εχει μια πολυπλοκοτητα.

να κανει Identify να δει τι? οτι το iban ειναι σωστο και ανηκει στην deutche bank, α και να βρει και το σωστο bic.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να ανοίξω ένα λογαριασμούλη στη...Μάλτα για ώρα ανάγκης ;)

Να ξεκαθαρίσω οτι εγώ δεν προτείνω να ανοίξει κάποιος λογαριασμό σε άγνωστη online τράπεζα. Μη με κυνηγάτε μετά αν κάτι πάει στραβά :D

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω οτι εγώ δεν προτείνω να ανοίξει κάποιος λογαριασμό σε άγνωστη online τράπεζα. Μη με κυνηγάτε μετά αν κάτι πάει στραβά :D

 

Εκτος οτι μια μερα η τραπεζα μπορει να αποδημησει εις κυριον!!! εχει αλλο ρισκο?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι μια μερα η τραπεζα μπορει να αποδημησει εις κυριον!!! εχει αλλο ρισκο?

 

Είδες τι έπαθε ο φίλος με τη Revolut και το χαμένο έμβασμα του. Πολλά γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Είδες τι έπαθε ο φίλος με τη Revolut και το χαμένο έμβασμα του. Πολλά γίνονται.

Καλά αυτό δεν μου λεει κατι, με την τραπεζα μου την προηγούμενη εβδομάδα σκοτωθηκα, μου χρεωσαν τοκους στην πιστωτικη ενω ειχα πληρωσει, και το πιο καλο! Επρεπε να στειλω επιστολη εκτοκισμου.... Έλεος.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό δεν μου λεει κατι, με την τραπεζα μου την προηγούμενη εβδομάδα σκοτωθηκα, μου χρεωσαν τοκους στην πιστωτικη ενω ειχα πληρωσει, και το πιο καλο! Επρεπε να στειλω επιστολη εκτοκισμου.... Έλεος.

Αν είναι όμως να έχεις κάθε τρεις και λίγο προβλήματα με την κάθε Nemea ή Revolut, καλύτερα να βγάλεις μια American Express και να ξενοιάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όμως να έχεις κάθε τρεις και λίγο προβλήματα με την κάθε Nemea ή Revolut, καλύτερα να βγάλεις μια American Express και να ξενοιάσεις :)

 

η american express που λετε ειναι αυτη https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=9778&la=1? και περνανε ολες οι συναλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...