Jump to content

Microsoft Lumia 550


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πήρα σήμερα το 550 για τον πατέρα μου!ωραίο πιάσιμο ωραία οθόνη αλλά ήρθε με την.00 οποτε αμέσως πήγα να κάνω ενημέρωση!αλλά αργούσε πολύ οποτε έκανα hard reset..και ξεκίνησα να ενημερωνω τις εφαρμογές πρώτα και μετά να κάνω την ενημέρωση λογισμικού..αργεί πολύ και εδώ και κάποια ώρα είναι στις 13 εφαρμογές κολλημένο ..ετσι είναι γενικά;με την.29 πάει δουλεύει πιο ομαλά;
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι ενημερώσεις δεν αργούν λόγω κινητού αλλά λόγω σερβερ συν ότι θα κατεβάσει και θα ενημερώσει πολύ πράγμα την πρώτη μέρα. Οπότε διάρκεια μπαταρίας και ταχύτητα θα την καταλάβεις μόλις τελειώσει όλο αυτό. Υπόψην ότι τις επόμενες μέρες θα πάρεις και καινούργιο firmware (κυκλοφόρησε σήμερα αλλά δεν είναι ακόμα OTA).
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για το firmware της συσκευής. Από την 15461.48007 έκδοση πήγε στην 15503.21007. Η ενημέρωση είναι, αρχικά, διαθέσιμη μόνο μέσω του Windows Device Recovery Tool. Να υπενθυμίσουμε ότι χρησιμοποιώντας το Windows Device Recovery Tool διαγράφονται όλα τα δεδομένα της συσκευής οπότε και συστήνεται να κρατήσετε αντίγραφο ασφαλείας.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δίπλα από κάθε κλήση έχει ένα ανθρωπάκι με τρεις παυλες... Πάτα πάνω και μετά αποθήκευση στο κάτω μέρος...

Αυτο κάνω και το μονο που βγαζει ειναι η αναζητηση στις υπαρχουσες επαφες και δεν δημιουργει νεα.

Link to comment
Share on other sites

Σε βγάζει στην αναζήτηση αλλά η κάτω μπάρα έχει το σύμβολο του συν (έναν σταυρό δηλαδή) που αν το πατήσεις ξεκινά η προσθήκη νέας επαφής. Κι εμένα με μπερδεύει πότε - πότε.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστω. Θα το προσπαθησω παλι κι ελπιζω σε θετικα αποτελεσματα.

Και κατι ακομα.

Πως περναω το αρχειο των επαφων που εχω τραβηξει σε usb stick απο προηγουμενο Lumia (610) στο καινουργιο; Στο pc το συνδεω αλλα δεν το βλεπω και δεν εχω καποιο προγραμμα. Πρεπει να εγκαταστησω κατι και στο pc (επισης με windows 10).

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!έβαλα να δω κάποια βίντεο στο 550 αλλά έβγαινε μια πράσινη οθόνη στην μαμά Εφαρμογή οποτε κατέβασα το ccplayer όπου και εκεί το ίδιο έγινε..τα βίντεο είναι τραβηγμένα με coolpad f1 σε 1080p αν δεν κάνω λάθος,τι μπορεί να φταίει;
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από το πλαίσιο εδώ και μιά εβδομάδα. Όλα καλά μέχρι στιγμής κανένα απολύτως πρόβλημα και μάλλιστα πολύ τίμιο για τα λεφτά του.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!έβαλα να δω κάποια βίντεο στο 550 αλλά έβγαινε μια πράσινη οθόνη στην μαμά Εφαρμογή οποτε κατέβασα το ccplayer όπου και εκεί το ίδιο έγινε..τα βίντεο είναι τραβηγμένα με coolpad f1 σε 1080p αν δεν κάνω λάθος,τι μπορεί να φταίει;

 

Το πρασίνισμα είναι είτε επειδή CPU ή/και GPU δεν σηκώνουν το βίντεο ή επειδή η εφαρμογή αναπαραγωγής δεν είναι καλή. Σε Xperia T η μαμά εφαρμογή κάνει το ίδιο σε Blu Ray αρχεία αλλά με 3rd party πρόγραμμα (πχ VLC) τα παίζει κανονικότατα.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, χωρίς να έχω βρει λύση στα προηγούμενα.

Ξαφνικά εξαφανίστηκαν όλες οι επαφές μου. Παρόλα αυτά, όταν με καλούν από αριθμό που έχω στις επαφές, εμφανίζεται κανονικά ως εισερχόμενη.

Σε επικοινωνία που είχα με Nokia Center μου είπανε ότι όλες μου οι επαφές γίνανε κρυφές. Το ερωτήμα δεν είναι μόνο πως έγινε αυτό, αλλά τι πρέπει να κάνω για να ξαναγίνουν ορατές;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, χωρίς να έχω βρει λύση στα προηγούμενα.

Ξαφνικά εξαφανίστηκαν όλες οι επαφές μου. Παρόλα αυτά, όταν με καλούν από αριθμό που έχω στις επαφές, εμφανίζεται κανονικά ως εισερχόμενη.

Σε επικοινωνία που είχα με Nokia Center μου είπανε ότι όλες μου οι επαφές γίνανε κρυφές. Το ερωτήμα δεν είναι μόνο πως έγινε αυτό, αλλά τι πρέπει να κάνω για να ξαναγίνουν ορατές;

 

Έλεγξε στις ρυθμίσεις των επαφών εκεί που λέει "Φιλτράρισμα λίστας επαφών" εάν είναι επιλεγμένη η εμφάνιση των επαφών σου από τον λογαρισμό στον οποίο συγχρονίζονται (Outlook/Gmail κλπ).

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

αξιζει τα 90 ευρω η συσκευη παιδες?

τι αλλο αγοραζεις με 90?

και εξηγουμαι

 

..απο ελληνικο καταστημα 2 χρονια εγγυηση με φπα και ολα μεσα, υποφερτεσ καμερες και να μην κολλαει ενω η μπαταρια διαρκει 2 φορες απο αντροιντ της σειρασ?. Αν οι εφαρμογες του στορ σε καλυπτουν βεβαια (λειπουν greek banks=τραπεζες / deliveras/e-food/taxiplon/viva). Κανεισ ομως δουλεια σου με I-explorer μπαινοντασ απευθειασ στη σελιδα που σε ενδιαφερει.

Αν εισαι παιχνιδιαρης τσεκαρησε στο στορ αναγκες σου.

 

ΟΙ 4.7" ειναι τελειο μεγεθος για μενα. Αν δεν ειχα ηδη το 640 θα επαιρνα το 550, κυριως λογω μεγεθους.

Καταλαβαινω οτι τα επισημα 10 δεν ειναι το σουπερ ντουπερ συστημα οπως τα περιμενουν οι ειδικοι αλλα δεν νομιζω να υστερουν απο τα 8.1, τη στιγμη που ειναι εργοστασιακη εκδοση

ΥΓ δεν εχω 10αρια αφου δεν βαζω στο 640 μη επισημεσ αναβαθμισεις. Αν ειμαι λαθοσ διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε ψιλο off topic τα W10 έχουν μεγάλη διαφορά από τα 8.1.. Κατά τη γνώμη μου πάντα... Εγώ δεν μπορώ να γυρίσω σε 8.1 για κανένα λόγο...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις επαφές το έπαθε και φίλος μου. του έκανα και αναβάθμιση αλλά τα ίδια. τελικά πέρασα πάλι το λογισμικό με το lumia recovery tool και έστρωσε.
Link to comment
Share on other sites

(λειπουν greek banks=τραπεζες

 

Μόνο η Πειραιώς δεν έχει εφαρμογή. Και αυτή όμως έχει πολύ καλή mobile έκδοση στο browser.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις επαφές το έπαθε και φίλος μου. του έκανα και αναβάθμιση αλλά τα ίδια. τελικά πέρασα πάλι το λογισμικό με το lumia recovery tool και έστρωσε.

Σε ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω.

Τα φώτα σου αν μπορείς για το lumia recovery tool, γιατί δεν γνωρίζω τι είναι και τι πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω.

Τα φώτα σου αν μπορείς για το lumia recovery tool, γιατί δεν γνωρίζω τι είναι και τι πρέπει να κάνω.

 

To κατεβάζεις από εδώ στον υπολογιστή σου, το κάνεις εγκατάσταση και ακολουθείς τις οδηγίες που θα σου εμφανίσει. Είναι πολύ απλή η διαδικασία. Μπορείς να ακολουθήσεις και αυτόν τον οδηγό που είναι ουσιαστικά η ίδια διαδικασία.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πήρα. Είδα οτι εγκατέστησε το glance screen αλλά δεν βρίσκω την ρύθμιση ,εκτός κι αν δεν έχει και λειτουργεί έτσι κι αλλιώς..
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε ένα 550 στο σπίτι, κάθομαι και το σεταρω.

Τρόπος του λέγειν βέβαια, έκανε τρεις ώρες να κατεβάσει ενημερώσεις εφαρμογών (εργοστασιακών)...

Μετα, εγκατέστησα τις δικές μου εφαρμογές, έκανα τις ρυθμίσεις και αυτή τη στιγμή εγκαθίσταται η 107.

Κάπου έξι ώρες μετα το άνοιγμα του κουτιού, κι ακόμη η συσκευή δεν είναι έτοιμη για πλήρη χρήση.

Σε τόση ώρα, θα είχα στήσει και τα δυο αλλα κινητά μου μαζι (android & iOS) και θα είχα χρόνο για ένα ακόμη.

Καλά που δεν πέρασα ακόμη την κάρτα μου μέσα.

Ειλικρινά, δεν σκέφτηκαν πόσο εκνευριστικό μπορεί να είναι αυτό για ένα νέο χρήστη;

Νόμιζα ότι ήταν χαρακτηριστικό της t.preview αυτές οι ενημερώσεις, αλλα είναι τελικά αναπόσπαστο μέρος της μοναδικής εμπειρίας των wp10.

Αύριο θα το δω σε πραγματική χρήση (ας ελπίσω ο 210 να μην αποδειχθεί τόσο αργός όσο περιμένω), ήθελα να εχω ένα κινητό κι από αυτή την πλατφόρμα (για άλλη μια φορά), για να δούμε...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...