Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ και εσύ το ίδιο.Πιστεύω στην red stone 2 θα έχουμε καλές βελτιώσεις και φυσικα νέα καλούδια όπως φαίνεται από τα νεα στις insider εκδόσεις.

Κι εγώ εκεί πιστεύω ότι θα λυθούν τα περισσότερα προβλήματα του λειτουργικού!

Edited by niotheros
Αφαίρεση off topic

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, όταν το είχα αγγελία, ενδιαφέρον δεν είδα. Τώρα μαζευτήκατε όλοι...

Τώρα είμαι με το 650 και να πω την αλήθεια, μου λείπουν μόνο το μέγεθος της οθόνης και η κάμερα...

Η ίριδα με είχε εκνευρίσει και την έβγαλα από την πρώτη ημέρα...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως, μέχρι και πριν 1 μήνα που είχα το 950 (όχι το xl), το κινητό δούλευε υποδειγματικα. Κανένα κόλλημα, καμία άρνηση και το live tile του ημερολογίου που τόσοι ανέφεραν πρόβλημα (και εννοείται πως δεν έλεγαν ψεματα) έπαιρνε φωτιά κάθε μέρα (πάνω από 10 ειδοποιήσεις και όλες άψογες). Αυτό είναι και το περίεργο. Πως γίνεται ίδιες συσκευές να δουλεύουν διαφορετικά? Στην περίπτωση του φίλου duc θεωρώ πως είναι τυχαίο γεγονός και νομίζω πως ο κανόνας είναι η απροβληματιστη λειτουργία των ναυαρχιδων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι απλό,από την πολύ γκρίνια ορισμένων και εμείς που δεν έχουμε πρόβλημα κολλάμε.

Τέλος πάντως αφού με το 640 είμαι καλά θα ψάξω κάποιον τρόπο να πάρω το 950 xl μόνο για την φωτογραφική.

 

Ισχύει. Και φυσικά δεν αναφέρομαι στον duc που έχει αποδείξει το ποιόν του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κακά τα ψέματα τα WP είναι κόλλημα.:happy:

 

Πως γίνεται να έχω στα χέρια μου μια από τις καλύτερες ναυαρχίδες Android (αν όχι την καλυτερη) και το μυαλό μου να στριφογυριζει στο 950 γιατρέ μου?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν στριφογυρίζει.

Καθαρά συνήθεια είναι,που όπως βλέπω,θα την αποφύγω τελικά,ίσως και οριστικά.

 

Τέλος πάντων ξεφεύγουμε.

Θα παρακολουθώ τι λένε οι κάτοχοι και μόνο.;)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, όταν το είχα αγγελία, ενδιαφέρον δεν είδα. Τώρα μαζευτήκατε όλοι...

Τώρα είμαι με το 650 και να πω την αλήθεια, μου λείπουν μόνο το μέγεθος της οθόνης και η κάμερα...

Η ίριδα με είχε εκνευρίσει και την έβγαλα από την πρώτη ημέρα...

 

Να ρωτήσω κατι σε σχέση με την ίριδα..στο σκοτάδι έπιανε; Εχω ακούσει διαφορετικές απόψεις..

Επισης σε σχέση με δαχτυλικό αποτύπωμα ήταν κάπως άβολο ή λιγοτερο βολικο ας πουμε;

Link to comment
Share on other sites

@montoya_42 Σε μένα λειτουργούν όλα υποδειγματικά μέχρι στιγμής! Έχω την Dual sim έκδοση του! Μόλις 2 βδομάδες το έχω βέβαια. Θα δείξει η συνέχεια για πόσο θα μείνει έτσι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το 950 xl εδω και 20 μερες περίπου και δεν εχω κανενα πρόβλημα απολύτως!Ακόμα και το 640 xl

που ειχα πριν δούλευε μια χαρά και το ειχα ενα χρονο.

Ιδικά το 950 xl δεν συγκρινετε με τα υπολοιπα, ειναι πολυ καλύτερο αε ολα.

Προσωπικά ειμαι ενθουσιασμένος. Αυτό με την ίριδα δεν ειναι πάρα πολυ γρήγορο αλλά ειναι κατι το οποίο

οποιος φιλος μου το εχει δει εχει μεινει αναυδος!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι σε σχέση με την ίριδα..στο σκοτάδι έπιανε; Εχω ακούσει διαφορετικές απόψεις..

Επισης σε σχέση με δαχτυλικό αποτύπωμα ήταν κάπως άβολο ή λιγοτερο βολικο ας πουμε;

 

Στο σκοτάδι δουλεύει πολύ καλύτερα αυτό είναι το μόνο σίγουρο, και ειδικά Αν δεν κλείνει-μαυρίζει η οθόνη θα δούλευε υποδειγματικά.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Στο σκοτάδι δουλεύει πολύ καλύτερα αυτό είναι το μόνο σίγουρο, και ειδικά Αν δεν κλείνει-μαυρίζει η οθόνη θα δούλευε υποδειγματικά.....

Τι εννοείς μαυρίζει η οθόνη;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο σκοτάδι δουλεύει πολύ καλύτερα αυτό είναι το μόνο σίγουρο, και ειδικά Αν δεν κλείνει-μαυρίζει η οθόνη θα δούλευε υποδειγματικά.....

 

Δηλαδη το ξεκλείδωμα με την ιριδα δουλευει πολυ καλυτερα σε σχέση με το να υπαρχει φως ή σε σχέση με το δαχτυλικό αποτύπωμα; Πιο πάνω έλεγες πως σε εκνεύριζε..μηπως νόμισες πως ρωτώ για την κάμερα του;

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το 950 xl εδω και 20 μερες περίπου και δεν εχω κανενα πρόβλημα απολύτως!Ακόμα και το 640 xl

που ειχα πριν δούλευε μια χαρά και το ειχα ενα χρονο.

Ιδικά το 950 xl δεν συγκρινετε με τα υπολοιπα, ειναι πολυ καλύτερο αε ολα.

Προσωπικά ειμαι ενθουσιασμένος. Αυτό με την ίριδα δεν ειναι πάρα πολυ γρήγορο αλλά ειναι κατι το οποίο

οποιος φιλος μου το εχει δει εχει μεινει αναυδος!

 

Ναι η ίριδα είναι ψαρωτικη και δουλεύει άψογα (ακόμη και το βραδυ). Το μόνο αβολο ήταν όταν οδηγουσα και έπρεπε να ξεκλειδωσω.

Αν το note 7 δεν είχε την τραγική κατάληξη τώρα όλοι θα μιλούσαν για την ίριδα.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο σκοτάδι δουλεύει πολύ καλύτερα αυτό είναι το μόνο σίγουρο, και ειδικά Αν δεν κλείνει-μαυρίζει η οθόνη θα δούλευε υποδειγματικά.....

Στο σκοτάδι είναι πραγματικά πιο γρήγορο,μια φόρα μου μαύρισε και έκανα soft reset και έστρωσε,δεν το έχει ξανά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε ότι είναι γρήγορη η ίριδα, δουλέψατε ένα iPhone για να δείτε πόσο γρήγορα ξεκλειδώνει μια συσκευή με καλό αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος;

Και φυσικά, δεν νομίζω να είναι βολικό να πρέπει να φέρω τη συσκευή μπροστά στα μάτια μου για να τσεκάρω κάτι στα γρήγορα...

Μη γράφουμε ότι να ´ναι...

Και τώρα που έχω το λευκό 650, αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο ήταν να κάνουν και την πρόσοψη λευκή; θα ήταν απείρως πιο όμορφο...

Δεν τα ξεχώρισα όταν το είχα με το λευκό k3 note της κοπέλας μου (εκτός από την πίσω κάμερα)

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε ότι είναι γρήγορη η ίριδα, δουλέψατε ένα iPhone για να δείτε πόσο γρήγορα ξεκλειδώνει μια συσκευή με καλό αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος;

Και φυσικά, δεν νομίζω να είναι βολικό να πρέπει να φέρω τη συσκευή μπροστά στα μάτια μου για να τσεκάρω κάτι στα γρήγορα...

Μη γράφουμε ότι να ´ναι...

Και τώρα που έχω το λευκό 650, αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο ήταν να κάνουν και την πρόσοψη λευκή; θα ήταν απείρως πιο όμορφο...

Δεν τα ξεχώρισα όταν το είχα με το λευκό k3 note της κοπέλας μου (εκτός από την πίσω κάμερα)

 

Συγκρινεις ανόμοια πράγματα. Εμεις μιλάμε για ίριδα και εσυ για κατι εντελώς διαφορετικό...Ίριδα δεν υπαρχει σε καμία άλλη συσκευή για να το συγκρινεις! Φυσικά και ο αισθητηρας δακτυλικού αποτυπώματος και ειναι γρηγορότερος,αλλά ειναι γρηγορότερος και σε ολα τα Android και οχι μόνο του iPhone:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το ξεκλείδωμα με την ιριδα δουλευει πολυ καλυτερα σε σχέση με το να υπαρχει φως ή σε σχέση με το δαχτυλικό αποτύπωμα; Πιο πάνω έλεγες πως σε εκνεύριζε..μηπως νόμισες πως ρωτώ για την κάμερα του;

 

Πάνο είπα ακριβώς ότι με εκνευρίζει να προσπαθώ να το ξεκλειδώσω με την ίριδα και αυτό να μαυρίζει η οθόνη... Τίποτα παραπάνω.... Νομίζω ήμουν σαφέστατος σε ότι έχω γράψει για τη δική μου συσκευή.... Και κάτι άλλο, επειδή εγώ συνεχίζω να έχω τα ίδια θέματα στο 950 XL όπως και σε άλλα πιο low end κινητά της Microsoft που είχα, αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να τα έχουν όλοι. Εγώ αυτό βλέπω αυτό γράφω......

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινεις ανόμοια πράγματα. Εμεις μιλάμε για ίριδα και εσυ για κατι εντελώς διαφορετικό...Ίριδα δεν υπαρχει σε καμία άλλη συσκευή για να το συγκρινεις! Φυσικά και ο αισθητηρας δακτυλικού αποτυπώματος και ειναι γρηγορότερος,αλλά ειναι γρηγορότερος και σε ολα τα Android και οχι μόνο του iPhone:lol:

 

Και γρηγορότερος και πρακτικότερος από την ίριδα.

Όσο για τη διαφορά, του 6s plus είναι πιο γρήγορος από του s7 πχ. για αυτό ανέφερα το συγκεκριμένο. Δοκιμάζω διάφορες συσκευές και βλέπω τις διαφορές.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Πάνο είπα ακριβώς ότι με εκνευρίζει να προσπαθώ να το ξεκλειδώσω με την ίριδα και αυτό να μαυρίζει η οθόνη... Τίποτα παραπάνω.... Νομίζω ήμουν σαφέστατος σε ότι έχω γράψει για τη δική μου συσκευή.... Και κάτι άλλο, επειδή εγώ συνεχίζω να έχω τα ίδια θέματα στο 950 XL όπως και σε άλλα πιο low end κινητά της Microsoft που είχα, αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να τα έχουν όλοι. Εγώ αυτό βλέπω αυτό γράφω......

Το μόνο που ενδιαφέρει ειναι η λειτουργία της ιριδας, και αν αξιζε σε σχεση με το δαχτυλικο αποτυπωμα. Απλα δεν εχω καταλάβει τι ειναι αυτο το μαύρισμα που λες, μπορεις να γίνεις λιγο πιο λεπτομερής ώστε να καταλάβουμε και υπόλοιποι;

Όσο για τα προβλήματα που είπες, και εγω αυτα που βλέπουν τα δικά μου ματια αναφέρω όλο αυτο το διάστημα, ετσι για την ιστορία.

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πιο ειναι το θέμα ομως; Δεν εχω καταλαβει τι σχέση έχει ή ιριδα με το μαύρισμα της οθονης γιατι πρώτη φορα το ακούω σαν πρόβλημα και για αυτο σε ξαναρώτησα, μπορεις λοιπον να μας πεις στο περίπου τι γίνεται; Να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι τέλος πάντων τι ειναι αυτο.

Όσο για τα προβλήματα που είπες, και εγω αυτα που βλέπουν τα δικά μου ματια αναφέρω όλο αυτο το διάστημα, ετσι για την ιστορία.

 

Την ώρα που κάνω διπλό τάπ για να ανοίξει η οθόνη και να ενεργοποιηθεί η αναγνώριση της ίριδας το τηλέφωνο μαυρίζει την οθόνη του και δεν βλέπω τίποτα, το μόνο που ανάβει είναι το Κόκκινο της αναγνώρισης......

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που κάνω διπλό τάπ για να ανοίξει η οθόνη και να ενεργοποιηθεί η αναγνώριση της ίριδας το τηλέφωνο μαυρίζει την οθόνη του και δεν βλέπω τίποτα, το μόνο που ανάβει είναι το Κόκκινο της αναγνώρισης......

 

Οκ, σε ευχαριστώ πολυ και καλη σου μερα.

Το ξανάγραψα πιο πάνω γιατί νόμιζα πως δεν είχε ανέβει το προηγούμενο.

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

'Εχουν περάσει αρκετά windows phone από τα χέρια μου. 925, 1020, 640 xl. Όλά τα έδωσα σχεδόν αμέσως, το 950 XL duos που έχω, αν και το έχω για δοκιμή, δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω. Όχι ότι το χρησιμοποιώ, αλλά είναι το καλύτερο wp. Λίγο να πρόσεχε η microsoft το store της....
Link to comment
Share on other sites

'Εχουν περάσει αρκετά windows phone από τα χέρια μου. 925, 1020, 640 xl. Όλά τα έδωσα σχεδόν αμέσως, το 950 XL duos που έχω, αν και το έχω για δοκιμή, δεν μου πάει η καρδιά να το δώσω. Όχι ότι το χρησιμοποιώ, αλλά είναι το καλύτερο wp. Λίγο να πρόσεχε η microsoft το store της....

Κι εγω αυτη την συσκευή έχω, μαζί και το 830!

Σ' αυτό το τελευταίο συμφωνώ, αλλά όχι ως προς την πληθώρα των εφαρμογών τόσο, οσο προς την ποιότητα αυτών! ;)

Ευελπιστώ να διορθωθούν με την RS 2!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε ότι είναι γρήγορη η ίριδα, δουλέψατε ένα iPhone για να δείτε πόσο γρήγορα ξεκλειδώνει μια συσκευή με καλό αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος;

Και φυσικά, δεν νομίζω να είναι βολικό να πρέπει να φέρω τη συσκευή μπροστά στα μάτια μου για να τσεκάρω κάτι στα γρήγορα...

Μη γράφουμε ότι να ´ναι...

Και τώρα που έχω το λευκό 650, αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο ήταν να κάνουν και την πρόσοψη λευκή; θα ήταν απείρως πιο όμορφο...

Δεν τα ξεχώρισα όταν το είχα με το λευκό k3 note της κοπέλας μου (εκτός από την πίσω κάμερα)

 

Ναι φίλε μου, δουλεύω συχνά iphone μιας και έχει μπλέξει η σύζυγος με αυτό. Του έχω περάσει και το δικό μου δαχτυλικό. Γρηγορότατο. Δύο μείον έχει σε σχέση με την ίριδα του 950.

1) Αν το δάχτυλο έχει κάτι πχ νερό ή από τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιεί η γυναίκα μου σκληραίνει και δεν το πιάνει (συχνό φαινόμενο). Η ίριδα δεν έχει τέτοια θέματα.

2) Πρέπει να πατάει το home button και ξέρουμε την ευαισθησία των μήλων. Στο 950 κάνεις double tap και καθάρισες.

To δαχτυλικό υπερέχει κατά την οδήγηση όπως ανέφερα πιο πάνω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δακτυλικό υπερέχει παντού... εκτός από αυτό που ανέφερες, αλλά σκέψου λίγο:

Διπλό ταπ στην οθόνη, το φέρνεις μπροστά σου, κοιτάς στο κόκκινο φωτάκι, επιτέλους ξεκλειδώνει.

Με το iPhone πχ πατάς στο δακτυλικό και είσαι κατευθείαν στη home screen.

Μετά μια μέρα που ψάρευα όλους τους συναδέλφους στο γραφείο με την ίριδα, την απενεργοποίησα.

Κατόπιν, άρχισα να τους επιδεικνύω την κάμερα!

 

Η ίριδα δεν ξέρω αν δουλεύει με τσίμπλα στο μάτι, κόκκινα μάτια από αϋπνία... δεν τα δοκίμασα αυτά!!!

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το 950XL εδώ και κάποιους μήνες, αφού είχα πριν το 640XL LTE. Σαφώς είναι καλύτερο από το 640XL και πιο γρήγορο, αλλά όπως έχετε γράψει πολλοί, το πρόβλημα με το store και την ποιότητα/έλλειψη των εφαρμογών του, λειτουργεί αρνητικά. Το φαινόμενο με το κόλλημα της ενημέρωσης των life tiles το έχω εν μέρει και εγώ. Είναι γνωστό στο messenger του Facebook το κόλλημα, το να δείχνει δηλαδή ότι υπάρχει μήνυμα και μετά την ανάγνωση όλων των μηνυμάτων. Δεν χρησιμοποιώ συχνά τα μηνύματα στο viber, αλλά πριν από δύο ημέρες που έλαβα και απάντησα σε ένα μήνυμα, το πλακίδιο συνεχίζει να μου δείχνει ότι έχω μήνυμα ακόμη και τώρα. Εννοείται ότι έχω κάνει επανεκκίνηση και μάλιστα επειδή έχω την εφαρμογή και στο laptop, άνοιξα και από εκεί την εφαρμογή μήπως και υπήρχε κόλλημα κατά τον συγχρονισμό μεταξύ των συσκευών. Όσον για το ξεκλείδωμα με την ίριδα, δεν νομίζω ότι είναι πιο βολικό σε σχέση με το δαχτυλικό αποτύπωμα. Είναι όντως αρκετά ψαρωτικό, αλλά πιστεύω πως όσοι φοράνε γυαλιά, μαζί και εγώ, είναι αρκετά μεγάλο το πρόβλημα, γιατί θα πρέπει πρώτα να βγάζεις τα γυαλιά για να ξεκλειδώσεις τη συσκευή. Πάντως παρόλο που είχα αρκετά χρόνια android smartphones, έχω κολλήσει και εγώ με το λειτουργικό των windows mobile και προσπαθώ να συμβιβαστώ με τα όποια μικρά κατά τη γνώμη μου προβληματάκια.
Link to comment
Share on other sites

Το δακτυλικό υπερέχει παντού... εκτός από αυτό που ανέφερες, αλλά σκέψου λίγο:

Διπλό ταπ στην οθόνη, το φέρνεις μπροστά σου, κοιτάς στο κόκκινο φωτάκι, επιτέλους ξεκλειδώνει.

Με το iPhone πχ πατάς στο δακτυλικό και είσαι κατευθείαν στη home screen.

Μετά μια μέρα που ψάρευα όλους τους συναδέλφους στο γραφείο με την ίριδα, την απενεργοποίησα.

Κατόπιν, άρχισα να τους επιδεικνύω την κάμερα!

 

Η ίριδα δεν ξέρω αν δουλεύει με τσίμπλα στο μάτι, κόκκινα μάτια από αϋπνία... δεν τα δοκίμασα αυτά!!!

 

Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά. Επιμένω πως η υποχρέωση να πατάς το home button είναι στο τέλος μοιραίο.

Επίσης στο 950 δεν είναι υποχρεωτικό το double tap. Ξεκλειδώσεις με το power button αλλά το double tap είναι ευκολία.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...