Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απόλυτη ως προς τι;

Αν κάποιος θέλει smartphone έχει εκατοντάδες επιλογές, από 100 ευρώ έως 1000-1500 και δύο λειτουργικά, ενώ κάθε μέρα βγαίνουν και άλλες που διαφοροποιούνται -πλέον- ελάχιστα αναμεταξύ τους. Εμένα μου αρκεί το 950 με τα WM10. Τη δουλειά μου την κάνω, τα emails/ημερολόγιο/χάρτες τα έχω, αξιοπρεπείς φωτογραφίες βγάζω, ασφαλής στα δεδομένα μου «αισθάνομαι», ο browser μέχρις στιγμή μια χαρά ανταποκρίνεται. Κομπλέ είμαι. Δε θέλω κάτι άλλο σε τηλέφωνο (smartphone).

 

Οπότε "απόλυτη"=ολοκληρωμένη ως προς την παροχή χαρακτηριστικών/δυνατοτήτων που δεν μπορούν να προσφερθούν από τις υπάρχουσες mobile συσκευές. Ως προς τη διαφοροποίηση σχετικά με αυτές.

Μια τέτοια δυνατότητα είναι η σμίκρυνση του laptop που να συνδυάζει και τηλέφωνα. Μπορεί να υπάρξουν και άλλες δυνατότητες/διαφοροποιήσεις. Δε τις χρειάζονται όλοι, αλλά θα βολέψει αρκετούς.

Δεν είναι εύκολη η «σμίκρυνση» και δεν εξαρτάται μόνο από τη MS (λογισμικό). Τα W10Arm στο 950 τέτοιου τύπου -ανεπίσημο- project είναι, αλλά δεν υπάρχει ευχρηστία/αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπερα :)

Εχει πάρει κανείς μπαταρια από το fix Mobile?

Θέλω για 950 κ για 950xl!!!

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα :)

Εχει πάρει κανείς μπαταρια από το fix Mobile?

Θέλω για 950 κ για 950xl!!!

Έχω πάρει για το 950 πριν 6 μήνες. Μια χαρά. Αν έχει ακόμη ενημέρωσε... ίσως πάρω άλλη μία να την έχω για του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει για το 950 πριν 6 μήνες. Μια χαρά. Αν έχει ακόμη ενημέρωσε... ίσως πάρω άλλη μία να την έχω για του χρόνου.

Εχουν ετοιμοπαραδοτες!!

Θα πάρω κ θα δω πως είναι!!!

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε κάθε απντέιτ θα χαλάει και κάτι διαφορετικό χωρίς να αποκαθίσταται. Στο επόμενο μπορεί να αχρηστευτούν οι κάμερες. Μέχρι τον Δεκέμβρη δεν θα μείνει τίποτα όρθιο από τις συσκευές μας...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα σε όλους.

 

Έχω πάρει μια άλλη συσκευή android. Μπορεί κάποιος να μου πεί άν μπορούμε και πως, να μεταφέρουμε μηνύματα χωρίς sd?

Όπως καταλαβαίνετε basic user. Έυχαριστώ πολύ.

Edited by MotoFan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεί το λειτουργικό να τελείωσε για τη συσκευή, αλλά η κάμερα του ανταγωνίζεται επάξια τα νέα κινητά με τις πολλαπλές κάμερες!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχει τον τελευταίο καιρό (κάνα μήνα) το κινητό κάνει επανεκκίνηση μόνο του χωρίς λόγο, παγώνει η οθόνη οπότε πρέπει να κάνω εγώ επανεκκίνηση, η μπαταρία η μανίσια ακόμα έχει χάσει την απόδοσή της. Μου στέλνει κάποιο μήνυμα η συσκευή ή μου φαίνεται;;;;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το λειτουργικό να τελείωσε για τη συσκευή, αλλά η κάμερα του ανταγωνίζεται επάξια τα νέα κινητά με τις πολλαπλές κάμερες!!!

 

Πραγματικά πολύ καλό ακόμα παρά την ηλικία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τις ρυθμίσεις για το apn mms;έχω cosmote what's up και δε μπορώ να στείλω mms.δοκίμασα από το ιντερνέτ αλλά δε βρισκω ακρη
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τις ρυθμίσεις για το apn mms;έχω cosmote what's up και δε μπορώ να στείλω mms.δοκίμασα από το ιντερνέτ αλλά δε βρισκω ακρη

 

Καλύτερα να ρωτήσεις στο νήμα της cosmote. Εγώ πάντως δεν έχω θέμα. Επίσης μπορείς να βγάλεις την κάρτα sim, να το ανοίξεις το τηλέφωνο και μετά να την βάλεις πάλι για να έρθουν οι ρυθμίσεις αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό έβγαλα από το συρτάρι το lumia 950xl και του έκανα το τελευταίο update... σαν Windows Phone μόνο για κλήσεις και η κάμερα αξίζει, έφυγαν σχεδόν όλες οι εφαρμογές... κρίμα. Για να πειραματιστώ του πέρασα Windows 10 arm με dual boot να έχω και τα δύο,μεν έχουν φτάσει σε καλό σημείο αλλά το βασικό πρόβλημα ειναι οτι δεν βολεύει η μικρή οθόνη για τα Windows 10 ακόμα και με την εφαρμογή Windows Phone c shell. Επίσης αλλά προβλήματα είναι ότι η μπαταρία φεύγει αέρας και όποτε θυμάται φορτίζει και δεν κάνει τα patch update παρότι έχει ελεύθερα περίπου 5 Gb...αυτα πρόλαβα να δω. Μακάρι να υπήρχε τρόπος να περάσουν εφαρμογές από Android η κάποια custom rom από Android μιας και η Microsoft τα παράτησε εντελώς. Edited by panoslvd
Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό έβγαλα από το συρτάρι το lumia 950xl και του έκανα το τελευταίο update... σαν Windows Phone μόνο για κλείσεις και η κάμερα αξίζει, έφυγαν σχεδόν όλες οι εφαρμογές... κρίμα. Για να πειραματιστώ του πέρασα Windows 10 arm με dual boot να έχω και τα δύο,μεν έχουν φτάσει σε καλό σημείο αλλά το βασικό πρόβλημα ειναι οτι δεν βολεύει η μικρή οθόνη για τα Windows 10 ακόμα και με την εφαρμογή Windows Phone c shell. Επίσης αλλά προβλήματα είναι ότι η μπαταρία φεύγει αέρας και όποτε θυμάται φορτίζει και δεν κάνει τα patch update παρότι έχει ελεύθερα περίπου 5 Gb...αυτα πρόλαβα να δω. Μακάρι να υπήρχε τρόπος να περάσουν εφαρμογές από Android η κάποια custom rom από Android μιας και η Microsoft τα παράτησε εντελώς.

 

Τι διάρκεια μπαταρίας έχεις με τα windows on arm?

Όταν λες οτι φορτίζει όποτε θυμάται τι εννοείς?

Τι δεν λειτουργεί αυτή την στιγμή σε windows on arm?

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά:)

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Τι διάρκεια μπαταρίας έχεις με τα windows on arm?

Όταν λες οτι φορτίζει όποτε θυμάται τι εννοείς?

Τι δεν λειτουργεί αυτή την στιγμή σε windows on arm?

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά:)

 

Αν το χειρίζεσαι συνέχεια σε 3 με 4 ώρες φεύγει η μπαταρία, τώρα που το πρόσεξα καλύτερα απο υπολογιστή με usb φορτίζει κανονικά, με φορτιστή μια φορτίζει μια δεν φορτίζει.. δεν ξέρω τι να πω...αν το έχεις σε dual boot το γυρνάς στο Windows Phone και είσαι σίγουρος για την φόρτιση. Δοκίμασα και την sim πριν λίγο, την ενεργοποίησα μέσα από της ρυθμίσεις λειτουργούσε αλλά ήθελα να βρω τρόπο να σταματήσω την κλήση και δεν μπορούσα και το ακουστικό είχε χαμηλό ήχο, θέλει ακόμα κάποια πράγματα και δεν βολεύει η μικρή οθόνη για arm. Μπορείς να το κάνεις dual boot για να πειραματιστείς... Βάζω και κάποιες photo..

https://imgur.com/a/UpYHdLT

Edited by panoslvd
Link to comment
Share on other sites

Αν το χειρίζεσαι συνέχεια σε 3 με 4 ώρες φεύγει η μπαταρία, τώρα που το πρόσεξα καλύτερα απο υπολογιστή με usb φορτίζει κανονικά, με φορτιστή μια φορτίζει μια δεν φορτίζει.. δεν ξέρω τι να πω...αν το έχεις σε dual boot το γυρνάς στο Windows Phone και είσαι σίγουρος για την φόρτιση. Δοκίμασα και την sim πριν λίγο, την ενεργοποίησα μέσα από της ρυθμίσεις λειτουργούσε αλλά ήθελα να βρω τρόπο να σταματήσω την κλήση και δεν μπορούσα και το ακουστικό είχε χαμηλό ήχο, θέλει ακόμα κάποια πράγματα και δεν βολεύει η μικρή οθόνη για arm. Μπορείς να το κάνεις dual boot για να πειραματιστείς... Βάζω και κάποιες photo..

https://imgur.com/a/UpYHdLT

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Να δω πότε θα το πάρω απόφαση να ασχοληθώ. Έχω το δεύτερο 950XL και κάθεται από το καλοκαίρι για αυτό το σκοπό

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Να δω πότε θα το πάρω απόφαση να ασχοληθώ. Έχω το δεύτερο 950XL και κάθεται από το καλοκαίρι για αυτό το σκοπό

 

Αν έχεις χρόνο αξίζει να ασχοληθείς και ας μην είναι ακόμα έτοιμο αλλά πάντα σε dual boot. Εγώ το έκανα έτσι για να πειραματιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χρόνο αξίζει να ασχοληθείς και ας μην είναι ακόμα έτοιμο αλλά πάντα σε dual boot. Εγώ το έκανα έτσι για να πειραματιστώ.

 

Κι εγώ από περιέργεια και για την εμπειρία χρήσης ήθελα να το κάνω. Μέχρι δεύτερο 950XL αγόρασα για αυτό το λόγο, αλλά η καθημερινότητα δεν με έχει αφήσει να το προχωρήσω...

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά έχω το dual sim, όποιος το θέλει πμ. γιατί σε λίγο καιρό θα έρθει καινούριο..
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά. Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι η συσκευή μου είναι αόρατη στο Bluetooth. Εγώ μπορώ να δω άλλες συσκευές και να στείλω αρχεία. Το να με δουν και να στείλουν σ' εμένα, δεν γίνεται. Εννοείται ότι ενεργοποιώ το bt. Καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Edited by gvargiam
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά. Έχω παρατηρήσει τελευταία ότι η συσκευή μου είναι αόρατη στο Bluetooth. Εγώ μπορώ να δω άλλες συσκευές και να στείλω αρχεία. Το να με δουν και να στείλουν σ' εμένα, δεν γίνεται. Εννοείται ότι ενεργοποιώ το bt. Καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

 

Μέσα στις ρυθμίσεις του Bluetooth έχει επιλογή να είναι η συσκευή ορατή ή όχι

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδες καλησπερα.

Μπορειτε να μου πειτε αν λειτουργει το store;

Θελω να παρω ενα 950 xl απλα για πειραματισμο σαν δευτερη συσκευη και διαβαζω οτι 14 ιανουαριου εληξε η υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

Στις 14 Ιανουαρίου σταμάτησαν οι ενημερώσεις ασφαλείας του λειτουργικού. Λειτουργεί το store. Λογικά μέχρι τέλος του '21.

Για τα υπόλοιπα δες εδώ: http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23447_Status_report_for_April_2019_a.php

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...