Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα λίγο χρόνο και δοκιμάζω να δω αν θα γίνει κάτι με το Windows Device Recovery Tool.

Το κατέβασα, αναγνώρισε μια χαρά το τηλ, κατέβασα και εγκατέστησα ξανά το λογισμικό.

Τώρα το στήνω....για να δούμε...

 

Όλα πήγαν μια χαρά. Το τηλ. έστρωσε και έκανε όλες τις ενημερώσεις κανονικά μέχρι και την τελευταία.

Να δούμε τώρα πότε θα του περάσω windows on arm...

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Όλα πήγαν μια χαρά. Το τηλ. έστρωσε και έκανε όλες τις ενημερώσεις κανονικά μέχρι και την τελευταία.

Να δούμε τώρα πότε θα του περάσω windows on arm...

Όταν κάνεις το τελευταίο πες μας εντυπώσεις. Αν και δεν την έχω τη συσκευή πλέον, περιμένω με ενδιαφέρον το review σου!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις το τελευταίο πες μας εντυπώσεις. Αν και δεν την έχω τη συσκευή πλέον, περιμένω με ενδιαφέρον το review σου!

 

Θέλω χρόνο να διαβάσω. Έχω αρκετές απορίες που πρέπει να λύσω πριν προχωρήσω.

Πάντως για αυτό πήρα δεύτερη συσκευή 950XL...για να το κάνω κάποια στιγμή.

Σίγουρα θα ενημερώσω όταν γίνει.

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω οδηγό εγκατάστασης windows on arm για την συσκευή μας?

Αν το μετανιώσω, μπορώ να το γυρίσω σε win 10 mobile?

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Στα καλά καθούμενα, το σήμα κινητής τηλεφωνίας είναι από ελάχιστο έως ανύπαρκτο.

Μου το κάνει εδώ και ένα 24ωρο με τρομερό πρόβλημα στην επικοινωνία.

Εννοείται έκανα restart και reset, έβαλα έβγαλα μπαταρία και sim αλλά καμία τυχη.

Βάζοντας την sim στο εφεδρικό 650 είναι όλα μια χαρά.

Καμιά ιδέα κανείς?

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στα καλά καθούμενα, το σήμα κινητής τηλεφωνίας είναι από ελάχιστο έως ανύπαρκτο.

Μου το κάνει εδώ και ένα 24ωρο με τρομερό πρόβλημα στην επικοινωνία.

Εννοείται έκανα restart και reset, έβαλα έβγαλα μπαταρία και sim αλλά καμία τυχη.

Βάζοντας την sim στο εφεδρικό 650 είναι όλα μια χαρά.

Καμιά ιδέα κανείς?

Η υποδοχή της κάρτας sim θα έχει κάποιο πρόβλημα. Εφόσον η sim λειτουργεί κανονικά σε άλλο τηλέφωνο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν σου διαβάζει τη sim η υποδοχή είναι οκ. Αν οχι εχει πρόβλημα η υποδοχή.

Αν δεν σου βγάζει σήμα η αυτό είναι μια γραμμή πιθανό να έπαθε κάτι το GSM/LTE module.

Στην ανάγκη ξανα φλασαρε το

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το GSM/LTE module είναι hardware, σωστά? Αρα το φλασάρισμα (όπως και το Hard reset) δεν θα ωφελήσει και πρέπει να πάει στο service ?

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το GSM/LTE module είναι hardware, σωστά? Αρα το φλασάρισμα (όπως και το Hard reset) δεν θα ωφελήσει και πρέπει να πάει στο service ?

 

Αν δεν φτιάξει με hard reset είσαι για service.

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελάνει...

Ξανάβαλα την sim πριν λίγο και όλα μια χαρά, κανονικά σήμα όπως και πριν..!

Τι να πω..Μάλλον μου κάνει νάζια επειδή κοιτάω για mi 9

Edited by Redragon7

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελάνει...

Ξανάβαλα την sim πριν λίγο και όλα μια χαρά, κανονικά σήμα όπως και πριν..!

Τι να πω..Μάλλον μου κάνει νάζια επειδή κοιτάω για mi 9

Μήπως είχε λίγο παραπάνω σκόνη η υποδοχή και με το βγάλε βάλε καθάρισε; ;) :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

Σε λάθος θέμα το έβαλες μιας και υπάρχει ξεχωριστό για το 950... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=423689

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος θέμα το έβαλες μιας και υπάρχει ξεχωριστό για το 950... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=423689

Αφορά και το XL αν το διάβασες! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αφορά και το XL αν το διάβασες! ;)

 

Μάλλον εσύ διάβασες λάθος. Η μόνη αναφορά στο XL είναι ότι και τα δύο έχουν replaceable battery. Ο συγκεκριμένος οδηγός απευθύνεται αποκλειστικά στο μικρό άρα η θέση του οδηγού είναι στο εκεί thread και όχι εδώ. Ας μην επαναλαμβανόμαστε σε παρακαλώ, θα μπορούσες απλά να αποδεχθείς το αυτονόητο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν θεωρώ ότι υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στο εσωτερικό τους...

 

Δεν έχει σημασία τι θεωρείς εσύ ή εγώ και δεν ενδιαφέρει κανέναν. Μιλάμε για το ποιο είναι το σωστό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία τι θεωρείς εσύ ή εγώ και δεν ενδιαφέρει κανέναν. Μιλάμε για το ποιο είναι το σωστό.

Καλά μη βαράς... Το ανέβασα και στο θέμα του 950.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα συγκριτικό φωτογραφιών μεταξύ 950 XL και P30 pro...

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23455_Camera_head_to_head_Lumia_950_.php

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όσους έχουν απομείνει εδώ :-)

Δεν μπορώ να το συνδέσω με τον υπολογιστή, ούτε του σπιτιού αλλά ούτε και του μαγαζιού.

Δεν το βλέπει να το διαβάσει και να το ανοίξει, ενώ φορτίζει κανονικά..

Πρέπει να κάνω backup και να ξεφορτώσω φωτογραφίες επειδή η μνήμη γεμίζει γρήγορα.

Any ideas?

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

για να μη στο αναγνωρίζουν δύο υπολογιστές, μάλλον έχει πρόβλημα η usb θύρα της συσκευής ή το καλώδιο.

 

Για αρχή, ακολούθησε αυτά τα βήματα:

1. Σύνδεσε το τηλέφωνο με το usb.

2. Άνοιξε το Control panel -> All control panel items -> devices and printers

Δεξί κλικ στο τηλέφωνο -> remove device

3. Δεξί κλικ στο εικονίδιο "ο υπολογιστής μου" -> properties (ιδιότητες) -> device manager

βρες το στοιχείο: universal serial bus devices και άνοιξε τη λίστα

Κάνε απεγκατάσταση (δεξί κλικ-> uninstall device) οποιαδήποτε γραμμή που έχει τίτλο: Lumia 950 …….

αποσύνδεσε το τηλέφωνο, κάνε επανεκκίνηση τον υπολογιστή και το τηλέφωνο και όταν ανοίξει ο υπολογιστής, σύνδεσε ξανά το τηλέφωνο.

 

Αν δε στο αναγνωρίσει, δοκίμασε άλλο καλώδιο.

 

Αν το πρόβλημα παραμένει, ίσως έχει πρόβλημα η θύρα του τηλεφώνου. Σ' αυτήν την περίπτωση, αναγκαστικά:

Μετάφερε τις φωτογραφίες ή τα αρχεία ασύρματα (κάποια εφαρμογή θα υπάρχει) από το τηλέφωνο στον υπολογιστή ή στο OneDrive.

ή

αν δεν έχεις micro sd κάρτα, αγόρασε μία (καλό είναι με sd αντάπτορα), τοποθέτησέ τη στο τηλέφωνο, αντίγραψε τις φωτογραφίες/αρχεία στην κάρτα. Κατόπιν μπορείς να τις περάσεις στον υπολογιστή με κάποια συσκευή ανάγνωσης SD (ή microSD) καρτών. Αν είναι laptop μπορεί να έχει ενσωματωμένη (SD) συσκευή ανάγνωσης/εγγραφής.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση /βοήθεια.

Τελικά μετά απο restart του 950 και του pc στο μαγαζί, ο υπολογιστής είδε κανονικά την συσκευή και έκανα το backup / μεταφορά δεδομένων μου.

Το OneDrive μου είναι στο 95% γεμάτο.

Ευχαριστώ και πάλι!

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Δυστυχώς μου ξανακάνει αυτό το κολπάκι που δεν έχει σήμα κινητής (no service) πουθενά πλέον..

Που και που βγάζει μια γραμμούλα που χάνεται σχεδόν αμέσως.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τίποτα, και έχω καταλήξει οτι είναι θέμα hardware (κεραία κινητής).

Ερώτηση : Που να το στείλω για φτιάξιμο? Ξέρουμε κάποιον σοβαρό και αξιόπιστο για αυτά τα τηλέφωνα? Οποιαδήποτε απάντηση / βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ προκαταβολικά.

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δυστυχώς μου ξανακάνει αυτό το κολπάκι που δεν έχει σήμα κινητής (no service) πουθενά πλέον..

Που και που βγάζει μια γραμμούλα που χάνεται σχεδόν αμέσως.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τίποτα, και έχω καταλήξει οτι είναι θέμα hardware (κεραία κινητής).

Ερώτηση : Που να το στείλω για φτιάξιμο? Ξέρουμε κάποιον σοβαρό και αξιόπιστο για αυτά τα τηλέφωνα? Οποιαδήποτε απάντηση / βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Κάποιο παλιό Nokia care?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό της πόλης μου έχει κλείσει εδώ και καιρό, και το ίδιο ισχύει νομίζω και για τα υπόλοιπα.

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...