Jump to content

Meizu Pro 5


antdel_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρουσιαστηκε σημερα η νεα ναυαρχιδα της Meizu, που ονομαζεται meizu pro 5 και εχει τα εξης χαρακτηριστικα:

 

 

 

Οθονη: 5.7" diamon super amoled, fhd @1920x1080 (387ppi), 2.5D arc glass, Corning Gorilla Glass 3

 

Σωμα: Unibody aluminium

Διαστασεις: 156.7χ78x7.5 mm, 168 γρ. βαρος

Cpu: Exynos 7420 , 14nm (ιδιος με του s6, s6+, note 5)

 

Gpu: mali t760 mp8

 

OS: flyme4.5 και απο 15 Νοεμβριου το stable flyme 5, αν καταλαβα καλα. Παραλληλα το απλο mx5 θα μπορει να παρει testing εκδοσεις του flyme5 απο την ερχομενη Παρασκευη.

 

Ram: βγαινει σε 2 εκδοσεις, με 3gb και 4gb LPDDR4

 

Rom: 32/64gb 16nm UFS 2.0 flash memory

 

Μπαταρια 3050mAh

 

Καμερα sony imx 230, 21mp, 24fps, phase focus, 0.7sec για ενεργοποιηση καμερας

 

Γρηγορη φορτιση mCharge 2, 65% φορτιση σε μιση ωρα

 

Συστημα ηχου HiFi 2.0, sound vhips OPA1612 ES9018K2M

 

Υποδοχη USB type C

 

Bluetooth 4.1

 

Dual sim, dual standby, dual 4g+, 300mbps, υποστηριξη voLTE κλησεων, LTE cat6

 

Υποστηριξη καρτας sd στην θεση της 2ης sim.

 

Παραλληλα παρουσιαστηκαν τα ακουστικα ep31 και το Meizu router καθως και καποιες υπηρεσιες που μαλλον αφορουν μονο την αγορα της Κινας.

 

Τιμες κινας:

393€(2799yuan) τα 3gb ram/32gb rom

435€(3099yuan) τα 4gb ram /64gb rom

 

Επισημα σπεκ:

http://www.meizu.com/products/pro5/spec.html

 

Εκπληκτικα χαρακτηριστικα εκ πρωτης οψεως με σχεδιαση βασισμενη στο ηδη ομορφο mx5 με αρκετες ομως μικροβελτιωσεις (θα σηκωνε ομως μια περαιτερω διαφοροποιηση).

 

 

Ενημέρωση για sar . Μπορεί κάποιος να μας πει το sar της εν λόγω συσκευής; Η δική μου είναι το κινέζικο μοντέλο δεν είχε την international έκδοση. Εάν κάποιος γνωρίζει ας μας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενημέρωση για sar . Μπορεί κάποιος να μας πει το sar της εν λόγω συσκευής; Η δική μου είναι το κινέζικο μοντέλο δεν είχε την international έκδοση. Εάν κάποιος γνωρίζει ας μας απαντήσει.

 

http://blog.meizu.it/meizu-pro-5-informazioni-sar/

 

0,666

 

δεν νομιζω να εχει διαφορα το Κινεζικο απο το διεθνες μοντελο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Βλέπω ότι στο καινούργιο app του music player έβγαλαν την επιλογή να διαλέγεις στο Dirac την απόδοση ήχου με βάση τα ακουστικά πχ εμένα μου άρεσε η απόδοση ήχου που έβγαζε όταν επέλεγα τα Ep21. Στο καινούργιο music app που δεν το έχει αυτό έχει καλή απόδοση ήχου ή υπάρχει κάπου αλλού αυτή η ρύθμιση?

 

ΥΓ. Παίδες μόλις είδα ότι το TO2C έχει το 64gb 440 δολάρια. Αξίζει η αγορά του από εκεί ή υπάρχει και πουθενά πιο φθηνό? Ενδιαφέρομαι μόνο για το 64 gb.

Edited by Leftezog
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Καλη Ανασταση σε ολους

Αφου ζητησω συγνωμη αν εχει ξαναυποβληθει η ερώτηση θα ηθελα μια σιγουρη απάντηση στο εάν λειτουργει σωστα στο LTE 4G της Vodafone

 

Ευχαριστω και Χρονια Πολλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Καλη Ανασταση σε ολους

Αφου ζητησω συγνωμη αν εχει ξαναυποβληθει η ερώτηση θα ηθελα μια σιγουρη απάντηση στο εάν λειτουργει σωστα στο LTE 4G της Vodafone

 

Ευχαριστω και Χρονια Πολλα

Μια χαρά λειτουργεί

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση καινούριας global αν έχουμε κάνει από κινεζική σε international πως κάνουμε update? Βάζουμε το update.zip στο τηλέφωνο και το κάνει αυτόματα ή πρέπει να κάνουμε όλη τη διαδικασία με το Βήμα 2 που έχει στο meizu fans?
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση καινούριας global αν έχουμε κάνει από κινεζική σε international πως κάνουμε update? Βάζουμε το update.zip στο τηλέφωνο και το κάνει αυτόματα ή πρέπει να κάνουμε όλη τη διαδικασία με το Βήμα 2 που έχει στο meizu fans?

 

Όλη τη διαδικασία. Απλά τώρα θα χρησιμοποιήσεις το καινούριο update.zip

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει και τις δύο εκδόσεις ? Υπάρχει αισθητή διαφορά ταχύτητας λόγω του 1gb παραπάνω ραμ ?

 

Sent from my H60-L02 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει και τις δύο εκδόσεις ? Υπάρχει αισθητή διαφορά ταχύτητας λόγω του 1gb παραπάνω ραμ ?

 

Sent from my H60-L02 using Tapatalk 2

 

Καμία διαφορά..

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει και τις δύο εκδόσεις ? Υπάρχει αισθητή διαφορά ταχύτητας λόγω του 1gb παραπάνω ραμ ?

 

Sent from my H60-L02 using Tapatalk 2

Μπορεί σε διάφορα ταχύτητας να μην παίζει κανένα ρόλο αλλά σκέψου ότι το δικό μου με 4giga ram αφήνει ελεύθερο γύρω στο 1.2 χμμμ

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να θέσω δύο μικροπροβληματάκια που έχω με το MEIZU PRO 5 GLOBAL που αγόρασ για να μου πείτε τη γνώμη σας.

Πρώτον το mute δεν λειτουργεί αλλά για να κάνω αθόρυβο πρέπει να το χαμηλώνω από το πλάι. Ξέρει κανείς καμία λύση?

Επιπλέον το ίδιο με το κουμπάκι για την επιλογή δικτύου(δεν αποκλείει το 3g - 4g όταν το πατάω) Επίσης η ελληνική μετάφραση έχει αρκετά προβληματάκια. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να βελτιωθούν αυτά?

 

Ακόμη έχει κανείς υπόψη του κάποιο συμβατό android ρολογάκι για να το χρησιμοποιώ στο τρέξιμο με το συγκεκριμένο κινητό?

Κατα τα άλλα το κινητό πάει φωτιά και είναι πολύ όμορφο!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Edited by MEIZU_MANIAC
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήθελα να θέσω δύο μικροπροβληματάκια που έχω με το MEIZU PRO 5 GLOBAL που αγόρασ για να μου πείτε τη γνώμη σας.

Πρώτον το mute δεν λειτουργεί αλλά για να κάνω αθόρυβο πρέπει να το χαμηλώνω από το πλάι. Ξέρει κανείς καμία λύση?

Επιπλέον το ίδιο με το κουμπάκι για την επιλογή δικτύου(δεν αποκλείει το 3g - 4g όταν το πατάω) Επίσης η ελληνική μετάφραση έχει αρκετά προβληματάκια. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να βελτιωθούν αυτά?

 

Ακόμη έχει κανείς υπόψη του κάποιο συμβατό android ρολογάκι για να το χρησιμοποιώ στο τρέξιμο με το συγκεκριμένο κινητό?

Κατα τα άλλα το κινητό πάει φωτιά και είναι πολύ όμορφο!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Καλησπέρα φίλε, σε ποια global έκδοση είσαι; εγώ μόλις έβαλα την 5.1.5 και διορθωθηκαν πολλά προβλήματα

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα φίλε, σε ποια global έκδοση είσαι; εγώ μόλις έβαλα την 5.1.5 και διορθωθηκαν πολλά προβλήματα

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και η μετάφραση πλέον έγινε πολύ καλή, καμία σχέση με την 5.1.3 που είχα πριν

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Έχει παρατηρήσει κανείς υπερθέρμανση στην συσκευή; μετά από αρκετή χρήση Wi-Fi κσι φωτεινότητα κάτω από το 50% η συσκευή ζεσταίνεται σε σημείο που το νιώθεις και είναι ενοχλητικό. Η global 5.1.5 ειναι καλύτερη της κινεζικής;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Έχει παρατηρήσει κανείς υπερθέρμανση στην συσκευή; μετά από αρκετή χρήση Wi-Fi κσι φωτεινότητα κάτω από το 50% η συσκευή ζεσταίνεται σε σημείο που το νιώθεις και είναι ενοχλητικό. Η global 5.1.5 ειναι καλύτερη της κινεζικής;

Όχι σε εμένα τουλάχιστον όχι, η global 5.1.5 είναι η καλύτερη μέχρι τώρα Rom,Ελληνικά 100% σε όλο το μενού (περίεργο για Meizu) με πολλά καλούδια

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μερικά screen shots από την ρομ

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160517/03f34e20e72dc95771b7853b8bfac95a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160517/2641941255f2814747c797a9e562a0a4.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160517/fe86bee28554cf24dcfcb00d75c54266.jpg

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Πώς αλλάζειw το firmware ρε παιδιά; εμένα μου βάζει corrupt firmware

Εάν έχεις κινέζικο τηλέφωνο και προσπαθείς να του βάλεις global Rom είναι φυσιολογικό, θέλει κάποια διαδικασία με πρώτο και καλύτερο να φτιάξεις ένα flyme account για να μπορείς να κάνεις root την συσκευή και μετά να προχωρήσεις στα επόμενα στάδια

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

http://bbsimg.res.flymeos.com/forum/201605/17/153811cs0n0ni1mggygr0y.jpg

 

 

Ευχαριστώ Παιδιά!!! Αλλά πως καταλαβαίνω ότι είναι κινέζικο το τηλέφωνο εβαλα την εικόνα από το about του κινητου...

Edited by MEIZU_MANIAC
Link to comment
Share on other sites

http://bbsimg.res.flymeos.com/forum/201605/17/153811cs0n0ni1mggygr0y.jpgΕυχαριστώ Παιδιά!!! Αλλά πως καταλαβαίνω ότι είναι κινέζικο το τηλέφωνο

Το ίδιο έχω, κοίταξε το τελευταίο μου Screenshoot

Serial number 860B που σημαίνει ότι είναι κινεζικο

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη ευχαριστώ! Βλέποντας όμως τη διαδικασία για να κάνω αναβάθμιση με πιάνει πονοκέφαλος:cry:

Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ, αλλά πίστεψε με αξίζει τον κόπο

 

Στάλθηκε από το PRO 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν διαπίστωσα ότι έχω κινέζικο τηλέφωνο όπως λέει και ο φίλος Παναγιώτης.. θα επιθυμούσα τεχνική βοήθεια για να κάνω root και κατ΄επέκταση να αναβαθμίσω με την καινουργια rom 5.1.5.0G το κινητό.... Το πρόβλημα είναι ότι ζητάει λογαριασμό στο FLYME προκειμένου να το κάνω root το οποίο δεν μπορώ να το βρώ στο μενού του κινητού; Γνωρίζει κανείς κανένα άλλο τρόπο να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...