Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από εμένα 6p. Καλό το op3 αλλά τα Nexus δεν τα φτάνει. Αν κινηθούν όπως με τα προηγούμενα δύο την έκδοση 7 του Android επίσημα θα την δει κανένα 9μηνο αφού παρουσιαστεί. Το 6p την επόμενη μέρα θα την πάρει. Επίσης νομίζω η κάμερα του Nexus είναι καλύτερη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Xiaomi Redmi Note 3 Pro ή OnePlus 3?

 

Για κάποιον που θέλει μία καλή κάμερα, καλή μπαταρία. Έχει λόγο στο να πάει σε τόσο ακριβό μοντέλο όπως το OnePlus 3. Δεν τον ενδιαφέρει να πειράζει το κινητό συνέχεια, απλα να το καλύπτει στη καθημερινότητα του.

 

Η κάμερα του Redmi είναι απλά μέτρια. Ειδικά την νύχτα δεν τα καταφέρνει. Από κει και πέρα διαφορά μεγάλη στις επιδόσεις δεν θα δεις. Και η μπαταρία του Redmi είναι κλασεις ανώτερη σχεδόν διπλάσια. Για την χρήση που λες πας στο xiaomi που αυτή τη στιγμή κάνει 180 ευρώ. Και τα 220 ευρώ που περισσεύουν τα κρατάς στην άκρη για κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Από εμένα 6p. Καλό το op3 αλλά τα Nexus δεν τα φτάνει. Αν κινηθούν όπως με τα προηγούμενα δύο την έκδοση 7 του Android επίσημα θα την δει κανένα 9μηνο αφού παρουσιαστεί. Το 6p την επόμενη μέρα θα την πάρει. Επίσης νομίζω η κάμερα του Nexus είναι καλύτερη.

 

Εχει καλύτερη το Nexus, αλλά στο σκοταδι νομίζω υπερτερεί το oneplus όπως επίσης και στο βίντεο έχει καλύτερη σταθεροποίηση σύμφωνα με αυτή τη σύγκριση

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του Redmi είναι απλά μέτρια. Ειδικά την νύχτα δεν τα καταφέρνει. Από κει και πέρα διαφορά μεγάλη στις επιδόσεις δεν θα δεις. Και η μπαταρία του Redmi είναι κλασεις ανώτερη σχεδόν διπλάσια. Για την χρήση που λες πας στο xiaomi που αυτή τη στιγμή κάνει 180 ευρώ. Και τα 220 ευρώ που περισσεύουν τα κρατάς στην άκρη για κάτι άλλο.

 

Για το LeTV Le 2 τι έχεις να πεις σε σχέση με το RDN3 PRO?

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Εχει καλύτερη το Nexus, αλλά στο σκοταδι νομίζω υπερτερεί το oneplus όπως επίσης και στο βίντεο έχει καλύτερη σταθεροποίηση σύμφωνα με αυτή τη σύγκριση

 

Οι φωτογραφίες του Nexus μου άρεσαν καλύτερα. Σε βίντεο καθαρά νικητής το op3 μόνο και μόνο λόγο σταθεροποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Για το LeTV Le 2 τι έχεις να πεις σε σχέση με το RDN3 PRO?

 

Τα φοβάμαι τα letv καθώς ακούω ότι από roms όλοι περιμένουν τι θα κάνει ένας Ιταλός. Αν δεν ασχοληθεί αυτός ή τα παρατήσει μένεις με την άθλια ρομ που φοράνε από το εργοστάσιο. Πάντως το vfm είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι συνολικα σας συσκευες, οχι μονο η καμερα..

 

μιας και δεν αλλαζω συχνα συσκευες, θελω κατι που θα παει οσο περισσοτερο γίνεται με αξιοπιστια...

 

το galaxy nexus εβγαλε 4 χρονια απροβληματιστα!

 

για την εγυηση της Oneplus γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Γνωρίζετε που μπορώ να βρω τις official θήκες για το nexus;

 

υπάρχει το θέμα των 16GB και η έλλειψη κάρτας μνήμης αν θες πολλές φώτο και βίντεο. Υπάρχει βέβαια η 32ρα έκδοση *(+50e) και το cloud για αποθήκευση οπότε ζύγισε τα όλα αυτά.

 

Ναι και εγω για το 32gb έλεγα, τα 16 δεν τα σκέφτομαι καν.

 

Από την άλλη επειδή βλέπω ότι έχεις nexus 5 θα πρότεινα να έκανες υπομονή μέχρι να βγουν τα νέα nexus και να πήγαινες κατευθείαν στο νέο 5άρι.

 

Πότε βγαίνουν τα νέα nexus;

Link to comment
Share on other sites

Πότε βγαίνουν τα νέα nexus;

 

Η λογική λέει Σεπτέμβρη με Οκτώβριο αν κρίνω από τις προηγούμενες ανακοινώσεις των 6 & 5.

 

Αν δεν υπολογίζεις σε λεφτά από το 5, στην θέση σου θα περίμενα να δω τι θα βγει και να πήγαινα κατευθείαν στο πιο πρόσφατο μοντέλο. Και ως τότε να έχω μαζέψει τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Είμαι κάτοχος του lg g4... Το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος... Πέρασε για λίγο από τα χέρια μου το lenovo a7010 και μ άρεσε πάρα πολύ σαν συσκευή.. Έπαθα πλάκα με τον ήχο του... Αξίζει η αλλαγή ή είναι πολύ χειρότερη η κάμερα του;
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το g4 και δεν σου εχει βγαλει προβλημα τοτε δεν βρισκω καποιο λογο να το δωσεις για το λενοβο..Ειναι αρκετα κατωτερη συσκευη απο το g4,μονο η αυτονομια αν θα ειναι καλυτερη (λογικα θα ειναι)... Αν εχεις θεματα με το g4 και θες να το αλλαξεις με κατι ισαξιο και με σουπερ ηχεια,πηγαινε για μεταχειρισμενο moto x style
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω το Redmi Note 2 αυτή τη στιγμή

Θέλω να αλλάξω σε κινητό με μικρότερη οθόνη

Το κινητό θέλω οπωσδήποτε να έχει τα εξής:

2 κάρτες σιμ

τουλάχιστον 32gb(αν έχει λιγότερη να παίρνει επέκταση και να είναι dedicated το sd slot)

5αρα οθόνη

κατά προτίμηση με snapdragon και όχι mediatek

2+gb ram

τιμή γύρω στα 150ε

 

εδώ είναι η σύγκριση των κινητών

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8007&idPhone2=7046&idPhone3=6992

 

Οι κύριες διαφορές μεταξύ τους είναι η μπαταρία, ανάλυση και η κάμερα (αν δεν κάνω λάθος)

έχουν πάνω κάτω την ίδια τιμή

το lenovo έχει καλύτερη ανάλυση και μικρότερη μπαταρία συνεπώς πολύ μικρότερη αυτονομία

αξίζει να θυσιάσω την αυτονομία του redmi 3 pro για την κάμερα του lenovo?

Κάνει δηλαδή διαφορά η κάμερα του lenovo ή είναι απλά μούρη τα 16MP?

Με ποιανού την κάμερα θα συγκρινόταν το lenovo?

Κάποια πρόταση πάνω στην σύγκριση αυτών των δυο?

Κάποιο άλλο κινητό που πληρεί αυτές τις προϋποθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

το μπάτζετ μου είναι αυτό του τίτλου. είμαι ανάμεσα σε s6, v10, mate s nexus5x 32gb, x style.... βασικά έχω δει τόσα πολλά τηλέφωνα και δεν μπορώ να αποφασίσω :P

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω ένα λειτουργικό τηλέφωνο για τουλάχιστον 3 χρόνια... Από τη στιγμή που δουλεύει καλά δεν νομίζω ότι με ενδιαφέρουν οι αναβαθμίσεις κλπ.. απλά επειδή είναι πολλά τα χρήματα που δίνω θέλω να κρατήσει αρκετό καιρό..

 

Να πω επίσης ότι δεν με ενδιαφέρει να πάιζω παιχνίδια, παρα μόνο η εμπειρία χρήσης και λίγο η κάμερα!

 

Περιμένω τις γνώμες σας!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια βολτα στα μαγαζια για αγορα νεου τηλεφωνου αφου το iphone 6 plus επεσε και εφαγρ σκαλωμα η οθονη και προς το παρον δρν με συμφερει να το φτιαξω. Θελω κατι μικροτερο αισθητα. ειδα πολλα τηλεφωνα. Παραεχουν γινει μεγαλα ολα. Ειμαι μεταξυ του iphone se που ειναι εγγυηση λειτουργικο αλλα κοστιζει πολυ του sony z5 compact που ειναι σε μεσαια τιμη και ακουω καλα λογια και του lumia 550 που ειναι φτηνο λενε καλο αλλα δεν το ειδα απο κοντα. Εχετε κατι αλλο εσεις υπ οψιν ; Το lumia 550 που με δελεαζει πολυ η τιμη του εχει ολες τις βασικες εφαρμογες ; viber skype fb fb messenger instagram( fb messenger-viber θελω και κλησεις εννοειται να μπορω να κανω) ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στα σκαριά για αγορά κινητού με διάθεση 400-500 €.

Έχω ήδη ψαχτεί και μου αρέσε αρχικά το Sony Xperia Z5 το οποιο κινείται στα 420 στο σκρουτζ, αλλά είδα πως και το Huawei P9 κυκλοφορεί στα 470 περιπου (ελάχιστη).

Θέλω pros and cons απο τα 2 κινητα, κυρίως για καμερα - μπαταρια ποιο υπερτερεί κλπ.

Επίσης αν υπάρχει καποια άλλη πρόταση σε αυτό το εύρος τιμών που ειναι ισαξια-καλυτερα. Ευχαριστω :O

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα σε s7 με αυτά τα λεφτα η g5 ή Oneplus 3.Το s7 εχει το πιο γρήγορο focus στο πλανήτη για smartphone. To z5 είναι παλαιό σχετικά σε 2 μήνες κλείνει χρόνο. Επεξεργαστή έχει χειρότερο επίσης καθώς και 3gb μνήμς. Μεταξύ των δύο μάλλον p9 αλλά η κάμερα του δεν ειναι και η καλύτερη δυστυχώς και προσωπικά δε μου αρέσει το UI της Huawei στο feel κτλ
Link to comment
Share on other sites

αναμεσα στα 2 θα πηγαινα στο Huawei που ειναι κα ιπιο καινουριο.αλλα στα 500 ευρω μπορεις να παρεις το s7.
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Θελω αν υπαρχει καποιο αξιοπρεπες κινητο για δευτερη συσκευη μεχρι 100 ευρω με βασικη προυποθεση η οθονη να ειναι 5.5 ιντσες

ευχαριστω.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Θελω αν υπαρχει καποιο αξιοπρεπες κινητο για δευτερη συσκευη μεχρι 100 ευρω

με βασικη προυποθεση η οθονη να ειναι 5.5 ιντσες ευχαριστω.

 

Xiaomi redmi 3 file sta 130/euro

€ :wacko: ιντσες :wacko: φυλο :wacko: :p

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @telefoneri, υπό άλλες συνθήκες θα ταν ακαταλαβιστικο το μήνυμα σου...:wacko:

Υπό τις παρούσες, είναι πολύ έξυπνο/αστειο...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θελω να αγορασω καινουργια συσκευη (τωρα εχω το lumia 830) και ειμαι σε μεγαλο διλημμα. Αρχικα ειχα θεσει ως οριο τα 400 ευρω και ετσι μολις βγηκε το OP3 θεωρησα οτι ειναι η καλυτερη επιλογη. Τωρα ομως εχει πεσει η τιμη του G5 στα 440 και η τιμη του S7 στα 500. Οποτε θα ηθελα να σας ρωτησω αν αξιζει η υπερβαση του ποσου για τα συγκεκριμενα κινητα.

 

Για να σας βοηθησω, γενικα στην συσκευη που θα παρω δεν θα κανω πολυ βαρια χρηση, αλλα θα ηθελα να ειναι οσο καλυτερη γινεται απο ολες τις αποψεις για να την κρατησω 2-3 χρονια. Επισης ειναι η πρωτη φορα που θα διαθεσω τοσο μεγαλο ποσο για κινητο, οποτε ειμαι αρκετα διστακτικος. Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...