Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω ένα κινητό για άμεση αγορά που να μπορεί να υποστηρίξει τα βασικά browsing, Facebook, Youtube, Whatsapp κτλ

Υπολογίζω budget μέχρι 120 περίπου

Αυτό που βρήκα ήταν το Doogee Valencia 2 Y100 Pro στα 116 εδώ

Αλλά βρήκα τώρα και το Turbo-X Ι 4G στα 99 εδώ αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικό ούτε καν ποια CPU έχει. Με ψήνει να γλυτώσω 15 ευρώ αλλά δε μπορώ να καταλάβω αν τη παλεύει σα κινητό!

Τι άποψη έχετε? Ποιο θα προτείνατε?

 

Δεν θέλω να παραγγείλω απο κινεζομαγαζο γιατί το χρειάζομαι άμεσα και δεν θέλω να μπλέξω με κινέζους αν έχει προβλήματα το κινητό οπότε ούτε EU Warehouse.

 

Τα specs που νομίζω είναι σημαντικά:

  • 4 core cpu τουλαχιστον 1Ghz
  • Σχετικά καλή ανάλυση οθόνης
  • 2 Gb RAM
  • 4G

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις τελείως το Turbo-X από την εξίσωση...:!:

 

Το άλλο που βρήκες δεν είναι άσχημο, αλλά η μικρή του μπαταρία ίσως σε προβληματίσει.

 

Εδώ εισαι καλυτερα:

http://www.skroutz.gr/s/8874945/HomTom-HT3-Pro-16GB.html

 

Για 5.5" εδω:

http://www.skroutz.gr/s/8720352/HomTom-HT7-Pro-16GB.html, το οποίο είναι πιο vfm από το προηγούμενο και με καλή κάμερα για τα λεφτά της... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια οι φώτο του redmi note 3 pro ε?? :blink: :blink:

 

https://m.flickr.com/#/photos/127061618@N02/sets/72157666359652452/with/26075583916/

Αυτες στο δεντρο πανω πως τις εβγαλες? Λολ

Link to comment
Share on other sites

Cubot s550. Επιλογη στα 162 ευρω με τελεια καμερα και δαχτυλικο αποτυπωμα και μεταλικο σκελετο. Το εχω 1 μηνα και εχω παρατησει το samsung galaxy note 2 για παρτη του. Ειναι διαμαντι κι απορω πως δεν εχει κυκλοφορησει αρκετα.
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

To Note 3 και το Note 3 Pro είναι άριστες επιλογές στα λεφτά που πάνω-κάτω θες να δώσεις... Για την κάμερα συγκεκριμένα δεν έχω προσωπική άποψη και δεν ξέρω και τι απαιτήσεις έχεις από την κάμερα του κινητού, ωστόσο νομίζω ότι σε γενικές γραμμές είναι εξαιρετικές προτάσεις για τα χρήματά τους και από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις... Το Note 3 Pro δεν το έχω δει, έχω παίξει όμως με το απλό (την έκδοση με τα 3 GB Ram) και οι εντυπώσεις μου είναι άριστες... Εξαιρετική κατασκευή, δεν κολλάει τίποτα, brand Χiaomi με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό για αναβαθμίσεις, υποστήριξη κλπ... Τα LeTv όντως φαίνονται εξαιρετικές συσκευές και τα νέα μοντέλα που έρχονται, είναι ακόμα καλύτερα... Ωστόσο αν ήταν να αγοράσω θα είχα τους ίδιους ενδοιασμούς με εσένα, όσον αφορά υποστήριξη κλπ και θεωρώ πως εν τέλει θα κατέληγα στο Xiaomi...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται και με καλές κριτικές, από updates δεν ξέρω πως θα τα πάει.

Στα ίδια λεφτά παίρνεις Lenovo A8, Meizu M2 Mini, Xiaomi Redmi 2 Prime που και καλύτερα χαρακτηριστικά έχουν και καλύτερη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

LG G3 32GB τα έχει όλα αυτά που ζητάς, με εξαίρεση την αυτονομία που προσωπικά δεν με ικανοποιεί

Και με τιμή κάπου 280 ευρώ από skroutz...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεταξυ αυτων των 2 κινητων. To xiaomi φαινεται να πλεονεκτει σε μπαταρια, υποστηριξη και ανταλλακτικα. Το le 2 μου αρεσει περισσοτερο σε design και εχει και MHL(ισως και καλυτερο ηχο?). Ποια ειναι η γνωμη σας?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μερδευτει λιγο γιατι ταλαιπωρηθηκα αρκετα με συνεχομενες λαθος αγορες.. Θελω μεχρι 350 ευρω, ενα σταθερο κινητο με καλη καμερα.. Το Sony ζηλευω λιγο τα stereo ηχεια.. Θα ηταν καλο bonus.. Μεγεθος μεχρι 5.2 για κατι πολυ εξαιρετικο μονο θα πηγαινα και παραπανω

 

Μου αρεσε πολυ και το htc m9 αλλα μου τα χαλαει η καμερα

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα προσφορά στο mediaworld Ιταλίας το g3 16gb στα 199 ευρώ κ το moto x play σε μαγαζί online 240...οπότε το μπάτζετ το βάζω κάπου εκεί μιας κ με αυτά τα λεφτά βλέπω ότι μπορώ να πάρω κάτι αξιόλογο, αλλά για το moto δεν ξέρω τίποτα,σίγουρα καλύτερες αναβαθμίσεις καλημέρα σπεκ αλλά χάνω το laser focus κ τις κόμπακτ διαστάσεις, επίσεις δεν ξέρω τι παίζει από αυτονομία.
:)
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα!! Κατέληξα στο nexus 5x 32gb αρκετά δυνατό αλλά πολύ φτωχό μιας και είναι pure Android.. Η camera αρκετά καλή τρομερές φωτογραφιες και μέρα αλλά και νύχτα... Μπαταρία 4 ώρες οθόνη αλλά με 4g + WiFi συνέχεια ανοιχτά.... Μάλλον θα πάω σε αλλαγή για huawei mate 8... Αλλά δεν ξέρω πότε...

 

Φίλε dubio δεν είχα πρόβλημα μπαταρίας στο huawei p8 απλά με προβλημάτισε ο υψηλός δείκτης sar γιατί μιλάω αρκετά με το τηλέφωνο..

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου σκέφτεται να αγοράσει ένα android smartphone.

 

Τουλάχιστον τετραπύρηνο, να δέχεται κάρτες μνήμης, να έχει αξιοπρεπέστατη πρόσφατη έκδοση android, το κινητό δεν θα το χρησιμοποιεί καθόλου για παιχνίδια, θέλει όμως να παρακολουθεί αθλητικούς αγώνες live streaming (τσάμπα), και το σημαντικότερο να μπορεί να συνδέεται στην χρηματιστηριακή πλατφόρμα της ETX.

Δείτε εδώ:

http://www.etxcapital.co.uk

 

Στο site της ETX γράφει πως η πλατφόρμα είναι συμβατή με smartphone android, οπότε λογικά ότι smartphone android αγοράσει θα του τρέχει.

 

Τι μάρκα να προτιμήσει, τι μοντέλα? Διαθέτει μέχρι 150€

Επίσης σχεδιάζει αργότερα να τσιμπήσει και ένα τετρακόπτερο, θα μπορεί να το ελέγχει με το καινούριο του smartphone?

 

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή!

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεταξυ αυτων των 2 κινητων. To xiaomi φαινεται να πλεονεκτει σε μπαταρια, υποστηριξη και ανταλλακτικα. Το le 2 μου αρεσει περισσοτερο σε design και εχει και MHL(ισως και καλυτερο ηχο?). Ποια ειναι η γνωμη σας?

Φίλε και γω το ίδιο. Είχα από πέρσι το καλοκαίρι το Letv x600, όλα καλά, μια χαρά, τούμπανο, γρήγορο, άψογο. Εδώ και κάνα 2μηνο έχω φέρει μερικά xiaomi note 3 pro για μένα και για καναδυό φίλους και είναι κορυφή στην κατηγορία του. Αλλά τώρα που βγήκε το Le 2 pro άρχισα να ξαναψήνομαι..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και γω το ίδιο. Είχα από πέρσι το καλοκαίρι το Letv x600, όλα καλά, μια χαρά, τούμπανο, γρήγορο, άψογο. Εδώ και κάνα 2μηνο έχω φέρει μερικά xiaomi note 3 pro για μένα και για καναδυό φίλους και είναι κορυφή στην κατηγορία του. Αλλά τώρα που βγήκε το Le 2 pro άρχισα να ξαναψήνομαι..

 

Εχει βαλει το vick le2 και le2 pro ...Δεν το εχει παρει κανενας ομως ακομα και δεν ξερω ρε συ πως θα παει. Μη φαμε καμια πατατα...Παντως σε σχεδιασμο το κινητο τα σπαει. Αυτο το στρογγυλεμα στην ακρη στο xiaomi μου την σπαει....

Link to comment
Share on other sites

Παρε του ενα Lumia 435 ή 550.

 

Ειναι γυρω στα 65€ το 435 και το 550 στα 80€.

 

Αλλιως δες το Doogee x5 στα 70€ απο σκρουτζ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Να έχετε στα υπόψην ότι το le 2 pro δεν έχει jack 3.5mm είσοδο. Οπότε αν σας ενδιαφέρει , ψάξτε το λίγο.

 

Γενικά εγώ παρρήγγειλα το xiaomi redmi note 3 pro προχτές και το περιμένω αλλά και το Le 2 pro φαίνεται πολύ ωραία συσκυεή. Ο επεξεργαστής του Le 2 pro είναι δυνατότερος , έχει καλύτερη κάμερα και 4 γβ ραμ αντί για 3. Εγώ προσωπικά από όσα είχα δει απο τα πρώτα Letv είχα τις επιφυλάξεις μου για την κατασκευή της συσκευής γιατί είχα δει κάποια σπασίματα σε οθόνες σχετικά συχνά και είναι παρόμοια σε σχέδιο , μπορεί να είναι και μπαρούφες όλα αυτά πάντως.

 

Αν θέλετε κινητό άμεσα αξίζει να πάρετε το xiaomi κατά την γνώμη μου , αν όχι περιμένετε να δείτε τι και πως με το Le 2 pro και αποφασίζετε αλλά γενικά είναι πολύ καλό στα χαρτιά. Eξάλου είναι και πιο ακριβό από τις προπαραγγελείες και ουσιαστικά το xiaomi συγκρίνεται με το let 2 το απλό.

Edited by Slester
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο κανενα απο τα Le δεν εχει jack αλλα βγαζει απο την type c (εχει στη συσκευασια και ανταπτορα type c σε jack)

Και υποτιθεται οτι θα εχει και καλο ηχο με το CDLA audio standard (μαλλον τα ακουστικα που θα ειναι ειδικα φτιαγμενα για αυτο θα εχουν ενσωματωμενο DAC αρα θα λειτουργουν και σαν εξωτερικη καρτα ηχου)... Βεβαια το κραζουν οτι δεν θα μπορεις να το φορτιζεις και να ακους μουσικη ταυτοχρονα..Ομως αν ισχυει οτι εχει ΜΗL θα μπορει μεχρι και media center να γινει. Αυτα προφανως θα τα δουμε στην πορεια.

 

Να έχετε στα υπόψην ότι το le 2 pro δεν έχει jack 3.5mm είσοδο. Οπότε αν σας ενδιαφέρει , ψάξτε το λίγο.

 

Γενικά εγώ παρρήγγειλα το xiaomi redmi note 3 pro προχτές και το περιμένω αλλά και το Le 2 pro φαίνεται πολύ ωραία συσκυεή. Ο επεξεργαστής του Le 2 pro είναι δυνατότερος , έχει καλύτερη κάμερα και 4 γβ ραμ αντί για 3. Εγώ προσωπικά από όσα είχα δει απο τα πρώτα Letv είχα τις επιφυλάξεις μου για την κατασκευή της συσκευής γιατί είχα δει κάποια σπασίματα σε οθόνες σχετικά συχνά και είναι παρόμοια σε σχέδιο , μπορεί να είναι και μπαρούφες όλα αυτά πάντως.

 

Αν θέλετε κινητό άμεσα αξίζει να πάρετε το xiaomi κατά την γνώμη μου , αν όχι περιμένετε να δείτε τι και πως με το Le 2 pro και αποφασίζετε αλλά γενικά είναι πολύ καλό στα χαρτιά. Eξάλου είναι και πιο ακριβό από τις προπαραγγελείες και ουσιαστικά το xiaomi συγκρίνεται με το let 2 το απλό.

Edited by geozigo
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χριστος ανεστη,χρονια πολλα και καλο μηνα!! :)

 

Ηρθε η ωρα να αλλαξω το g2 mini μετα απο σχεδον 2 χρονια..

 

Σκεφτομαι να παρω το redmi note 3 pro..

Με ενδιαφερει κατα κυριο λογο:

το lag free οσο το δυνατον περισσοτερο

το multitasking

η μπαταρια ευπροσδεκτη(να κραταει τουλαχιστον μεχρι το βραδυ)

και η καμερα οσο το δυνατον καλυτερη χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις.

 

Μπατζερ γυρω στα 200.

Δεν με πειραζει να παραγγειλω απεξω,η αγορα θα γινει σε καμια 10αρια μερες!

Επισης δεν εχω προβλημα να ασχοληθω με root,flash και τετοια.ροοτ κανω σε ολα τα κινητα που κατεχω (αν και το g2mini το ψιλοχαλασα με το ροοτ,εκανα βλακεια και μετα αρχισε κολληματα)

 

Ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια...

ειμαι μεταξυ του redmi 3 του απλου... και του redmi 3 pro

 

χρηση κινητου.... mail, calendar, κλησεις, sms, hangouts, browsing, 9gag, gazzetta

 

και ερχομαι και σκεφτομαι οτι η μονη διαφορα των 2 κινητων ειναι το touch id και η μνημη ραμ και ρομ

 

1) αν το touch id ειναι μονο για κλειδωμα κινητου... δεν καιγομαι δεν εχω κατι μυστικο να μην ανοιγει

2) Ενω ειναι καλυτερο το προ... προς το παρον δεν βλεπω υποστηριξη με ρομ απο την κοινοτητα που στο απλο εχει προχωρησει το θεμα

3) Απο την αλλη τα 16gb γεμιζουν γρηγορα και αποτι μου εχουν πει (προερχομαι απο windows) δεν ειναι εφικτο να πηγαινουν ολες οι εφαρμογες στην καρτα οποτε θα πρεπει να σβυνω συνεχεια απο το κινητο.

 

 

το ενα το βρισκω 126 ευρω και το αλλο κοντα 165

 

τι θα κανατε εσεις?

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις θέμα με το να δώσεις τα περισσότερα λεφτά σαφως και το pro.

Ενημερωτικά το 3 pro έχει 148 ακόμα και στο vickmall που είναι το πιο αξιόπιστο και δεν έχει και τις φθηνότερες τιμές.

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-5-0-inch-4g-lte-smartphone-snapdragon-616-octa-core-1-5ghz-4100mah-battery-fingerprint-grey.html

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...