Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ και κατά πόσο μπορούμε να επεξεργαστούμε πληροφορίες για ένα προιόν απο το πόσο φύκι είναι ή μεταξωτή κορδέλα.

Όσο συνηδειτοποιημένοι πολίτες είμαστε, άλλο τόσο και καταναλωτές. Λειτουργούμε ως επί το πλείστον με την ψυχολογία της μάζας.

Νομιζω πως αυτο τα λεει ολα ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός smartphone μέχρι 200 Ευρώ (χωρίς να αποκλείω και λίγο παραπάνω αν η προστιθέμενη αξία είναι σημαντική)

 

 

Οι προδιαγραφές μου

 

Σημαντικότατο

 

Πολύ καλή ποιότητα ήχου στη τηλεφωνική συνομιλία (σημαντικότατο όταν δεν συνομιλείς στη μητρική σου γλώσσα – ειδικά στην Αυστραλία που καθένας μιλάει Αγγλικά με διαφορετική προφορά)

 

 

Σημαντικά

 

Dual Sim (ζω εξωτερικό και θέλω να έχω και την Ελληνική SIM)

 

Ευανάγνωστο -τουλάχιστον ευανάγνωστες επαφές (άτιμη πρεσβυωπία) & άνετο στη πληκτρολόγηση - μην είναι κολλημένα τα πλήκτρα στο virtual keyboard και πρέπει να σημαδεύω… (= οπότε και διάσταση οθόνης > 4 ίντσες έως 5.5)

 

GPS (είπαμε ξένη χώρα – μόνο κεντρικούς δρόμους ξέρω)

 

Αυτονομία η μεγαλύτερη δυνατόν

 

Wi-Fi b/g/n

 

 

 

Διαπραγματεύσιμα

 

Nα εχει αρκετο χωρο για εγκατασταση εφαρμογών (όχι στην SD) (βλαστήμησα στο παρελθόν – να έχω 32 Gb SD και η εφαρμογή να θέλει να πάει ντε και καλά στη βασική RAM που δεν είχε χώρο αρκετό)

 

Αναπαραγωγή διαφόρων τύπων video (κυρίως όμως .avi, .mp4)

 

Όσο το δυνατό καλύτερη υποστήριξη από τη κοινότητα

 

Ποιότητα αναπαραγωγής video και μουσικής – δεν είμαι καθόλου απαιτητικός σε αυτό , αλλά δεν θα με χάλαγε κιόλας αν ήταν καλή

 

Tethering via USB & Wi-Fi

 

Κάμερα όσο το δυνατό καλύτερη σε αυτά τα λεφτά– πχ να φωτογραφίζεις μία σελίδα βιβλίου και να μπορείς να διαβάσεις άνετα την εικόνα αν τη μεταφέρεις στο PC σου

 

2-3 Gb RAM

 

Αποσπώμενη μπαταρία

 

Υποδοχή micro-SD

 

Λειτουργικό Android ή Windows. Προτιμώ μάλλον Android αλλά σε Windows μπορώ να φτιάξω δικές μου απλές εφαρμογές – android δεν ξέρω να προγραμματίζω

 

Λίγα (και με δυνατότητα αφαίρεσης) προεγκατεστημένα προγράμματα από το κατασκευαστή

 

 

Αδιάφορα

 

Παιχνίδια – άντε καμιά πασιέντζα και κάνα σουντόκου το πολύ

 

 

Τα κριτήρια που γράφω δεν είναι σε τυχαία σειρά – ξεκινάω από τα περισσότερο σημαντικά και πάω προς τα λιγότερο

 

Αγορά από Αυστραλία ή Internet (Τελωνείο κανένα πρόβλημα. Μπορώ να αγοράσω/φέρω πράγματα αξίας εως 900 AU$ (περίπου 600 €) νομιμότατα χωρίς καμία χρέωση. Χοντρικα (θα πω ότι) οι τιμές είναι ελαφρα καλυτερες εδώ απ ότι στην Ελλάδα - καθως ο ΦΠΑ εδώ είναι 10%) Οπότε μπορειτε να υπολογίζετε τιμες Ελλαδας σε σχεση με το οριο που εθεσα των περιπου 200 €

 

 

 

Από μια πρώτη έρευνα τείνω προ το Xiaomi Redmi 3 Pro 3GB RAM 32GB ROM (ξέρω ότι δεν καλύπτει όλα όσα γράφω παραπάνω πχ αποσπώμενη μπαταρία) http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-5-0-inch-4g-lte-smartphone-snapdragon-616-octa-core-1-5ghz-4100mah-battery-fingerprint-silver.html

θα ήθελα πληροφορίες από ένα κάτοχό του ή του Xiaomi Redmi 3 (αφου το pro εχει λιγο καιρό στην αγορά) για τη ποιότητα ήχου κατά τη τηλεφωνική συνομιλία

 

Κάθε πρόταση ή αντίρρηση επιθυμητή

 

 

 

 

ΥΓ. Κάποια αξιόπιστα site για αγορές είναι καλοδεχούμενα (και πληροφορίες για την after sale υποστήριξή τους

Edited by citizen78
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα ..Θα ηθελα την βοηθεια σας στο συγκεκριμενο θεμα καθως ειμαι στο σημειο που θα αλλαξω κινητο αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω..Επεξεργαστη πιο δυνατο;; Η' αξιοπιστια τησ Samsung?Να σημειωθει οτι το προηγουμενο κινητο μου ηταν HTC Desire 310 και σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενη..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δύσκολα θα σε σου απαντήσει κάποιος, μέχρι τη μέση θα φτάσει και θα σταματήσει να διαβάζει μετά.... :lol:

Θα σου πω εγώ που έχω μεγάλη υπομονή.

Πρόσθεσε το note μεταξύ του redmi και του 3 και έχεις πολύ καλύτερο τηλέφωνο... ;)

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-snapdragon-650-hexa-core-miui-v7-16-0mp-touch-id-5-5-inch-fhd-4000mah-battery.html

Παρήγγειλε και ένα tempered glass της nillkin ή/και καμιά θήκη για προστασία.

π. χ. αυτή είναι πολύ καλή χωρίς να προσθέτει όγκο στη συσκευή :

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-note-3-phone-cases-metal-paint-hard-pc-frame-soft-flexible-silicon-back-cover-case-for-xiaomi-redmi-note-3-xiaom-redmi-note-3-pro.html

Link to comment
Share on other sites

χτυπα το lg αν θες καμερα α κ θηκες απο μχ4 ταιριαζουν σε g3 δοκιμασμενο:lol:

το xiaomi απο φωτο δεν...:cry:

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας λόγω επιδότησης θέλω ένα κινητό μέχρι 200 ευρώ.Με ενδιαφέρει μια αξιοπρεπής κάμερα και λίγο σερφαρισμα . Είμαι ανάμεσα σε αυτά

1. Samsung Galaxy J5

2. Lenovo P70

3. Huawei P8 Lite DS

Παιδιά μια βοήθεια γιατί η εμπειρία μου με τα κινητά είναι ελάχιστη. Απλά το ψάχνω καιρό και είμαι αναποφάσιστος τι να πάρω!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι θα φανώ κουραστικός αλλά καλύτερα να πληρώσεις 140 ευρώ για το J5 από skroutzoμαγαζο και να βάλεις την επιδότηση στο πάγιο... Πιο κερδισμένος θα βγεις οικονομικά. Βέβαια θα πει κάποιος οτι δεν έχει μετρητά και μετά έρχεται το ερώτημα γιατί πληρώνει σύνδεση αφού δεν ΄΄βγαίνει΄΄ και συνήθως έχει λιγότερες παροχές απ ότι αν ξόδευε τα ίδια και λιγότερα λεφτά σε κάρτα. :p

 

Αν τώρα θες κάποια επιλογή, θα πρότεινα να τα δεις από κοντά. Πχ μπορεί να σε εντυπωσιάσει η amoled οθόνη του J5. Overall, θα επέλεγα το P70 λόγω της μεγάλης του μπαταρίας.

Edited by Androides
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το φίλο στα περί επιδότησης. Το αγοράζεις από σκρουτζ φθηνότερα και κάνεις έκπτωση παγίου. Θα σου πρότεινα το LG Zero που αγόρασε ένας γνωστός μου και εντυπωσιάστηκα και από ποιότητα κατασκευής αλλά και από τις 2 κάμερες που βγάζουν πάρα πολύ καλές φωτογραφίες για συσκευή που κοστίζει λιγότερο από 150 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας, παρακαλώ.

Μου δοθηκε η δυνατότητα/ευκαιρία να επιλέξω ταμπλετ απο Vodafone e-shop.

Είμαι ανάμεσα σε iPad Air 2 64GB , iPad mini 4 64GB και Samsung GalaxyTab S2 9,7".

Εχετε κάποια άποψη/εμπειρία?

Σύντομες απαντήσεις θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα μια και πρέπει να αποφασίσω άμεσα.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Edited by valpap
λαθος...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο ιδιο διλημμα (Samsung J5 vs Huawei P8 lite) και ισως το xperia M4 aqua με βασικο κριτηριο ας πουμε την καμερα. Δωστε γνωμες παιδια :p Edited by Nikos6661
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την υπομονή και τις συμβουλες.

 

(Το ξερω ότι το μέγεθος ου μυνηματος μου είναι αποτρεπτικό - αλλά τι νόημα έχει να μου δωσουν γνωμες εξω από αυτά που θελω; Ισα που θα πρέπει να μαντέψουν ή να προσπαθω να βγαλω ακρη με ότι προτείνουν...)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο ιδιο διλημμα (Samsung J5 vs Huawei P8 lite) και ισως το xperia M4 aqua με βασικο κριτηριο ας πουμε την καμερα. Δωστε γνωμες παιδια :p

 

P8 lite θα σου προτείνω. Τα 8gb ρομ ειναι πολύ λίγα, ειδικά στο σονυ που αφήνει 1,5 μονο ελεύθερο με το καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις και το τραβάς (για την παρένθεση λεω)... :lol::rotfl: :lol:

 

Το κινητό που σου προτείνω είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του.

Οθόνη, μπαταρία, επεξεργαστής, GPS είναι σούπερ, κάμερα καλή που σηκώνει βελτίωση όμως με την εξέλιξη του software (updates).

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ συμφωνησω με androides για την συμβουλη που εδωσε..

Επισης θελω να πω οτι στα 200 παιζει το moto x 2014 στο σκρουτζ το οποιο ειναι πολυ ανωτερο απο κατι p8 lite κ m4 agua κ j5(το οποιο j5 το εχει φιλος κ απο καμερα ειναι μετριο κ σιγουρα δεν εχει το λογισμικο του moto x 2014 ουτε τον επεξεργαστη/καρτα γραφικων)Θεωρω το moto x στα 200 ειναι το καλυτερο κινητο

Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που εχει δοκιμασει καποιο απο αυτο τον συνδυασμο τελικα να πει μια καλυτερη αποψη...???

 

Επισης κοιταω και λιγο προς mi note με +70ευρω η ακομα και το mi5 με +130ευρω αν και ακουσα πως η καμερα δεν ειναι οπως περιμενανε

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Μολις εμαθα οτι η samsung θα κυκλοφορησει καινουργιο μοντελο galaxy J5 (2016 version) μεσα στο μηνα με 16gb internal storage και στην ουσια θα αντικαταστησει το παλιο. Ξερουμε περισσοτερες πληροφοριες? Πχ ποτε θα ερθει Ελλαδα, σε τι τιμη κλπ? Κατεληξα στο j5 αλλα σκεφτομαι μηπως αξιζει να περιμενω.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Μολις εμαθα οτι η samsung θα κυκλοφορησει καινουργιο μοντελο galaxy J5 (2016 version) μεσα στο μηνα με 16gb internal storage και στην ουσια θα αντικαταστησει το παλιο. Ξερουμε περισσοτερες πληροφοριες? Πχ ποτε θα ερθει Ελλαδα, σε τι τιμη κλπ? Κατεληξα στο j5 αλλα σκεφτομαι μηπως αξιζει να περιμενω.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις

 

Θα ξεπεράσει πάντως τα 200 σίγουρα, διοτι 199 κοστίζει τώρα το J3 2016 που ειναι φρέσκο. Μιλάω πάντα για αρχική τιμή στα μεγάλα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο πρωτα τι διαφορα έχουν;

Αν το ένα ειναι mini τοτε να παρεις το μεγαλο

 

Η επιλογη ειναι αναμσα σε iPad mini 4 64GB ,

 

iPad Air 2 64GB και

 

Samsung GALAXY Tab S2 9,7"

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ίδια κατηγορία αλλά θα ήθελα + και - μεταξύ τους ειδικά από άτομα που τα έχουν ή τα είχαν παλαιότερα.

Όλα αυτά πάντα σε σύγκριση με την τιμή τους. 165 - 220 - 210 ευρώ αντίστοιχα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...