Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Δεν ξέρω αν έκανα το σωστό πάντως προς το παρόν κατέληξα στο mi4 διότι είδα το μχ5 από κοντά και ήταν μεγάλο για τα χέρια μου οπότε κάπως έτσι θα είναι και με το μχ4 προ .. Αυτή τη στιγμή περιμένω να τελειώσουν οι γιορτές στην Κίνα και θα το παραγγείλω αν δεν αλλάξω γνώμη :)
Link to comment
Share on other sites

Το προ είναι ακόμα πιο μεγάλο σε διαστάσεις από το μχ5

Δες και το redmi 3

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από διάφορες δοκιμές, διάφορα λειτουργικά και διάφορες συσκευές, έφτασε η ώρα να πάω σε κάτι καινούριο. Το budget που διαθέτω είναι το πολύ 200€. Λόγω του ότι έχω καιρό να ασχοληθώ με τις εξελίξεις στον χώρο των smartphones θα ζητήσω τη βοήθεια και την άποψη όποιου μπορεί να με βοηθήσει...

 

Οι ανάγκες μου σε ότι έχουν να κάνουν με το smartphone, εκτός του προφανούς (τηλέφωνα, sms) είναι δυο. Το Internet και η πλοήγηση. Δεν παίζω παιχνίδια, σπάνια ακούω μουσική/ραδιόφωνο, φωτογραφίες βγάζω ελάχιστες και πάντα είχα τις απολύτως απαραίτητες εφαρμογές φορτωμένες. Επίσης προτιμώ οθόνες μεγάλες (5''-5,5'')

 

Έχω καταλήξει μετά από ψάξιμο σε κάποια μοντέλα και θα ήθελα την άποψη σας σε ότι αφορά την απόδοση, την ταχύτητα, την καθαρότητα/χρώματα της οθόνης και γενικότερα κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Φυσικά ενδιαφέρομαι μόνο για Android λειτουργικό.

Τα "υποψήφια":

 

1) Lenovo Vibe P1m

2) Samsung Galaxy J5

3) LG G4c

4) Sony Xperia Aqua

5) Motorola Moto G (3rd Gen)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν είναι έχει και τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή απο το s6 για να πεις το lg g4 το απόλυτο vfm.

Πολύ καλά και τα 2 με πολύ καλές κάμερες...

Link to comment
Share on other sites

Καλη μπαταρια καποια αποσα ποσταρες δεν εχουν παντως..

Καλη εννοω ~65+h gsmarena

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μπαταρια καποια αποσα ποσταρες δεν εχουν παντως..

Καλη εννοω ~65+h gsmarena

 

Xμμμ, άρα εδώ ερχόμαστε σε νέο υποερώτημα, υπάρχει κάποιο κινέζικο κοντά σε αυτά τα λεφτά με καλή διάρκεια; :lol:

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Ειμαι αναμεσα σε nexus 5x (32gb), nexus 6 και το Xperia X3... Τι προτεινετε;

Το focus θελω να ειναι η καμερα, η γρηγορη απόκριση σε multitasking και η σχετικα καλη αυτονομια της μπαταριας!

Link to comment
Share on other sites

Το προ είναι ακόμα πιο μεγάλο σε διαστάσεις από το μχ5

Δες και το redmi 3

 

Το είδα το κινητό αλλά δεν με ενθουσίασε να σου πω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βάλεις κάποιο κριτήριο από όσα θέτεις πάνω από τα υπόλοιπα δυο.

 

Το 5X έχει την καλύτερη κάμερα από τα τρια, αλλά 2gb RAM. Το Z3 έχει την καλύτερη αυτονομία, αλλά απαράδεκτη κάμερα για τα χρήματά του. Το Nexus 6 έχει το καλύτερο value for money δεδομένου πως η κάμερά του είναι άξια εκτός αν θέλεις να φωτογραφίσεις σε χαμηλό φωτισμό (όπου το 5X λάμπει), έχει 3gb RAM, και η μπαταρία του είναι ικανοποιητική (1μιση μέρα με 4 ώρες οθόνη).

 

Εγώ θα επέλεγα Nexus 6.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν είναι έχει και τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή απο το s6 για να πεις το lg g4 το απόλυτο vfm.

Πολύ καλά και τα 2 με πολύ καλές κάμερες...

 

410 το s6, 350 το g4. Δεν την λες και μικρή διαφορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

To moto g "ελαφρύ" δεν είναι φορτωμένο με σαβούρα.Δοκιμασμενο από πολλούς δεν κολλάει πουθενά και πολύ περισσότερο για τους λόγους που το θες. Θα πάρει και marshmallow.
Link to comment
Share on other sites

επειδή το κινητό μου βαφτίστηκε και βγήκε off ψάχνω ένα μεταβατικό κινητό μέχρι να δω τι θα κάνω. επειδή όμως ο μεταβατικός χρόνος δεν ξέρω πόσος θα είναι ακριβώς σκέφτομαι κάτι σε xiaomi redmi note 3 pro. προτείνεται κάτι αντίστοιχα καλό? πχ p8 lite ή οτιδήποτε αλλο.

και αν όχι απο που μπορώ να πάρω όσο πιο άμεσα γίνεται το pro?

Link to comment
Share on other sites

Lumia 435.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Μετα απο αρκετη ερευνα κ σκεψη για αγορα νεου κινητου 4g εχω καταληξει σε αυτα τα 2.

Θα ηθελα την γνωμη σας ποιο θεωρειται καλυτερη αγορα.

Απο πλευρας τιμης ειδα οτι δεν εχουν μεγαλη διαφορα το moto g 139 ευρω στην vodafone κ το j5 150+ στο skroutz.

Περισσοτερο με ενδιαφερει:

Διαρκεια μπαταριας

Οθονη

Ιντερνετ

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Edited by toni_77
Link to comment
Share on other sites

Ναι πριν απο λιγο το προσεξα κ εγω κ δεν το πιστευω ουτε συννενοημενοι να μασταν:lol:
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το Z3 στην ακρη λογω κακης για τα χρήματα του καμερα, και έχεις Nexus 6 και Nexus 5x. 5X καλυτερη καμερα, λιγότερη ram, Nexus 6 περισσότερη ram, χειρότερη κάμερα. Διαλεγεις και παιρνεις. Το Nexus 6 εχει κατι φημες για μέτρια ποιοτητα amoled παντως, εγω θα παιρνα το nexus 5x είναι και πιο νεα συσκευή και ας έχει λιγότερη ram. Απο επεξεργαστή ο ένας ειναι ο snapdragon 805 (6) και ο αλλος ο πιο νέος snapdragon 808 (5x) που ναι πιο καλόφτιαγμένος
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως η ερωτηση αφορα πολλους απο μας και γω ειμαι μεταξυ Flex 2 και G4 .. η τιμη των υπολοιπων τηλεφωνω ειναι απαγορευτικη για μενα..

 

διαβαζοντας και ψαχνοντας καταλαβα πως το G4 ειναι καλυτερο τηλεφωνο εαν εξαιρεσεις τον πολυ δυνατο Snapdragon 810 του Flex 2. Εχει περισσοτερη μνημη , καλυτερη οθονη, ειναι επισης κυρτο, με αρκετα καλυτερη φωτογραφικη, ανανεωμενο UI, καλυτερη υποστηριξη απο την μαμα LG, ποιοτικοτερη κατασκευη αν σκεφτεις την δερματινη πισω οψη...

 

τωρα βεβαια ειναι και κατα 100ευρω ακριβοτερο κινητο.. αν θα αγοραζα θα αγοραζα το Flex 2 γιατι πια με την αναβαθμιση 5.1.1 παει πολυ καλα ενω δεν με ενοχλει καθολου που η αναλυση ειναι 1080p , ισα ισα σωνει και λιγη μπαταρια... τωρα η μνημη 2GB Ram ειναι ενα θεμα αλλα πιστευω θα αντεπεξελθει ικανοποιητικα τα επομενα 2 χρονια χαρη στον δυνατο επεξεργαστη...με αλλα λογια ειναι ενα κινητο που στην αρχη του 2015 το διναν 750 και πια το δινουν 230 λογω των προβληματικων παρτιδων που εμφανιστηκαν, και του lag που εμφανισε στην αρχικη 5.0.1 εκδοση του Android κτλ κτλ

 

 

εμενα το προβλημα μου ειναι να μπορεσω να το βρω σε κοκκινο να το αγορασω..αν εχει καποιος καμια ιδεα να μου πει ..

Edited by analwsimos
LG Viewty (KU990)->LG Optimus (GT540)->Sony Ericsson Xperia Neo V->LG G2 (D802)->ASUS MeMO Pad 7 (ME176C)->Samsung Galaxy Tab 4 (SM-T230)->Samsung Tab S2->Samsung Galaxy S7 Edge->LeEco Le Pro 3 Elite->Xiaomi Tab 3
Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν 2100mah η μπαταρία του doogee και αυτό μαζί με την κάμερα θεωρώ πως είναι τα μόνα του μειονεκτήματα.Κατά τα άλλα είναι μια πολύ καλή επιλογή.Και εχουν βγάλει και το doogee x5s που σε σχέση με το απλό x5 έχει τον επεξεργαστή του pro,4g και μνήμη 1/8 και με τιμή κοντά στα 70$
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...