Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . :)

Δηλαδή η τιμή παίζει και απο ποιά χώρα εισάγεται ε ;

Ωραία .

Τώρα αυτό που λες για την ROM ... με προβλημάτισε λίγο ...επειδή ήταν εισαγόμενο

από Ιταλία ...ήταν στην Ιταλική Γλώσσα ;

Επίσης εάν μπορείς πες μου και την άποψη σου ... για το 640 XL ... ή καλύτερα γενικά

για τα Windows Phone ..είναι η πρώτη φορά που θα γίνω κάτοχος WINDOWS PHONE ..

 

Ήταν στην Ιταλική αλλά άλλαξε πανεύκολα στην Ελληνική. Όσον αφορά τα windows phone προσωπικά τα βρήκα αρκετά καλύτερα από ό,τι περίμενα. Ίσως να φταίει το γεγονός ότι έχω κουραστεί με τις παραμετροποιήσεις στο Android. Γενικά, πάντως, τρέχουν γρήγορα, δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις μνήμης (στο 640 οι εφαρμογές τρώνε 50ΜΒ από τα 400 διαθέσιμα). Το μόνο θέμα αφορά στην υλοποίηση των εφαρμογών: π.χ. στο facebook (το οποίο μου φάνηκε πιο γρήγορο από το αντίστοιχο που είχα στο xperia E3) δεν μπορείς να κάνεις reply αλλά μόνο comment. Όσον αφορά την πληθώρα εφαρμογών βρήκα όσες είχα σε android, με εξαίρεση τις ελληνικές τράπεζες. Μόνο η Εθνική και η Alpha έχουν εφαρμογή για windows phone. Επίσης, πολύ σημαντικό είναι ότι οι περισσότερες εφαρμογές μεταφέρονται στην κάρτα sd. Κούμπωσα μια 64GB επάνω κι έχω 9GB εφαρμογών σε αυτήν (τα εκτελέσιμα μαζί με όλα τα στοιχεία που χρειάζονται για να τρέξουν). Έτσι έχω 2,5GB ελεύθερα στην εσωτερική. Κλείνοντας να πω ότι πέρασα και την preview των windows phone 10. Κατά την προσωπική μου άποψη είναι πολύ καλύτερα από τα 8.1 update 2 που φοράει η σειρά 640.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο 2 χρονια με το g2 ηρθε η ωρα για νεο κινητο..... :D...... Με ενδιαφερει κυριως να σερφαρω , να χρησιμοποιω διαφορες εφαρμογες και για δουλεια , να παιζω ( λιγο ) και να βγαζω φωτογραφιες ( το χρησιμοποιω σε ολα τα ταξιδια μου αντι για φωτογραφικη μηχανη ). Ελεγα να παω για το g4 αλλα η τιμη του με την καφε δερματινη πλατη ειναι στα 420 απο οτι βλεπω στα σκρουτζομαγαζα , ενω το p8 στα 330 (100 ευρω διαφορα δεν ειναι και λιγα... ) και ειναι και μεταλλικο . τι λετε ρε παιδια ??
:X
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στην ιδια τιμη το s6 ειναι ενα τσακ καλυτερο, αλλα και το p8 ειναι πολυ καλο επεισης.

Νομιζω οτι και το smart ultra 6 ειναι επεισης καλη επιλογη, εχει εξαιρετικα reviews και σχολια

Link to comment
Share on other sites

ποιο απο τα 2 θα επιλεγατε?

 

Για να ειναι τεκμηριωμενη μια αποψη, θα πρεπει να εχεις δουλεψει και τα δυο, κατι που θεωρω λιγο δυσκολο.

Εγω εχω δουλεψει το ΕΛΙΤΕ 5 και εχω να πω καλα λογια.

Σκεφτομαι μαλιστα να το ξαναπαρω αν το βρω καπου σε καλη τιμη.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την πληθώρα εφαρμογών βρήκα όσες είχα σε android, με εξαίρεση τις ελληνικές τράπεζες. Μόνο η Εθνική και η Alpha έχουν εφαρμογή για windows phone. .

μπορεις ομων να κανεις δουλεια σου μεσα από τον βραουζερ...να βγεις στη σελιδα της τραπεζας και από κει προχωρας ωσ συνηθως.

 

Δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις εικινιδιο στην επιφανεια εργασιας, οποτε την επομενη φορα να είναι σαν να εχεις "εφαρμογή"

 

Ας βοηθησει οποιος ξερει

Link to comment
Share on other sites

ουκιτελ

Για δυο λογους

Μπαταρια που ειναι τερας, και το ονομα που μεχρι στιγμης δεν μπορω να βρω ψεγαδι

Ενω με την leagoo λες σε μερικα ειχαν χρονοδιακοπτη και χαλαγαν μεσα σε 6 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εντάξει, γίνεται και αυτό απλά δεν θέλω 2 πράγματα: να αποθηκεύσω τον κωδικό στον browser και, κατά συνέπεια, να πληκτρολογώ συνέχεια τον κωδικό. Το app της Πειραιώς στο Android έχει επιλογή να βάλεις pin για να μην βάζεις συνέχεια τον κανονικό κωδικό...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ψάχνω και εγώ κάποιο tablet με 9 - 11". κυρίως το θέλω για διάβασμα e-book και σερφαρισμα ωστε να ειμαι και ξαπλα και οχι μόνο στην καρέκλα του γραφείου. Εννοείται android και με 4G. Σκεφτομουν το lenovo ideapad 2 αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο στην οθονη για διαβασμα! Καποια γνωμη;
Καμένος μέχρι το μεδούλι!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα στα Mediamarkt το Meizu Mx5 και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση εκτός από την τιμή του (430ε) όχι γιατί είναι φουσκωμένη απλά γιατι δεν παίζουν τόσα λεφτά. Ενυπωσιακή κατασκευή, καλή οθόνη (αν και όχι άριστη για amoled) και ωραίες μαγκιές με το κουμπί.

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση το βρίσκω φθηνότερα http://www.honorbuy.com/347-meizu-mx5-16gb-smartphone.html (αν και πιστεύω ότι παίζει και φθηνότερα) αλλά αυτά που τσέκαρα με μια πρόχειρη αναζήτηση είναι ότι το m1 metal της ιδιας εταιριας παίζει με τα ιδια χαρακτηριστικα 100 ευρώ παρακάτω. Έχουν κάποια διαφορα που δεν αντιλαμβάνομαι ;

 

Επίσης πολύ καλή εντύπωση μου έκανε το Lenovo Vibe S1 που είχε παραδίπλα που ήταν και πιο μαζεμένο αλλά δεν το έχω ξαναδεί πουθενά. Αν και αυτό ακριβό (400ε).

 

Ιδανικά θέλω:

 

1) Μεταλλική - ποιοτική κατασκευή

2) Αξιολογη οθόνη στην απεικόνιση όχι μόνο στα χαρακτηριστικά

3) Dual SIM

4)iRDA + FM-Radio +32g μνημης αποτελούν το ιδανικό πακέτο

5) Μια τιμή που να μην ξεφεύγει από τα 300ε

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ; Αναμεσα στα Meizu ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα άφηνα το m1 metal γιατί είναι καινουριο και δεν έχει δοκιμαστεί με το yunOs που φοράει.

Θα άφηνα επίσης το Μχ5 γιατι δεν μου αρεσει εμφανισιακά καθόλου γιατι iphonizei όσο δεν πάει.

Σε αυτή την κατηγορία εάν θες meizu θα κοίταγα το mx4 και mx4 pro, που είναι μεταλλικά γύρω γύρω και πολύ όμορφα.

Αλλά θα κοίταγα και το Xiaomi Mi4c.

 

edit: το Mi4c έχει και infrared που θες. Και νομίζω, εαν σε ενδιαφέρει είναι και το πιο δυνατό από όλα, δεν είναι μεταλλικο, αλλά χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι ποιοτικό.

Το m1 metal που είναι μεταλλικό, λέει το gsmarena οτι δεν αποπνέει ποιότιτα το πίσω καπάκι, είναι σαν να είναι πλαστικό...

Edited by georgemvg
Link to comment
Share on other sites

To mx4 αποκλείεται επειδή το δίκαρτο είναι must. Επίσης ποιότητα κατασκευής είναι απόλυτα επιθυμητή.

Άρα m1 metal και mx4 φεύγουν.

 

Xiaomi mi4c το έχω στα υπόψη μου αλλά δεν είναι μεταλλικό (αν και παίζει να είναι πολύ ποιοτικό) ενώ το redmi note 3 είναι (από τα xiaomi πάντα)

 

Γενικά μπέρδεμα !

 

Καμιά άλλη άποψη ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίζει και το Oneplus X που μάλλον φαίνεται πολυ premium κατασκευή.

Ακούγονται πολύ και τα Letv x500/X600/X800.

 

Μπορείς να περιμένεις και το Xiaomi Note 3.

Link to comment
Share on other sites

Να μην κολάει,να παίζει αρκετά βαριά παιχνίδια χωρίς κολλήματα,καλη φωτογραφική μπρος πίσω.Καλή οθόνη,καλη μπαταρια,όχι κινέζικο.Οχι σκρουτζομαγαζα,όσο καλα και νάναι..5.5 ή 6 ίντσες..
Link to comment
Share on other sites

Να μην κολάει,να παίζει αρκετά βαριά παιχνίδια χωρίς κολλήματα,καλη φωτογραφική μπρος πίσω.Καλή οθόνη,καλη μπαταρια,όχι κινέζικο.Οχι σκρουτζομαγαζα,όσο καλα και νάναι..5.5 ή 6 ίντσες..

 

Επειδή το συζητάμε και σε άλλο νήμα, και τώρα βλέπω ότι αναφέρεις βαριά παιχνίδια, να σου πώ, απο review του gsmarena, (ίδια άποψη δεν έχω, αν έχει κάποιος ας μας διαφωτίσει), ότι το κινητό, δεν κάνει για μεγάλες απαιτήσεις σε γραφικά.

Δες εδώ αν θές http://www.gsmarena.com/sony_xperia_c5_ultra-review-1310.php

Link to comment
Share on other sites

Η αδελφή μου είναι ανάμεσα σ αυτά τα δύο. Κανένα παιχνίδι, αρκετές εφαρμογές. Να μην κολλάει θέλει γενικώς και να κάνει browsing . Αυτό την ενδιαφέρει περισσότερο.

Επειδή φαίνονται παρόμοια. Έχει κανείς άποψη; Εκτός τα κλασσικά ότι η Samsung είναι αυτή που είναι.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

δεν λες τη ποσο διαθετης. εγω εχω σαμσουνκ ταβ σ2. αρκετα καλο σε διαρκεια μπαταριας .και σε ανεση στο διαβασμα και οχι μονο.
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Είναι Επιδότηση COSMOTE. Δεν θα δώσει παραπάνω απ τα 210 ευρώ που έχει. Οπότε σε αυτά τα 2 τα παραπάνω έχουμε εστιάσει.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...